(Prostějov) Řada lidí, jež dosáhne určité věkové mety, řekne: Dost! Budu si užívat klidu. Určitě však mezi ně nepatří RICHARD BENEŠ. Jméno, bez něhož si nohejbal nedovedeme představit. Hráč, trenér, funkcionář. Bodrý Hanák, kterého jen málokdy slyšíte zvýšit hlas, a jehož duševní rozpoložení se dá těžko vyčíst z výrazu tváře. Je ale až s podivem, jak si dokáže zapamatovat většinu nohejbalových zážitků a událostí i s jakým přehledem o nich vypráví. Přejeme vše nejlepší!

Pane Beneši, mnoho lidí vás zná jako výborného trenéra. Mladší ročníky ale možná neví, že jste byl i výborným hráčem. Můžete připomenout kariéru?

Nevím, jestli se mohu označit jako výborný hráč, ale pravdou zůstává, že nohejbalu jsem od malička propadl. Po stovkách, možná tisících hodinách tréninku se dostavily i výsledky, kterých si budu natrvalo vážit. V popředí jsou zcela jistě dvě druhá místa v nejvyšší soutěži mužů v dresu Dukly Písek  v letech 1973 a 1974, druhé místo v Moravsko-slovenské lize družstev, osmé místo na Mistrovství ČSSR dvojic v roce 1972 v Kadani, deváté místo na Mistrovství ČSSR v témže roce v Hronově. V letech 1972-1978 měl i Prostějov docela silné družstvo, které se zúčastnilo také kvalifikace do nejvyšší soutěže. Bohužel nám to tehdy těsně nevyšlo. Ale i v období mezi lety 1974 -1998 hrálo několik výborných prostějovských hráčů za různé celky, včetně ligových soutěží. Namátkou Kubáč, Procházka, Beneš, Klika, Spáčil, Kroupa.

Pojďme se posunout. Pokud dobře pamatuji, před vámi se snažil o práci s mládeží v Prostějově „Bob“ Kroupa. Ovšem byl to spíš takový rozjezd vlaku, do kterého jste poté nastoupil vy, a udělal z něj expres...

Někdy kolem roku 1996 s prostějovskou mládeží skutečně pracoval „Bob“ Kroupa a vychoval několik velmi dobrých nohejbalistů. Jako trenér získal několik dobrých umístění i na MČR žáků. Od roku 2000 již však dál nepokračoval a já jsem nastoupil na jeho místo. Musím říci, že trenérské začátky jsem si představoval úplně jinak. Ten, kdo nikdy nepracoval s mládeží, to nemůže pochopit. Začínal jsem prakticky od nuly, ale do trénování jsem šel s velkými ambicemi něčeho dosáhnout a vychovat kvalitní pokračovatele prostějovského nohejbalu. První várku mladých hráčů tvořili kluci, které jsem oslovil náborem na různých základních školách, bylo jich tehdy asi 25. Postupem krátkého času jich ovšem řada odpadla a zůstalo mi asi osm nadějných kluků, s nimiž jsem po několika letech dosáhl i prvních větších úspěchů. Pracovalo se mi s nimi dobře, protože jsem byl ve slušné kondici a mohl jsem jim názorně ukazovat různé druhy útoků, blokování či nahrávek z různých pozic. A co bylo nejdůležitější – většina z nich pochopila, jak to s nimi myslím, což je při trénování hodně důležité.

Co v2021 rozhbenes 03y a dorostenecká liga? Tam bylo hodně úspěchů...

Dorostenecká liga, to bylo pravé koření, které mi dávalo sílu do dalšího trénování. Vyhráli jsme ji čtyřikrát, v letech 2008, 2010, 2011 a 2015. V posledním roce již v novém modelu se čtyřmi hráči. Zde bylo důležité, že se mi podařilo postupně vychovávat a doplňovat dorostenecký výběr. Ke stávajícím matadorům jako byli Klaudy, Valenta, Drobil a jiní, postupně přicházeli další hráči s kvalitní výkonností, třeba třeba Lukáš Pírek, Anděl, Pacejka, Roba, Ftačník, Matkulčík…

Jak byste tedy shrnul trenérskou kariéru ve všech věkových kategoriích?

Jsem šťastný, že se mi v trenérské práci dařilo. Není to ani v nohejbale jednoduché, to mi snad další trenéři potvrdí. V kategorii žáků a dorostenců jsme získali celkem 36 titulů mistrů republiky. V letech 2005-2015 jsme vyhráli celkem šestkrát Pohár ČNS kategorie žáků a čtyřikrát mezi dorostenci. Podařilo se mi vychovat tři juniorské mistry světa a jednoho mistra Evropy. Navíc jsem asi v roce 2005 začal s vedením družstva mužů, tehdy v krajském přeboru. V roce 2009 jsme postoupili do druhé  ligy a od roku 2015 hrajeme, celkem úspěšně, první ligu. Většinou s vlastními odchovanci.

Působil jste také jako funkcionář. Jak ve složkách ČNS, tak v oddílu nohejbalu či Sokolu Prostějov…

V roce 1970 jsem založil nohejbalový oddíl - tehdy jako OP Prostějov.  Od roku 2002 až dosud vykonávám práci jako člen Krajského nohejbalového svazu Olomouckého kraje, od roku 2004 do roku 2006 jsem vykonával funkci předsedy Komise mládeže ČNS a v letech 2004 - 2005 a později 2013 - 2014 jsem působil v Komisi rozhodčích ČNS. Od roku 2010 do roku 2016 jsem byl předsedou komise nohejbalu České obce sokolské. Jinak jsem organizoval v roce 2006 Mistrovství ČR ve trojicích, v letech 2001-2015 Poslední žákovskou smeč  - jasně největší žákovský mezinárodní turnaj u nás a zřejmě i v Evropě - a asi pět nebo šest mistrovství ČR žáků. V roce 2011 jsem dokázal dostat na pár let nohejbal do programu Olympiády dětí a mládeže. Jsou to stovky dnů a tisíce hodin věnovaných nohejbalu a mládeži.

2021 rozhbenes 04Na koho z vašeho nohejbalového života nejraději vzpomínáte?

Na všechny nohejbalisty a trenéry s nimiž jsem se někde v čase potkal. Nejvíce asi na trenéra Profouse a hráče Dukly Písek, na první spoluhráče v TJ OP Prostějov i Slavii Plastika Kroměříž. Co se týká mládežnických trenérů, nebylo by ode mne fér, kdybych zde některé jmenoval, protože jich byla celá řada.

Určitě máte ještě nějaké plány do budoucna. Je však ještě nějaké "tajné" přání?

Co může mít člověk za plány, když oslaví 70? Přesto bych si velmi přál, aby se v Prostějově po mém odchodu z pozice trenéra a funkcionáře našel někdo, kdo bude v mých stopách pokračovat. Nechci, aby byl Prostějov opět na několik desetiletí vymazán z nohejbalové mapy. Samozřejmě bych byl šťastný, kdyby si Prostějov alespoň jeden rok zahrál v extralize, ale bojím se, že je to utopie. Nohejbalu pak přeji jen reálné vize, což bohužel v současné době není jeho zařazení do programu olympijských her. Alespoň přeji, aby vyrůstali další výborní mladí nohejbalisté, aby se náš sport neztratil mezi současnými i novými, silně se rozvíjejícími sporty. A aby byl o nohejbal a jeho soutěže zájem mezi veřejností a zejména mezi mladými kluky.


Komentáře   

#5 beneš 2021-11-20 13:42
Děkuji všem, kteří mně k narozeninám popřáli.
Citovat
#4 Petr Čunek 2021-11-14 19:57
Dobrý den, pane Beneši. Dovolím si touto formou popřát všechno nejlepší k narozeninám. Pevné zdraví, spokojenost a co nejvíce radosti nejen z nohejbalu.
Citovat
#3 Petr Gulda 2021-11-08 18:52
Ríšo, všechno nejlepší, hodně zdraví a pokud možno hodně sil při nohejbalové činnosti!!!
Citovat
#2 Miroslav Sachl 2021-11-08 18:06
Richarde, velká gratulace!
Citovat
#1 Martin D. 2021-11-08 18:04
Za mě nedoceněný člověk v prostějovském nohejbale, co si on musel prožít a vytrpět při vytrénování těch nejlepších hráčů už nikdo v Prostějově nebude chtít prožít zase. Obávám se že po tom, co již nezvládne nasednout na kolo a dojet do sokolovny, tak už nikdo nebude mít ten čas a nervy, který bude dobrovolně chtít investovat do trénování. Všechno nejlepší.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři