Poslední komentáře - Soutěže mládeže a žen

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Skvělý Vsetín a čelákovická jízda Tisk
Napsal Lukáš Vlach  |  Úterý, 27.08.2019

2019 mcr23dor 01(Český Brod) Takřka dvouměsíční prázdninovou pauzu od soutěžního nohejbalu ukončilo o víkendu 45. MČR dvojic a trojic dorostenců v Českém Brodě. Zatímco před rokem se na stejném místě radovaly z vítězného double domácí formace, tentokrát byla jejich medailová sbírka výrazně chudší a musely se spokojit s jedním stříbrem a bronzem. Z dvojkového trůnu sesadila českobrodské mladíky vsetínská sestava, o den později pak získala senzační titul trojice Čelákovic. V obou případech určil vítěze až poslední možný balon.

Dvojice (sobota 24. 8.)

Krásné prostředí českobrodského areálu, příjemná atmosféra i letní počasí. Dvoudenní šampionát se v těchto kulisách nemohl nepovést. V sobotu se bojovalo o post deblového krále. Startovní pole čítalo po dodatečném schválení divoké karty pro C tým Čelákovic nezvyklých 25 sestav. Ty se spolu nejprve popasovaly v osmi základních skupinách. Zde nedošlo k žádnému velkému překvapení a postup si zajistili všichni favorité. Již v osmifinále se ale loučily Čelákovice A (Hejtík, Matura), které v oddílovém souboji nestačily na svůj B tým. Hodně se již v této fázi nadřel obhájce titulu Český Brod A, kterému Chabařovice (A. Henzl, Krejčí, Š. Henzl) statečně vzdorovaly až do koncovky třetí sady.

Čtvrtfinále proběhlo podle očekávaného scénáře a kvarteto nejvýše nasazených se probilo do bojů o medaile. Vsetín A si poradil se svým B týmem (Halašta, Stařičný, Málek), Český Brod B přehrál Holice (Veselý, Vojtíšek, Brož), Radomyšl A zvládla lépe koncovky setů se Zbečníkem A (Pohl, Levý) a Kalousův Český Brod A opět až po boji udolal v tiebreaku velmi dobře hrající Čelákovice B (Nesládek, Seidl).

V semifinále stačily skvěle hrajícímu Vsetínu dva sety na zdolání Radomyšle A (Hokr, Slavíček, Buriánek). V oddílovém souboji domácích sestav mělo pak v úvodu navrch áčko Českého Brodu. Jenže na začátku druhé sady postihly křeče Kalousova spoluhráče Čecha, který měl od té doby viditelné problémy s pohybem, a hra se vyrovnala. Potíže svého kolegy ale Kalouse spíše vyhecovaly a ještě více zabral, za devítek však zkazil servis. V rozhodujícím dějství ovšem právě přímý bod Kalouse z podání dostal A tým za sedmiček do vedení, za devítek pak z druhé úspěšným útokem do paty poslal B tým Českého Brodu (Truc, Ungermann) jen do boje o bronz. V klání zklamaných semifinalistů tahala dlouho za kratší konec Radomyšl. Ve druhém setu za devítek však vzal na sebe zodpovědnost Hokr a vynutil si zkrácený set. Tam už ale měli jasně navrch Středočeši, kteří nepovolili protivníkovi ani bod a bronz byl jejich.

Finále bylo ozdobou a pravým vyvrcholením celého dne. Vsetín (Andris, Majštiník, Bílý) trochu překvapivě servíroval po většinu střetnutí spíše do Kalouse. Tato taktika mu zpočátku poměrně vycházela, když se ujal vedení 6:3. Pak ovšem přišla bodová série domácích, kteří otočili vývoj na 10:7 a šli do vedení. Druhé dějství naopak navlas shodným poměrem patřilo Vsetínu a rozhodnout tak musel až tiebreak. Drama vrcholilo. Soupeři se překonávali v obětavosti a k vidění byl parádní nohejbal. Za stavu 8:6 měl Vsetín vítězství na dosah, jenže se Středočechům podařilo srovnat. Když navíc Majštiník za osmiček nešťastně podklouzl, najednou vedl 9:8 Český Brod. Valaši se ale nevzdali a úspěšným útokem srovnali na devítky. Poslední míč. Ocelové nervy ukázal v klíčovém okamžiku vsetínský hrdina Majštiník. Riskantní smečovaný servis trefil přesně na zadní lajnu a přímým bodem rozhodl o tom, že domácí A sestava (Kalous, Čech) zlato neobhájí...

Konečné pořadí turnaje (dvojice):
1. NK CLIMAX Vsetín A (Andris, Majštiník, Bílý)
2. TJ Slavoj Český Brod A (Kalous, Čech)
3. TJ Slavoj Český Brod B (Truc, Ungermann)
4. TJ Radomyšl A (Slavíček, Hokr, Buriánek)

 

Trojice (neděle 25. 8.)

Na nedělním nástupu se sešlo 18 trojkových formací. V tu chvíli ještě nikdo netušil, že se odpoledne zrodí velké překvapení. Již po základní skupině se bez jediné výhry s turnajem loučily den předtím absentující Modřice (Brenner, Bartoš, Jonas, Kolouch), kterým viditelně scházel tahoun Boleloucký. Do čtvrtfinále se na jejich úkor probojoval Přerov A. Jinak týmy nasazené v prvním koši potvrdily svou kvalitu a ovládly své základní skupiny. Výjimkou byly jen Holice, jež nejtěsnějším poměrem padly v tradičním klání se Zbečníkem a do pavouka šly až z druhé pozice.

Hned úvodní čtvrtfinále skončilo šokem pro domácí A sestavu (Kalous, Truc, Ungermann, Čech). Největší favorit mistrovství selhal v derby s áčkem Čelákovic a po nejtěsnější porážce se musel se šampionátem rozloučit. A aby toho nebylo na nervy domácích příznivců málo, tak na vedlejším kurtu skončila i pouť druhé českobrodské trojice, která v třísetovém zápase nestačila na Zbečník. Další dvě střetnutí nabídla o poznání jasnější záležitosti. Radomyšl A si bez větších problémů poradila s Přerovem A (Dreiseitl, Pokorný, Pírek) a takřka bezchybně hrajícímu Vsetínu kladly Holice (Veselý, Vojtíšek, Brož, Vohradník, Sochůrek) výraznější odpor až od poloviny druhého setu. Na favorita to však nestačilo.

Velká přetahovaná. Tak se dá charakterizovat začátek semifinálového duelu mezi Zbečníkem (Šimeček, Levý, Pohl, Polák) a Čelákovicemi A. Východočeši vydřeli nejtěsnějším poměrem zahajovací sadu a v té další vedli 5:3. Pak se ale karta začala obracet. Zbečník po oddechovém času soupeře zkazil servis a nejspíš  tím urazil nohejbalového pánaboha. Parta kolem lídra Pohla začala výrazně chybovat na útoku a pomohla soupeři dostat se do laufu. Čelákovičtí druhý set otočili a ve třetím už na kurtu dominovali. Naopak Vsetínští proklouzli do finále, aniž by se zpotili. Radomyšl (Slavíček, Buriánek, Hokr, Ježek) totiž působila odevzdaným dojmem, nedařilo se jí téměř nic. Strojově hrající Valaši naopak excelovali. Důkazem je pouhých sedm bodů, které soupeři povolili. Jihočeši se ovšem z drtivé porážky rychle oklepali a v souboji o bronz ukázali svou lepší tvář. Zbečníku viditelně docházely síly a trápil se na útoku. Naopak Radomyšl, v čele s výtečně hrajícím Hokrem, se chytila, prakticky nechybovala a bez větších problémů vybojovala cenný kov.

Na závěr šampionátu si fajnšmekři přišli na své. Finále totiž nabídlo opravdový nohejbalový bonbónek. Většina přítomných asi věřila po oba dny skvěle hrajícímu Vsetínu (Andris, Majštiník, Bílý), jenž navíc v základní skupině finálového protivníka s přehledem porazil. Jenže v euforii hrající Čelákovice (Matura, Seidl, Löffelmann) cítily šanci a po skalpu Kalousovy sestavy lačnily po dalším vítězství. Do bitvy o zlato vstoupili lépe právě Středočeši a poměrně hladce získali první set. I začátek druhého dějství patřil čelákovickým mladíkům, jenže bojovný protivník se tradičně nevzdal. V důležitém momentu přišel bodový blok Andrise, jenž dostal moravskou ekipu do vedení. Koncovku si poté Valaši pohlídali. Fanoušci Čelákovic nadále hnali své miláčky za senzačním triumfem, a ti si také vypracovali v úvodu třetí sady dvoubodový brejk. To nejlepší si však všichni protagonisté nechali na samotný závěr. Za stavu 9:7 nejprve Majštiník zázračným obranným skluzem udržel Vsetín ve hře. Když navíc vzápětí stejný hráč trefil neuvěřitelné eso ze servisu, rozhodovaly stejně jako v sobotu až devítky. Při nich ale zaúřadoval ofenzivní čelákovický tahoun Matura. Svým nechytatelným klepákem, kterým po celý den rozvracel obrany všech soupeřů, zajistil svému týmu překvapivý, ale zasloužený titul.

„Za naší výhrou stojí především výborný kolektivní výkon všech tří kluků. Po celý turnaj z nich sálala pouze pozitivní energie a vzájemná podpora,“ zářil kouč vítězné čelákovické trojice MICHAL DOUCEK. „Od začátku byla znát touha po dobrém výsledku, ale celý turnaj měl samozřejmě svůj vývoj. Od nervózního začátku, přes z naší strany příliš vyhecovaný poslední zápas ve skupině proti Vsetínu, až k výbornému čtvrtfinále. To jsme zvládli především díky tomu, že Český Brod neunesl svoji velkou odpovědnost. V semifinále proti Zbečníku jsem si prožil nejtěžší chvilku já. Po prohraném úvodním setu se ten druhý také nevyvíjel zrovna dobře. Zmíněná odpovědnost se po vyřazení domácího favorita trochu přelila do našich nohou. Přišlo pár chyb a nejistota. V tu chvilku nebylo moc co radit, bylo to jen o hlavách. Kluci ale klíčové momenty zvládli a třetím set nám soupeř daroval. K finále se nám nastupovalo asi nejlépe. Vsetín byl favoritem. Téměř vše vyhrával jasně, my už dosáhli úspěchu. Nebylo co ztratit. Kombinace touhy, čisté hlavy a týmové bojovnosti rozhodla. Běžně nevyzdvihuji jednotlivce, ovšem teď bych rád. Nejde ani o výkon, ten byl nadstandardní od všech tří, ale Dan Matura má často horkou hlavu... Tentokrát po celý turnaj předváděl hru bez jediné negativní reakce k týmu. To byl i hlavní díl celé skládačky,“ podělil se o své dojmy Doucek.

Ani těsná finálová porážka ńemohla nic změnit na tom, že nejúspěšnější výpravou dvoudenního šampionátu byla ta vsetínská. Aby napodobil loňský double Českého Brodu, chyběl Climaxu jediný míč v posledním zápase. I tak mohli Valaši domů odjíždět spokojeni. Svými výkony totiž zaujali všechny přítomné. „Výsledkově se nám šampionát povedl skoro na výbornou. Škoda jen prohraného finále ve trojicích, kde to v koncovce třetího setu bohužel těsně nevyšlo. Doufám, že se zbytek sezony ponese ve stejně vítězném duchu a k mistrům a vicemistrům republiky ještě nějaké úspěchy přidáme,“ usmíval se blokař TOMÁŠ ANDRIS. „Chtěl bych moc poděkovat spoluhráčům Dejvovi Majštiníkovi a Danovi Bílému za předvedené výkony, hráli opravdu skvěle. Další, kdo si zaslouží poděkování, je Lumír Gebel - Bačík, jenž nás koučoval, a nakonec i všichni ostatní, kteří na nás mysleli a fandili nám,“ dodal. 

Konečné pořadí turnaje (trojice):
1. TJ Spartak ALUTEC KK Čelákovice A (D. Matura, Seidl, Löffelmann)
2. NK CLIMAX Vsetín A (Andris, Majštiník, Bílý)
3. TJ Radomyšl A (Slavíček, Buriánek, Hokr, Ježek)
4. TJ Sokol Zbečník (Pohl, Levý, Šimeček, Polák)