(Praha) Kdyby nebylo pandemie nového typu koronaviru, už bychom znali ligové mistry ve všech kategoriích i postupující a sestupující týmy napříč ligovými soutěžemi. Za dveřmi by był světový šampionát v Praze. Jenže nic z toho neplatí. Sportoviště umlkla už v polovině října, nestačila se dohrát ani náhradní varianta letošních soutěží. Kdy se do tělocvičen a na kurty zase vrátí život, je ve hvězdách. Nejen současnou neradostnou situaci jsme probrali s prezidentem Českého nohejbalového svazu a předsedou STK ČNS KAMILEM KLENÍKEM.

Pane Kleníku, je prakticky jisté, že letos se soutěže nedohrají. Podle jakého klíče budete vyhlašovat konečné pořadí? Nebo bude chtít STK ČNS pohár, pokud to situace umožní, dohrát třeba v průběhu ledna či února?

V soutěžích ligového poháru zbývá dohrát už jen několik utkání. Někde semifinále a jinde už jen finále či superfinále. Podle mých rozhovorů s některými zástupci družstev, jichž se to týká, je přání všech soutěž dohrát. Zda to bude letos nebo začátkem příštího roku, ještě uvidíme v souvislosti s uvolněním vládních nařízení, která jsou nyní platná.  Letos se nehraje o tituly a medaile mistrů, ale o zajímavé finanční odměny. Proto je z pohledu STK možné dohrát ročník i v lednu, pokud to bude nutné. Určení pořadí po základní části je až tou poslední alternativou, když by již nezbýval časový prostor před zahájením mistrovských soutěží 2021. Podobná situace je i u jednorázových MČR, která si naopak uchovala svůj mistrovský punc.

Podle vás začne příští soutěžní sezona v řádném termínu a bez omezení?

Věřím, že ano. Nepřipouštím si jiný scénář, i když určitá drobná omezení očekávám.

Jak teď nahlížíte na jarní situaci, kdy jste patřil mezi zastánce standardního průběhu soutěží. Vnímáte to zpětně jako chybu? Teď by měla STK ČNS nejspíš pořádně zamotanou hlavu, minimálně v souvislosti s postupy a sestupy…

Svůj názor z jara jsem nezměnil. Stále jsem přesvědčen o správnosti stanoviska začít tehdy soutěže standardním způsobem se zkrácenou základní částí. Se zachováním pravidel pro postup a sestup a s individuálním posuzováním jednotlivých případů spojených s pandemií covid-19. Jsem zastáncem toho, aby se hrálo v každém případě, pokud to situace jen trochu umožní.

Bude podle vás třeba do budoucna doplnit regule soutěží o předpisy, které budou nějakým způsobem zohledňovat současnou situaci? Mám na mysli třeba karantény v družstvech nebo zavřená vnitřní sportoviště.

Drobné úpravy rozpisů pro rok 2021 se nám nevyhnou. Budeme určitě zapracovávat některé situace a zkušenosti z letošního roku, ale bude se jednat spíše o drobnosti.

Blíží se konec roku, už má ČNS sečtené finanční ztráty způsobené koronavirovou krizí?

O žádných finančních ztrátách nevím. Náš rozpočet je postaven z větší části na plánovaných dotačních programech MŠMT – nově Sportovní agentury a příspěvcích či poplatcích vlastních členů. Partnerské finance od firem BOTAS a GALA jsou velmi důležité, ale nejsou většinové ani poznamenány pandemií.

VV ČNS končí čtyřletý mandát. Podle stanov by se měla do konce kalendářního roku uskutečnit volební valná hromada. Jenže nejspíš to nebude možné. Jaký bude postup?

Bez ohledu na současnou situaci a téměř nemožnou variantu svolání valné hromady ještě v letošním roce byl všemi přítomnými členy Rady ČNS odsouhlasen termín konání valné hromady v březnu 2021. Proto bude výkonný výbor připravovat veškeré podklady pro jednání valné hromady na březen příštího roku. Věřme, že už ji bude možné uspořádat ve standardním modelu.

Budete se znovu ucházet o post prezidenta ČNS?

Popravdě jsem už kandidovat nechtěl. Změnil jsem po patnácti letech zaměstnání a jsem nyní velmi pracovně vytížen. Jenže covid-19 způsobil, že jsme byli nuceni odložit mistrovství světa v Praze o rok a není vyloučeno, že by se mohlo posunout i dále. To je nakonec hlavní důvod, proč jsem se rozhodl ještě jednou kandidovat. Mezinárodnímu rozvoji jsem věnoval dost úsilí a šampionát v Praze bude zcela jistě největším svátkem nohejbalu v jeho historii. Proto bych chtěl na zdárný průběh této akce osobně dohlížet. Není to ovšem pouze a jen o mé osobě, je také důležité najít schopné a odhodlané spolupracovníky pro tuto misi. A to nebude úplně snadné.


Komentáře   

#1 Tomáš 2020-11-10 10:45
Kamil Kleník nohec moc neposunul, spíše hodnotím jeho působení jako neúspěšné. Co se mu vlastně povedlo? To že kandiduje navzdory tomu, že už to nechce dělat, že je vytížený jinde, dokresluje absenci sebereflexe.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři