2020 benespodjaro 01(Prostějov) Během několika dní Rada ČNS na základě návrhu Výkonného výboru rozhodne o tom, jak bude vypadat letošní ligová sezóna. Mezi zastánce radikální změny týkající se zvláště výstavní skříně nohejbalu – extraligy, patří vedoucí a trenér prvoligového Prostějova RICHARD BENEŠ. Podle něj by měly ligové soutěže přejít na formát podzim-jaro a nejlépe se přestěhovat z antuky do hal.

Pane Beneši, Rada ČNS měla o ligových soutěžích v letošním roce vybírat ze dvou variant, které nabízel VV ČNS jako možnosti. Nakonec se VV rozhodl pro jedinou variantu a teprve při jejím nepřijetí Radou uvažuje o dalších návrzích. Není jedna varianta málo a myslíte, že je dobře, když o ligových soutěžích bude rozhodovat tak široké spektrum členů?

Jsem přesvědčen, že tak široké spektrum činovníků by do toho mluvit nemělo. Zde by měli rozhodovat zástupci oddílů v jednotlivých soutěžích, tedy ti, kteří svou účast v soutěžích financují. Jiná situace je určitě u ligových týmů a jiná pak u zástupců krajských nebo okresních přeborů.

Jaké vidíte výhody nebo nevýhody u VV navržené varianty?

Nevýhodou varianty se spuštěním od 30. května jednokolově jsou jistá omezení. Třeba nemožnost použití šaten, sprch, možná i haly v případě nepříznivého počasí. A navíc jednokolová soutěž je podle mého názoru neregulérní, neboť za této situace může vypadnout z extraligy klidně některý z nejlepších celků. Podobné je to i u dalších ligových soutěží.

Jaké řešení byste tedy prosazoval vy?

Zcela bez výhrad podporuji systém podzim-jaro.

Jaký má tento cyklus podle vás výhody a nevýhody?

Výhodou přechodu na podzim-jaro je momentálně  především čas do zahájení, kdy se podle mého názoru uvolní všechna dosud platná omezení. Navíc by se hrálo klasicky dvoukolově. Případnou delší přestávku mezi podzimem a jarem nevidím vůbec jako nějakou překážku. Ta může být využita například na pořádání mistrovství ČR či jednorázových turnajů. Další výhodou je určitě částečný nebo úplný přechod do hal. Díky tomu se zkrátí utkání, protože odpadá stříkání, lajnování, déšť i přestávky typu chození pro míče. Podobně jako u volejbalu a jiných sportů nabízí hala stejné prostředí pro oba celky, nikdo si nemůže stěžovat na slunce nebo vítr. Toto byl určitě i jeden z důvodů přechodu do hal u volejbalu, házené a dalších sportů. Navíc i pro případný zájem médií je hala vhodnější.

Určitě se ale vyskytnou hlasy, že je tato varianta finančně náročná. Vnímáte i tuto stránku?

Je pravda, že tato varianta je finančně náročnější. Konkrétně v Prostějově by se náklady přechodem do haly zvýšily asi o 15 000 Kč, což není zase tak nepřekonatelný rozdíl. A myslím si, že ani u jiných týmů to nebude o mnoho více.

Di2020 benespodjaro 02skutovali jste ve vašem oddíle s hráči? Jaké byly jejich názory?

Všichni moji svěřenci jsou, stejně jako já, pro variantu přechodu na podzim-jaro. V žádném případě letos nechtějí zrušení všech ligových soutěží, jak někteří navrhují.

Máte nějaké jiné signály z nohejbalového hnutí, k jaké variantě se ligoví hráči nebo funkcionáři názorově přiklání?

Mnoho signálů, jak v jiných oddílech k tomuto přistupují, bohužel nemám. Pouze se divím, proč třeba mistr extraligy z Čakovic hrát vůbec nechce nebo proč například Modřice chtějí hrát spíše jednokolovou blamáž. Jinak to vidím zhruba 50 na 50.

Na který aspekt by podle vás měla Rada při svém rozhodování brát zřetel?

Rada by měla mít hlavně na paměti budoucnost nohejbalu. Jestliže chceme někdy v budoucnu přejít na systém podzim-jaro, je k tomu nyní skvělá a zřejmě neopakovatelná příležitost. Jestliže nemá být nohejbal stále spíše rekreačním, neřkuli pivním sportem, potom je moje volba jasná. Jednotliví členové Rady by se neměli dívat při svém rozhodování na své lokální zájmy, ale na to, kam chceme jednou náš sport dostat.


Komentáře   

#9 Beneš 2020-05-11 11:22
Pane neznámý, přesně za mě odpověděl pan Stehlík, proto to nechci dále rozvádět. Jen si myslím, že pokud se týká soutěží mládeže a žen, nic nebrání tomu, aby se hráli podobně jako dosud to je jaro-podzim. Kdo něco nechce, hledá všechny možné výmluvy a aby si to zdůvodnil.
Citovat
#8 Antonín Stehlík 2020-05-10 20:00
Zimní halové termíny se týkají hlavně extraligy. Ostatní ligové soutěže by se samozřejmě mohly hrát ve stejných termínech jako doposud, jen by měly delší zimní přestávku a administrativně by se sestavovaly tabulky tak, aby konec a vyřazovací části byly na jaře. Jinak se to nižších soutěží týkat nebude, pokud si samy neurčí jinak.
Citovat
#7 Zvýšení nákladů 2020-05-10 19:03
Pane Beneš, říkáte, ze pro vás bude v Prostějově stát třeba 15000,- a kolik tam hrajete soutěži? Máte pouze pokud se nemýlím jen jedno družstvo v první lize. A teď mi řeknete, jak na tom bude tým, který má Áčko v extralize a béčko v první nebo druhé lize plus první ligu žen a dorost. Takže místo jedné soutěže bude financovat třeba tři nebo čtyři? To vám najednou ty náklady vyskočí třeba na 60000 navíc a co když na to tým proste nebude mít finance, aby zajistil halu dvakrát nebo třikrát v tydnu na cele odpoledne, aby se tam vystřídalo áčko, béčko, ženy a dorost?
Citovat
#6 JS 2020-05-10 09:50
Když by se hrála v zimě bude diváků o dost víc než v létě, kdy lidi mají jiný zájmy.
Citovat
#5 vladimir 2020-05-09 17:03
Tak do televize nedáš nic, jelikož právě spousta sportu je v tom režimu a rozhodně je jednodušší hledat místo na podzim než na jaře. Aspoň můj názor. Dále volejbal je mnohem dál, má sponzory, má své místo v TV daný. A divácí? Buď budeš mít haly , kde pro diváky není téměř žádné zázemí a nebo budeš mít haly se zázemím pro diváky, které v té hale neudělají téměř žádnou atmosféru, jelikož ji nenaplní. Přijde maximálně desítky diváku na extraligu ne stovky.
Citovat
#4 JS 2020-05-09 08:14
Proč by mělo někomu vadit když se jedna soutěž dá do haly aby byli spokojení diváci a třeba i televize. Volejbal má taky vysoký soutěže v hale a nižší normálně na antuce. Vyhoví se všem.
Citovat
#3 vladimir 2020-05-08 08:37
sorry za chyby psal jsem na mobilu, ale jde o názor ne o gramatiku.
Citovat
#2 vladimir 2020-05-08 08:36
Kam chceme jednou náš sport dostat? buď bude nohejbal vnímán jako sport pro všechny, hraný především venku, v pěkném sportovním areálu, kde najdeme krásní antukové hřiště , zázemí pro diváky, s občerstvením, kde lidé mohou sledovat tento krásný sport, pokecat s přáteli. A nebo se z nohejbalu pod ČNS stane jen extraligová soutěž hraná především v hale, divácky mála navštěvovaná, sice možná někdy profesionální, zřejmě brzy i jednopadová, ale bohužel už to nebude NOHEJBAL.
Citovat
#1 Neznalec 2020-05-08 08:30
Trošku jsem se stratil ve formulaci,že díky jednoklové soutěži může klidně vypadnout z extraligy některý z nejlepších celků.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři