Soutěže mládeže a žen

2017 mcrjedstz 01(Karlovy Vary) Patnáctá a zároveň poslední sada medailí z letošních tuzemských jednorázových šampionátů má své majitele. První listopadovou neděli o ni v Karlových Varech zápolili účastníci 16. GALA Mistrovství České republiky jednotlivců starších žáků. Klání nemělo jasného favorita a na triumf tak mohlo reálně pomýšlet více adeptů. Všem ale vypálil rybník Dominik Veselý ze Sokola Holice, jenž si letos odnáší ze žákovských šampionátů již třetí medaili a podruhé tu nejkrásnější.

Šampionát se konal v náhradním termínu, protože pro ten řádný se nenašel pořadatel. Nakonec se akce ujali Karlovarští a měli hodně napilno. „O účast projevilo zájem povzbuzujících 38 hráčů, proto bylo po dohodě s pořadatelem rozhodnuto o zapojení třetího hřiště a navýšení startovního pole z původních 24 na 32 singlistů z 15 oddílů,“ poznamenal předseda Komise mládeže Českého nohejbalového svazu MICHAL HOSTINSKÝ. Činovníci domácího SK Liapor se ovšem projevili jako zkušení rutinéři. Do služby povolali dva rozhodčí navíc a celé mistrovství zvládli ve dvou halách logisticky „odbavit“ během necelých devíti hodin.

2017 mcrjedstz 02V konkurenci, jaká se na západě Čech sešla, bylo těžké hledat jednoznačné aspiranty na cenné kovy. Vždyť medailisté z loňska, tedy Zdeněk Kalous, Ungermann i Pohl už kopou v dorostu, a tak papírově na tom byl nejlépe loni čtvrtý domácí Krška. Ten ale v neděli neměl svůj den a turnaj pro něho skončil už v osmifinále, kde ho vyřadil čelákovický Matura.

V osmi čtyřčlenných skupinách si postup do play-off vybojovali vždy dva nejlepší. V prvním kole KO systému se s turnajem rozloučili všichni zástupci Vsetína, Stříbra, Žďáru nad Sázavou, Horažďovic a domácího oddílu. Ve čtvrfinále nestačil Šimeček (Peklo A) na holickou jedničku Veselého, Maturovi (Čelákovice A) vystavil stopku Vojtíšek (Holice B), Lukáš Krunert (Šacung A) nenašel recept na Zavackého (Český Brod A) a nakonec o jediný míč skončila i druhá naděje Šacungu (Šperlík) proti Rottovi (Zruč-Senec).

První semifinále - a hned derby. Střetli se hráči z města, které proslavil především známý cestovatel Emil Holub. Po nervóznějším začátku Veselý vyhrál nad Vojtíškem první sadu a poté si již pohlídal postup do finále. Druhý duel nabídl o poznání dramatičtější bitvu odlišných stylů. Souboj odvážné a atraktivní hry Zavackého s chytrostí a efektivitou Rotta došel do zkrácené sady, kde českobrodský singlista stvrdil postup nechytatelným kraťasem. Majitele bronzu musel také určit tiebreak. Tam už zručský borec houževnatého Vojtíška dokázal udolat a zajistli si místo na „bedně".

2017 mcrjedstz 03Finálový mač zahájil lépe Veselý, když si po soupeřových chybách vybojoval dostatečný náskok a získal první set. Ten druhý byl vyrovnanější a Zavacký dokonce sahal po třetí sadě. V rozhodující výměně ale holická naděje udržela pevnější nervy, a to rozhodlo. Zlato putuje na východ Čech. „Výsledky z červnového šampionátu v Čelákovicích nás stavěly do role jednoho z favoritů. Ve startovní listině však bylo minimálně osm hráčů, kteří disponovali dostatečnou kvalitou, aby bojovali o titul. Především Zavacký a Šperlík předváděli po celou dobu mistrovství výborný nohejbal. My jsme velkou část přípravy věnovali taktice a zvyšování psychické odolnosti hráčů, což se nakonec ukázalo jako rozhodující. Před našimi hráči musím smeknout, neboť dokázali přijmout moje mnohdy náročné a v nohejbale neobvyklé požadavky v tréninku i mimo něj. Během jedné sezony oba zaznamenali až neskutečný výkonnostní progres, který se oběma podařilo v pravý okamžik prodat,“ nešetřil chválou na adresu svých svěřenců trenér MAREK LÍBAL.

Holický oddíl budí pozornost nohejbalové veřejnosti především díky angažmá extraligových es Kopa a Mrákavy. Jak se ale ukazuje, inspirující jsou i výsledky jejich nově vytvořeného žákovského týmu, který je letos se dvěma zlatými a jedním bronzem ve své kategorii nejúspěšnějším celkem. „Recept na úspěch se zdá být prostý - prozatím žádná vytříbená technika, ale minimum nevynucených chyb, bojovnost a pevné nervy v koncovkách, kde jiní většinou selžou,“ shrnul Michal Hostinský.

Konečné pořadí turnaje:
1. T.J. SOKOL Holice A (Veselý)
2. TJ SLAVOJ Český Brod A (Zavacký)
3. AC Zruč-Senec 2004 A (Rott)
4. T.J. SOKOL Holice B (Vojtíšek)