Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 12.07. 11:41 TORNÁDO OPEN 2019(NasNohec)
    TORNÁDO OPEN 2019 - Memoriál Jiřího Hladíka Srdečně zveme všechny naše ...
Gulda: Nebudeme alibisti, chceme vyhrát všechno! Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 12.11.2018

2018 soustredenirepre 1(Nymburk) Vyřknout poslední, byť pro někoho nepříjemný verdikt, to je úděl trenérů. Do kategorie těžkých rozhodnutí patří třeba ta nominační. Kdo dostane na mezinárodní akci důvěru, a kdo naopak zůstane doma? Na konci druhého soustředění v Nymburce musel tento oříšek rozlousknout trenér českého národního týmu PETR GULDA, který pro nadcházející (16.-18.11.) světový mužský šampionát v Rumunsku nominoval  sedmičku hráčů.

Petře, jak se zrodila vaše nominace na šampionát?

Po prvním soustředění, kterého se zúčastnila desítka hráčů, jsem na druhé soustředění již nepozval Milana Kučera a Vojtu Holase. Kučeru jsem letos znovu testoval hlavně do dvojek, má výbornou rozehru tělem, ale má také problém s nahrávkou na jeden dopad. Je však učenlivý a je otázkou času, kdy se prosadí. Holas má výborné pole, ale stejně jako Kučera má na mezinárodní pravidla problém s nahrávkou. Také u něj to ale jistě nebyla poslední šance. Co se týká Kuby Mrákavy, před rokem jsem mu slíbil, že letos dostane šanci se o nominaci na MS poprat. Zúčastnil se prvního i druhého soustředění. V sobotu večer jsem mu ale musel říci, že na jeho post mám lepšího hráče. Takový je sportovní život.

Kdo se naopak tedy může těšit na účast?

Je to sedm hráčů - Jan Vanke, Pavel Kop, Jakub Pospíšil, Ondřej Vít, Lukáš Rosenberk, Michal Kolenský a Jiří Kalous.

V nominaci jsou dva nováčci mužské kategorie - Michal Kolenský a Jiří Kalous. Proč jste se rozhodl právě pro tyto hráče?

V prvé řadě bych chtěl ocenit všechny hráče za výborný přístup k oběma soustředěním. Viděl jsem maximální nasazení po celou dobu. Na druhé soustředění jsem si přivzal na sparing Jirku Doubravu a Zdeňka Kalouse. Doubrava je zkušený hráč a splnil to, co jsem od něho očekával. Mladý Kalous se jeví velmi dobře a jeden dopad mu sedí. Má výborný příjem, je to levák, má velkou budoucnost. Kolenský je hráč, který si neřekne o nominaci, působí hodně klidně. Jeho zápal byl výborný, proto jsem mu dal šanci. Jirka Kalous už s mužskou reprezentací přišel do styku na předchozích soustředěních. Má dlouhodobě kvalitní výkonnost a přesvědčil mě, že do repre patří.

2018 soustredenirepre 2A proč právě pouze sedm hráčů? Někdy se do povoleného počtu brával na šampionát mladý hráč na zkušenou.

Mohl jsem nominovat až devět hráčů. Protože však někteří hráči budou využiti pro více disciplín, rozhodl jsem se pro sedm. Zavrhl jsem brát někoho jen na zkušenou, kdo by si stejně nezahrál a jen tam seděl.

Prozradíte nám nominaci hráčů do jednotlivých disciplín?

Neprozradím, nominaci do disciplín nahlásím až v dějišti šampionátu. Nechci předem vytvářet nějaký tlak na sebe i hráče.

Jak jsou na tom nominovaní zdravotně?

Nějaké menší potíže se vyskytly, ale nic, co by mělo větší vliv na výkonnost.

Jak vidíte vaše soupeře pro jednotlivé disciplíny?

V singlu je konkurence největší, zahrát výborně mohou Švýcar, Francouz, Rumun i Slovák. Ve dvojkách jsme hlavním favoritem my a Slováci. Otázkou je, jak to bude s Rumuny, kteří jsou ti třetí vzadu. Mají tam teď před šampionátem nějaké vnitřní problémy a někde jsem četl o bojkotu hráčů. Netuším, jak si to vyřeší. A jako černého koně disciplíny dvojek vidím Korejce. U trojek panuje nadvláda naše a Slováků a ještě asi dlouho bude. Občas dokáží potrápit Francouzi.

Co říkáte na zveřejněnou slovenskou nominaci? Je tam něco neočekávaného?

Není, všechna jména jsem očekával. Jsou tam všichni jejich hlavní tahouni.

Někdo říká, že se sice zvětšil počet účastníků, ale kvalita šampionátů neroste. Jak vy okomentujete úroveň posledních šampionátů?

Je pravdou, že od Francie a Švýcarska jsem očekával větší progres. Občas nás dokáží trápit, hlavně v singlu, ale ve dvojkách a trojkách ne. Rumuni jsou nepříjemní, záleží koho nominují. Korea je nebezpečná, ale třeba naposledy ve Francii mě zklamala. Jejich akrobatický styl ovšem nelze podcenit. Slovensko je naším úhlavním rivalem, tam víme, na čem jsme. Oproti minulému šampionátu v Brně toho, podle mého názoru, příliš měnit nebudou.

2018 soustredenirepre 3Stejně jako na MS 2016 v Brně se bude hrát ve dvou výkonnostních divizích. Je to podle vás správný model?

Je to dobrá volba. Rozdíly mezi účastníky jsou markantní. Takto si zvšichni ahrají více vyrovnaných zápasů.

Jako trenér nemáte k ruce asistenta. Zvládáte to sám?

Zvládám. Po celou dobu, co trénuji reprezentaci, jsem neměl asistenta. Občas něco konzultuji s Jirkou Šmejkalem, je to zkušený hráč a trenér. V podstatě je to takový můj neformální asistent. Do nominace a koučování mi ale nikdo nemluví.

Je paradoxem, že o nohejbalové dění by se asi česká sportovní veřejnost více začala zajímat ve chvíli, kdy by český tým obsazoval čtvrtá, pátá místa. Zisk zlatých medailí je dnes brán jako samozřejmost, která si větší pozornost nezasluhuje.

Je to tak, ale co s tím naděláme?Jsem trenér a očekává se, že moji svěřenci vyhrají zlato. A my pro to uděláme maximum.

A kolik zlatých medailí vás osobně uspokojí?

Už jsem to včera řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Nebudeme alibisti. Chtěli bychom vyhrát všechny tři disciplíny, což se v mužích zatím českému nároďáku ještě nikdy nepovedlo.

Komentáře   

 
#1 Antonín Stehlík 2018-11-13 06:48
Držím palce, ať to klukům kope!