2018 elmf treneri1(Praha) Ve finálovém souboji 47. ročníku mužské extraligy se střetly i dvě velké osobnosti s nedávnou reprezentační hráčskou minulostí. Na lavičce Modřic vysílal do boje své svěřence trenér PETR GULDA, na vsetínské lavičce tak činil trenér PATRIK PERUN. Oba jsme požádali o zhodnocení utkání, ve kterém výsledkem 5:4 obhájil mistrovský titul Vsetín.

Petře, po tak vyrovnaném průběhu je zřejmé, že zklamání je o to větší, než kdyby tým soupeř jasně přehrával.

Je to pro mne obrovské zklamání. Chleba se lámal už ve druhé dvojce. Tam jsme udělali takticky přesně to, co jsme si řekli. Martin Müller chytil útok za 9:9 bez problému na prsa, ale neproměnili jsme. Místo abychom vedli 2:0, bylo 1:1. Utkání by se bývalo vyvíjelo úplně jinak. Pak šla naše první trojka a bylo by to 3:0. Tam už by bylo po zápase. To samé ve druhé trojce 9:7 vedeme a nedohrajeme to. Necháme se dvakrát nesmyslně zablokovat, to se v tak důležitém zápase nesmí stát.

Hlavní příčinu vaší porážky tedy vidíte hlavně ve trojkách?

Vidím. Protože celou sezónu jsme obě trojky měli dobré, vyhrávali jsme většinou tři ze čtyř. Teď to bylo 2:2, ale i tak to ještě mohlo skončit dobře. Poslední dvojku vedeme druhý set 4:0 a na šestkách je srovnáno.

Za stavu 4:2 pro soupeře to s vaším týmem nevypadalo vůbec dobře. Po prohraném druhém setu druhé trojice jste se na Pavla Kopa hodně zlobil a dokonce kopnul do láhve. Co vás tak rozčílilo?

Pavel nedodržel taktické pokyny. Bavili jsme se o tom, že je potřeba Brutovského vytloukat. Pavel hrál balony svrchu dolů a nechával se zablokovat tak, jako to zablokoval v prvním zápase Chalupa. Stalo se to stejné na republice. Mě to naštvalo, měli jsme tam spolu takovou rozepři. To ke sportu ale patří.

Přesto ale Kopova trojice odvrátila první pokus soupeře na celkový triumf.

Zkoncentrovali se a dokázali vyhrát.

Poté jste deblovou výhrou odvrátili i druhý pokus. V závěru jste tak mohli být v psychické pohodě vy. Začínalo se od nuly.

Klíčový zápas a na začátku hned prohráváme 0:3, to se nemůže stávat. Navíc ještě po takových laciných chybách.

2018 elmf treneri2Ve druhém setu jste ale vedli zase vy, dokonce 4:0.

Není možné ve dvojce vést 4:0 a prohrávat 8:9. To je obrovská chyba.

Finále bylo takové oboustranně opatrné. Třeba trojky v útočné fázi byly bez větší nápaditosti, a to i v podání Pospíšilovy sestavy, která jindy hýří kreativitou.

Je to tak. Třeba trojky tak teď vypadají. Trojka s Pavlem Kopem takto hraje, protože Pavel je dominantní smečař a Radek Pelikán už na útok nechodí. Navíc Pavlovi vyhovuje, když hraje sám. U trojky Kuby Pospíšila ta kreativita je.

Ale ne dnes.

Nebyla tolik. Bylo to dané tím, že Chalupa Kubu vytloukal. Kuba nevěděl, jak se má postavit.

Překvapilo vás jako trenéra vůbec něco u soupeře?

Nepřekvapilo. Všichni nás pasovali na jasného favorita, ale já říkal, že to tak není. Oni mají vyrovnaný mančaft, mají výborné všechny disciplíny. V základní části jsme s nimi doma hráli těžký zápas, vyhráli 6:4. Tam se nám právě povedly trojky. Vyhráli jsme i u nich, ale také to bylo vyrovnané.

Nebylo také vaší slabinou, že máte jen jediného singlistu nejvyšší úrovně a nemůžete tak volit podle herního typu soupeře?

Tak to je. Pavel šel hrát, snažil se. Laco Stupák tuto disciplínu ovládá výborně.

Kdo z hráčů vás svým výkonem zklamal a kdo naopak mile potěšil?

Nohejbal je kolektivní sport a porážky nebo vítězství jsou dílem kolektivu. Prostě v dnešní porážce jsme všichni, včetně mě. Pokud bychom vyhráli, možná bych o některém hráči prohlásil, že podal výborný výkon. Takto to bude jak to bývá, vyhrávají hráči, prohrává trenér.

2018 elmf treneri3Patriku, to je nával radosti a není se čemu divit.

Jsme šťastní. Většina lidí nás neviděla jako favorita. Před utkáním jsem hráčům v šatně říkal, že my jsme obhájce titulu, my si musíme věřit. Že jim věří kapitán, že jim věří Víťa Zgarba, jejich rodiny i fanoušci, kteří je přijeli podpořit. Že se musí pochlapit a přivést do Vsetína zpět jejich miláčka – vítězný pohár.

Pro finále jste zvolil poměrně netradiční úbor.

Je to prezentace valašského folklóru. Naše rodina je dost folklórně založená a protože působím ve Vsetíně, chtěl jsem naše město takto prezentovat.

Po dvojicích stav 1:1, očekávaný průběh?

Tento stav jsem bral, i když před utkáním jsem si říkal, že cesta k titulu povede právě přes dvojice. Dobře jsem věděl, že Modřice mají ve trojkách strašnou sílu. Počítal jsem proto s tím, že uhrajeme dvojice, singl a jednu trojici. Laco se na singl umí připravit, to byl pro mě jistý bod. Počítal jsem i s dvojkami. Je to ale finálový zápas, může se stát cokoli. Což se také potvrdilo v tom, že jsme zvládli dvě trojice.

Po dvojkách se body dělily i ve trojkách. Před singlem byl stav 2:2, to nebylo pro vaše prognózy tak špatné.

To, že trojka Honzy Chalupy zvládla Kopovu trojku, bylo pro nás hodně důležité. Po singlu jsme se tak ve finále dostali na koně a dostali soupeře pod velký tlak.

Ten jste ještě znásobili po nečekané výhře Chalupovy trojice nad Pospíšilovou.

To bylo hlavní překvapení. Mohlo to být způsobené i tím, že my jsme byli nahoře a soupeř dole. V tu ránu jsme měli čtyři body a tři pokusy na výhru. Myslel jsem, že trojka Jána Brutovského slabšího rozpoložení soupeře dokáže využít, ale Jáno se ve trojkách tentokrát nestřetl s formou. Prostě mu to nešlo.

Moc mu ale nepomohl ani Míša Plachý. Ten také nepřekypoval aktivitou.

Míša hrál dobře dvojku, na útoku velmi pestře. Dokázal to i tím, že v té poslední dvojce proměňoval výborně své útoky a soupeř změnil servis do Honzy Chalupy. A Honza to nezvládl a chyboval.

Což po srovnání na 4:4 posadilo na koně vašeho soupeře.

Přesně tak, Modřice se dostaly nahoru.

2018 elmf treneri4Navíc Brutovský se Stupákem první dvojku prohráli, takže to žádná tutovka nebyla.

Ne právě. A Jáno nebyl do té doby v herní pohodě. Na druhou stranu musím říci, že tito dva hráči jsou strašně zkušení. Jsou to několikanásobní mistři světa. Před posledním zápasem jsem jim řekl – toto je váš zápas, je to zápas o celou ligu, o celý ročník, všechno hoďte za hlavu. Jste mistři světa dvojic a potřebujeme to potvrdit. Je čas zabrat, všechno ostatní se maže, když vyhrajete. A jsem rád, že oba hráči tento psychicky náročný zápas zvládli.

Co podle vás poslední zápas rozhodlo? Oba sety měly rozdílný průběh, ale shodného vítěze.

První set nám vyšel už od začátku. Ve druhém jsme ale prohrávali už 0:4. Hráči se snažili jít přes Pospíšilův blok, a to úplně naivně. Přitom jsem je upozorňoval, že Pospíšil má výborný blok. Jsme dostali soupeře nahoru. Změnili jsme to, snažil jsem se dostat do hry víc Jáno Brutovského, aby nemusel zakončovat jen Laco, který toho měl za celý den dost. Před finále jsem se právě obával o jeho zdravotní stav. Proto jsem Jána hnal, pokud nebude servis soupeře tak ostrý, aby si šel pro příjem a Lacovi pomohl. Tímto dokázali druhý set ještě dotáhnout a otočit.

Za stavu 8:8 přišlo Pelikánovo zkažení do sítě. Věděl jste, že to byl rozhodující moment posledního zápasu?

Věřil jsem tomu. Pokud bychom další útok nechytili, poslal bych Jána, aby si vzal příjem a zakončil. Nevěřil bych, že by Pelikán za devítek odvázal servis.

Je nějaký hráč, který si od vás zaslouží individuálně pochválit?

Zaslouží, a to Laco Stupák. Před finále jsem říkal, že k výhře povede jen týmový výkon. A byl to týmový výkon, zabrali všichni.

Velmi nenápadně dorostli na nejvyšší úroveň oba trojkoví nahrávači, Petr Gargulák i Rudolf Vichtora. Co jste říkal jejich výkonu?

Hráli výborně celý rok a též nyní ve finále. S nimi i Lumír Gebel. Všichni tři naši polaři a nahrávači hráli výborně a předčili i smečaře.

Bylo vyhrát letošní titul těžší, než loňský?

Bylo to náročnější. Modřice nás v základní části dvakrát porazily, měly tím psychickou výhodu. Ale finále je o jednom zápase. My jsme si ani na chvilku nepřipouštěli, že bychom měli být dole. Byli jsme v roli obhájců a věděli, kudy k obhajobě vede cesta. Porazit Modřice v plné síle a v dobré formě, bylo to velké vítězství!

 


Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři