Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
  • 02.03. 12:54 Ján a Martina
Skvělý Kalous a domácí double Tisk
Napsal Lukáš Vlach  |  Středa, 06.06.2018

2018 mcr23dor 01(Český Brod) Vysoké ambice přetavili v absolutní triumf. Hráči Českého Brodu opanovali na svém domácím 44. mistrovství Česká republiky dvojic a trojic obě disciplíny. Především zásluhou famózního Zdeňka Kalouse získali zlatý double a navrch přidali i stříbro z deblů. Jejich úspěch má o to větší cenu, že na šampionátu tentokrát nechyběl vůbec nikdo z absolutní tuzemské dorostenecké špičky. Bez výjimky.

Dvojice (sobota 2. 6.)

Do sobotního zápolení se zapojilo 24 dvojic, které byly rozděleny již tradičně do osmi skupin po třech týmech. Postupovaly vždy nejlepší dva celky. Již po základní skupině se tak po dvou těsných porážkách loučila třeba formace Čelákovic s úřadujícím republikovým mistrem ve dvojicích Jakubem Ftačníkem (v barvách Prostějova), která doplatila na velmi těžký los. Přes brány osmifinále zase překvapivě nepřešla ani jedna sestava lídra východní skupiny Botas dorostenecké ligy z Modřic a do nejlepší osmičky neproklouzly ani Holice, jejichž A sestava padla ve třech setech v nejvyrovnanějším osmifinálovém souboji s B týmem Českých Budějovic.

Ve čtvrtfinále se lámal chléb. Nejprve favorizované áčko České Brodu nedalo šanci Radomyšli A (Hokr, Buriánek), podobně až překvapivě suverénně si počínal Zbečník A proti Dynamu České Budějovice B (Tůma, Musil L.). V napínavém úvoddním setu pak přetlačil Vsetín A nejtěsnějším poměrem silnou sestavu Šacungu A (Brož, Krunert Š.), čímž svého soupeře zlomil a v dalším průběhu potom deklasoval. Jednu z největších a nejhezčích bitev dne vzápětí svedl Český Brod B s Českými Budějovicemi A (Žikeš, Višvader). Zde musela o postupujícím rozhodnout až zkrácená sada, ve které byli v závěru úspěšnější domácí borci. Jeden z největších favoritů turnaje se tak do semifinále neprobojoval.

Doposud suverénní Český Brod A v úvodu semifinále poprvé zakolísal, když Středočechy zaskočil Zbečník A (Kábrt, Pohl), jenž získal úvodní sadu. V dalším průběhu se ale domácí hráči především díky výbornému podání Kalouse zvedli, svého soka zatlačili, a ten v koncovkách dalších setů více chyboval. O tom, že bude finále čistě záležitostí domácích sestav rozhodlo druhé semifinálové klání. Českobrodské béčko totiž po výborném výkonu nedalo šanci Vsetínu A (Andris, Majštiník, Málek).

Boj o bronz a velká řež mezi Vsetínem a Zbečníkem. Koncovku úvodního dějství získali nejtěsnějším rozdílem Valaši. Ovšem jejich protivník si zlepšenou hrou vynutil tiebreak. Tam se šlo bod za bod až do devítek, kde byl tentokrát po zkaženém servisu soupeře šťastnější Zbečník a mohl se tak radovat z cenného bronzu.

Kvalitní trénink a exhibici domácích sestav nabídl spokojeným místním divákům finálový duel. Navrch měl Kalousův soubor a došel si ve dvou sadách pro zlato.

Konečné pořadí turnaje (dvojice):
1. TJ SLAVOJ Český Brod A (Kalous, Čech, Zavacký)
2. TJ SLAVOJ Český Brod B (Truc, Kovařík, Ungermann)
3. TJ Sokol Zbečník A (Pohl, Kábrt)
4. NK CLIMAX Vsetín A (Andris, Majštiník, Málek)

2018 mcr23dor 02Trojice (neděle 3. 6.)

Jestliže v sobotu panovalo v českobrodském nohejbalovém areálu téměř tropické počasí, v neděli se obloha částečně zatáhla a rtuť v teploměrech tentokrát tak vysoko nestoupala. Kdo však chtěl stoupat co nejvýše na hřišti, to byly obě trojice domácích nohejbalistů. Ty toužily zopakovat precizní sobotní představení, tedy zisk dvou nejcennějších kovů.

STK se tentokrát rozhodla se základními skupinami neexperimentovat a pro 17 přihlášených sestav zvolila klasický model čtyř skupin. Postupový klíč byl jasný. Kdo si chtěl zahrát ve čtvrtfinále, musel skončit v základní skupině nejhůře na druhém místě. To se podařilo všem favorizovaným sestavám vyjma trojic Radomyšle (Slavíček, Buriánek, Hokr) a Zbečníku (Kábrt, Pohl, Polák, Šimeček), které skončily v těžkých skupinách shodně na třetím místě.

Běžnou praxí posledních let je losování čtvrtfinálového pavouka z důvodu zamezení taktizování jednotlivých týmů v základních skupinách. Černého Petra v podobě Kalousova Českého Brodu A si tentokrát vytáhla trojice z Holic (Horčička, Kalousek, Levý, Nastoupil, Veselý), která si v zápase pravdy nedokázala vůbec poradit se smečovaným servisem domácího tahouna. Ostatní čtvrtfinálové zápasy nabídly vyrovnaný třísetový nohejbal, v němž se radovaly soudržnější a především bojovnější týmy. První sestava Vsetína o dva míče třetího setu přehrála Dynamo České Budějovice A (Musil L., Tůma, Višvader, Žikeš). Enormně bojující benešovský Šacung si v prvním setu proti druhé formaci Českého Brodu (Kovařík, Ungermann, Zavacký) sáhl na dno (4:10), další dvě dějství ale ovládl a do semifinále nakonec postoupil. Velká radost a úleva byla patrná v tvářích modřických nohejbalistů, kteří ve třetím setu přemohli herně nevyrovnanou, ale o to více nevyzpytatelnou trojici Spartaku Čelákovice A (Ftačník, Hejtík, Löffelmann).

V semifinálových zápasech na sebe narazily týmy, jež v Botas dorostenecké lize nastupují v opačných skupinách. Bylo tedy zajímavé sledovat střetnutí trojic, jež toho proti sobě dosud moc neodehrály. V prvním semifinále pokračovala drtivá valašská jízda s pevnou obranou opírající se především o dvoumetrového Málka na bloku. Sestava Šacungu (Brož, Fürbacher, Krunert M., Krunert Š.) již působila vyčerpaným dojmem. Snad i s pocitem uspokojení z postupu do semifinále tedy Vsetínu příliš nevzdorovala. I druhé semifinále mělo být jednoznačnou záležitostí, jenže tentokrát nechybělo mnoho a vše bylo jinak. Modřice (Bartoš, Boleloucký, Brenner, Jonas, Svoboda) se dobře popasovaly se servisem soupeře a díky dobré volbě útoku v kombinaci s horší nahrávkou českobrodských to byli právě hráči z Moravy, kteří měli na botaskách zisk první sady. Výhoda útoku za evítek však první červnovou neděli již poněkolikáté neplatila a Kalous z chyceného útoku vytloukl Svobodův blok. Druhý set se pak hrál již podle not domácí trojice, a tak nebylo pochyb o tom, kdo vyzve Vsetín v posledním zápase mistrovství.

Zápas o bronz mezi Modřicemi a Šacungem tentokrát jako souboj zklamaných v žádném případě nepůsobil. Z předváděné hry obou týmů bylo patrné, že o cenný kov rozhodně stojí. V koncovce třetího setu se nakonec mohli radovat Modřičtí, kteří si tak spravili chuť po nepříliš povedených dvojicích.

Finále? Obětavé zákroky v obraně, dělové útoky a také dominance Českého Brodu. K výbornému Kalousovi se totiž přidali i jeho spoluhráči Čech s Trucem. Vsetínští nedokázali pravidelně bodovat a ani v obraně už nebyli tak přesvědčiví jako v předchozích zápasech. Po setech 10:5, 10:7 se tak domácí sestava mohla začít radovat z titulu. Český Brod na pomyslném dorosteneckém trůnu střídá loňské šampiony z Prostějova, kteří v Rychnovku dokázali zvítězit také v obou disciplínách.

„Je to pro nás velký úspěch. Oproti dvojicím jsme se ve trojkách více nadřeli. Především s Modřicemi v semifinále, kdy to v prvním setu šlo za devítek několikrát přes síť. Naštěstí jsme si poradili s blokem a dotáhli to. Druhý set už soupeř tolik nebojoval a vyhráli jsme ho celkem hladce. S Nikolasem i Honzou jsme sehraní, takže se hrálo výborně,“ ohlédl se za šampionátem jeho nejlepší hráč ZDENĚK KALOUS.