Nohec rozcestník

Nohec magazín

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 17.08. 12:08 Turnaj trojic Výrovice(Pablo)
    26.ročník nohejbalového turnaje trojic o putovní pohár, startovné 150 Kč ...
V Rychnovku vyhrály Semily a Prostějov Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Středa, 28.08.2013

2013 rychnovek 01(Rychnovek) Tak tohle nejspíš dlouho nikdo nepřekoná! 19. GALA Mistrovství České republiky starších žáků dvojic a trojic ve sportovním areálu v Rychnovku u Jaroměře snese po pořadatelské stránce ta nejpřísnější kritéria. Nádherné prostředí, výtečná organizace, po oba víkendové dny parádní doprovodný program - v podání mistra světa v cyklotrialu Petra Krause či nohejbalových reprezentantů  - a velmi početné a nohejbalově vyspělé publikum. Zkrátka šampionát jak má být. Tituly žákovských přeborníků na východě Čech vybojovaly Semily ve dvojicích a Prostějov ve trojicích.

„Je to více než rok, kdy jsme se s Jirkou Kábrtem u piva vyhecovali k uspořádání republikového šampionátu. Jirka navíc doufal v úspěch svého syna Lukáše a já věřil svému odchovanci Marianu Příhodovi. Od začátku jsme měli vizi udělat mistrovství ve velkolepém stylu. Chtěli jsme odměnit hráče i trenéry za jejich snažení a možná i trochu inspirovat příští pořadatele. Přípravy trvaly několik měsíců a myslím si, že se vyplatily. Především Jirka odvedl spoustu práce a sestavil tým lidí, kteří svoje úkoly před i při šampionátu odvedli skvěle. Spousta činností sice nebylo nezbytných, ale určitě jsou na podobné akci ozdobou. Od loga šampionátu, plakátu, reklamy v rádiu, přes exhibiční vystoupení, web mistrovství až třeba po originální paletovou tribunu a spoustu dalších věcí, kterých si člověk na první pohled ani nevšimne,“ poodhalil přípravy po všech stránkách vydařeného mistrovství jeho mluvčí MICHAL HOSTINSKÝ.

2013 rychnovek 02Dvojice (sobota 24.8. 2013)

Úvodní den šampionátu se prezentovalo 20 dvojic. Ze čtyř pětičlenných skupin si do osmifinálových bojů zajistilo postup vždy nejlepší kvarteto. V prvním kole pavouka byl k vidění jediný vyrovnaný duel. O postupu Valašského Meziříčí A přes Horažďovice A (Hokr, Slavíček) rozhodl až poslední míč třetího setu. V ostatních případech si favorizované formace hladce zajistily postup. To už ale neplatí o čtvrtfinále. Tady se hned v prvním zápase zrodilo první překvapení turnaje. Jeden z aspirantů na stupně vítězů - Kotlářka A (Chejn, Soukup) s kanonýrem Chejnem v sestavě selhala v souboji se Stratovem A. Zbylá klání skončila podle papírových prognóz. České Budějovice A si poradily s Valašským Meziříčím A (Andris, Straka), Semily zdolaly České Budějovice B (Koudelka V., Musil L., Bělík) a Prostějov vyprovodil Modřice (Hanus, Boleloucký, Brenner).

Obě semifinále nabídla střetnutí na krev. Stratov (Novák, Dvořák) cítil po zdolání extratěžké překážky v předchozím kole šanci na finále. České Budějovice ale byly proti a vybojovaly první sadu. V té druhé se však karta obrátila a prvního finalistu musel určit až třetí set. Za stavu 9:9 zachovali chladnější hlavu Jihočeši a mohli se začít radovat. Pokud nazveme vyřazení Kotlářky ve čtvrtfinále za překvapení, pak lze kolaps superfavoritů z Prostějova (Ftačnik, Matkulčík, Příhoda) ve druhém semifinále označit za výsledkovou bombu. Začátek zápasu však ničemu podobnému nenasvědčoval a Hanáci ovládli úvodní set rozdílem třídy. Po změně stran se ale Ftačnik dopustil několika kiksů a vrátil stále se lepšícímu soupeři ze Semil půdu pod nohama. To se moravskému celku nakonec krutě vymstilo. „V touze ukázat se před diváky jsme udělali několik chyb na útoku a následně i v obraně. A když se ve třetím setu přiklonilo k soupeři i trochu štěstí, zápas jsme překvapivě, ale zaslouženě prohráli,“ přiznal zklamaný kouč Prostějova PETR MATKULČÍK. Jeho svěřenci si pak částečně zhojili rány ve střetnutí o bronz, kde nedali šanci Stratovu.

