Soutěže mládeže a žen

2020 pcnsdorplz 01(Plzeň) Čtrnáct dnů poté, co letošní sezonu zahájili mladší žáci, odstartoval Pohár Českého nohejbalového svazu také v dorostenecké kategorii. Úvodní dvojkový turnaj hostila v sobotu 29. února ve dvou blízkých halách Plzeň. Nejlepší formu prokázalo v západočeské metropoli holické duo Václav Pohl, Jiří Dreiseitl.

Organizátoři z Krajského nohejbalového svazu Plzeňského kraje registrovali už v týdnu před akcí velký zájem o účast. Důkazem je 29 původně přihlášených formací. Zejména ze zdravotních důvodů sice pět deblů svůj start zrušilo, i tak se ale na ranním zahájení sešlo velmi solidních 24 dvojic. „Za vyšší počet sestav jsem rád, zvyšuje to atraktivitu soutěže,“ poznamenal předseda Komise mládeže ČNS MICHAL HOSTINSKÝ. Děkuji organizátorům z Plzeňska za bezproblémové uspořádání pěkného turnaje. Byl bych rád, kdyby se v budoucnu podobným způsobem zapojily do poháru i další kraje, kde nohejbalové soutěže časté zastávky nemají. Myslím, že by to bylo vítaným oživením,“ dodal.

A co premiérové letošní měření sil v této věkové kategorii ukázalo? Kromě zástupců úřadujících dorosteneckých mistrů ze Vsetína chyběl ve městě piva i nejlepší hráč loňské sezony Zdeněk Kalous, jenž se v do bojů v této kategorii bude zapojovat patrně jen výjimečně. I tak se ale bylo na co dívat. Ve výborném světle se předvedly holické sestavy, které na sebe narazily mezi osmičkou a bylo to možná předčasné finále. Velmi solidními výkony se však prezentovaly i Čelákovice, výběr Plzeňského kraje startující pod hlavičkou Stříbra, chabařovický tandem v barvách Karlových Varů, ale i další. „Chtěl bych ocenit výkony většiny týmů, mladí nohejbalisté se zlepšují den za dnem a to je dobře,“ uvedl kouč vítězné holické sestavy a člen komise mládeže MAREK LÍBAL.

Osm skupin po třech. Vítězové byli nasazeni do osmifinále, druhé a třetí celky zamířily do předkola. Takový byl postupový klíč turnaje. Řada zajímavých soubojů se odehrála už ve skupinách či prvních kolech pavouka, pod kotlem ale začali ti nejlepší přitápět od čtvrtfinále. Šacung Benešov (Šperlík, Krunert L.) v úvodním dějství rozstřílel Karlovy Vary, jenže bratři Henzlové v dresech lázeňského oddílu se nenechali rozhodit, nepříznivě se vyvíjející skóre totiž neotáčeli v průběhu dne poprvé. Ve zbylých dvou sadách protivníky v koncovkách přetlačili a jako první nahlédli do semifinále. Brzy je následovalo i holické áčko, jež si v oddílovém mači poradilo po obdobném průběhu se svým B výběrem (Veselý, Vojtíšek, Sochůrek). Pohl s (ex)přerovským Dreiseitlem se rozjížděli pozvolna a dlouho tahali proti bojovnému soupeři za kratší konec. Klíčová byla druhá polovina druhé sady, kdy se konečně dostali nahoru a zápas už nepustili. Byl to jeden z vrcholů turnaje. I ve vedlejší hale na sebe narazili oddíloví kolegové. A také zde mělo navrch áčko. Čelákovice A vystavily stopku Čelákovicícm B (Nesládek, Seidl). Jako poslední se mezi elitní čtyřku prodral Výběr Plzeňského kraje – Stříbro MIX poté, co vyřadil Modřice A (Brenner, Kolouch).

Obě semifinále přinesla rozdílný průběh. Holická sestava neměla s Karlovaráky slitování. V prvním setu se Západočeši ještě drželi, ale ve druhém už to byla jednoznačná záležitost. Zato druhý mač musel diváky bavit. V duelu mezi Čelákovicemi a domácím výběrem dominoval útok nad obranou. Všichni čtyři hráči byli na smeči nekompromisní. Zahajovací sadu vyhráli o balon Středočeši, ve druhé měl navrch Výběr Plzeňského kraje. Tiebreak, 9:9. Na servisu Tolar. Příjem čelákovického Hejtíka letí k síti a do té doby jen výjimečně chybující Matura chce zápas ukončit z druhé technickým úderem. Jenže vůbec netrefuje míč a vzápětí se chytá za hlavu. S notnou dávkou štěstí jdou do finále domácí.

Nešťastný závěr semifinále sice čelákovickou dvojici mohl mrzet, v zápase o bronz na ní ale stopy nezanechal. S Karlovými Vary si poradila bez problémů. A žádnou větší zápletku nepřineslo ani finále. Dreiseitl si svůj nejlepší výkon dne schoval právě do závěrečného zápasu a v zádech s bezchybným Pohlem nedali Tolarovi s Hokrem moc šancí. První set byl jasný. V tom dalším se sice domácí dvojice vzchopila a držela se protivníka na dostřel, jenže Dreiseitl se za stavu 9:8 na útoku nemýlil. „Celkem se nám dařilo plnit cíle, s nimiž jsme do turnaje vstupovali - hrou jsme se dokázali bavit a zároveň jsme v určitých chvílích předváděli kvalitní výkony. Vítězství v turnaji nás těší, je to však pouze první zastávka na cestě. Už za 14 dní se ve Zbečníku a Hronově začíná opět od nuly...,“ hodnotil vystoupení svých svěřenců lodivod holického týmu Marek Líbal.

Pořadatelský krajský svaz reprezentoval výběr složený ze stříbrského Lukáše Tolara a horažďovického Filipa Hokra. Vedením byl pověřen PETR TOLAR: Kluci si spolu zahráli po delší době, snad od doby plzeňské letní olympiády v roce 2015. Dvojice byla postavena na razantním útoku Filipa a Lukášově univerzálnosti. Zápasy ve skupině byly hlavně o souhře a přípravě útoku. Oba prvky se pomalu zlepšovaly a výkon gradoval v semifinále proti Čelákovicím. Tam jsme ale zároveň měli i velkou dávku štěstí. Zdálo se mi, že do finále kluci nastoupili až moc spokojeni. Na velmi dobře hrajícího soupeře jsme nenašli žádný recept jak na útoku, tak ani v obraně. Rozhodně si myslím, že kluci plzeňskému nohejbalu neudělali ostudu, chyběla jen třešnička na dortu v podobě vítězství. Ale je třeba uznat že soupeř byl sehranější a lepší.“

Konečné pořadí turnaje:
1. T.J. Sokol Holice A (Pohl, Dreiseitl)
2. Stříbro MIX – Výběr Plzeňského kraje (Tolar, Hokr)
3. TJ Spartak ALUTEC KK Čelákovice A (Matura, Hejtík)
4. SK Liapor WITTE Karlovy Vary A (Henzl Š., Henzl A.)

Fotogalerie:

Komentáře  

#2 Kořeň 2020-03-05 17:08
Odkud, že je?
Citovat
#1 Čmoud 2020-03-04 05:39
Kamzík podrtí všechny.
Citovat