Nejčtenější články - Rozhovory

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 26.09. 11:52 Rychlost informací
    díky, mě stačila stejná odpověď už od Ládi :-) jen sem chtěl aby ses ro ...
Žádné zadarmo, musí se to solit, říká Fritz Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 28.10.2019

2019 elmfinalefritz 1(Praha) MIROSLAV FRITZ. Sebevědomý, drzý, ambiciózní, kreativní, náročný, urputný. Jako hráč i jako trenér. Vždy dokázal namíchat na hřišti koktejl, ze kterého se soupeřům točila hlava a diváci žasli. Jeden ze tří prvních českých mistrů světa se po brzkém skončení hráčské kariéry (i vinou problémů s kyčlí) na nějakou dobu stáhl z velkého nohejbalu, aby se po letech vrátil v roli trenéra. A jak to v jeho případě bývá, pro triumf si došel. Ne sice na první ani druhý pokus, ale triumf o to sladší, že byl v historii čakovického nohejbalu premiérovým. Od soboty 26.10.2019 je trenérem mistrovského celku.

Miroslave, za 24 let extraligového působení se Čakovicím nepodařilo urvat mužský ligový titul. Kolikrát bylo našlápnuto, ale nikdy se to nepovedlo ani vaší generaci, ani té mladší, kterou nyní vedete. Proč?

Byla léta, kdy na scéně byly pražské Kobylisy, které stahovaly nejlepší hráče z celé republiky. Bylo extrémně složité se proti nim prosadit. Pak přišly na řadu Karlovy Vary, které měly kvalitu. Potom vyjely nahoru Modřice, jež měly od začátku strašně silný tým. My se v tom motali, už ani nevím, kolikrát jsme se dostali do finále. Nebyli jsme schopní tu kuličku převrátit na naší stranu.

Letos se už ale dalo vypozorovat, že by to mohlo a mělo klapnout. Sebevědomé výkony, zdrcení soupeři a nula v kolonce bodových ztrát. Neobával jste se ale přece jen toho, že ve finále může přijít první krize a tým se s ní nemusí vypořádat?

Nebál. Já osobně jsem takové zápasy vždycky miloval. Čím víc to bylo na krev, o život. To bylo perfektní. Měl jsem to rád. 

Jaké vůbec byly vaše předzápasové plány před finále?

Měl jsem to nastavené tak, že když vyhrajeme dvě trojky, vyhrajeme titul. A bylo to úplně jinak. Vyhráli jsme tři trojky, prohráli singl...

Byl jste nervózní z toho, že utkání nejede prodle papírových předpokladů? Zejména po porážce v singlu, po které se soupeř dostal do vedení 3:2?

Nervózní jsem nebyl. Když člověk začne být nervózní, hlava pak utíká jinam a je to špatně. V hlavě se to musí vrtět pořád správným směrem a přemýšlet, co se v dalším balonu má hrát, abychom soupeři hru co nejvíce znepříjemnili. Aby to pro nás bylo ideální. Věřil jsem, že jsme schopni to dotáhnout a otočit.

Překvapilo vás, že Modřice, i přes výkyvy, působily vašim hráčům velké potíže a klidně mohly celé utkání vyhrát?

Ani ne. Spíše mě překvapilo, že jsme s nimi byli schopni držet krok ve trojkách. Většina trojek končila v úplných koncovkách a mohlo to dopadnout i obráceně. Bylo to tahavé. Naši kluci ale hráli dobře a nepodlehli atmosféře.

2019 elmfinalefritz 3Někdy ale ano. Poměrně často jste vy nebo kapitán Kalous startovali na rozhodčí s výtkami k jejich rozhodnutím.

Je to pryč a to k tomu prostě patří. Jednou mi řekli, že si stojí za svým rozhodnutím, že to pískli správně a zlobíme se zbytečně. Zase jednou se upískli stylem, že to bylo na 3:1. Kdyby to bylo 3:1, tak Zdeněk Kalous je v pohodě a bylo by po zápase. Takže frustrace z toho trošku byla, ale tohle k zápasům prostě patří.

Na některých vašich hráčích bylo vidět až extrémní, možná až nezdravé sebevědomí. Někdy z toho ale pramenily zbytečné chyby.

Já to ale po nich chci. Mně spíš vadí, když ubírají. Když ubírají, tak mě to hrozně štve. Chci po nich, aby tlačili na pilu ve všech směrech. Aby směrem do obrany byli strašně aktivní. Ve dvojkách aby byli hodně aktivní dopředu. Nenávidím balon zadarmo, ten do ligy mezi nejlepší mančafty nepatří. Jestli se to někde vzadu vydloube, pak ano. Ale jestliže je to někde nahrané, tak chci aby hráč šel po bodu. Ostatní sporty to tak mají. Nohejbal je v tomto směru strašně pomalý. Když se podíváte třeba na volejbal, tam to hráči solí. A tak to má být.

Finále se hrálo v hale. Je to jiný, lepší či horší nohejbal než na venkovním hřišti?

Na venkovním hřišti se nedá udělat taková kulisa. A kulisa s tím strašně hýbe. Vyrůstal jsem na antuce, mám ji strašně rád, ale takový zápas na antuce udělat nejde. Samozřejmě bych byl radši pro antuku, ale nedá se nic dělat. Volejbal je také nakombinovaný - letní ligu na antuce, kluci si orazí a přijdou na jiné myšlenky. Je to perfektní. Pak se přeorientují na zimu na halové prostředí a jede se něco jiného.  

Vaší velkou výhodou byl početný kádr. Na některá utkání jste měl k dispozici dvojnásobný počet hráčů, než je stanovené minimum. Ne všem se to ale musí zamlouvat, zejména když nejsou vytěžováni.

My jsme prostě parta. V play-off jsem vsadil na zkušenost a hráči to vzali.

Ve finále to tedy byl týmový výkon? 

Na týmové hře si zakládám a po hráčích ji chci. Jestliže se někomu daří, pak je to super, ale hraje i za ty ostatní. A naopak, když se někomu zrovna nedaří, tak ostatní za to musí vzít a zvládnout to. Pak můžou jít spolu na pivo a bavit se. Mimochodem, tohle nám jde velice dobře.  

2019 elmfinalefritz 2Byla to od vás určitá oběť? Přece jen jste z velkého nohejbalu na čas odešel a poté musel znovu přejít na soutěžní a tréninkový cyklus.

Oběť to není. Já to už dneska říkal před utkáním klukům. Nechtěl bych jít do jiného mančaftu. Protože nohejbal není podle mého gusta. Je podle mého názoru strašně pomalý. V každém týmu vidím pár jednotlivců, kteří mohou být rychlí, ale jen pár. Já chci od hráčů, aby to hráli v rychlosti, po celé síti. Nechci, aby se balon motal na jednom místě v šestimetrové výšce, to mě nebaví.

Což odpovídá i vaší hře v reprezentačním výběru, kde jste jako nahrávač patřil mezi ty nejtvořivější...

Také si pořád myslím, že nahrávač je nejdůležitější post. Stačí se podívat na dnešní výkony Jirky Kalouse. Když je to dobře příjmuté, tak jim to tak vytvoří, že se koncovka zvládne snadno. Když jsou dnes kvalitní a rychlí blokaři a my budeme hrát z pomalého kopečku, nebudeme schopni bod udělat. Pole je přikryté, je to zavřené, pak je těžké bodovat.

V klubové kronice už navždy budete zapsán zlatým písmem. Je to příjemný pocit?

Nevnímám to tak. Skončila mi sezóna, budu chodit po lese, bude mi dobře a příští rok uvidíme, co bude.

Zatím tedy o své další kariéře nemáte jasno?

Co bude dál teď neřeším.

A co kdyby přišla nabídka od reprezentace?

Tam je teď Petr Gulda a dělá to dobře. Umí pracovat s tím, co si vybere a co mu přijde pod ruku.

Ale kdyby přece jen to přišlo? Byla by to výzva?

Asi bych na to neměl čas. Mám toho hodně v práci. Já ani na jednodopadový nohejbal moc nejsem. Je to o nekažení, o šikovnosti dvou lidí, kteří to připraví třetímu do kopce. Mně se takový styl nohejbalu nelíbí.