(Čelákovice) Zdálo se, že jej pomalu opouští motivace. Teď už je ale trenér českého národního juniorského výběru MICHAL DOUCEK zase ve svém živlu. Pod jeho vedením přivezli reprezentanti z Rumunska všechny trofeje pro vítěze, které se na 5. UNIF mistrovství světa juniorů rozdávaly. V roli kouče se může stejnou bilancí pochlubit už počtvrté v řadě. Co na to úspěšný kormidelník říká?

Pane Doucku, český reprezentační trenér má  specifickou roli. Musí za každých okolností přivézt z mezinárodních akcí všechny zlaté medaile. A i když přísnou normu splní, je konfrontován se zlehčováním kvality soupeřů. Není to nevděčná úloha?

Samozřejmě to vnímám podobně. Je to prostě tak, jak to je. Má to svou logiku. A nikdy jsem se nad tím nezamýšlel hlouběji.

Opravdu šla herní úroveň dříve medailových kandidátů z Rumunska, Maďarska či Francie dolů?

Celkově asi ano. Neplatí to ale úplně u Rumunů, kteří se mi letos zdáli o fous lepší než minule. Na druhou stranu bývali na předminulých šampionátech ještě lepší. Může to souviset s tím, jak je rumunská domácí scéna rozdělená. Francouzi, co si vzpomínám, bývali lepší na útoku. Teď šli o něco dolů. A Maďaři tentokrát obsadili jen singl.

Naopak většina přítomných chválí vzestup Iráku. Co za jeho zlepšením stojí?

Irák udělal výrazný posun dopředu. A není to jen o jejich zakončení útoku klepáky, výrazně také zlepšili mezihru. Z jejich herního projevu se mi zdá, že trénují na jeden dopad. Co jsem zaslechl, mládeži se intenzivně věnují – a to je znát. Ale příjemně mě překvapili třeba Italové. Sice jsou slabší než Irák, i tady však bylo vidět, že na výkonnosti pracují.

Pojďme nyní k jednotlivým disciplínám. Jak hodnotíte české vystoupení v jednotlivcích?

Zdeněk Kalous odvedl velmi dobrý výkon. Od začátku turnaje nic nepodcenil, makal a snažil se zlepšovat. Trošku jsem si myslel, že to bude mít náročné ve finále, protože Slovák hrál po celý turnaj velmi slušně. Bylo však vidět, že má respekt. Zdeněk na něj navíc vytvořil tlak výborným servisem. Tato kombinace způsobila, že jeho výkon zůstal za předchozími. Musím ale říci, že to byl nejlepší hráč, který se našemu singlistovi postavil od mistrovství světa 2017 v Nymburce.

Ve 2021 msjdoucek 2dvojkách nechybělo příliš a sen o českém zlatém hattricku mohl skončit…

Jestli nás někde mohl někdo ve finále zaskočit, byly to právě dvojky. Tam se na nás v první polovině zápasu se Slováky projevila nervozita. Ovšem je třeba poznamenat, že soupeř nehrál vůbec špatně. Tlačili jsme se na Zubáka, ale hrál dobře a předváděl výborné zákroky v poli. Postupně jsme však získávali půdu pod nohama, změnili styl hry a začali atakovat Prachára. Díky jeho slabšímu příjmu se podařilo druhý set získat a třetí už jsme měli pod kontrolou. A platí to samé jako u singlu – kluci makali po celý turnaj a nic nevypouštěli.

Naopak ve trojkách se čekalo, že nás Slováci ve finále potrápí více.

Jak jsem měl malé pochybnosti o finále singlu nebo dvojek, tak u trojek žádné. Tušil jsem, že v této disciplíně nás Slováci nemají čím překvapit. Naše trojka byla z komplexního hlediska sestavena optimálně, měla vyváženou útočnou i obranou fázi. Hrála jednoduše, nic si zbytečně nekomplikovala a nekazila. Prostě tak, jak to má být.

Byl jste spokojen s výkony a přístupem všech hráčů, nebo jste byl k některému i kritický?

Spokojenost z mé strany vůči všem, naprosto bez výhrad. Kluci byli perfektní na hřišti i mimo něj. Nezlehčovali výkony soupeřů a po právu si získali jejich respekt.

Každý šampionát zní od hráčů slova o skvělé partě. Platilo by to i v případě, pokud by se zlatá žeň nekonala?

Takové úvahy o neúspěchu jsou nepřípustné. Ale i kdyby se něco nepovedlo, tak si myslím, že bychom se z toho nehroutili. Parta byla opravdu výborná.

Jakou úroveň měli rozhodčí?

Tady bude mé hodnocení kritičtější. Žádná sláva. Obstáli jedině Rumuni, Čech a Slovák. Na ostatních je vidět, že se rozhodcovskému řemeslu teprve učí.

V hale chyběli diváci. Jak moc to poznamenalo atmosféru šampionátu?

Netuším, jak by to vypadalo, kdyby do haly mohli i diváci. Ale při finálových zápasech panovala dobrá atmosféra, kterou vytvořily ostatní týmy.

2021 msjdoucek 3Jak jste slavili další zlatý hattrick?

Cestou domů, v podstatě nijak. Kvůli proticovidovým opatřením jsme museli stihnout do půlnoci přejet hranice.

Předseda komise reprezentace má názor, že brát na juniorský šampionát hráče, kteří už mají ambice v mužském národním týmu, je zbytečné. Váš názor?

Nebráním se žádným pohledům. Těžko ale mohu bránit v účasti někomu, kdo je ve své kategorii nejlepší a má nárok si na šampionátu této kategorie zahrát. A neměl jsem dojem, že by někdo hrál jen z povinnosti nebo dokonce neměl zájem. Z hlediska rozvoje hráče je dobré, když nováčci působí vedle zkušených tahounů. Ale toto je spíše otázka na svazový úsek reprezentace, jaké podmínky stanoví. Já jsem jen trenér.

Jak jste byl spokojen s organizační stránkou šampionátu a ubytovacími podmínkami?

Když pominu nějaké drobné mouchy, bylo ubytování úžasné. A s ním i sportovní vyžití mimo samotný šampionát. Se stravou jsme také byli spokojeni. I organizace fungovala dobře. Jestli mám k něčemu výhrady, byly to haly, kde se hrálo. Vadilo mi slabé osvětlení a pár dalších drobností, které se ale podařilo napravit.

Budete i nadále u juniorské reprezentace pokračovat? Co je případně motivací pro vaši další práci?

Myslím, že to ještě budeme s vedením svazu probírat. Osobně bych rád další dva roky pokračoval. Největší motivací je pro mě práce s výbornými kluky.


Komentáře   

#2 Libor Zeman 2021-09-23 09:24
Velká gratulace kluci.
Citovat
#1 Antonín Stehlík 2021-09-22 20:54
Respekt k našim klukům a celé výpravě.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři