Rozhovory
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

(Praha) Jedním ze čtyř nohejbalových mušketýrů, kteří hájili na daleké asijské půdě české barvy, byl čakovický smečař JAKUB CHADIM. Z Jižní Koreje si kromě spousty sportovních, kulturních a gastronomických zážitků přivezl i exkluzivní nabídku na angažmá v tamní nejvyšší turnajové soutěži jokgu – LEVEL A. V zákulisí se mluví v přepočtu o více než milionu korun za rok...

Jakube, když se před tebou teď řekne Jižní Korea, co se ti vybaví jako první?

Na sto procent kimči, to nám tam podávali pokaždé. Když k snídani dostanete takhle pálivé jídlo, určitě na to nezapomenete. Jinak se mi vybaví i to, jak nás místní všude vítali. Nestalo se, aby nás někdo jen pozdravil, stále se chtěli fotit. A překvapilo mě, jaká tam panuje během turnajů v jokgu disciplína.

Jaký dojem na tebe tahle země udělala? Pro Čechy je to přeci jen úplná exotika, odlišná kultura…

Je to krásná země. Projeli jsme téměř celou Jižní Koreu, navštívili opravdu spoustu krásných míst. Od ostrova Čedžu až po staré chrámy někde uprostřed lesa. U nás je také řada nádherných míst, ovšem nedá se to vůbec srovnávat. Hrozně si mi líbila příroda. Měli jsme krásné počasí, navíc podzim tomu ještě přidal zvláštní kouzlo.

Dokázal bys tam žít delší dobu?

Pokud budeme považovat za delší dobu měsíc, tak ano, ale jinak asi ne. Je to úplně jiné, bylo by dost těžké si zvyknout na tamní režim. Každý den byl připraven od rána do večera náročný program, takže jsme byli s klukama dost unavení. Kdybych tam jel po vlastní ose, třeba bych názor změnil.

Ptám se proto, že jste se Zdeňkem Kalousem údajně dostali od „skautů“ z prostředí jokgu nabídku, o které si nohejbalisté mohou nechat jen zdát. Můžeš ji nějak příblížit?

Dostali jsme se Zdendou nabídku, abychom rok zůstali. Přišla relativně brzy, asi po třetím dnu našeho pobytu. Dostali bychom vízum, ubytování, práci na tři hodiny denně plus hezký plat. Ale hráči tam trénují každý den, to by mě asi úplně nebavilo.

2021 koreajch 03Zvažoval jsi, že přijmeš?

Se Zdendou jsme o tom přemýšleli, ale nejspíš bychom si tam  nezvykli. Na tom jsme se shodli. Navíc čerstvě bydlím v Praze, kde jsem spokojený. A nemohl bych nechat Čako ve štychu... (úsměv)

Můžeš z pozice hráče/smečaře popsat největší rozdíly mezi jokgu a nohejbalem? Co třeba tobě dělalo největší problém?

Rozhodně povrch. Hodně hrají na umělce, navíc balón má hladký povrch. Borci tam mají jiný nákop míče, hrají balon níž, aby se sklouzl. Takže rána z výšky tam byla úplně k ničemu. A největší rozdíl? Nesmí se blokovat, takže se můžeš jen koukat, jak si to dají přímo nad pásku a mlátí s tím daleko ven z kurtu. Navíc se nesmí hrát tělem, což u nás využívá většina hráčů.

Utkali jste se i s místními top týmy. V čem byly lepší?

Skončili jsme třetí ve skupině. S jedním soupeřem jsme prohráli až ve třetím setu. Druhý protivník nakonec celý turnaj vyhrál. Tam byli asi nejlepší hráči jokgu. Ti už si s námi dělali, co chtěli. Jak na útoku, když jsme opravdu nevěděli kde stát, tak nám především dělala problém jejich obrana. Mají v tom systém a byli prostě všude.

Dokázali by se místní elitní borci v nějakém krátkém čas „přeškolit“ na nohejbal? Kde by byly podle tebe jejich slabiny?

Určitě ano, mají skvělou techniku, ránu jak z děla a jsou rychlí. Na druhou stranu hrají hrozně strojově. Takže když jsem třeba kopl z druhé, tak koukali, co se to děje. Problém by jim mohl dělat větší míč, hřiště a hlavně blok. To vůbec neznají.

2021 koreajch 04Jak na vás místní komunita jokgu nahlížela? Byli překvapeni vaším herním projevem, nebo na vás koukali spíš skrz prsty?

Měli jsme hodně fanoušků a ještě víc fanynek. Pokaždé, když jsme hráli, na nás koukala spousta hráčů. Sehráli jsme tam dost hezkých zápasů, kde jsme je nejspíš překvapili tím, že jsme je porazili. Ani jednou se nestalo, že by na nás někdo koukal skrz prsty, a to se mi hrozně líbilo.

Jaká panuje při top turnajích atmosféra. Je to vyhecované, nebo spíš přátelské a uvolněné?

Na jednu stranu je tam klid, protože se nikdo nehádá. Hráči si to nedovolí. I když byl balon jasně na čáře a rozhodčí pískl aut, nikdo neprotestoval a hrálo se dál. Na druhou stranu všichni opravdu prožívají každý balon. Před i po každé výměně si zařvou pokřik, takže zápasy občas byly hodně vyhecované.

Chodí na turnaje špičkových týmů diváci? Sledují je média? Zkus to porovnat třeba se superfinále.

Nepřišlo mi, že by se na turnaje chodilo koukat nějak víc diváků než třeba u nás. Ale jokgu je v Jižní Koreji jedním z nejčastějších sportů. Turnaje jsou běžně vysílané v televizi. Dělají opravdu hodně pro propagaci. I my jsme natáčeli reklamu na YouTube, tuším. Navíc poslední zápas vysílala místní televize.

Cestu výpravy hradili z velké části hostitelé, jak o vás bylo postaráno?

Ubytování bylo úžasné. Měli jsme opravdu krásné hotely. Ať už v centru Busanu nebo v chatě hned vedle moře, kde jsme spali na vyhřívané podlaze. Před odletem jsme se klukama báli, že budeme trpět hlady. Nakonec to bylo úplně obráceně. Kolikrát jsme ani hlad neměli, a přesto se šlo na obrovskou večeři. Myslím, že můžu mluvit i za kluky, po této stránce maximální spokojenost.

Zkus ještě porovnat pozici jokgu v Jižní Koreji a nohejbalu v České republice. Má asijský sport výrazně lepší postavení v tamní sportovní hierarchii, případně v čem?

Jak jsem říkal, turnaje tam vysílá televize. Nedokážu říct, čím to je. Odhadoval bych, že jokgu je na úrovni jako u nás třeba florbal. Příklad - byli jsme na PCR testech, doktor viděl značku na bundě a hned se ptal, jestli hraju v obraně, nebo smečuju.

2021 koreajch 05Asiatům jste předváděli i nohejbal. Jak se na jiný míč, případně možnost blokování dívali?

Byla legrace s nimi hrát. Hrozně si divili, když viděli blok nebo že si můžeme zašlápnout balon. To se jim líbilo. Nešlo jim hrát tělem, prostě se to od nich neodráželo. Pořád to ale hráli jako jokgu, takže  míč najednou neklouzal, a byly to v podstatě balony zadarmo. Ovšem stačilo by pár tréninků a potrápili by...

Myslíš, že právě užší spolupráce s Jihokorejci je cestou, jak oba příbuzné sporty rozšířit a posílit? Nebo je podle tebe jokgu tak silné, že nic takového nepotřebuje a nechce?

Rozhodně si nemyslím že nechce. Podle mě to cesta může být. Měli bychom si vzít malinko příklad z jejich propagace.

A poslední otázka: Nohejbal, nebo jokgu?

Rozhodně nohejbal. (úsměv)

ZÁZNAM

Komentáře  

#1 Franta 2021-12-14 19:52
Hustý
Citovat