Poslední komentáře - Soutěže mládeže a žen

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Úvodní pohár dorostu pro Radomyšl Tisk
Napsal Lukáš Vlach  |  Čtvrtek, 21.03.2019

2019 pcnsdorzb 01(Hronov-Zbečník) Hned 24 dvojic z 11 oddílů přilákalo do Hronova-Zbečníku první dorostenecké klání letošního ročníku poháru ČNS, a to i přes kolizi s juniorským soustředěním v Nymburce. Po odchodu kvalitou velmi silného ročníku 99 a také absenci některých hráčů v čele s hvězdným Kalousem se jasný favorit hledal poměrně těžko. Z triumfu se nakonec po zásluze radovala asi nejvyrovnanější dvojice na turnaji hájící barvy Radomyšle – Slavíček a Buriánek. 

Pořadatelé reálně zvažovali z časových důvodů a jen dvěma hřištím redukci týmů na 20, nakonec se však společně s řídícím turnaje rozhodli dát šanci všem hráčům a přijmout všechny sestavy. „Přišlo nám rozumnější nechat hrát všech 24 sestav, než někoho nenechat startovat na pohárovém turnaji. Kvůli tomu a záplavě třetích setů v play-off se však turnaj bohužel natáhl více, než jsme chtěli,“ uvedl jeden z pořadatelů LUDVÍK VLACH z domácího oddílu TJ Sokol Zbečník.

V šesti základních skupinách skončilo osm sestav, které se neprobojovaly mezi 16 nejlepších a asi nejvíc to překvapilo u Holic A (Vojtíšek, Levý). Od osmifinále pak nastala velká řežba, když neuvěřitelná porce zápasů v celém play-off končila až ve zkráceném setu, což svědčí o nynější velké vyrovnanosti týmů. Nekompletní Vsetín (Halašta, Málek, Stařičný) nestačil v prvním kole pavouka na Karlovy Vary A, Holice B (Veselý, Mareček, Sochůrek) pak na domácí A tým. Přerov A (Dreiseitl, Pírek) kousal, ale nakonec podlehl Modřicím A. Čelákovice A se po suverénním výkonu ve skupině hodně zapotily se Šacungem A (Ziegler, L. Krunert) a zápas urvali až v koncovce. Ani oddíloví kolegové z B týmu ,,Oranjes,“ (L. Musil, T. Musil) neměli ve třetím dějství štěstí proti zbečnickému béčku. Čelákovice B (Seidl, Löffelmann) bojovaly, ale nakonec ve zkráceném setu padly s Radomyšlí. Posledním čtvrtfinalistou se poté stalo modřické béčko, jež vystavilo stopku  Čelákovicím C (Čuřík, Svačina).

2019 pcnsdorzb 02Mezi nejlepší osmičkou šlo již opravdu do tuhého a domácí diváky rozesmutnila hned první dvě čtvrtfinále. Nejprve B tým Zbečníku (Fries, Šimeček, Beran) po velkém boji ztratil po vyhrané úvodní sadě střetnutí proti Čelákovicím A. Vzápětí, po téměř shodném průběhu, prohrálo i domácí áčko (Pohl, Polák) s bojovníky z Radomyšle. Oddílové klání mezi modřickými sestavami znamenalo konečnou pro béčko (Jonas, Bartoš). Český Brod na závěr potvrdil favorita proti karlovarskému Liaporu A (Tolar, Fujan) a doplnil tak po přesvědčivé výhře čtyřku semifinalistů.

Vítězné čtvrtfinále jakoby tandem z Radomyšle nakoplo a dodalo mu sebevědomí a herní jistotu. Jeho semifinálový soupeř Čelákovice A (Hejtík, Matura) naopak nezopakoval výborné výkony z dopoledne a po porážce se musel spokojit s duelem o bronz. Druhé semifinále nabídlo vyrovnanější souboj. Takticky i fyzicky tradičně výborně připravené Modřice však nakonec byly v tiebreaku lepší než Český Brod (Ungermann, Čech). Ve středočeském derby o třetí pozici si spravili chuť právě českobrodští mladíci. Ti nejprve v prvním dějství zlikvidovali čtyřbodové manko protivníka a v závěru uspěli na devítkách. Nešťastná koncovka poznamenala Čelákovice natolik, že ve zbytku zápasu už velký odpor nekladly.

Kdo si přál vyrovnaný boj ve finále, musel být trochu zklamán. Zatímco hráči Radomyšle A (Slavíček, Buriánek, Havlík) potvrzovali precizním výkonem rostoucí formu, Modřice A (Brenner, Boleloucký) zdaleka nezahrály tak, jak by si jejich trenér představoval. Oba sety měly podobný průběh - Jihomoravané kupili chyby a nabrali hned od začátku několikabodové manko, což si Radomyšl v klidu pohlídala. Mohla se tak radovat ze zaslouženého vítězství v turnaji. „Přijeli jsme s ambicemi na nejlepší čtyřku, vítězství je ale samozřejmě příjemné. Kluci to vzali za správný konec a výkonem se oba na kurtu sešli. Celým dnem jsme prošli bez větších výkyvů. S výjimkou čtvrtfinále jsme se vždy dokázali zkoncentrovat na začátky zápasů, což byla v minulosti naše velká slabina. Právě otočené čtvrtfinále proti Zbečníku nás ale nakoplo, domácí nás totiž potrápili nejvíc. Pak už jsme si věřili a konec turnaje nás zastihl v dobré herní pohodě,“ pochvaloval si kouč vítězné formace JOSEF SLAVÍČEK.

Podle Ludvíka Vlacha z pořadatelského týmu byl turnaj velmi vyrovnaný, řada týmů ale ukázala svůj rostoucí potenciál: „Za sebe mohu vypíchnout určitě Čelákovice, vítěz byl také zcela zasloužený. Z našeho pohledu jsme doufali v jeden postup do nejlepší čtyřky, což nevyšlo. Ale to je nohejbal. Velice spokojeni jsme s nováčkem a benjamínkem týmu Friesem, který hrál výborně a ukázal, že pro  nás může být už ve svých 13 letech velkou posilou pro dorostenecké soutěže.“

2019 pcnsdorzb 03A hodnocení na závěr? Slovo si vzal řídící turnaje, člen Komise mládeže ČNS MAREK LÍBAL. ,,Prvního turnaje Poháru ČNS dorostu se zúčastnilo 24 dvojic. To je, věřím, jasný vzkaz všem škarohlídům, kteří neustále freneticky omílají tvrzení, že děti a dospívající nesportují, a že nohejbalová mládež umírá. Neumírá. Rád bych na tomto místě poděkoval pořádajícímu oddílu TJ Sokol Zbečník, který pro nejstarší mládežnickou kategorii opět připravil optimální start do nové sezony. Co se týká výsledků a předváděné hry, tak na jednotlivých týmech bylo jasně poznat, v jaké fázi přípravy na sezonu se aktuálně nacházejí. Většina zápasů v play-off byla sice vyrovnaná, nohejbalové kvality a krásy však k vidění moc nebylo. Za zmínku stojí výkon dvou nohejbalových nadějí, Lukáše Tolara a Ondry Friese, kteří v zápasech s o několik let staršími hráči více než obstáli. Závěrem chci apelovat na všechny hráče, aby se zamysleli nad svým chováním mimo hřiště. Přednáška na téma, jak se v civilizované zemi používají toalety a kam patří odpadky snad potom nebude potřeba…“

Konečné pořadí turnaje:
1. TJ Radomyšl A (Slavíček, Buriánek, Havlík)
2. MNK SILNICE GROUP Modřice A (Boleloucký, Brenner)
3. TJ Slavoj Český Brod (Čech, Ungermann)
4. TJ Spartak Čelákovice A (Hejtík, Matura)

Komentáře   

 
#1 Frenetický škarohlíd 2019-03-23 08:07
Je jistě chvályhodné udělat takový turnaj. Ale s vaším tvrzením o škarohlídech nesouhlasím. Díváte se růžovýma brýlema turnaje, kam se sjede vybraná mládež z celé republiky. Na jeden kraj vychází ani dvě dvojky a to se vám zdá hodně? Celkově mládeže ubylo. Hodně krajů už nemá roztřídění na žáky a dorosty, ale hrajou všichni dohromady aby se vůbec mohla hrát soutěž. Zkuste si v jiném článku přečít jak se jim hlásí mládež po náboru v Prostějově nebo Brně.
 
 
#2 Pavel S. 2019-03-23 09:38
Jen 11 oddílů z celé ČR, co tam dají béčka, céčka je hodně? Tohle je nejvyšší turnaj v zemi, mělo by tam být daleko více oddílů a prestiž se tam vůbec dostat. Pane Hostinský. pamatuju si dorosteneckou ligu a turnaje, kde bylo hráčů jako je Z. Kalous 3-10 a další byli jen o úroveň pod nimi. Teď je Zdenda o tři patra nad zbytkem a úroveň dorostu je ..ehm...úplně někde jinde než bývávala. Několik krajů tam nemá ani jednu dvojici. Polovina dvojic byla z Středních Čech a Prahy. A o to jde.
 
 
#3 Pavel S. 2019-03-23 09:46
Přesněji řečeno se zúčastnil dorost jen z 6 krajů ze 14. Většinou mladí extraligových celků kde je koncentrovaná mládež z celého kraje a často tam žádný jiný oddíl mládež ani nemá. Co se pane Hostinský děje v těch 8 krajích, které nebyly zastoupeny? Pracujete tam nějak s mládeží? Je tam nějaká mládež reálně? Jste člen komise mládeže, máte o tom detailní informace.
 
 
#4 Antonín Stehlík 2019-03-23 19:05
Velká pochvala jak zúčastněným hráčům tak pořadatelům! 24 dvojic hned na první turnaj je výborná účast. Nenechte se rozhodit ubohými provokatéry a vydržte ve svojí práci. :)
 
 
#5 Frenetický škarohlíd 2019-03-24 21:35
P. Stehlíku já nebo pode mnou Pavel jsme uznali jak je dobré takový turnaj pro mládež udělat. Jen jsme nesouhlasili s komisí mládeže a svůj názor jsme doložili přes čísla. Nemuseli jsme použít žádnou urážku. Jaký rozdíl proti vám nebo komisi který ty co mají jiný názor označujete frenetckými škarohlídama nebo provokatérama. Nejsem psycholg ani psychiatr ale řekl bych, že se k nim snižují ty kteří nemají čím svůj názor podpořit.
 
 
#6 M. Líbal 2019-03-25 03:04
Zdravím Frenetického škarohlída i ostatní. Pokud budeme porovnávat dnešní stav mládeže s kvantitou přibližně před dvanácti až patnácti lety, samozřejmě souhlasím s názorem, že se nohejbal velmi propadl. Krajské přebory se hrály téměř v celé republice, na MČR postupovaly pouze týmy umístěné na špici krajských přeborů, zatímco dnes to funguje tak, že kdo se přihlásí, zpravidla hraje. K redukci sestav dochází málokdy. Porovnávat dnešní stav s výše zmíněným před přibližně dvanácti až patnácti lety ovšem nelze, a to z celé řady objektivních příčin. Drastický úbytek sportující mládeže ostatně postihl většinu sportů, zmíním třeba lední hokej, do jehož soutěží mladších a starších žáků se v roce 2010 přihlásilo pouze cca. 100 klubů, což je na sport, který má spolu s fotbalem nálepku nejrozšířenější ho sportu u nás, alarmující (z letargie mládežnický hokej dostaly dotace ČSLH dosahující sta milionů).
 
 
#7 M. Líbal 2019-03-25 03:05
V mém komentáři logicky vycházím z kratšího časového horizontu, kdy čísla dokládají zastavení úbytku nohejbalové mládeže a postupné mírné zvyšování počtu mladých nohejbalistů. Hovoří pro to počty startujících na turnajích Poháru ČNS mládeže, počty uspořádaných krajských turnajů i aktuální diskuze a snahy zrealizovat žákovskou ligu. Souhlasím s tím, že 45 krajských mládežnických turnajů za sezonu není vysoké číslo, nicméně je to o pár turnajů více než před pár lety a na rozdíl od nedávné minulosti nejsou žádné pochyby o skutečném uspořádání těchto turnajů.
 
 
#8 M. Líbal 2019-03-25 03:06
Ještě v krátkosti k tomu, co naznačoval Pavel S. Pokud by v dorostenecké lize bylo v minulosti 3-10 hráčů takových, jako je Zdeněk Kalous, tak by MČR mužů vyhrávali zřejmě pouze dorostenci. Snad tato reakce stačí.
PS: škarohlíd není urážka, spíše označení pro člověka, který vše neguje, je plný pesimismu a trpkosti. Zda je to přiléhavé označení pro Vás, netuším. Pokud máte jakékoliv náměty, jak zlepšit situaci v oblasti mládeže, rozhodně budeme rádi, když se komukoliv z KM ozvete. http://www.nohejbal.org/text/40-komise-mladeze

Ať se vám daří.

Marek Líbal
 
 
#9 Antonín Stehlík 2019-03-25 11:29
Tak já si také pohraji s čísly. V časovém horizontu, který jste si sami zvolili.
Dříve pro krajský tým žáků:
1x za rok krajský přebor, jedno MČR žádný pohár ČNS, žádný seriál turnajů v krajích. Takže pro žáky v jakémkoliv kraji 2 oficiální turnaje.
Dnes pro krajský tým žáků:
1x krajský přebor (pokud ho kraj uspořádá) 2x MČR, 4 až 5 turnajů Poháru ČNS, 5 až 7 turnajů krajských soutěží.
Takže pro žáky v jakémkoliv kraji 13 až 16 oficiálních turnajů.
Máte nějaká čísla proti?
 
 
#10 Frenetický škarohlíd 2019-03-25 13:23
Vaše vysvětlení p. Líbale beru a přeju ať se zmenšení mládeže podaří zastavit. Mládež co objíždí republiky je fajn, ale nikdy nemůže stačit pro celkoou potřebu nohejbalu.
 
 
#11 Znalec 2019-03-25 13:45
Nějak jste se do toho zamotal. Dřív přeci byly úplně stejný krajský přebory jako teďka. Naopak se většina hrála jako normální soutěž, teď se to hnahrazuje jenom turnajema. Jestli dneska je 5 turnajů, dřív bylo minimálně 10 zápasů. K tomu se v krajích konaly turnaje krajského přeboru dvojek a trojek a kdo vyhrál jel na republiku. Na těchto turnajích bylo i dvacet dvojek nebo trojek. Republik bylo stejně, dokonce pamatuju i když se hrály družstva. Nebyly jen poháry. Dřív si zahrálo mnohem víc hráčů a nemuseli jezdit daleko. Dneska musí aby si zahráli děti jezdit po celé republice.
 
 
#12 Antonín Stehlík 2019-03-25 14:12
Milý znalče, krajské přebory žáků byly jednorázovky stejně jako dneska. Postupovalo se na republiku. Dokonce se svého času hrála republika žáků jen jako soutěž družstev a to výběrů krajů. Žádné dvojky a trojky. Žáci měli jen jednu kategorii. Dorostenci, stejně tak jako dnes, byly výběry krajů jak v individuálkách tak v dorostenecké lize. Nikdy jsem se s mladými tak nenajezdil jako dnes trenéři žáků a dorostu. Liga dorostu se hrála na jedno utkání, jednou doma, příští rok venku. Klidně bych mohl pokračovat. Zvládal jsem obě kategorie. Dnes by se z toho jeden trenér zbláznil, všechno objezdit. :D
 
 
#13 Antonín Stehlík 2019-03-25 14:14
To jen k tvrzení že to dnešní komise mládeže dělá špatně a mládež málo podporuje.
 
 
#14 Petr X 2019-03-25 14:56
Pane Stehlík. Rok 1993, JMK kraj. Za rok asi 15 turnajů dorostu, v jeden den trojice i dvojice a účastnilo se jich cirka 8 oddílů. K tomu se hrála dorostenecká liga. Jednou ročně krajské přebory dvojic a trojic. Velmi prestižní turnaj. Z něj první dva postoupili na mistrovství ČR dvojic a trojic. To hrálo 16 nejlepších v zemi a byla to prestiž. Takhle to fungovalo ve všech krajích. Dnes berou na MČR všechny kdo se přihlásí. Béčka, céčka klubů.
 
 
#15 Petr X 2019-03-25 15:03
Schválně uvádím JMK kraj pane Stehlík. Jezdil jste tam jako trenér Obřan na ty žákovské a pak dorostenecké turnaje. Byla prestiž se dostat na MČR. Dnes tam hrají i 15 letí kluci. Berou všechny. S žáky, dorostem jste objezdili kdejaký turnaj, odborářskou ligu v Brně dospělých, krajský přebor dospělých. Zápasů a turnajů bylo moře. A co se týče kvality: Bubniak, Kalas, Havránek, Pelikán a další z těch dob byli úplně někde jinde než dnešní dorost a hned šli to mužské špičky.
 
 
#16 Antonín Stehlík 2019-03-25 20:59
Prosím tě, kde jsi sebral na jižní Moravě 15 turnajů dorostu? Pokud nějaké byly (tolik určitě ne) tak to nebyly oficiální turnaje, bylo to jak jsme se domluvili aby kluci hráli. Nikdo nám to nenařizoval, nikdo nám to nehradil. Tady se mluví o práci komise mládeže. Tenkrát nám do toho žádná komise nemusela mluvit. Chtěli jsme to pro kluky. Proč to tedy chcete po KM a když to umožňuje a finančně na to částečně přispívá, proč ji ještě kritizujete? Vždyť oproti minulosti je to 100 a 1!
Nikdy nebyla mládež tak podporovaná jako je teď. Pokud někde není, je to věcí krajů nebo oddílů, ale ne KM. Co se týká výše jmenovaných hráčů, byla to výjimečná generace ale těch výjimečných generací bylo postupem času i v jiných oddílech víc. Prostě někdy se zadaří, někdy ne. Ale každý, kdo s mládeží pravidelně pracuje se jednou dočká!
 
 
#17 Tomáš 2019-03-26 16:41
V Praze jsme hráli týmovou soutěž 10 týmů doma a venku. K ní byly přebory Prahy dvojky a trojky, kdo vyhrál jel reprezentovat na republiky. Na přeboru bylo určitě 15 možná někdy 20 trojek. To byli žáci, stejně to měli dorosty. Dorostenka byla taky, ale snad to ani nebyly družstva ale krajský výběry. Už si to moc nepamatuju. V zimě se hrály turnaje pro žáky a dorosty. Už je to minulost. Mladý nechtějí nic dělat a i když je seženete, nikdo se jim nechce zadarmo věnovat.