2016 mcr23d 01(Zvěrkovice, Týn nad Vltavou) Malá jihočeská vesnička Zvěrkovice s impozantním pozadím jaderné elektrárny Temelín se poslední roky zapisuje kromě mládežnické účasti v soutěžích i jako zdatný pořadatel republikových jednorázovek. Zatím posledním počinem byla organizace 42. mistrovství ČR dvojic a trojic dorostenců. I přes nedělní nepřízeň počasí se dvoudenní akce povedla a určitě vyjma pořadatelů mají největší radost v pražských Čakovicích. Trojice bratří Kalousů s Brožem ani jeden z obou hracích dnů nezaváhala a po zásluze si tak odvezla oba tituly.

Dvojice

Do Zvěrkovic se do boje o první ze dvou titulů, které se o víkendu rozdávaly, pustilo na nohejbalových akcích nezvyklém tartanovém povrchu celkem 24 deblových sestav. Vítěze osmi základních skupin (Zbečník A, Čakovice, Start, Vsetín A, Prostějov, Chabařovice A, České Budějovice B, Šacung A) čekal přímý postup do osmifinále, dvojici méně úspěšných ve skupině čekalo šestnáctifinále. V něm si Karlovy Vary A poradily s Českým Brodem A, Zvěrkovice A s Modřicemi B, Modřice A se Šacungem B, Horažďovice s Karlovy Vary B, Zbečník B s Chabařovicemi B, České Budějovice A se Smrčkem, Zvěrkovice B s Bělou a Vsetín B s Českým Brodem B. Ve druhém kole pavouka z přímo postoupivších vítězů skupin zaváhal pouze jediný - Chabařovice (Sehrig, Kovařík), které ve třetím setu podlehly Českým Budějovicím A. Do třetích setů ještě došly střetnutí Šacungu A se Vsetínem B (Majštiník, Stařičný, Podzemný) a Modřic A s pražským Startem (Janeček, Kulhánek, Sekera). Pohodovější výhry se zrodily v duelech Zbečníku A s Karlovými Vary A (Knapp, Toman), Čakovic se Zvěrkovicemi A (Tůma, Hrdlička), Vsetína A s Horažďovicemi (Slavíček, Buriánek, Hokr), Prostějova se Zbečníkem B (Polák, Pošepný) a Českých Budějovic B se Zvěrkovicemi B (Burian, Mašek). Pohodová vlastně byla i všechna čtyři čtvrtfinále, ani jedno nedošlo do zkráceného setu. V nich Čakovice smetly Zbečník A (Pohl, Kábrt) a Šacung A deklasoval České Budějovice B (Z. a V. Koudelkové, Bělík). Vyrovnanější průběh měly vítězné zápasy Vsetína A s Modřicemi (Hanus, Svoboda) a Prostějova s Českými Budějovicemi A (Žikeš, Višváder, Zrna). V semifinálových zápasech se Čakovice celkem bez vážnějších komplikací vypořádaly se Vsetínem A. To výhra Šacungu A nad Prostějovem byla složitější. Bronzový mač potěšil Vsetínské, kteří ovládli třetí set a mohli si dojít pro medaili.

"Z mého pohledu je každá medaile na republice úspěchem. Určitě jsme ale před turnajem pomýšleli na finále. V play-off jsme nejprve zdolali Horažďovice. Z jejich strany jsme cítili jistý respekt a to nám pomohlo. S Modřicemi byl výsledek zápasu jasnější, než samotný průběh hry. Hlavně druhý set byl vyrovnaný, ale dokázali jsme zvládnout koncovku. S Čakovicemi v semifinále bratři Kalousové v podstatě nevyrobili žádnou nevynucenou chybu, zatímco my jsme si buď nedali dobrý příjem, nebo nenahráli. Ve druhém setu to bylo vyrovnanější. Za sedmiček jsem nenahrál a už se to vezlo. V zápase o třetí místo to zpočátku bylo dost ovlivněno tím, že Prostějovští byli ještě duchem u semifinálové porážky. Druhý set jsme je ale vrátili do hry velkým množstvím chyb. Třetí set už jsme se znovu zkoncentrovali a dotáhli to na placku," spokojeně vysvětloval vsetínský BRANISLAV BELKO.

Finále ovlivnilo předchozí Chejnovo zranění (natržený vaz), ale i tak Šacung dokázal v každém setu sedm balonů ukopat. Čakovičtí tak během dlouhého víkendu mohli poprvé pozvednout vítěznou trofej nad hlavu. "Dlouho nám trvalo, než jsme se rozehráli. Skupinu jsme ale vyhráli a začalo nám to jít. Po Vsetínu B jsme konečně dokázali zdolat České Budějovice. Jim to tentokrát tolik nešlo, my je pochytali a proměňovali. V semifinále s Prostějovem jsme první set prohráli, ale nepoložilo nás to. Přesto druhý set to bylo o bod. Ve třetím už jsme vedli 9:6, pak na mě padla krize, ale Petr Chejn naštěstí zablokoval. Petr ale už měl zničenou nohu a hrál jen s přemáháním. Finále přesto bylo otevřené, s Kalousema se dalo hrát. Ale i se stříbrem jsme určitě spokojeni," okometoval druhou nejcennější medaili benešovský ŠTĚPÁN KRUNERT.

Čerstvý mistr republiky a věkem ještě starší žák ZDENĚK KALOUS to určitě neměl jednoduché, soupeři tzv. šli po něm a také tradičně náročný starší bratr Jiří mu občas na kurtech neopoměl důrazně vysvětlit, co od něj očekává. "Brácha mě ale určitě podržel. Mohl jsem se na něj vždycky spolehnout. Vyhráli jsme skupinu, pak šli na Zvěrkovice. Tam už to bylo těžší, musel jsem hodně zlepšit příjem, ale zvládli jsme to. Se Zbečníkem to bylo lehčí. Oni hráli bez bloku, hráli jsme hodně do stran. Se Vsetínem jsme hráli s Belkem, protože Braňo Belko byl nebezpečný. Brácha ale měl výborný smečovaný servis a dostával se na druhého hráče. Finále se Šacungem bylo v prvním setu v pohodě, ve druhém za sedmiček jsem šel s Chejnem do presu a on odkulhal. Mám zlato a jsem určitě hodně rád," řekl.

Konečné pořadí turnaje:

1. TJ Avia Čakovice (J. Kalous, Z. Kalous, Brož)
2. SK Šacung ČNES Benešov 1947 "A" (Š. Krunert, Chejn)
3. NK CLIMAX Vsetín "A" (Belko, Andris, Hyžák)
4. TJ Sokol I Prostějov (Ftáčník, Matkulčík, Příhoda)

Trojice

I přes nepříznivou předpověď na jihu Čech byly nedělní boje rozehrány ve zvěrkovickém areálu. Poslední zápasy základních skupin ale už se nestačily dohrát a šlo se do týnské haly. Tam, stejně jako ve venkovním areálu, byla k dispozici dvě hřiště, a tak jediné zpoždění způsobil krátký přesun. Celkem 18 trojic ve čtyřech skupinách vygenerovalo čtyři sestavy, které za vítězství ve skupině braly odměnu v podobě přímého postupu mezi nejlepší osmičku. Této mety dosáhly celky Šacungu, Prostějova, Čakovic a Vsetína. Na druhé a třetí sestavy ve skupinách čekalo první kolo pavouka, osmifinále. V něm českobudějovické béčko přetlačilo ve zkráceném setu pražský Start (Janeček, Kulhánek, Sekera) a podobný průběh nabídl i vítězný zápas první budějovické sestavy se Zvěrkovicemi (Burián, Hrdlička, Tůma, Mašek). Chabařovice zdolaly Zbečník (Kábrt, Pohl, Polák, Pošepný) a Modřice se s Bělou (Levý, Hořčička, Kalousek, Kubíček) vůbec nepáraly. Také ve čtvrtfinále se odehrála dramata i jasné mače. Nerváky zažily obě českobudějovické formace. Áčko si ve třetím setu vyšláplo na Vsetín (Belko, Hyžák, Majštiník, Stařičný), béčko skolilo posledním možným balonem Šacung (Š., D. a M. Krunertové, A. Fürbacher). Čakovice ve dvou setech zdolaly Chabařovice (Sehrig, Kovařík, Henzl, Levinský, Mužík) a v moravském derby Prostějov nedal šanci Modřicím (Hanus, Bartoš, Boleloucký, Svoboda). V soubojích o finále České Budějovice B nestačily na Prostějov a áčko Jihočechů nestačilo na Čakovice. Oba poslední zápasy dne nabídly vysokou herní kvalitu a došly do posledního možného míče. Zápas o bronz měl o motivaci vystaráno, na obou stranách totiž stáli hráči jednoho oddílu a navíc proti sobě nastoupila i bratrská dvojice. Hrálo se tak na krev, došlo i na ošetřování a o jeden jediný míč byla nakonec šťastnější trojice s áčkem za jménem oddílu.

"V základní skupině se to zamotalo, porazili jsme Šacung, ale prohráli s Modřicemi a to nás stálo přímý postup. V osmifinále jsme šli na Zvěrkovice, bylo to dost vyrovnané. Ve čtvrtfinále nás čekal Vsetín. Naše výhra byla asi překvapením. Braňo Belko sice hrál dobře, ale také udělal chyby. Semifinále s Čakovicemi, tam na ně prostě nebylo. Hrály opravdu dobře. O třetí místo proti naším oddílovým spoluhráčům, to bylo takové divné. Nevím, jak to přesně popsat. Dlouho nebylo jasné, kam se to přikloní. Rozhodla asi náhoda," popsal zisk bronzu ZDENĚK KOUDELKA. 

Zajímavě se vyvíjelo i finále. V něm dominoval útok nad obranami a první set pro sebe urvali Prostějovští. Druhý ale Pražané změnili taktiku a při jejich dlouhé nahrávce podél sítě se Matkulčíkovi vůbec nedařilo blokem dělat potíže J. Kalousovi. Srovnáno. Třetí set byl z těch infarktových. Čakovice se držely osvědčené taktiky z předchozího setu a utrhly se na 9:7. Jenže závěr jim téměř nevyšel a za devítek musely čelit dvojici prostějovských útoků, z nichž každý proměněný by znamenal zlato. Výborně celý turnaj hrající Matkulčík však už nenašel odvahu úder odvázat a tak Čakovičtí mohli znovu slavit.

Stříbro si na krk pověsil JAKUB FTAČNÍK. Na jeho hře sice bylo vidět, že jej limituje zranění, ale i tak jeho formace byla míč od zlata. "Z mé strany to bylo takové opatrnější, Marián měl ze včerejška pochroumaný kotník a abych přiznal, ani jsem finále nečekal. Od skupiny už to bylo těžké. Ve čtvrtfinále jsme s Modřicemi očekávali tuhý boj, ale nakonec to bylo docela lehké. Přišlo mi, že nám to odevzdali. V semifinále s Budějovicemi jsme v prvním setu prohrávali 7:9, ale ještě to dokázali otočit. Druhý set už byl jasný. Finále s Čakovicemi se vyvíjelo dobře, vyhráli jsme první set. Ve druhém ale už soupeř byl lepší a zasloženě vyhrál. Třetí set byl škoda, pěkně jsme chytili, ale nespadlo nám to tam. Prohrát ale s juniorským reprezentantem o míč není ostuda."

"Šli jsme nahoru přímým postupem. Ve skupině nás trošku potrápili jen Zvěrkovice. Ve čtvrtfinále s Chabařovicemi to bylo docela vyrovnané, ale koncovky nám vycházely. S áčkem Budějovic v semifinále byl těžký zápas, ale zadařilo se. Ve finále to bylo hodně vyrovnané. Jirka Kalous byl trošku načatej, s bráchou se občas hádal, musel jsem to trošku klidnit. Druhý set už jsme zlepšili obranu, řekli si, kde kdo bude stát. Třetí set jsme měli výborně rozehraný, ale nakonec tam byly nervy. Byl jsem ale od začátku přesvědčený, že to zvládneme. Poslední útok Prostějova šel na střed, já to zaběhl a Jirka vítězně zakončil. Je to výborný pocit, první rok mezi dorostenci a hned zlato," netajil radost ADAM BROŽ z pražských Čakovic.

Konečné pořadí turnaje:

1. TJ Avia Čakovice (J. Kalous, Z. Kalous, Brož)
2. TJ Sokol I Prostějov (Ftáčník, Matkulčík, Příhoda)
3. TJ Dynamo nadace ČEZ Č. Budějovice "A" (Z. Koudelka, Žikeš, Višvader)
4. TJ Dynamo nadace ČEZ Č. Budějovice "B"(V. Koudelka, Bělík, Zrna)

Oproti dřívějším šampionátům bylo ale znatelné, že těch zralých dorostenců ve věku 18-19 let na šampionátu rozhodně nebyla většina. Naopak. Řada hráčů ani této kategorie ještě nedorostla. Že by i to byl důsledek celkového úbytku hráčů, nebo je to jen daň za generační obměnu?

"Kvalitou hry mě šampionát po oba dny maximálně uspokojil. Byl to hodně dobrý šampionát. S úrovní dorostenecké ligy se to nedá srovnat. Je vidět, že zde hráli i hráči, kteří dorosteneckou ligu nehrají a tím je svým způsobem degradovaná. A když to srovnám třeba s loňským šampionátem v Českém Brodě, tak tam byla kvalita nižší. Částečně to ale může být i tím, že tady jak na venkovním hřišti, tak v hale, byl rychlejší povrch, než je antuka. Co se týká věku hráčů, tak skutečně tady letos nebylo tolik hráčů, kteří by v dorostu končili. Je to tím, že minulá generace odešla a tady už hraje další generace, která bude několik let dorost hrát," vysvětloval VLADIMÍR VONDRÁŠEK.

"Většina lidí říká, že úroveň oproti šampionátům před pěti, sedmi roky poklesla. Já bych s tím souhlasil, nicméně tady jsem viděl hodně mladých hráčů, které jsem viděl poprvé. Úroveň tedy je nižší, ale vyrůstá nám spousta nových talentovaných kluků. Ten pokles souvisí s tím, že jedna generace odchází a když ta nová přichází, tak trvá rok dva, než se výkonnost přiblíží průměru dorostenecké úrovně. Dříve, deset roků zpátky, hráli na mistrovství skutečně pouze dorostenci. A teď tady hrají i žáci. Výkonnost mají odpovídající svému věku, ještě se ale musí posunout. Myslím si, že mistrovství republiky by měl být vrchol. Nevím, zda je správné, aby hrálo tolik sestav. Vzpomínám, že dříve hrálo šestnáct sestav. Některé sestavy dnes nedosahují úrovně, která by odpovídala vážnosti této akce," připojil svůj pohled RICHAR BENEŠ. 

Fotogalerie:

 

  


Komentáře   

#2 VondrášekV 2016-06-18 05:46
Krátká reportáž z MČR v regionální televizi (začátek v 9:15) na odkazu:
https://www.youtube.com/watch?list=PL8bXniP63xn5gOwWsYmyPhzUnfJfKxd9n&v=7expzzBAPTU
Citovat
#1 VondrášekV 2016-06-13 09:01
Foto:
http://vondrisek.rajce.idnes.cz/42.MCR_2_3_dorostu_Zverkovice_2016_1./
http://vondrisek.rajce.idnes.cz/42.MCR_2_3_dorostu_Zverkovice_2016_2./
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři