Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Kleník: Je to příležitost pro úpravy Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Sobota, 25.04.2020

2020 osudsouteziklenik 1(Praha) Současná situace nikoho netěší. Téměř letní počasí a rozvolnění mimořádných opatření lákají hráče a hráčky na kurty, zahájení letošního ročníku svazových soutěží je ale v nedohlednu. Rozehrát soutěž v nějakém ořezaném modelu a čekat, co se ještě na podzim stane? Nebo nejistou sezónu zrušit a případně jí využít k zásadním reformám? A jak se současná situace podepíše třeba na financování svazu a oddílů? Na takové věci jsme se zeptali současného prezidenta ČNS KAMILA KLENÍKA.

Pane prezidente, jakou má VV ČNS vizi s odehráním letošního soutěžního ročníku? Kdy můžeme čekat vydání nějakého rozhodnutí a na čem bude záviset?

Jednání VV se uskuteční v úterý 28. dubna. Termín zvolen z důvodu vyšší pravděpodobnosti přesnějších informací k vládou zamýšleným uvolňováním jednotlivých částí života, zejména sportovních akcí s účastí vyššího počtu osob. Na VV se teprve dohodneme na určitých variantách, které budeme předkládat účastníkům ligových soutěží ke komentáři a následně Radě ke schválení.

Jaké řešení pro letošní sezónu budete navrhovat vy sám a proč?

Osobně jsem zastáncem změny modelu termínového kalendáře z jaro-podzim na nový formát podzim-jaro, protože dnešní situace je pro provedení této změny velmi vhodná. V jiných letech by to byl bolestnější krok a komplikovaněji odůvodnitelný. Výhodami systému dlouhodobých soutěží podzim-jaro jsou:  

- teplejší a stabilnější jarní počasí, kdy by se dohrávala základní část soutěže a zejména play-off/out, které jsou pro venkovní areály tím nejlákavějším pro diváky.

- zachování tréninkového rytmu družstva během zimní/halové přestávky, na rozdíl od té letní, kdy jsou hráči rozptýleni jednotlivě po privátních turnajích bez kontroly trenéra. Zimní přestávka je sice delší (listopad až březen), ale vhodná pro zařazení jednorázových soutěží typu MČR a mezinárodních turnajů. Pro ty se jinak v letním termínovém kalendáři nedaří najít stabilní místo a před či po sezóně jsou tyto akce družstvy odmítány z důvodu absence herního nasazení a nerozehranosti.

- vyšší počet volných termínů v zimním období pro sehrání předehrávek či dohrávek pro družstva, která se dohodnou společně na utkání v hale a mohou si tak vybírat z mnohem většího počtu termínů dle obsazenosti své haly. Dokonce by bylo ke zvážení, zda-li pro druhou ligu nezrušit povinnost tělocvičny pro případ deště a nechat tak dohrání takového utkání právě v zimní přestávce. Což samozřejmě platí pouze pro podzimní část.

- příkladem, že bychom nebyli ojedinělým sportem s takto dlouhou zimní přestávkou je fotbal od druhé nejvyšší soutěže níže. Zde podzimní část končí cca v polovině listopadu a jarní část začíná až v průběhu března (čtyři  měsíce).

Beze změny by zůstaly hrací měsíce září, říjen, duben, květen a červen - zejména důležité pro nižší soutěže (krajské a okresní). Ligová družstva by si mohla domlouvat již výše zmíněné předehrávky či dohrávky.

Naopak nevýhodou jsou administrativní změny Soutěžního řádu, které by se musely přizpůsobit novému modelu a kratšímu období mezi koncem a začátkem soutěže. To jsou ale řešitelné komplikace, které je možné nastavit podobně jako například u fotbalu, kde mají v létě také asi dva měsíce přestávku mezi ročníky. Konání televizního superfinále v hale v měsíci červnu mi nepřijde jako nevýhoda, protože dnešní haly jsou již klimatizované a přechod z antuky do haly na nejdůležitější utkání sezóny není také novinkou.

2020 osudsouteziklenik 2Pokud by letošní ligový ročník přece jen měl odstartovat v pozdějším termínu, případně i v nějaké úpravě hracího systému, bude STK ČNS provádět nové kolo přihlášek do soutěží?

Pokud by se tak stalo, tak by STK nové přihlášky nepožadovala a vycházela by ze stávajících. Případné  odmítnutí účasti bychom řešili individuálně s ohledem na obecné překážky jednotlivých družstev.

