Nohec rozcestník

Nohec magazín

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 17.08. 12:08 Turnaj trojic Výrovice(Pablo)
    26.ročník nohejbalového turnaje trojic o putovní pohár, startovné 150 Kč ...
Jahoda: Není na co čekat Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Pátek, 01.05.2020

2020 jahoda 01(Modřice) Už brzy bude jasno. Ligové soutěže nohejbalistů se rozběhnou v nejbližších týdnech, nebo budou muset hráči i příznivci vydržet do podzimu. A nebo se nezačne vůbec, ovšem tato varianta údajně aktuálně na stole neleží. Podle informací Nohec magazínu bude mít všechno „na triku“ Rada ČNS, na kterou Výkonný výbor ČNS delegoval zodpovědnost. Zastáncem názorového proudu „začít hned“ je viceprezident ČNS a zároveň předseda MNK Modřice PETR JAHODA. My, funkcionáři, jsme povinni hledat varianty, jak soutěže udržet v chodu. Kde je totiž napsáno, že i když letošní sezonu z opatrnosti nezahájíme, nebudeme na jaře roku 2021 opět ve stejné situaci?“ říká v našem rozhovoru druhý muž českého nohejbalu.

Pane Jahodo, Výkonný výbor ČNS, jehož jste členem, na svém posledním zasedání schválil podle našich informací dvě varianty dalšího postupu s dlouhodobými soutěžemi v letošním roce. Tou první je přechod herního cyklu soutěží na model podzim - jaro, druhou odehrání ořezaných soutěží s jednokolovou základní částí. Rozhodnutí o tom, zda bude realizována první, druhá či žádná z těchto variant Výkonný výbor ponechal na nové Radě ČNS, pro kterou je to jakýsi první ostrý test. Můžete tyto zprávy potvrdit, nebo vyvrátit?

Ano, v tomto týdnu se sešel Výkonný výbor ČNS a řešil, jak dál se soutěžemi v letošním roce. Vzhledem k omezení možnosti shromažďování a stále se měnícím podmínkám ani dříve jednat nemohl. V současné době se technicky dokončuje materiál, který bude velmi rychle předložen členům Rady ČNS k rozhodnutí jak dál v letošní sezoně. Nebylo by vůči členům Rady ČNS férové ho zde více předčasně rozvádět. Ale jistě bude následně zveřejněn. Tady chci požádat všechny členy Rady ČNS, aby při vědomí své velké pravomoci i odpovědnosti za podobu letošní sezony využili své hlasovací právo. I prostá nečinnost může v této otázce znamenat ukončení letošní sezony.

V anketě Nohec magazínu jste se vyjádřil ve smyslu, že Modřice podporují co nejrychlejší nastartování ligových soutěží. Můžete přiblížit důvody?

Úvodem bych si dovolil říci, že současná situace vyvolaná epidemií koronaviru je zcela mimořádná a žádný sport na ni nemohl být připraven. A stále nevíme, co bude následovat. Denně si můžeme přečíst vyjádření řady světových zdravotnických kapacit. Ale moudří z toho být nemůžeme. Jsou zde názory, že už „bude už jen lépe“, přes stanoviska „pozor to nejhorší nás ještě čeká“ až po teze „znovu to udeří, a ještě silněji v souvislosti s podzimním chřipkovým obdobím“. Proto si myslím, že vyčkávat není na co. Dokud nebude svět proočkovaný nějakou vakcínou nebo nebude vynalezena zázračná pilulka, která rychle každého uzdraví, tak se bohužel musíme smířit s tím, že ten virus tady je a bude s námi. Náš sport je ryze amatérský a dobrovolný a každý jednotlivec se může rozhodnout, zda je riziko pro něj akceptovatelné nebo ne. A tak před námi, stejně jako před jinými sporty, stojí otázka, co uděláme s naší soutěžní sezonou. Osobně si myslím, že my, funkcionáři, jsme povinni hledat varianty, jak soutěže udržet v chodu. Kde je totiž napsáno, že i když letošní sezonu z opatrnosti nezahájíme, nebudeme na jaře roku 2021 opět ve stejné situaci? Při zvažování co dělat, si prosím uvědomme, že jsou zde i finanční otázky. My, co máme v oddílech na starosti jejich financování, tady vidíme riziko. Každý vrcholový oddíl začíná řešit finance na sezonu již v listopadu předchozího roku. Počátkem kalendářního roku tak má již většinou uzavřeny všechny reklamní i sponzorské smlouvy a pokud se mu podařilo získat dotační peníze z veřejných zdrojů, pak i tyto. A v dobré víře je počátkem roku začne užívat pro přípravu sezony. Myslím tím dresy, materiál, zvelebení areálu, zimní soustředění a podobně. Nezahájení sezony by však znamenalo, že účel reklamních a sponzorských smluv nebude naplněn a naši partneři mohou žádat své peníze zpět. Dotace z veřejných zdrojů jsou také účelově vázány, a to na kalendářní rok. Takže možná vše vracet. Ale něco už bylo utraceno. Velcí to přežijí, ale ti menší mohu mít vážné existenční problémy. Mistrovské soutěže jsou výkladní skříní nohejbalu a motivace všech registrovaných hráčů  v jejich tréninkovém procesu směřuje právě k nim. Právě ztráta motivace by tak mohla nohejbal připravit o část členské základy a současně negativně dopadnout na nábor nových členů. Pokud je tedy aktuálně legislativní šance soutěže začít, musíme to využít! Samozřejmě při respektování maximálních bezpečnostních požadavků a také aktuálně platných nařízení. I když jak vidíme v posledních dnech, tak situace se velmi mění. Naštěstí pro nás pozitivně. Nedávno mělo být sportování možné k datu 8.6., pak 25.5 a nyní již 4.5. Ano, jsou zde nepříjemná omezení - sprchy, šatny, diváci - ale JDE TO! A já pevně věřím, že se to bude dále uvolňovat. Velké kolektivní sporty totiž například v otázce šaten, sprch i diváků budou „tlačit“. Pojďme tedy společně hledat možnosti, jak to DOKÁZAT, než dopředu na vše zcela rezignovat.

J2020 jahoda 02akou podobu soutěží tedy prosazujete?

V rámci anketního článku na Nohec magazínu se náš klub, stejně jako jiné oddíly, vyslovil pro variantu jednokolové základní části. Nás konkrétní návrh je začít jednokolovou základní část 23. 5. a do 27.6. odehrát šest kol. Poslední kolo by bylo tradičně 29.8.. Nemuselo by se tedy zasahovat do prázdnin. Jednokolová část by se hrála v nasazení provedeném podle výsledků předchozí sezony s tím, že Holice by měly číslo osm. Nejlepší čtyři týmy by byly zvýhodněny jedním domácím utkáním navíc a také tím, že třeba mistr by doma hrál s vícemistrem, vicemistr s třetím týmem a podobně. Po této jednokolové základní části by následovalo play-off. To by však, vzhledem ke zkrácené části, bylo určené pro všech osm týmů systémem čtvrtfinále, kde by vítěz základní části hrál s osmým, druhý se sedmým a tak dále. Tuto změnu navrhujeme právě kvůli možné eliminaci negativních vlivů na sestavy hráčů v kratší základní části. Pak už klasické semifinále, play-out, záchranářské duely a superfinále v plánovaném termínu 26.10.2020. Celý závěr soutěží tedy v termínech aktuálně platných.

Nabízí se otázka regulérnosti takové soutěže...

Soutěž bude kratší, ale proč by kvůli tomu měla být méně regulérní? Podmínky budou pro všechny stejné a nemyslím si, že jeden domácí zápas, navíc v ELM, z ní udělá neregulérní soutěž. Možná teď někdo namítne: ale co zahraniční hráči? Ano, to může být problém. Myslím si však, že vzhledem k obrovské osobní i byznysové provázanosti se Slovenskem a také našich poměrně nízkých číslech v nákaze, dojde právě mezi těmito dvěma státy rychle k nastavení volnějšího režimu. I když mám s vedením Vsetína a jeho slovenskými hráči velmi dobré vztahy a vážím si jich, tak si nyní dovolím říci, že kvůli nim se nemůže česká extraliga zastavit. Navíc zbylí čeští hráči mají takovou kvalitu, že případná neúčast slovenských opor nebude mít na vsetínský klub fatální dopad. Jeden hráč v Čelákovicích také výsledky klubu nijak výrazně neovlivní. Play-off navíc začíná až v září a v naší variantě do něj postupují všichni. Takže bude dost času pro zahraniční hráče připravit podmínky pro jejich účast na zápasech. Ostatně stejný problém budou řešit i jiné sporty, a tak věřím, že se model účasti zahraničních sportovců najde.

Řeší se zejména mužské soutěže, ale co třeba dorostenecká liga?

V rámci varianty na jednokolovou základní část ELM pak termínový kalendář počítá také s odehráním základní části BDL, včetně play-off. To samé platí i pro další soutěže.

Jak jste sám říkal, situace se mění každým dnem. Ale myslel jste i na to, že hrozí možnost nákazy při společných přesunech autem či přímo na hřišti? A jak vyřešit problém s uzavřenými tělocvičnami při nepříznivém počasí? A co v případě pozdějšího prokázání infekce některého z aktérů utkání, tam přece hrozí karanténa pro všechny...

Tělocvičny se pro sport do maximálního počtu 100 osob otevírají již 11.5., takže se záložními halami by neměl být problém. Majitelé tělocvičen, kvůli výpadku příjmů za pronájmy, rozhodně udělají vše pro to, aby jejich provoz ihned obnovili. Co se týká možnosti nákazy – ano to riziko tady je. Ale je stejné, jako když kdokoliv z hráčů jde na nákup do supermarketu, do práce nebo jede MHD. Otázka nákazy a následné karantény je problém. Ale nikde není napsané, že nastane. A jak už jsem říkal, tento stav může trvat i řadu měsíců či dokonce let. Vidíme, že i jiné sporty dělají vše proto, aby mohly začít a jsou ve stejné, nebo i kolikrát i horší situaci, co se týká fyzického kontaktu, počtu hráčů nebo i diváků.

Hovořilo se i o možnostech odehrát soutěže, ale bez postupů a sestupů. Nebo je na podzim nahradit nějakou pohárovou soutěží. Jaký je váš pohled?

My zatím preferujeme mnou nastíněnou variantu. Pokud však neprojde, rádi podpoříme jakýkoliv smysluplný model, který umožní v soutěžích co nejdříve pokračovat.

Neměl by VV po ranách, které krize oddílům zasadila, nechat kluby ve vyšších soutěžích spíše zotavit a připravit se na další ročník?

Jakkoliv vnímám vážnost situace z pohledu zdraví lidí, nemyslím si, že dopady epidemie musely nutně ve většině oddílů vyvolat nějakou krizi.

H2020 jahoda 03odně se mluví o zmiňovaném přechodu ligových soutěží na model podzim – jaro. Jaký je váš názor? A jak se stavíte k diskutovanému přesunu nejvyšší soutěže do hal?

Víte, kdybych chtěl být sobecký, tak řeknu, že pro náš klub to není problém. Po letech strádání máme k dispozici skvělou novou halu se třemi kurty, kde by pro nás technicky ani finančně nebyl problém soutěž odehrát. Přesto nejsme podporovatelé této varianty. Řada klubů totiž takto snadno dosažitelnou halu nemá. A pokud ano, pak za značné finanční náklady. Navíc sám vím, že když jsme v minulosti chtěli hrát  play-off v nějaké větší hale, tak vzhledem k neurčitosti času trvání nohejbalových utkání byl vždy velký problém domluvit se na pronájmu. Haly jsou přes podzim a zimu našlapané a většinu atraktivních termínů obsazují dlouhodobě typické halové sporty. A hrát extraligu v nějaké „školní tělocvičně“ by asi nebylo zrovna posunem směrem k větší atraktivitě pro hráče, diváky a média. Další věc, již musíme vzít v potaz, je skutečnost, že spousty oddílů v minulosti investovala do svých venkovních areálů, jsou zde doma a také si zde prodejem občerstvení během zápasů i po nich přivydělávají. Vyvrcholení na jaře s sebou, kromě dlouhé zimní přestávky, nese i jiný problém. Když jsem to diskutoval s redaktorem ČT Martinem Kozákem, tak mi řekl, že jsme zcela bez šance zařadit superfinále jako přímý přenos v květnu či červnu. Jsou to měsíce, kdy mají mistrovství, turnaje a závody ty nejatraktivnější sporty. Představa, že se naše čtyřhodinové superfinále mezi ně vklíní, je iluzorní. A asi se shodneme, že nic neprospělo mediálně nohejbalu za poslední roky více než superfinále v přímém televizním přenosu. Také sponzoři na toto slyší.

Jak se vlastně koronavirová krize projevila ve vašem oddíle, zejména z hlediska chodu a hospodaření oddílu či náladě hráčů a funkcionářů?

Samozřejmě dopad nemožnosti trénovat až do prvního uvolnění byl veliký. Hráči jsou zvyklí trénovat i se spolu setkávat. Tyhle vazby byly přerušeny. Náš klub měl být také pořadatelem řady pohárových i republikových mistrovství. O financích mluvím výše. Zde problém nemáme. Ale od 11.5. jdeme „naplno znovu na to“. Nálada trenérů a funkcionářů je pozitivní a u všech vidím snahu, při respektování všech podmínek a omezení, opět začít dělat náš milovaný sport.

Komentáře   

 
#1 Michal Kašpárek 2020-05-04 08:14
A kdy má rozhodnout Rada ČNS ?
Její členové zatím žádné podklady od VV neobdrželi.q
 
 
#2 JS 2020-05-04 11:00
Jahoda chce začít hned, přitom uznává že týmy i jejich hráči můžou mít problémy. Proč osvícené hlavy nevymyslí náhradní ligu, která sice nebude spravedlivá ale bude levnější a kratší než normální. Hlavně založená na DOBROVOLNÉ účasti! Týmy co neměly problémy se normálně přihlásí. Ostatní ne a všechno bude v klidu vyřešeno. Nechápu proč svaz žene povinně i poškozené týmy do nespravedlivé soutěže a ještě jim hrozí sestupama.
 
 
#3 Brambora 2020-05-04 20:36
Jahoda se superfinálem nemá pravdu, v červnu se nic nehraje a ČT - SPORT má volný tento termín. Možná ve studiu v Brně jsou opoždění :D
 
 
#4 trenér 2020-05-04 21:54
PS: Úplný souhlas. Po všech peripetiích co si letos kvůli Covid kluby zažily a jistě i některý zažívají ještě někoho z nich trestat pokutama nebo sestupem....... ??? Některým chybí soudnost a slušnost. Globalizace a kapatalismus z lidí udělaly strojové konzumní zrůdy co jedou podle zadaný šablony,. Až teprve těžká nemoc nebo úmrtí nejbližšího jim otevřou mysl a začnou přemýšlet jinak než jenom na sebe.
 
 
#5 místokrál 2020-05-05 09:57
Když někdo nový přijde do špičkovýho klubu se zázemím a výsledky a ještě dostane funkce, těžko může posoudit jak žijí kluby které takové zázemí a výsledky nemají a jak se žije v klubech v II. lize, kraji nebo okrese. Ač se v nohejbale pohybuju skorem čryřicet roků, jméno Jahoda slyším až teď. Co prosím přesně má pán víceprezident v našem svazu na práci a díky jakým schopnostem kariérně přeskočil dlouholetého funkcionáře p. Hlavatého?