Nohec rozcestník

Nohec magazín

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 17.08. 12:08 Turnaj trojic Výrovice(Pablo)
    26.ročník nohejbalového turnaje trojic o putovní pohár, startovné 150 Kč ...
Mladší žáci znají své mistry. Naposledy? Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Středa, 03.07.2013

2013_mcrmlka_01(Kadaň) Netradiční termín, tradiční místo a mizivá účast. 7. Mistrovství České republiky mladších žáků dvojic a trojic proběhlo poslední předprázdninovou sobotu v Kadani. „Protože se přihlásilo velmi málo sestav - 8 dvojic a 5 trojic - byly původně plánované dva hrací dny zredukovány na jediný," uvedl MICHAL JANEBA, který byl STK pověřen řízením turnaje. Čerstvými republikovými šampiony se v obou disciplínách staly sestavy TJ Avia Čakovice.

S úbytkem mladých hráčů se potýkají prakticky všechny sporty a nohejbal není výjimkou. Právě nejmladší kategorie budiž toho důkazem - tedy pokud se budeme řídit počtem zúčastněných na mistrovstvích republiky v posledních letech. Křivka padá prudce dolů. „Bohužel musím konstatovat, že se tato před pěti lety velmi slibně rozvíjející kategorie v posledních letech stále více potápí. Na proběhlém mistrovství se prezentovalo pouze pět klubů z celé České republiky, a to je mizérie," popsal bídný stav Janeba. Když se ohlédneme pouze za kadaňskými šampionáty v uplynulých třech ročnících, opravdu narazíme na neradostnou skutečnost. Ještě v roce 2011 změřilo na severu Čech síly 16 dvojic a 13 trojic. Loni už to bylo jen 10 trojic a 6 dvojic. Letošní počty znáte. Logicky se tedy nabízí otázka, v jaké podobě a zda vůbec vůbec mistrovství nejmladší kategorie proběhne i za rok...

2013_mcrmlka_02V sobotním dopoledni proběhl turnaj dvojic. Osm dvojic se utkalo ve dvou základních skupinách. První dva celky postoupily do semifinále, zbylé se utkaly o konečné umístění. V prvním semifinále modřické áčko pokořilo lepší dvojici Zruče, ve druhém si Čakovice bez problémů poradily s Modřicemi B. Ty pak uspěly v souboji o třetí místo a zajistily si medaili. Ve finále pak uspěli Pražané, v jejichž dresu nastupoval i nejlepší hráč turnaje Zdeněk Kalous. Odpolední klání trojic se odehrálo v rámci jedné skupiny, systémem každý s každým. Mistrem republiky se stala sestava Čakovic, která neztratila ani set. Druhé místo braly s jednou porážkou Modřice A, bronz si na západ Čech odvezl Zruč-Senec. Čtvrté skončily Chabařovice, páté modřické béčko. Nejlepším hráčem byl vyhlášen Quido Boleloucký ze stříbrné formace.

„Přísnější měřítko snesly v obou disciplínách vždy pouze první dvě sestavy. Ve dvojicích navíc předvedli alespoň obstojný výkon všichni semifinalisté. Na ostatních bylo vidět, že s nohejbalem teprve začínají," shrnul dovednosti zúčastněných týmů Michal Janeba.

Konečné pořadí turnaje dvojic:
1. TJ Avia Čakovice (Kalous, Hozman, Malina)
2. TJ Sokol SDS Exmost Modřice A (Brenner, Boleloucký)
3. TJ Sokol SDS Exmost Modřice B (Jonas, Řehoř)
4. AC Zruč-Senec 2004 A (Hynek, Rott)

Konečné pořadí turnaje trojic:
1. TJ Avia Čakovice (Kalous, Hozman, Malina)
2. TJ Sokol SDS Exmost Modřice A (Brenner, Boleloucký, Jonas)
3. AC Zruč-Senec 2004 (Hynek, Rott, Schicker, Ausberger)
4. TJ Slovan Chabařovice (Henzl A., Henzl Š., Kraus)

Komentáře   

 
#1 Petr S. 2013-07-04 06:31
Hloupost aby takoví nohejbaloví začátečníci hráli o titul mistra republiky. Když není skoro žádná konkurence. Mistrovství má být vrchol. S kvalifikací, aby to bylo skutečně mistrovství. Titul po "boji" z 4 účastníky, to snad ne. Pak se jinde divíte, že diválky mistrovství republiky nezajímá. Bodeď by jo, když v takovém menším sportu se s titulama může topit. Degraduje to celý nohejbal a někdo by se nad tím měl zamyslet.
 
 
#2 Antonín Stehlík 2013-07-04 20:14
Já bych to asi otočil... co děláme pro to, aby takoví nohejbaloví začátečníci mohli hrát o titul mistra republiky ve větší konkurenci? Je to chyba těch kluků a nebo vás (nás) trenérů? Domnívám se, že zřízení této kategorie určitě nebyl krok zpátky, protože dorosteneckou ligu dnes hrají přeborníci v této nejmladší kategorii a my jim tleskáme. Chválíme je a kdo ví, jestli by bez těch podceňovaných titulů u nohejbalu vydrželi. Takže tažme se, proč je situace taková a co pro to dělám já, kromě toho že to kritizuji.
 
 
#3 Petr S. 2013-07-04 21:19
Nemyslel jsem aby mladší žáci byli zrušení. Jenom by nemuseli hrát mistrovství o titul. Někdy se zdá, že čím menší sport tím víc všech možných mistrů. Přitom základna nohejbalistů jde hodně dolů. Aby se za rok nehrálo mistrovství republiky kojenců. Jenom proto, aby nám u toho vydrželi.
 
 
#4 Beneš 2013-07-08 07:02
Celý problém tkví a nyní se budu opakovat v tom, že je špatně nastavena tzv.plnění povinnosti mládeže, což mohou plnit i dorostenecké celky. Na VH odmítnutá reorganizace soutěží mládeže, kdy by povinnost plnění mládeže byla zrušena, nebo by byla stanovena jen u ligových celků a to pouze u kategorie žáků se projevuje právě nyní a pokud takto budeme pokračovat neutěšený stav se bude stále prohlubovat. Jsem velmi zvědav, kolik celků starších žáků se zúčastní letošního MČR, pokud to bude méně než 20- měl jsem plnou pravdu.Nová komise mládeže začla s nějakou vizí, ale hmatatelné výsledky zatím nevidím.
 
 
#5 Čenda Souček 2013-07-08 10:27
Podle mě se dotklo tohoto MČR mladších žáků více aspektů, ale je zde jeden zatím nejmenovaný, a to výběr termínu konání. Tento termín nebyl úplně vhodně vybraný, jako i ostatní termíny pro mládežnické MČR 2013.
V Žatci máme čtyři mladší žáky a Kadaň není daleko, ale nedovolil jsem si poslat přihlášku, protože, když jsem zjišťoval, kde naši mladší žáci budou v tomto termínu, tak bych nepostavil ani jednu dvojici a zase by náš oddíl musel zaplatit pokutu za neúčast na MČR.
Totéž platí o žácích a dorostu, kdy termín červenec a srpen není z mého pohledu vhodně zvolený.
Je jisté, že lidí, kteří chtějí pro nohejbal pracovat a vychovávat mládež, neustále ubývá a hlavně ubývá oddílů v krajích, které byly líhní nadšenců, kteří měli chuť a čas. Potom stav mládeže je takový jaký je a neudělá s tím nic ani žákovská liga a ani jiná povinnost.
Vím o čem mluvím, protože čas, který jsem výchově mládeže obětoval už také nemám zájem za těchto podmínek obětovat.
 
 
#6 trenér 2013-07-08 22:01
Proboha hlavně tady už nikdy nezmiňujte bláznoviny typy žákovská liga a podobné experimenty. Snažte se vyjít vstříc menším klubům, protože Kotlářka, Prostějov ani Stratov těžko vcychovají hráče pro celou republiku. Udělějte ligu dorostenců na jedno auto, termíny mistrovství necpěte do prázdnin. Čenda má pravdu.
 
 
#7 Antonín Stehlík 2013-07-12 05:15
Pro "trenéra": Zajímavá volba oddílů které vychovávají hráče pro celou republiku. Snad s výjimkou Prostějova. Zkus se nad tím ještě jednou zamyslet. Jinak termín žákovská liga je úměrný tomu, že jste nadšeně volili místo dobrovolnosti povinnost...
Ovšem roli Kotlářky a Stratova samozřejmě nijak nebagatelizuji ale naopak. Je to záchrana pro dorostence, kteří nemají ve své oblasti dostatečnou konkurenci a možnost rozvoje. Ale že by vychovávali hráče pro celou republiku...?