I když se postupně otevírají venkovní sportoviště, nemálo (zejména školních) hal a tělocvičen může být uzavřeno ještě dlouho. Jak by oddíly měly řešit případné přeložení utkání do haly?

To je jedna z komplikací, která převažuje misku vah spíše pro variantu letošní ročník již nezahajovat. Vedle této komplikace to může být omezený vstup zahraničních hráčů do ČR, nebo ošetřování člena rodiny některých hráčů či hráček a nebo případná karanténa…

Pokud by ligové soutěže letos nezahájily, uvažoval by VV ČNS o nějaké náhradě?

Ano, využili bychom tento čas pro odehrání všech mužských mistrovství republiky. Vedle jednotlivců a dvojic se nabízejí i trojice, které původně nebyly letos vypsány. Stejně tak v ostatních věkových kategoriích.

Je slyšet i názory, aby VV ČNS narušený ročník odepsal a využil k zásadní reformě soutěží. Není to řešení, které by se po fiasku s předchozí tříletou snahou o reformu soutěží nabízelo?

Ano, je to příležitost pro úpravu soutěží, nejen soutěžního období. Ale bude záležet na diskuzi se zástupci ligových družstev, pro které by se celý proces podstupoval. Případná výrazná neochota cokoliv na stávajícím modelu měnit by nezavdávala odpovídající podmínky pro realizaci.

Máte představu o tom, jak koronavirová pandemie zasáhne do financování ČNS a oddílů? Budou kráceny dotace z měst, krajů či státního rozpočtu?

Můj odhad je, že tyto dotace výrazně kráceny nebudou. Nicméně jednotlivé výkyvy očekávám. Zprávy z oficiálních zdrojů zatím žádné nejsou.

A máte informace, jak by při běžném ročníku dopadla pro ČNS změna financování ze státního rozpočtu po přechodu na model financování od Národní sportovní agentury? Polepší si, nebo pohorší po příjmové stránce?

V této rovině očekávám kontinuální přechod financování z MŠMT pod Národní sportovní agenturu. Nemáme žádné signály, že by byla činnost ČNS hodnocena jinými kritérii než doposud. Jedinou důležitou podmínkou je zadání osobních dat do registru sportovců a trenérů rejstříku MŠMT, bez jehož naplnění neobdržíme rozhodnutí o přidělení dotace na všeobecnou sportovní činnost. V našem případě se jedná o zhruba tři miliony korun. Generální sekretářka ČNS je v neustálém kontaktu s pracovnicí MŠMT ve snaze nepřijít o finance v souvislosti s naplňováním tohoto registru z naší strany. Registr je, bohužel, stále neúplný a nezahrnuje všechny hráče a trenéry, kteří se k nohejbalu hlásí.

 

Komentáře   

 
#1 Janecký 2020-04-27 20:19
Pane Kleník, Jahoda jako za Modřice chce za každou cenu začít i kdyby se měla hrát jenom půlka ligy. Postavili novou halu a bez náíjmu prodělává. Jistě bude za svůj klub hlasovat stejně jako viceprezident nohejbalového svazu. Neměl by se podle řádů zdržet hlasování?
 
 
#2 K.Kleník 2020-04-28 11:07
Vážený pane Janecký,
máte pravdu, že téměř každý činovník v orgánech ČNS může být podjatý jakožto současně člen svého mateřského klubu, kde vykonává většinou některou z řídících pozic. Je na každém z nás, aby dokázal povýšit své rozhodování nad potřeby svého klubu. Nicméně o osudu podoby letošních ligových soutěží bude rozhodovat Rada ČNS, jejíž členové (celkem 34) jsou zvolení zástupci jednotlivých krajů s ohledem k počtu organizovaných soutěží a družstev. Tím odpovídám na Váš dotaz, že se v tomto případě nemusí pan Jahoda zdržovat hlasování. Rozhodnutí VV bude pouze doporučující pro hlasování Rady.
Přeji příjemný den :-)
 
 
#3 Janecký 2020-04-29 12:10
Díky za odpověď pane Kleník, s kterou ale nesouhlasím. Jako svaz se máte držet řádů a takového člověka Vy ostatní vyloučit aby nehlasoval. Podle Vás by se měli zločinci sami přiznávat a odsuzovat, nezdá se Vám to nesmysl? Když někdo hlasuje o II.lize a jeho tým hraje II.ligu, určitě by neměl hlasovat. Jestli z toho bude jenom doporučení nic na věci neměnní. Nezlobte se jen jsem chtěl znát Váš názor.
 
 
#4 P. Jahoda 2020-04-29 18:05
Pane Janovský asi Vás neznám a úplně nevím proč mě chcete stále vylučovat z hlasování, kterého se ani jako nečlen Rady nemohu účastnit. Ale to nevadí. Nicméně pro Váš vnitřní klid, že chci s cílem ekonomického spasení Městské haly v Modřicích vtáhnout zbytek nohejbalu do započetí sezony vám poskytnu pár čísel, které vás snad uklidní - i když při troše snahy jste si je sám mohl zjistit z veřejně dostupných dat na webu města Modřice. Cena areálu Městské haly a okolních ploch včetně nových kurtů přesahuje 200 mil. Kč. Cena za pronájem kurtu a areálu na 1 extraligové utkání je stanovena na 480 Kč. Při jednokolové soutěži a max. 4 domácích zápasech play-off bychom doma sehráli max. 8 zápasů. Tedy 8 x 480 = 3.840 Kč. Opravdu si myslíte, že toto je klíčový příjem pro rentabilitu celého areálu? Přeji Vám klid v duši. Petr Jahoda
 
 
#5 Znalec 2020-04-29 18:58
P. Jahodo, o jaké jednokolové soutěži píšete. Jako letos?
 
 
#6 Fanda nohejbalu 2020-04-30 05:47
Pane Jahoda, moc tomu nerozumím, ale Vy zaplatíte za nohejbalový zápas ( kurty plus hala, kdyby pršelo ) 480 Kč ? To je nějaká legrace , toto není v někde ani hodinová sazba za pronájem haly....
 
 
#7 P. Jahoda 2020-04-30 06:39
Dobrý den, zasílám obě vyžádané odpovědi. Na první otázku ohledně možné modelu jednokolové soutěže se náš návrh dočtete v článku "Začít, či nezačít?", který jsme v detailní rozpracované podobě včetně termínů poskytli VV. Odpověď na druhou otázku je - ano skutečně za jeden venkovní zápas platíme dle platného Ceníku na pronájem sportovišť 480 Kč. V případě haly je to 1.500 Kč. Město Modřice své nohejbalisty již radu let podporuje finančně i organizačně a ne náhodou nově založený spolek, po odchodu od Sokola, si dal do svého názvu Městský nohejbalový klub Modřice. Přeji všem pěkný den a snad se co nejdříve začneme potkávat opět na kurtech. My začínáme s tréninky na nových antukových kurtech od pondělí. Petr Jahoda
 
 
#8 Znalec 2020-04-30 13:48
Jestli rozumím, vy chcete vážně navrhovat hrát ligové zápasy ještě před prázdninama? Neberete ohledy na týmy, které mají hráče v karanténě nebo je mají v cizině a taky nevíte jak jsou na tom ekonomicky. Týmy se na začátku přihlásily a zaplatily do ligy, kde všichni mají rovné podmínky a ne aby někdo hrál s někým jenom doma a někdo zase musel jenom venku. Mě by hodně zajímalo co byste říkal, kdyby vaše Modřice měly půlku hráčů v cizině nebo karanténě a musely hrát důležité zápasy o postup do play off u hlavních soupeřů a ne doma.
 
 
#9 Antonín Stehlík 2020-04-30 16:59
Zdá se mi, že někteří lidé nerozumí psanému slovu. Je tu jasně psáno, že o osudu soutěží rozhodne rada. Proč do toho pletete někoho osobně???
 
 
#10 Znalec 2020-04-30 20:33
Pane Stehlíku, někdo navrhnul blbost a pak neměl odvahu na sebe vzít rozhodnutí. Když se něco nepovede svede se to na kluby jak rozhodly. Když jsem jinde četl vaše stanoviska, moc s p. Jahodou taky nesouhlasíte.
 
 
#11 Antonín Stehlík 2020-04-30 20:45
Já nechápu, co s tím má pan Jahoda společného. Jinak, ať to Rada rozhodne. Máme přeci demokracii. Kdyby to rozhodl VV vy byste první psal "o nás bez nás"... svaz rozhodl proti vůli většiny.
 
 
#12 Antonín Stehlík 2020-04-30 20:48
Ještě k tomu, můj názor je názor KTR a ten třeba nemusí být shodný se stanoviskem MNK Modřice. Pro jistotu také připomínám, že nejsem členem Rady.