2013 rychnovek 03Oba protagonisté finálové bitvy sice patřili do širšího okruhu favoritů, do souboje o zlato by je ale nejspíš tipoval před turnajem málokdo. Jak České Budějovice A (Žikeš, Višváder, Koudelka Z.), tak Semily (Potůček, Kábrt) však úspěšně zvládly v průběhu celého dne řadu těžkých momentů a zejména Severočeši mohli mít po vyřazení Prostějova sebevědomí na rozdávání. Kouč Dynama David Žikeš trochu překvapil nasazením dua Višváder, Koudelka do prvního dějství. To svádělo na kurtu se svým protivníkem, mohutně povzbuzovaným domácím obecenstvem, vyrovnaný boj. O jeho výsledku rozhodl až poslední možný bod, který putoval na stranu semilské dvojice. Od začátku druhého setu se na hřiště v barvách Jihočechů postavil i David Žikeš mladší, vedle nějž se v průběhu setu vystřídali oba jeho spoluhráči. Rozjetý semilský expres už však nemohlo nic vykolejit. Po vítězství 10:5 se oba hráči v oranžových dresech mohli začít objímat. Právě vybojovali titul mistrů republiky v kategorii starších žáků.

Mimořádně příjemnou příchuť měla zlatá medaile na krku pro LUKÁŠE KÁBRTA. Ten je totiž odchovancem místního oddílu a zejména díky němu měla semilská sestava zajištěnou výraznou podporu domácích diváků. „Jsem moc rád, že mě přišlo podpořit tolik známých,“ nepřiznal žádnou  nervozitu čerstvý šampion. „Měli jsme ambice na semifinále a za úspěch bychom považovali i třetí místo. Teď chci být úspěšný v dorostenecké lize a propracovat se do základní semilské sestavy,“ nastínil své další nohejbalové plány polař vítězného týmu.

2013 rychnovek 04Trojice (neděle 25.8. 2013)

Zatímco v sobotu provázelo průběh akce krásné srpnové počasí, v neděli se obloha začala brzy zatahovat a poslední duely už se odehrávaly za dešťových přeháněk. I systém turnaje byl v porovnání s předchozím dnem odlišný. Ze tří tříčlenných a jedné čtyřčlenné skupiny postupovaly vítězné trojice přímo do čtvrtfinále. Tuto výhodu získaly Kotlářka, České Budějovice A, Stratov a Prostějov. Celky z druhých a třetích míst pak musely mezi sebou ještě sehrát osmifinále. Tam měla nejvíc problémů semilská sestava, která musela ve třetím dějství odvracet proti Dynamu České Budějovice B ( Musil L., Musil T., Koudelka Z., Koudelka V.) hned čtyři mečboly. Divoký průběh měl souboj mezi Hodkovicemi nad Mohelkou a Chabařovicemi (Henzl, Levinský Štrejl, Molnár). Hodkovičtí s přehledem získali první set, ve druhém naopak uhráli pouze bod, aby v tom rozhodujícím nepovolili soupeři ze severu ani jediný. S přehledem prošly do čtvrtfinále  Modřice po výhře nad Valašským Meziříčím (Andris, Straka, Podzemný, Majštiník) a Horažďovice přes Dolní Radechovou (Levý, Středa, Pošepný).

V horní polovině pavouka zvládli největší favorité šampionátu svá čtvrtfinálová utkání bez zaváhání. Kotlářka snadno skolila Modřice (Hanus, Svoboda, Boleloucký, Brenner, Bartoš) a Prostějov zametl s Hodkovicemi (Kraus, Jáč, Buriánek, Vojtíšek, Hujer). V dolní části se v obou případech bojovalo na tři sety. Střetnutí mezi Českými Budějovicemi A a Semily dospělo do  stavu 9:9 ve třetím setu. Dlouhou a opatrnou závěrečnou výměnu nakonec rozhodl jeden z hrdinů předešlého dne Lukáš Kábrt svou smečí – ovšem do sítě. Do semifinále šli zástupci jižních Čech. Na svou sobotní účast mezi nejlepším čtyřlístkem nenavázal ani Stratov (Novák, Brož, Dvořák, Čepek). Ten v zápase s Horažďovicemi sice razantní hrou vybojoval první set, ale od druhého se obraz hry změnil. Středočeši vyprodukovali spoustu chyb a trpělivě hrající soupeř průběh otočil.

Předčasné finále. Tak se dá označit první semifinálový duel mezi dvěma horkými aspiranty na zlato - Prostějovem a Kotlářkou (Chejn, Soukup, Rücker, Novotný). Lépe do něj vstoupili Moravané a první sada šla na jejich stranu. Ve druhém dějství to byla bitva bod za bod až do stavu 9:8 pro Hanáky. Pak se Matkulčíkovi podařilo zablokovat Chejnův útok a zajistil tak Prostějovu postup. Druhé semifinálové klání se dlouho odehrávalo pod taktovkou Českých Budějovic (Žikeš, Višváder, Bělík, Potůček). Dynamo proti Horažďovicím bez větších problémů získalo úvodní sadu a ve druhé už vedlo 4:0. Zápas zdánlivě spěl  k rychlému konci. Jenže Západočeši po timeoutu zabrali, dotáhli set do koncovky a v ní se díky dvěma přesným úderům prosadili. Ve třetím dějství si pak Horažďovičtí rychle vybudovali dvoubodový náskok, který udrželi až do konce. Překvapení bylo na světě. Zklamané České Budějovice pak podlehli Kotlářce i ve střetnutí o bronz a nakonec zůstali v neděli bez medaile.

2013 rychnovek 05Horažďovice (Hokr, Slavíček, Buriánek, Štěchová) postupovaly svojí polovinou pavouka nenápadně a dvakrát otočily nepříznivý vývoj zápasů. Ve finále proti suveránnímu Prostějovu (Ftačnik, Matkulčík, Příhoda) už však byly bez šance. Fyzická převaha moravského celku se projevila naplno.  Hanáci povolili soupeři dohromady jen sedm míčů a zejména razantní klepáky Jakuba Ftačnika několikrát roztleskaly přítomné nohejbalové fandy. „Je evidentní, že proti Prostějovu bychom museli hrát s blokem, na to však ještě kluci nemají věk ani parametry. Celkově jsme ale mimořádně spokojeni, pro medaili jsme totiž určitě nepřijeli. Zaměřili jsme se v posledních trénincích na příjem a přineslo to své ovoce. Naše mezihra dnes byla dnes velmi kvalitní a hlavně díky tomu jsme přetlačili i fyzicky vyspělejší konkurenty. Cením si i toho, že jsme dokázali zvednout hlavy v kritických momentech. Máme velkou radost z předváděné hry, ale nemá smysl přeceňovat konečné  umístění. Přálo nám totiž  i potřebné štěstí, na druhé straně jsme mu šli svým kompaktním výkonem naproti,“ konstatoval spokojený horažďovický trenér JOSEF SLAVÍČEK.

Po sobotním výpadku neponechali v neděli Prostějovští nic náhodě, prošli turnajem s čistým štítem a stali se podle očekávání nejúspěšnějším oddílem mistrovství. „Na akci jsme odjížděli v pozici jednoho z favoritů. V sobotu ve dvojicích se nám tuto roli dařilo plnit až do utkání o finále s družstvem Semil, kde po jasně vyhraném prvním setu došlo u některých hráčů ke ztrátě koncentrace. V neděli v královské disciplíně  jsme se již ale poučili a s velkým přehledem a bez ztráty setu turnaj vyhráli. Ač tedy po sobotě jsem byl mírně nespokojen, celkově výsledek beru.  Pořád jsou to jen děti, i když některé už kouří. (úsměv) Věřím, že se ale hráči ze sobotní chyby poučí a udrží si v hlavách myšlenku, že je třeba hrát od prvního do posledního míče, že se nic nesmí podcenit a že pokud chci vyhrát, musím hrát nohejbal na body a ne na krásu,“ bilancoval kouč vítězné trojice Petr Matkulčík a pokračoval: „Chtěl bych hodně poděkovat a ocenit organizační tým, pořadatele a všechny dobrovolníky, kteří se na přípravě a realizaci šampionátu podíleli. Vytvořili velmi hezké a příjemné prostředí jak po sportovní stránce, tak v oblasti zázemí, občerstvení a doprovodného programu. Podle mne je trend přidělovat pořádání mládežnických akcí malým městům nebo i vesnicím velmi dobrý, protože pro ně je taková akce svátkem a snaží se vytáhnout. Takové prostředí, návštěvnost a diváckou kulisu  nemají ani extraligová utkání nebo velké turnaje mužů.“

2013 rychnovek 06Zatímco většina lidí se v létě věnuje sběru hub nebo jiných letních plodin, v Semilech a Českých Budějovicích se rozmohla nová móda. O letošních prázdninách se tam zaměřili na sběr cenných kovů z nohejbalových mládežnických šampionátů. Právě Jihočeši přivezli do Rychnovku nejpočetnější výpravu a jako jediní si mohli dovolit ten luxus, že postavili dvě kvalitní trojice. Ve dvojicích navíc navázali na medailové úspěchy svých oddílových kolegů z dorostu. „Přijeli jsme s osmi hráči, kteří jsou herně vyrovnaní a přáli jsme si, abychom zasáhli do bojů o medaile. Ve dvojicích jsme dokázali v semifinále porazit Stratov A, jenž předtím vyřadil  favorizovanou Kotlářku, a mohli jsme bojovat o titul. Ten se nám získat nepodařilo, protože hráči Sokola Semily za velké podpory domácích  fanoušků svou šanci nepustili a zaslouženě vyhráli,“ uvedl jeden z trenérů Dynama PAVEL MUSIL. „Ve trojicích jsme se také dostali do bojů o medaile, když jsme naopak vyřadili právě Semily. Pak jsme nezvládli dobře rozehraný zápas s  Horažďovicemi. I tady musím pochválit soupeře za velmi bojovný výkon, když  skoro prohraný zápas obrátil ve svůj prospěch. Duel o třetí příčku s Kotlářkou už byl v režii Pražanů,“ dodal.

Na závěr několik statistik. Do víkendového mistrovství starších žáků zasáhlo 52 hráčů z 12 oddílů. Zajímavostí je, že jen čtyři zúčastněné kluby mají své zastoupení v mužských ligových soutěžích (Modřice, Karlovy Vary, České Budějovice, Prostějov). Nejlepšími hráči celého šampionátu byli vyhlášeni Jakub Ftačnik z Prostějova (smečař), Petr Chejn z Kotlářky (blokař) a Lukáš Kábrt ze Semil (polař). A slovo spolupořadatele na konec? „Naprosto všechno nebylo podle našich představ, ale to bychom asi zvlášť při premiéře chtěli příliš. Po sportovní stránce to dopadlo tak, že Lukáš Kábrt doslova zazářil v dresu Semil zlatem ve dvojicích a Marian Příhoda oslavil titul za Prostějov ve trojicích. O tituly jsme se tak s Jirkou Kábrtem společně rozdělili a můžeme slavit i v tomto směru.  No a co dodat? Možná se časem hecneme znovu, z drobných chybiček se poučíme a uděláme šampionát ještě lepší. Teď si ale dáme rozhodně na chvíli pauzu,“ říká s úsměvem Michal Hostinský.

Konečné pořadí MČR dvojic:
1. TJ Sokol Semily (Potůček, Kábrt)
2. TJ Dynamo České Budějovice A (Žikeš, Višváder, Koudelka Z.)
3. TJ Sokol I Prostějov (Ftačnik, Matkulčík, Příhoda)
4. TJ Sokol Stratov (Novák, Dvořák)

Konečné pořadí MČR trojic:
1. TJ Sokol I Prostějov (Ftačnik, Matkulčík, Příhoda)
2. TJ Sokol VYNK Horažďovice Hapon (Hokr, Slavíček, Buriánek, Štěchová)
3. SK Kotlářka (Chejn, Soukup, Rücker, Novotný)
4.  TJ Dynamo České Budějovice A (Žikeš, Višváder, Bělík, Potůček)

Komentáře   

 
#1 anonymous 2013-08-30 12:02
Jen bych opravil, že zastoupení v ligových soutěžích mužů má i Prostějov hrající 2. ligu, kde v základních sestavách úřadují i účastníci tohoto mistrovství Jan Matkulčík a Jakub Ftačník
 
 
#2 Ladislav Barák 2013-08-30 14:05
Omluva, opraveno :)
 
 
#3 Beneš 2013-09-02 12:09
Když děkuji za uspořádání každého mloádežnického celku pořadatelům, potom musím nyní poděkovat dvojnásob, neboť pořadatelé se zhostili svého úkolu skvěle, snad jen počasí na neděli příliš neplánovali, ale to jen s úsměvem. Kluci předvedli velmi dobré výkony, ale faktem je, že úrověn předchízejících žákovských šampionátů mírně pokulhávala ale to je pro lidi, kteří mládežnický nohejbal dělaji víceméně známá skutečnost. Znovu musím poznamenat, že pokud se s mládežnickým nohejbalem neudělá něco skutečně prospěšného, bude to čím dál horší a letošní rok se pohříchu toho pro mládež mnoho neudělalo ( myslím pro mládežnické soutěže )
 
 
#4 Rici 2013-09-09 20:37
V článku je chyba,je tam uvedeno mužstvo Horní Radechové ale je to mužstvo DOLNÍ RADECHOVÉ!!!!