Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 21.07. 14:18 Turnaj dvojic
    3. ročník nohejbalového turnaje dvojic ve Výrovicích (u Znojma) 25.7.2020, ...
Bořil: Přeji si uklidnění rozhádaného stavu Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Úterý, 19.05.2020

2020 zahajenidsboril 1(Třebíč) V našem putování po různých názorech k zahájení letošního ročníku dlouhodobých soutěžích jsme zatím přinesli názory činovníků významných klubů z extraligy a první ligy. O zahájení či nezahájení ale prostřednictvím Rady ČNS rozhodovali i funkcionáři z nižších, neligových soutěží. Mezi takové patří i KAREL BOŘIL, člen Rady ČNS a předseda KNS Vysočina.

Pane předsedo, jak na vás odmítavé rozhodnutí Rady k zahájení soutěží ve zkráceném modelu působí?

Na mě působí normálně. Rada měla o něčem rozhodnout a rozhodla. Chce se mi věřit, že valná většina rozhodla podle svého názoru a nehlasovala na přání někoho jiného.

Vy sám jste hlasoval pro návrh Výkonného výboru ČNS. Co vás k tomu vedlo?

Zastávám názor, že o tomto návrhu mají rozhodovat především dotčené ligové kluby. V kraji Vysočina je pouze jeden oddíl, který hraje ligovou soutěž - Žďár nad Sázavou, tak jsem jej oslovil. Oni na své schůzi rozhodli, že chtějí hrát soutěž i za těch podmínek, které nastavil Výkonný výbor ČNS. Nezastírám, že mně jejich rozhodnutí nevadilo. Kdybych byl hráčem Žďáru, tak bych asi také chtěl hrát a nezůstávat v nejistotě, zda si tento rok vůbec zahraji nějaký mistrovský duel.

Překvapil vás výsledek hlasování? A kde vidíte hlavní příčiny toho, že návrh nakonec neprošel?

Nakonec nepřekvapil. Pročetl jsem všechny maily, převážně nesouhlasné s návrhem, co mi přicházely do pošty ještě před hlasováním a z toho jsem usoudil, že odehrání soutěže v navrhovaném tvaru zřejmě neprojde.

Přitom pro návrh možná takticky hlasovali i ti, kteří se obávali možného přechodu na změnu hracího období...

Takto jsem to vůbec nebral. Předpokládal jsem, že když se odhlasuje soutěž podle návrhu, tak se tak odehraje. Pokud se neodhlasuje, tak zdaleka není rozhodnuto o systému podzim – jaro. O to bude asi ještě velká bitva.

Nepodcenil VV přípravu návrhu a komunikaci s oddíly?

K tomu se nemohu vyjádřit, protože o tom mám ze své pozice velice málo informací. Nevedu ligový oddíl.

2020 zahajenidsboril 3Hodně se diskutovalo o tom, že rozhodnutí Rady nemůže nahradit vůli a práva oddílů daných přihláškou do soutěží. Váš názor?

Ano mám velmi podobný názor. Když mi poprvé došel mail s podmínkami hlasování, zapochyboval jsem o tom, zda jsem pro to vůbec kompetentní. Můj názor na to je jednoznačný. Toto hlasování nejvíce ovlivní ligové kluby a jedině ty by také o tom měly rozhodnout. I když se nedají soutěže fotbalu a nohejbalu úplně srovnávat, tak se mi líbil u fotbalu fakt, že ligové kluby fotbalu samy rozhodly o dohrání soutěže, a to ještě každá liga zvlášť. Náš kraj má alespoň jedno ligové mužstvo, a to pak převážilo před možností zdržet se hlasování.

Takže by se při rozhodování mělo více přihlížet na rozdílnost zájmů jednotlivých složek či soutěží?

Na to jsem už, myslím, dostatečně odpověděl.

Mnozí považovali rozhodování Rady formou per-rollam za formalitu, která potvrdí vůli VV. Vše bylo ale jinak a údajně servilní Rada ukázala, že má svou vlastní hlavu. Vnímáte to tak?

Ne. Vnímám to tak, že nyní rozhodla Rada proti vůli VV a příště může rozhodnout pro návrh VV. Takto by to v nezávislém hlasování mělo fungovat.

Jaký vůbec máte názor na nahrazení Konference Radou?

Abych pravdu řekl, nejsem žádný legislativec, a tak ode mně neuslyšíte nějaké odborné názory. Osobně mě potěšila možnost elektronického hlasování a tím větší operativnost Rady. A také méně cestování.

ČNS se z předchozího hlasování poučil a nyní zvolil jiný přístup. Nový návrh dostaly přímo oddíly, obsahuje tři varianty a možnost další variantu doplnit. Věříte ve druhém kole v úspěch?

Bohužel k tomu také nemám zatím žádné informace. Osobně bych si přál uklidnění současného rozhádaného stavu a rozhodně, aby se začalo co nejdříve hrát. Mám kontakty a mluvím s řadou hráčů z jiných, nenohejbalových soutěží, které byly bez náhrady zrušeny - fotbal nižší soutěže, basketbal a další - a naprostá většina z nich to bere velmi negativně.

Jak se vlastně koronavirová krize projevila ve vámi řízeném krajském svazu?

V kraji Vysočina jsme soutěž ročníku 2020, tak jak byla navržena na konferenci KNS, zrušili. Kontaktovali jsme pak všechny oddíly s návrhem zkrácení soutěže na jednokolovou, kde všechny ostatní podmínky pro přihlášku do soutěže platily dále podle původního návrhu. Krajskou soutěž chtělo původně hrát šest mužstev a všechny souhlasily s opraveným návrhem s výjimkou jednoho týmu. Ten navrhoval jiný systém, ale nenašel podporu u ostatních družstev. Soutěž mužů tedy odstartuje 31.5. ve stejném počtu, jak bylo plánováno před koronavirovou krizí. Jedinou změnou bude zkrácení základní části soutěže na polovičku.

Družstva se tedy hlásila do soutěže na bázi dobrovolnosti?

Ano. Domluvili jsme se s nimi, že pokud potvrdí původní přihlášku, není třeba vyplňovat a zasílat novou.

Co by se stalo, pokud by se některé družstvo do soutěže nepřihlásilo?

Naše soutěž se nedá srovnávat s ligovými soutěžemi, kde je v extralize a první lize převis zájemců. My bychom naopak ještě nějaká družstva v soutěži uvítali. Pokud by se nepřihlásilo jedno či dvě družstva, nic by se nedělo a tato družstva by normálně startovala v dalším ročníku. Problém by nastal, pokud by odpadlo více družstev, protože oficiální soutěž musí mít minimálně čtyři účastníky. Jsem si jist, že kdyby došlo ke zrušení soutěže, už by se těžko dávala zase dohromady.

2020 zahajenidsboril 2Jak se krize dotkla vašeho oddílu?

Oddíl, v kterém působím - Sokol Třebíč, působí v nejvyšší okresní soutěži Třebíčska. Tato soutěž nebyla koronavirovou krizí z hlediska počtu zápasů a počtu týmů nijak ovlivněna. V oddíle jsme naštěstí žádné problémy neměli. Všichni se sešli na tréninku a mají chuť hrát.

Na Vysočině dříve působilo více ligových oddílů, zbyl pouze jediný. Co je důvodem a věříte v lepší zítřky?

Bohužel v této oblasti v lepší zítřky moc nevěřím. Podle mého názoru byly největší možnosti hrát ligovou soutěž na Třebíčsku. Proti tomu ale působí následující faktory. Za prvé je zde velmi dobrá úroveň okresní soutěže, což nenutí dobré hráče jít za kvalitou jinam. Za druhé se okresní soutěž hraje převážně v týdnu a hráči tedy mají volné víkendy. Za třetí odpadá dlouhé cestování. A za čtvrté není zanedbatelná ani vyšší finanční náročnost ligové soutěže. To jsou nejčastější argumenty, které slyším, když hráče přemlouvám, aby si ligovou soutěž zahráli.