Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 21.07. 14:18 Turnaj dvojic
    3. ročník nohejbalového turnaje dvojic ve Výrovicích (u Znojma) 25.7.2020, ...
V Počernicích vyhrálo duo ze Žďáru Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Středa, 22.03.2017

2017 pcnsstzdp 01(Praha) Svoji letošní pohárovou premiéru si týden po dorostencích odbyli i starší žáci. Seriál pro ně vypsaných turnajů otevřelo klání dvojic v pražských Dolních Počernicích. Prvenství vybojoval v konkurenci 24 formací z 13 oddílů Žďár nad Sázavou před reprezentačním deblem mladších žáků a Horažďovicemi.

Není to neobvyklý jev. S novým kalendářním rokem se mění i  rozložení sil v mládežnických kategoriích. Mezi staršími žáky letos platí tahle rovnice dvojnásob. Věkem už sem nepatří lídři uplynulých sezon Kalous, Pohl, Ungermann či Boleloucký, jejichž kvalit musejí nástupci teprve dorůst. Z nejlepší loňské desítky ankety nohejbalista roku se v Dolních Počernicích představili jen tři hráči, a tak musela jít úroveň předváděné hry zákonitě dolů. Důkaz? Jen těžko si lze představit, že by v minulých letech dosáhl na „bednu“ debl složený z mladších žáků. Tady si však tandem Fries, Gasczyk v dresu České republiky B došel pro stříbro, navíc nebyl daleko ani od nejcennějšího kovu.

Sestavy složené výhradně z mladších (nebo ještě loni mladších) žáků vůbec hrály na turnaji velmi důstojnou roli. Kromě obou reprezentačních dvojic to platí především o obou modřických deblech. Disponovaly totiž přednostmi, která většině ostatních formací chyběly - totiž vyrovnaností obou spoluhráčů a dobrou mezihrou. Částečně jim k tomu pomohl i třetí dopad, který má kategorie starších žáků na republikových akcích nově k dispozici. Zda to byl krok správným směrem, ukáže až čas. „Potěšilo mě početné startovní pole a myslím, že k atraktivitě této kategorie letos přispěje i absence jasných favoritů,“ hledal pozitiva předseda Komise mládeže ČNS MICHAL HOSTINSKÝ.

2017 pcnsstzdp 02Všech osm sestav nasazených z prvního výkonnostního koše prošlo ze stejného počtu základních skupin rovnou do osmifinále. Zbylé celky čekalo předkolo. Z bojů o postup do čtvrtfinále pak stojí za zmínku dva zápasy. Výběr ČR A mladších žáků přetlačil stejně staré modřické naděje B (Jurka, Kolouch) až díky úspěšně zvládnuté poslední možné výměně. A stejným poměrem si v „bratrovražedném“ a poutavém derby poradilo čelákovické áčko se svým druhým týmem (Matura T., Seidl).

Tři dvousetové postupy a jednu infarktovou záležitost pak přinesly čtvrtfinálové duely. Modřice A (Čupera, Svoboda) neměly šanci v souboji s Peklem. Pikantní klání mezi reprezentačními debly mladších žáků vystavilo stopku výběru s označením A (Tolar, Čižinský). Ani velmi dobře hrající Zavacký neodvrátil vyřazení Českého Brodu A (Zavacký, Růžička) se Žďárem A. Posledním semifinalistou se staly Horažďovice, když za devítek v rozhodující sadě posadil chladnokrevný Hokr svoji „šlajsku“ na lajnu za blok dlouhána Matury z čelákovického áčka (Matura D., Löfelmann, Urbánek).

Úplně rozdílný scénář nabídla obě semifinále. Nejprve Peklo A (Šimeček, Ksandr) totálně zkolabovalo proti ČR B. Východočeši „vyházeli“ více než polovinu svých útoků za zadní čáru. Jen pět získaných míčů mluví za vše. Mladíčkům v barvách českého výběru tak stačila k postupu do finále hlavně trpělivost. Bitva mezi Žďárem nad Sázavou A a Horažďovicemi (Hokr, Vachulka, Vězeňský) se zařadila mezi top zápasy turnaje. Tahouni obou celků – Brenner i Hokr se překonávali a jejich údery snesly dorostenecká měřítka. Na dno si ale museli sáhnout i jejich spoluhráči. Úvodní sada patřila borcům z Vysočiny, v té druhé ale dokázal Hokr za devítek prostřelit obranu protivníka a vynutil si třetí set. Tady přišly velké chvíle žďárského Brennera, který třemi nekompromisními údery do paty zajistil svému týmu zasloužený postup. Horažďovičtí si z periferie hlavního města odvezli alespoň bronzové medaile, když v zápase o třetí příčku bez větších problémů skolili Peklo.

2017 pcnsstzdp 03Finálový duel rozehráli mladíčci Fries a Gasczyk bez respektu a kdyby se hrálo jen do devíti, tak by získali i první sadu. Jenže v koncovce se zalekli své šance, náskok ztratili a set brali žďárští Brenner s Komínkem. Také ve druhém dějství byl český výběr dlouho lepší, což dokazuje jeho vedení 9:4. I tentokrát protivník mohutně finišoval a povedlo se mu dokonce srovnat. Tady reprezentanty v hodině dvanácté ještě zachránil vítězný úder Friese. V rozhodujícím setu už se ovšem prosadily větší důraz a zkušenost zástupců Vysočiny. Vítězství Žďáru pečetil stylově nechytatelnou ranou po síti nejlepší hráč turnaje Brenner. „Přijeli jsme bez velkých očekávání, protože kluci spolu odehráli pouze jeden trénink, což se ostatně projevilo v prvních zápasech turnaje.O našem vítězství rozhodla větší vyrovnanost naší dvojice oproti ostatním sestavám a hlavně výborná hra Tomáše Brennera, který tento rok v našem klubu hostuje z Modřic. Doufám, že vítězství bude pro kluky tím pravým impulsem a budou podobné výkony předvádět celý rok,“ uvedl kouč vítězného žďárského tandemu FRANTIŠEK SLÁDEK.

Konečné pořadí turnaje:
1. SKP UNITOP Žďár nad Sázavou (Brenner, Komínek)
2. Česká republika B – mladší žáci (Fries, Gasczyk)
3. TJ Sokol Horažďovice VYNK Hapon (Hokr, Vachulka, Věženský)
4. TJ Peklo (Šimeček, Ksandr)