2014 mcrz23o 01(Prostějov) Na kurtech TJ Sokol I Prostějov proběhlo již 20. GALA Mistrovství České republiky starších žáků dvojic a trojic. Do bojů o stupně vítězů zasáhlo 17 dvojic a 12 trojic. Z mistrovských titulů se mohou radovat žáci TJ Dynamo České Budějovice ve dvojicích a domácího Prostějova ve trojicích.

 

Dvojice (sobota 23.8. 2014)

Šampionát zahájil první náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák a záštitu převzalo město Prostějov.  V hledišti byl mimo jiných také šéftrenér české reprezentace JIŘÍ ŠMEJKAL. „Sleduji pečlivě talenty a snažím se působit na jejich trenéry a na ně samotné. Nechtěl bych, aby český nohejbal ztratil byť jen jediného talentovaného kluka,“ prozradil.

Účastníci byli rozděleni do čtyř skupin. Tři skupiny měly čtyři týmy a jedna pět dvojic. K vítězům skupin byly do vyřazovací části dolosovány zbývající dvojice podle umístění a osmifinále o šestnácti účastnících začalo nemilosrdně oddělovat zrno od plev. Z osmifinále s přehledem prošlo domácí áčko, obě sestavy Českých Budějovic, Horažďovice, Valašské Meziříčí a Čakovice. Třísetové bitvy musely svést Zvěrkovice s Modřicemi A a Zbečník s Dolní Radechovou.

2014 mcrz23o 02Také čtvrtfinále přineslo jasná vítězství papírových favoritů, pouze Horažďovice svedly třísetový souboj se Zbečníkem (Pohl, Polák). Čakovice jasně přehrály Valašské Meziříčí (Straka, Andris, Bílý), Prostějov A skolil Zvěrkovice (Tůma, Kulhánek) a v klubovém derby „áčko“ Budějovic přetlačilo svou rezervu (Koudelka V., Koudelka Z., Musil L.)

Semifinálové zápasy nabídly výbornou úroveň a zvláště hráči Prostějova (Ftačnik, Kábrt) a Budějovic předváděli ve vzájemném souboji skvělé individuální zákroky. Jihočeši překvapili soupeře komplexností, vyrovnaností a zvláště herní jistotou. „Musím budějovické hráče pochválit. Hráli prakticky bez chyb. Všechny jejich nahrávky končily nad sítí, tedy ideální situace pro hru dvojic. U nás trochu skřípala souhra a bylo vidět, že kluci toho spolu příliš neodehráli,“ souhlasil kouč poraženého celku RICHARD BENEŠ. Ve druhém semifinále měly Čakovice s Horažďovicemi (Buriánek, Hokr, Slavíček) o poznání méně práce a povolily jim ve dvou setech jen devět bodů. V souboji třetí místo si zklamaný domácí tým spravil náladu a rozdrtil Západočechy rozdílem třídy.

Finále mělo velmi dramatický průběh. Stav byl v prvním setu neustále vyrovnaný a vrcholil za devítek. Pražané si dokázali připravit útok a Hozman nahrál Kalousovi na klepák. Jenže Kalous úder neustál a skončil v síti. Ve druhém setu už na čakovickou dvojici padla deka a rozjetý soupeř, kterému spadlo vítězství v úvodním setu doslova z nebe, dovolil soupeři uhrát pouhé dva míče.

2014 mcrz23 03Vítězové disponovali vyrovnanou dvojicí a v celém sobotním programu neztratili ani set. O své pocity po vítězném finálovém boji se podělil spokojený trenér Dynama DAVID ŽIKEŠ: „Naším přáním bylo přehrát silný Prostějov. Během dne jsme četli jejich hru a chystali se na ně i po taktické stránce. Snažil jsem se už před semifinálovým duelem motivovat kluky tím, že kdo porazí Prostějov, pravděpodobně dosáhne až na vrchol. Před finálovým zápasem jsme si dali rozcvičku a neustále jsem klukům připomínal, že ještě zbývá ten nejdůležitější poslední krok. Neskrývám, že nám hodně pomohla chyba Kalouse, který spadl při konečném úderu do sítě. Potom už jsem věřil a podle výsledku kluci také.“

Zajímavým poznáním byl  fakt, že většina podávajících hráčů dokázala držet opory soupeře na nahrávce a téměř všichni hráči dokázali rozpoznat, na koho je třeba stavět blok a koho lze lépe vychytat v poli. Ti nejlepší se dokázali během hry dokonce i sami koučovat a reagovat na změny situací.

V sobotu večer proběhl ještě seminář vedoucích družstev a trenérů, který uspořádal MICHAL HOSTINSKÝ z pozice předsedy Komise mládeže ČNS. Probíraly se věci, jež nejvíce tíží mládežnický a hlavně žákovský nohejbal. Podobná setkání mohou být správnou cestou ke zlepšení stávajícího stavu mládeže. Někteří trenéři se sice do debaty příliš nezapojili, ale našly se i výjimky jako třeba Martin Andris nebo Jan Vanke, kteří přinesli nové nápady, se kterými se dá určitě pracovat. Věřím, že se všichni přítomní dostatečně seznámili s návrhem nového systému fungování mládeže a jako celek ho vnímají pozitivně,“ řekl Hostinský.

 

Trojice (neděle 24.8. 2014)

2014 mcrz23 04Po noční přeháňce se v neděli na zahájení prezentovalo na pečlivě upravených kurtech 12 trojic. Byly utvořeny dvě skupiny po šesti týmech a znovu postupovali čtyři nejlépe umístění.

V prvním čtvrtfinále přejel Prostějov Dolní Radechovou (Levý, Středa, Mareček), Čakovice porazily Horažďovice (Slavíček, Hokr, Buriánek), Valašské Meziříčí si poradilo s Šacungem Benešov (M., D. a Š. Krunertové, Šperlík)  a České Budějovice deklasovaly Zbečník (Pohl, Beran, Polák, Vávka).

V prvním semifinále také nedošlo k žádnému překvapení, snad jen jasná výhra Prostějova nad Čakovicemi (Kalous, Hozman, Brož) se nečekala. Ve druhém souboji však narazila kosa na kámen. Nadšeně bojující Valaši díky precizní obraně a nebojácnému útoku Andrise překvapili a pokořili sobotního vítěze z Českých Budějovic (Žikeš, Višvader, Koudelka Z., Koudelka V., Musil L.). V duelu o třetí místo  čakovická trojice, s mírně pokulhávajícím Kalousem, na Jihočechy nestačila.

2014 mcrz23 05Samotné finále nabídlo divákům doslova vraždění neviňátek, o které se staral převážně Ftačník, který se, na rozdíl od zápasů dvojic, pravidelně dostával do útoku. Valaši nedokázali útočné potenci domácích čelit ani s blokem ani bez bloku a domácí hráč dokazoval, že jeho poslední sezona v této kategorii je zatím, kromě výpadku v semifinále dvojic, velmi povedená. Ani v návalu emocí však nepodléhal trenér vítězů RICHARD BENEŠ přílišnému uspokojení. „Dnes jsme se dlouho rozehrávali a ačkoliv to nebylo příliš viditelné, cítil jsem, že to není ono. Už od čtvrtfinále jsem ale věřil, že budeme úspěšní. Kuba Ftačník odstranil kazivost a jeho údery získaly na razanci i přesnosti. V semifinále nám Čakovice nekladly velký odpor a ve finále kralovali naši kluci, na kterých byla vidět i lepší fyzická kondice. Tím však nechci našeho finálového soupeře nijak podceňovat. Už jeho cesta do finále byla obdivuhodná.“

