1LŽ: Sedmý triumf v řadě pro Český Brod Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Středa, 01.11.2017

2017 1LZ 11 01(Praha) Žádná senzace. Superfinále ženské ligy opět ovládly hráčky Českého Brodu a získaly sedmý titul v řadě. V pražské Sparta Aréně na Podvinném mlýně přemohly v neděli dopoledne poměrně snadno své vyzyvatelky z Vršovic a potvrdily pozici nejúspěšnějšího družstva posledních let. Jejich soupeřky z hlavního města berou stejně jako loni stříbro, bronz patří Břvím.

Liga žen: Finále

TJ Slavoj Český Brod – TJ Sokol Praha-Vršovice II  5:2

Předkrm mužského finále sledovaly od rána v hledišti asi dvě stovky diváků a určitě se nenudily. Na straně obhájkyň titulu otevřela partii dvojice Bálková, Möglichová, v dresu Vršovic pak Řeháková s Fojtíkovou. Vyrovnaný první set patřil zkušené českobrodské dvojici. Jenže zranění Möglichové změnilo obraz hry. Střídající Chuchlová ji totiž na útoku nedokázala nahradit a Pražanky srovnaly. Ve zkrácené sadě Vršovice získaly po několika chybách soupeřek rozhodující náskok, jenž si až do konce setu pohlídaly. Nepomohl nakonec ani návrat Möglichové v samotném závěru, zranění na ní bylo přeci jen trochu znát. „Jana měla problémy s kolenem už v sezóně, tak jí tam zase něco přeskočilo. I když bylo kým střídat, přeci jen to ovlivnilo rozjetý zápas,“ vysvětlovala kapitánka Českého Brodu LENKA CIBULKOVÁ.

Ztráta prvního bodu ovšem se sebevědomím Středočešek nijak neotřásla. Vokáčová s Cibulkovou si s Řezáčovou, Strejčovskou a alternující Fáberovou pohrály jako kočka s myší. Podobně tomu bylo i v prvním setu úvodní trojice, kde Bálková s Chuchlovou, Vokáčovou a zdravotně indisponovanou Möglichovou vyběhly s Řezáčovou, Strejčovskou, Zátkovou a alternující Fáberovou. Ve druhém dějství Pražanky hru zlepšily a přesnou mezihrou dokázaly dotáhnout set do devítek. Jenže v posledním útoku se Bálková nemýlila a nechytatelným zkrácením zápas ukončila. 2:1.

Klíčový střet, z hlediska vývoje utkání, se hostům z Vršovic moc nepovedl. Příliš mnoho chyb i drobných nedorozumění znamenalo ztrátu prvního setu a zvýšení sebevědomí Cibulkové, Červenkové a Tymichové. Také ten druhý zahájily lépe Středočešky. Jejich obranu držela Červenková a na bloku si Tymichová dokázala poradit s útoky Řehákové. Jenže Pražanky přidaly a i díky výbornému poli Fojtíkové se hrálo bod za bod až do stavu 6:6. Poté přišla série tří bodů pro obhájkyně a až pokažený servis Červenkové dal vyzývatelkám ještě jednu šanci. Jenže hned nato poslala svůj servis za čáru také Lošťáková a třetí českobrodský bod byl na světě. „Soupeřky nastoupily v sestavě, ve které vyhrály republiku. Takže jsme samozřejmě respekt měly, strach ale ne,“ usmála se kapitánka Českého Brodu .

Zápas singlistek byl i odvetou za republikový šampionát v této disciplíně. První sadu měla aktuální mistryně Fojtíková pod kontrolou. Ve druhém se zvýšenou herní jistotou začala prosazovat Vokáčová. Díky změnám ve způsobu zpracování servisu úřadující šampionku po počátečním zaváhání smetla z kurtu. Do tiebreaku vstoupila Fojtíková lépe a po dvou chybách Vokáčové se ujala vedení 7:5. Českobrodská hráčka srovnala, ale Fojtíková se ještě jednou dostala do vedení. To však byla její labutí píseň. Vokáčová zvládla koncovku setu s jistotou, když donutila svou precizní hrou soupeřku kazit. I poslední míč zápasu šel mimo hrací plochu. „Singl navazoval hned po naší prohrané trojce. Myslím si, že stres mě ale nijak nesvazoval. Trápilo mě spíš zakončení, nebyla jsem schopna dát útočný bod. První set byl vybojovaný, ve druhém se mi už ani nedařilo tak bojovat a začala jsem hrát strašně pasivně, což se promítlo i do třetího setu. Tam jsem nesebrala odvahu a hrála svým starým stylem, který se mi vymstil,“ zpytovala svědomí vršovická univerzálka ANETA FOJTÍKOVÁ.

O naději bojovaly Pražanky v první odvetné trojici. V přestřelce mezi elitními smečařkami ženské reprezentace byla nakonec ve třech dějstvích úspěšnější Řeháková, kterou výborným polem doplňovaly Fojtíková s Lošťákovou. Na druhé straně sítě „střelecky“ nijak nezaostávaly Bálková s Vokáčovou a Chuchlovou na nahrávce, které zpočátku doplnily i Möglichová s Blažkovou. Také rozhodující set byl vyrovnaný, ale koncovku vzala do svých rukou Řeháková, jež dvěma úspěšnými bloky zajistila Vršovicím druhý bod. 4:2

Druhé formaci Českého Brodu měly vzdorovat Řezáčová, Strejčovská, Zátková a alternující Fáberová s Trnkovou. Jenže Středočešky už se vezly na vítězné vlně a nic je nemohlo zastavit. Cibulková s Tymichovou se v útočných aktivitách téměř nemýlily a Červenková dokazovala, že její pole je jedním z nejlepších v ženské kategorii. Tymichová tak mohla v průběhu zápasu uvolnit své místo Škodové, aby také okusila atmosféru finále. Poslední slovo v utkání měla paradoxně hostující Strejčovská, která svým úderem do autu dovolila soupeřkám roztočit vítězné kolečko a jejich kapitánce Cibulkové opět zvednout nad hlavu pohár pro vítězky ženské nejvyšší soutěže. „Myslím, že jsme byly klidnější a nedělaly tolik chyb. Určitý podíl na tom mají pravidelné tréninky bez absencí a hlavně trenér, který nám dodává jistotu, když si nevíme rady. Za to bych ráda trenéru Bálkovi i holkám poděkovala,“ shrnula na závěr Lenka Cibulková.

Zástupkyně kapitánky Vršovic VERONIKA STREJČOVSKÁ: „Nepředváděly jsme standardní hru, kterou od nás trenér očekával. Naopak soupeřky hrály velmi dobře po celou dobu utkání. Svojí pestrostí na smeči a výborným polem si zaslouženě vykopaly první místo.“

Zástupkyně kapitánky Českého Brodu VERONIKA TYMICHOVÁ: Superfinále. Už jen název vypovídá o všem. Bylo to velkolepé, bylo to konečné a bezpochyby super. Dřely jsme na tento den, soustředily se, jak jen to bylo možné, a vše jsme braly s pokorou.  Rozhodujícím zlomem byly dva zápasy uprostřed utkání. Tedy druhá trojice nastupující na silnější sestavu soupeřek a singl. Oba zápasy jsme zvládly na jedničku. Pak už jsme, téměř bez klopýtnutí, dotáhly vše do konce. Velké poděkování patří našemu trenérovi Bálkovi, který to s námi nemá lehké, ale nakonec snad nelituje, že nás má. Také bych chtěla moc poděkovat všem, kteří nás přijeli podpořit nebo podporovali z dálky. Děkujeme, bez vás by to nebylo ono."