2020 bdl 01 01Pěti duely v neděli odstartovala pohárová Divize dorostu. Soutěž, jež letos nahradí tradiční Botas dorosteneckou ligu. Na rozdíl od tristně obsazených mužských soutěží přilákala hned 11 týmů - jako jediní na poslední chvíli odřekli svoji účast loňští vítězové ze Vsetína. Hrát se bude v základní části jednokolově ve dvou skupinách a poté se osmička těch nejlepších utká v obvyklém formátu play-off. Dělat sport v dorosteneckém věku bez možnosti soutěžit nedává smysl," kvitoval zahájení sezony člen Komise mládeže ČNS MAREK LÍBAL.

Ve skupině B se na úvod zrodily dva těsné výsledky a v obou případech se na konci radovali zástupci východočeského nohejbalu. Vysoké ambice potvrdily Holice, když si ve šlágru úvodního kola poradily na horké půdě Čelákovic. Při své domácí premiéře se radoval také nováček z Pekla nad Zdobnicí, jenž získal cenný skalp omlazených Modřic. Volno měl Přerov. Ve skupině A se tříbodovou výhrou uvedl Šacung proti Dynamu České Budějovice. Hladké vítězství si připsala také Zruč, která si poradila s Karlovými Vary. Vítězstvím za dva body pak zahájila vloni bronzová Radomyšl. Jihočeši přetlačili dalšího nováčka soutěže ze Stříbra.

Skupina B: 1. kolo

TJ Peklo nad Zdobnicí - MNK mobilprovás Modřice 4:3

Natěšený nováček z Pekla nad Zdobnicí se představil poprvé svým příznivcům v duelu proti omlazenému družstvu Modřic. Hosté se navíc museli obejít bez lídra Bolelouckého. Přesto bylo k vidění velmi vyrovnané a bojovné střetnutí. Klíčovou roli v něm sehrál Fries, který dopomohl domácím k vítězství čtyřmi získanými body. Hned úvodní dvojice přinesla velkou bitvu. Čižinský s Friesem udolali posledním možným míčem Brennera se Svobodou a byl to jeden z rozhodujících momentů celého klání. „V koncovkách vítězných setů jsme prokázali lepší psychickou odolnost, oddechl si trenér Pekla MICHAL HOLATA. „Za stavu 8:9 zahrál Čižinský zkrácený míč, který se sotva převalil přes pásku, navíc následující útok Brenner trestuhodně nezvládl. Zlepšení ve druhém setu přineslo dílčí vítězství a musel rozhodnout tie-break. Bohužel nám nestačilo dvoubodové vedení a opět jsme selhali v koncovce. Tento zápas, troufám si tvrdit, ovlivnil celé utkání,“ souhlasil i trenér Modřic RICHARD LAŤÁK. Jihomoravané sice vzápětí srovnali, ale jak první trojice, tak i singl vyzněly pro Peklo. Modřice ještě vykřesaly naději ziskem odvetné trojice, vzápětí však vítězství pro domácí k radosti početnému táboru místních fandů zajistili Fries s Čižinským znovu třísetovou výhrou proti Jurkovi s Jonasem a střídajícím Kolouchem. „Začátek zápasu pravdy nám vyšel a vedli jsme o tři míče. Pak došel dech Jonasovi, domácí zabojovali v obraně a nutili naši druhou dvojici k chybám. Na kurt přišel Kolouch a zlepšenou hrou jsme zápas dotáhli do tie-breaku. Jenže opět nás zradila koncovka a nepomohlo ani střídání Jonase. Domácí mohli začít slavit, že v premiéře hned vyhráli,“ rekapituloval hostující lodivod. ,,Vůbec první dorostenecká výhra se jistě zapíše do historie pekelského nohejbalu, máme z ní všichni radost,doplnil Holata. O korekci výsledku se na závěr postarali hostující mladíci Svoboda se Slukou. ,,Potěšili mě starší žáci, kteří podali slušný výkon. Je vidět, že mají budoucnost a jednou by měli dominovat, našel pozitiva Laťák.

Sestava domácích: Čižinský, Fries, Šimeček, Ferebauer, Kotyza, Teplý, Kopecký. Sestava hostů: Jonas, Brenner, Kolouch, Svoboda, Jurka, Sluka, Nesnídal.

Trenér Pekla MICHAL HOLATA: „Myslím, že jsme viděli na úvod slušný nohejbal. Za mě je značka Modřice stabilně zárukou dobrého nohejbalu a zaslouží si za práci s mládeží respekt. S tím jsme do utkání také vstupovali, ale zároveň si moc přáli vítězství. To se nakonec podařilo. Je třeba pochválit celý tým, který podpořil svým velice obětavým výkonem Čižinský, kterému v rozhodujících chvílích výborně sekundoval Fries. Ostatní se nevyhnuli drobným výkyvům, věřím ale, že to postupně doladíme. V týmu hostí nebudu jmenovat jednotlivce, mají hodně nadějných nohejbalistů, o kterých určitě ještě uslyšíme.

Trenér Modřic RICHARD LAŤÁK:Gratulace soupeři, předvedl bojovný výkon. My se naopak nemůžeme vymlouvat na absenci Bolelouckého, protože jsme měli dostatek šancí na vítězství. Myslím si, že misky vah převážilo domácí publikum, které dorazilo ve skvělém počtu. My se nebudeme dívat na ostatní soupeře a na jejich výsledky. Musíme zapracovat sami na sobě a podřídit tomu tréninky. S čím nejsem spokojen, je obranná činnost všech hráčů. Starší žáci mají problém s razantními údery, ale to neznamená, že se to nedá zlepšit. Půjdeme pomalu nahoru a uvidíme, kde budeme na konci soutěže.“

2020 bdl 01 02TJ Spartak ALUTEC KK Čelákovice – T.J. Sokol Holice 3:4

Šlágr kola se bezesporu hrál v Čelákovicích, kam přijel asi největší favorit soutěže z Holic. Už tak ambiciózní tým doplnila pro letošek zkušená dvojice Pohl, Dreiseitl. I kvalitní domácí celek v čele s úderným Maturou si ale brousí zuby na dobrý výsledek a na své půdě prohrává nerad. Duel začal kvůli horšímu počasí o něco později. Úvodní set sice získala holická dvojice Veselý, Vojtíšek, ale Nesládek se Seidlem vývoj dokázali otočit a domácí šli do vedení. Za hosty kontrovali Dreiseitl s Pohlem, kteří zdolali Hejtíka s Löffelmanem a střídajícím Maturou. Rozhodující moment střetnutí přišel v úvodní trojici. První set jednoznačně získaly Čelákovice, když dominoval na útoku Matura, naopak hosté se trápili. Od druhého setu ale Holičtí zlepšili servis i mezihru, navíc přišly od domácího tahouna chyby v útoku a Východočeši získali klíčový druhý bod. V úvodním setu jsme se na hřišti hledali, soupeř měl naopak kvalitně připraveno a domácí smečař pak neměl problém bodovat. Ve druhém dějství jsme změnili taktiku, soupeře jsme udrželi přibližně na 50% a začali si tak i více věřit. Třetí set jsme až na jeden moment odehráli s přehledem a získali tak důležitý bod, věděl i hostující trenér MAREK LÍBAL. Vedení Holic vzápětí zvýšil po dobrém výkonu v singlu Veselý, a když poté v dalším zápase trojic znovu byly úspěšnější Holice, mohly se již po tomto duelu radovat z vítězství. Odvetná trojka byla vyhecovanější a především vyrovnanější. Opět jsme se prali s nahrávkou na dva leváky, kterou jsme vyřešili až příchodem třetího leváka na kurt. Smolný okamžik v koncovce druhého setu jsme dokázali napravit v tiebreaku,dodal Líbal. V odvetných dvojicích dal hostující trenér od začátku prostor i dalším hráčům, čehož Čelákovičtí dokázali využít a vybojovali v těsných koncovkách alespoň bod, když korigovali až na konečných 3:4.

Sestava domácích: Hejtík, Matura, Seidl, Nesládek, Löffelmann, Jedlička, Růžička. Sestava hostů: Vojtíšek, Veselý, Pohl, Dreiseitl, Vohradník, Kubový.

Kapitán Čelákovic DOMINIK HEJTÍK: Vyšla nám úvodní dvojka, ale to bylo dlouho z naší strany vše. Bod jsme zachraňovali až závěrečnými zápasy dvojic. Rozhodující byla asi naše prohra v první trojce, kdy jsme lehce získali první set, ale již výkon nezopakovali v dalších dvou. Naším nejlepším hráčem byl Nesládek.“

Trenér Holic MAREK LÍBAL: „Přibližně dvacet diváků vidělo typické první utkání sezony. Spousta nepřesností a laciných chyb, ale zároveň férový a přiměřeně vyhecovaný souboj s řadou hezkých výměn a krásných úderů. Podali jsme týmový výkon, na němž můžeme stavět. Oba dva hráči z lavičky se předvedli v závěrečných dvojicích ve velmi dobrém světle.

Skupina A: 1. kolo

2020 bdl 01 03TJ Radomyšl – TJ Baník Stříbro 4:3

Již bez svých bývalých opor Slavíčka a Buriánka, navíc i bez zraněného Hokra, nastoupila Radomyšl proti nováčkovi ze Stříbra v sestavě s tahounem Lukášem Tolarem. Utkání se pro nepříznivé počasí muselo odehrát v hale. Po úvodních dvojicích byl stav nerozhodný, o osudu střetnutí tak rozhodovaly především trojice, ve kterých byli v obou úspěšnější zkušenější domácí. Hosté se drželi na dostřel díky očekávané výhře Lukáše Tolara v singlu, Domácí Ježek mu ale nedal nic zadarmo. „Věděli jsme, že cesta k vítězství je možná za předpokladu zvládnutých zápasů trojic a vítězství nad druhou hostující dvojicí. To se do puntíku potvrdilo a jsem rád, že jsme to zvládli. V utkání trojic jsme měli navrch díky lepší mezihře, kde výborně plnil své úkoly zejména kapitán týmu Věženský, na smeči si pak odvedl svůj standard Lukáš Votava,“ pochvaloval si domácí kouč JOSEF SLAVÍČEK. „Zlomová byla odvetná trojice, kterou domácí sehráli s přehledem, a my nevěděli, jak se vypořádat s velmi dobrým blokem Votavy,“ souhlasil i trenér Baníku PETR TOLAR. Vítězství Jihočechů stvrdili Vachulka s T. Votavou, hosté již v závěru pouze korigovali konečný výsledek.

Sestava domácích: T. Votava, L. Votava, Ježek, Vachulka, Věženský, Havlík. Sestava hostů: L. Tolar, Kopejtko, O. Tolar, Nozar, Sobotka.

Trenér Radomyšle JOSEF SLAVÍČEK: „Úspěšnou premiéru má za sebou T. Votava, který zahrál velice dobře. V atraktivním duelu singlistů si oba borci zaslouží absolutorium. V týmu hostů jasně vyčníval Lukáš Tolar, kterému statečně sekundoval jeho mladší bratr Ondřej.“

Trenér Stříbra PETR TOLAR: Jako nováček soutěže budeme hlavně sbírat zkušenosti. U hráčů byla vidět dost velká nervozita, ze které pramenilo velké množství chyb. Většina z nich je prvním rokem v kategorii dorostu a ostatní jsou ještě žáci. Nejlepším naším hráčem byl tříbodový Lukáš Tolar, který s dorosteneckým nohejbalem má aspoň nějaké zkušenosti z loňského působení v Karlových Varech.“

Areál Club Zruč-Senec – SK Liapor WITTE Karlovy Vary 6:1

V tradičním souboji dvou nedalekých soupeřů měla možná až překvapivě výrazně navrch domácí Zruč, která si připsala do tabulky tříbodovou výhru. Hostům alespoň k jednomu bodu nepomohla ani na poháru v Plzni velmi úspěšná exchabařovická dvojice bratří Henzlů, jež na svůj únorový výkon nenavázala a prohrála oba své zápasy dvojic. Jediný úspěch zaznamenali hosté v úvodní trojici, kdy po prvním vyhraném setu zaváhala sestava Ausberger, Rott, Suchý. V singlu ale odpověděl třísetovou výhrou Hynek a ve zbytku klání již domácí neztratili ani set. „Do utkání jsme šli všichni naplno a myslím, že to je krásně vidět na výsledku. Mrzí mě jen prohraná trojice, kterou jsme svými chybami Karlovým Varům darovali,“ podotkl jeden z domácích hráčů MICHAL SUCHÝ.

Sestava domácích: Rott, Hynek, Ausberger, Škudrna, M. Suchý, L. Suchý. Sestava hostů: A. Henzl, Š. Henzl, Rendl, Tišnovský, Gregor.

Zástupce kapitána Zruče MICHAL SUCHÝ:Musím říci, že s výkonem celého týmu jsem maximálně spokojen. Myslím, že od prvního momentu bylo oproti minulé sezoně vidět zlepšení souhry a individuální zlepšení všech hráčů.

Trenér Karlových Varů VLADIMÍR HLAVATÝ: „Oproti minulé sezoně o třídu kvalitnější domácí celek přesvědčivě a zaslouženě zvítězil. Naše letos nově poskládané družstvo odvedlo standardní výkon. Z jednotlivců nikdo vyloženě nevynikl a nikdo také nezklamal.“

2020 bdl 01 04SK Šacung Benešov 1947 – TJ Dynamo ČEZ České Budějovice  6:1

Šacung nastoupil do utkání v silné sestavě i s Michalem Krunertem a od začátku plnil roli favorita. „Hosté přijeli pouze v minimálním počtu hráčů, navíc hodně mladí. Jejich hra nebyla vůbec špatná, ale kupili spoustu chyb. To jsme neomylně trestali a od začátku šli tvrdě za třemi body. Jediné zaváhání přišlo ve druhé trojici, kde Dynamo vyhrálo nejtěsnějším rozdílem první set, naštěstí jsme ale zápasdokázali otočit,shrnul průběh utkání trenér Šacungu TOMÁŠ HANUŠ. „Škoda trojic. V té odvetné jsme sehráli v prvních dvou setech zcela vyrovnanou partii, ale v tiebreaku se na nás projevila nervozita, nezkušenost a bylo hotovo, litoval naopak trenér Dynama EMANUEL VIŠVADER. Tříbodovou domácí výhru s přehledem pečetila jejich první dvojice M. Krunert s Zieglerem a střídajícím Jankem. Až v poslednm deblu se Jihočeši zásluhou dvojice Chvátal, Škoda dočkali čestného úspěchu.

Sestava domácích: M. Krunert, L. Krunert, Šperlík, Ziegler, Janko, Khandl. Sestava hostů: Chvátal, Škoda, Klečka, Trajer.

Trenér Benešova TOMÁŠ HANUŠ: Nastoupili jsme v podstatě v plné sestavě. Chyběli jen Adam Fürbacher a nováček Benák. Kluci k utkání přistupovali zodpovědně, za což je chválím. S výkonem všech jsem byl spokojený.“

Trenér Českých Budějovic EMANUEL VIŠVADER:Z mého pohledu byl průběh střetnutí ne zcela jednoznačný. Zlomovým okamžikem byly prohry v zápasech trojic. Nemám absolutně špatný pocit z předvedené hry, právě naopak. S výkonem kluků jsem spokojený a zaslouží si pochvalu. Soupeři gratuluji k vítězství.“