Na závěr mistrovství ještě zhodnotil šampionát nejvyšší mládežnický šéf MICHAL HOSTINSKÝ:Prostějovští organizátoři jsou na pořadatelství podobných akcí zvyklí, proto do šampionátu pod jejich vedením nebylo nutné zasahovat. Vše se děje automaticky a každý organizační článek ví, co má přesně dělat. Na druhou stranu to má i trochu negativní dopad, jelikož se díky tomu stává šampionát jakousi rutinou, což se ve finále může negativně projevit na poklesu prestiže vrcholné akce. Pořadatelů z Prostějova si vážím, jelikož jsou ochotni i v případě nezájmu jiných oddílů svazu vždy pomoci, ale v tomto případě jsem byl bohužel trochu zklamaný. Zvláště poté, co byl šampionát automaticky srovnán s předchozím ročníkem v Rychnovku. Myslím si, že by se Prostějovští měli pokusit do těchto akcí zapojit více svých odchovanců, kteří by novými nápady mohli pomoci do budoucna akce zatraktivnit, naplnit tribuny a splatit tím část životní práce Richardu Benešovi a celému prostějovskému nohejbalu.“

2014 mcrz23 06Se samotnou hrou v podání účastníků dvoudenního šampionátu byl předseda Komise mládeže spokojen. „Myslím, že se projevuje poctivá práce s mládeží u většiny zúčastněných oddílů. Oproti loňskému šampionátu byly souboje vyrovnanější a díky silnému ročníku i ve finálových soubojích kvalitnější. Zápor vnímám snad jen v pojetí hry u některých talentů, kteří často hrají příliš na efekt, což jim v dorostu a mužích může hodně ublížit. Na to ale musí přijít sami. Naopak, největší plusem je, že se objevují nové oddíly jako Zbečník, Valašské Meziříčí nebo třeba i Šacung Benešov, které dokázaly soupeře zaskočit a zamotat trenérům hlavu. Proto jsem velmi rád, že se na stupních vítězů celky vystřídaly a šampionát tím přeci jenom trochu oživily. Mistrovství mimo jiné také naznačilo, kde se s těmi nejmladšími pracuje momentálně nejlépe a kdo z extraligových týmů může mít v budoucnosti problémy s doplňováním svého týmu.“

Konečné pořadí MČR dvojic:
1. TJ Dynamo České Budějovice A (Žikeš, Višvader)
2. TJ AVIA Čakovice (Kalous, Hozman, Brož)
3. T  Sokol I Prostějov (Ftačnik, Kábrt)
4. TJ Sokol Horažďovice VYNK Hapon (Slavíček, Hokr, Buriánek)

Konečné pořadí MČR trojic:
1. TJ Sokol I Prostějov (Ftačnik, Kábrt, Pospíšil, Spáčil, Brenner)
2. NK Valašské Meziříčí (Straka, Andris, Bílý, Podzemný, Majštiník)
3. TJ Dynamo České Budějovice (Žikeš, Višvader, Koudelka Z., Koudelka V., Musil L.)
4. TJ AVIA Čakovice (Kalous, Hozman, Brož)

 


Komentáře   

#6 Lukáš 2014-10-20 08:35
Singly na výborné úrovni. Také všem gratulace!
Citovat
#5 Antonín Stehlík 2014-10-18 14:20
Gratuluji do Zvěrkovic k zisku titulu v singlu starších žáků, blahopřání do Prostějova ke stříbru a do Budějek k bronzu. Díky pořadatelům v Nymburce!
1. Tůma - Zvěrkovice
2. Ftačník - Prostějov
3. Višvader - Dynamo Č.B.
4. Koudelka Dynamo Č.B.
Citovat
#4 Antonín Stehlík 2014-10-18 13:22
Znovu velká pochvala za online zpravodajství!!!
Citovat
#3 Antonín Stehlík 2014-10-18 07:39
MČR starších žáků v singlu:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DQjyFd7fhXo8ezAi0wFh9WVmqgaB8UtVNd-sTDh1Hog/edit?pli=1#gid=112942904
Citovat
#2 Antonín Stehlík 2014-08-30 07:44
Jsem rád, že jste se oba proslabikovali až k tabulce... :-D
Citovat
#1 Petr a Pavel 2014-08-29 21:05
Kdybych si nepřečetl tabulku výsledků, tak bych si myslel, že ty dvojice vyhrál Pán Antonín Stehlík.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři