Rozhovory
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

(Praha, Modřice) Soupeři se snažili, ale nestačilo to. Nejprestižnější domácí akce, finále extraligy mužů, bude mít nejen stejné místo konání (UNYP Arena na Podvinném mlýně, od 17:30), ale i shodné protagonisty jako v roce 2019. Tedy v poslední „normální“ sezóně, zakončené udělením mistrovského titulu. Pás pro vítěze obepíná hráče pražského celku TJ AVIA Čakovice, který bude usilovat o druhý extraligový vavřín historie. Jeho protivník z Moravy disponuje výrazně bohatší zlatou sbírkou, byť de iure by získaný titul byl pro MNK Modřice premiérovým, protože jedenáct předchozích patří modřickému Sokolu.  Jak vidí své naděje na další zářez na pažbě vládci laviček, čakovický MIROSLAV FRITZ a modřický PETR GULDA?

Pánové, sehráli jste v posledních letech několik finále. Jednou s Karlovými Vary, podruhé se Vsetínem, potřetí s vaším letošním protivníkem. V čem je jiný než další zmínění fináloví soupeři?

FRITZ: Modřice praktikují odlišný herní styl než Vsetín. Souboj s Karlovými Vary nechci hodnotit, tam vedl tým někdo jiný.

GULDA: Hlavně herním stylem. Čakovice hrají nejrychlejší nohejbal, mají na to vhodné typy hráčů. A disponujíí také nejvyrovnanějším kádrem.

Loňská sezóna byla kvůli covidu bídná, Modřice hrály Ligový pohár, Čakovice pro změnu ten Český. Letos byla odehrána jen polovina základní části. Projeví se to na kvalitě finálového střetnutí?

FRITZ: Určitě se to projevit musí.

GULDA: Neřekl bych. Už v play-off to byl normální nohejbal.

Jsou kvůli loňské absenci boje o titul hráči letos o to více nažhaveni?

FRITZ: To si nemyslím. Pokaždé, když se hraje o titul, jsou nažhaveni. Loňský rok nehraje roli.

GULDA: Nemyslím si. Ve finále vždy udělají maximum. Loňská absence bojů o titul nemá vliv.

Je halové prostředí a fakt, že se finále hraje pouze na jedno utkání, výhodou pro váš tým, nebo pro soupeře?

FRITZ: Nevím. Superfinále je postavené pro televizi a diváky. Pro trenéry i hráče by asi bylo lepší hrát  klasickou sérii doma – venku. Tady rozhoduje jen momentální forma. Z tohoto pohledu to není tak spravedlivé. Jestli někomu pomůže halové prostředí? Nemyslím si.

GULDA: O nějakých dílčích výhodách nemá cenu spekulovat. Oba týmy jsou ve finále zaslouženě. Pro Čakovice bude mluvit divácká podpora – hrají doma v Praze. Naši fanoušci to budou mít s dopravou složitější. Jinak prostředí bude pro oba stejné, hala nebude výhodou pro nikoho.

2021 elmftreneri 3Poslední finále ukázalo, že podlehnout bouřlivé atmosféře finále mohou nejen nezkušení mladíci, ale i protřelí reprezentanti. Máte recept na to, aby váš tým taková věc nepotkala?

FRITZ: Buď to člověk v hlavě má, nebo nemá. Dá se o tom s hráčem mluvit, ale z pozice trenéra s tím jen málokdy něco uděláte.

GULDA: Každý, kdo v minulém finále atmosféře podlehl, to dobře ví. Musí se na další boj o zlato připravit a věřit, že už se taková věc nestane. Zkušení hráči jsou lídry dál a jim zase věřím, že předvedou svůj nejlepší výkon.

Jediné letošní vzájemné utkání na půdě Čakovic skončilo výhrou Modřic 6:3. Co to znamená pro finále?

FRITZ: Jedinou výhodou bylo lepší postavení soupeře pro play-off, což už je ale úplně jiná soutěž.

GULDA: Jako v každém sportu se v play-off základní část maže. Čakovice tehdy hrály v jiné sestavě, než nastoupí teď. Ani fakt, že jsme vyhráli základní část a jdeme do finále jako domácí tým, není větší výhodou.

Novinkou v rozhodování finálového utkání bude tzv. trenérská výzva. Jak se na posuzování případné sporné herní situace na monitoru těšíte?

FRITZ: To je zajímavá věc a těším se. Je to dnes ve všech sportech. Když se to zmákne a nebude zdržovat, mohlo by to být dobré.

GULDA: Spíš mě to trochu děsí. Jsou tři dny před finále a my nedostali žádnou oficiální informaci. Netuším, jak to vůbec bude fungovat, kolik žádostí budu mít k dispozici a tak. Není to vůbec vyzkoušené a zkoušet to teď před televizními kamerami mi nepřijde vhodné. Nápad to sice je dobrý, ale mám obavy, aby nedošlo před kamerami k nějakým zmatkům.

Kdo je favoritem utkání?

FRITZ: Nikdo, je to 50 na 50.

GULDA: Je to 50 na 50. Nevidím favorita.

Tipnete si výsledek utkání a co k němu povede?

FRITZ: Tipovat nebudu. Celé utkání rozhodne první dotek s balonem.

GULDA: Přál bych si naše vítězství, ale nedá se nic odhadovat. Tipovat výsledek nebudu