Nejčtenější články - Rozhovory

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 30.05. 09:29 OTEVŘENÝ DOPIS ČNS
    Tak pane Spilka, vyjádření , ze by chtělo omladit kádr rozhodčích svádí ...
  • 24.05. 13:02 OTEVŘENÝ DOPIS ČNS
    Co vy jste za Fandu ze ho neznam? Ano Radek Safr tam byl ale neni trener ale ved ...
  • 23.05. 14:23 OTEVŘENÝ DOPIS ČNS
    Pane Spilka, pokud něco takového píšete, tak by jste měl napsat i druhou st ...
Jan Vanke, prázdninový král Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 27.08.2018

2018 vankeleto 1(Karlovy Vary) Veni, vidi, vici. Asi v tomto duchu proměnil svou prázdninovou turnajovou misi karlovarský dlouhán JAN VANKE. V rámci letní turnajové sezóny se z celkového vítězství zaradoval na turnajích osady Merida, osady Askalona a osady Jedličkov. Příjemně strávené léto...

Honzo, co účast na letním turnaji, to výhra. Našla se trhlinka v této skvostné bilanci?

Byl jsem ještě na Skřípáku a tam jsem skončil v semifinále.

Čemu přikládáš letošní úspěšnost na osadních turnajích?

Poměrně dobře jsem se připravil fyzicky. Tak, abychom dobře dohráli základní část extraligy a připravili se na play-off. Možná také proto, že jsem měl jiné spoluhráče, se kterými jsme se domlouvali. Došlo k takovému uvolnění, že to není pořád v týmových sestavách.

Předpokládám, že letní turnaje tě hodně baví?

Letní turnaje jsou pro mě velkým odpočinkem, relaxací, pokecáním s kamarády. Vyhozením ze zápasového stereotypu, který v sezóně je. Neříkám, že je to špatně, ale prázdniny jsou o tom setkávání s kamarády a to si myslím, že k nohejbalu patří. Takže určitě si letní turnaje užívám.

2018 vankeleto 2Jakou letním prázdninovým turnajům přisuzuješ úlohu na nohejbalové scéně?

Jsou velmi důležitou částí soutěžní sezóny. Všichni velcí hráči, kteří vyhrávali v minulosti, ať to vezmu z blízké generace - Karel Bláha, Vilda Ungermann, Jirka Dvořák, Mirek Fritz, ti všichni v létě objeli šest sedm osadních turnajů a tím se jejich kvalita zvyšovala. Kluci sami říkají, jak jim letní turnaje pomohly v růstu. Navíc tyto turnaje pomáhají vytvářet kamarádské vazby a nohejbal přece je kamarádským sportem.

Před lety se hovořilo o potřebě výkonnostní kategorizaci turnajů v duchu třeba tenisových turnajů. Aby se na turnaji nepotkávali ligoví hráči s naprostými amatéry. Jaký je tvůj názor?

Nejsem toho zastáncem. Naopak si myslím, že by se lepší i horší hráči měli potkávat. Tím si ti lepší vytváří fanouškovské zázemí. Ti slabší jsou rádi, když si zahrají proti špičkovým hráčům a nedej bože, když s nimi vyhrají set nebo dokonce zápas. Stát se na osadních turnajích může cokoli. Určitě je dobré, když se tyto dvě skupiny spolu na turnajích mají možnost setkat. Jsem rád, když potkám kamarády, kteří mi řeknou, že mě rádi sledují a já jim mohu poděkovat za jejich přízeň. Je to bezvadné, když člověk cítí podporu.

Ono ale k určité kategorizaci turnajů došlo i bez vnějšího zásahu. Turnaje až na výjimky se vyprofilovaly a úroveň hlavního pole účastníků je dána.

To mi přijde škoda. Nevím, co odrazuje ty slabší hráče, aby se jezdili poměřit s lepšími. Já mám pocit, že je stále více turnajů. A hráči si chtějí vyhrát, sáhnout si na medaili. Už to není o tom, že by tam potkali Jirku Šmejkala a bavili se jeho finesama. Chtějí vyhrát a ne hrát s lepšími.

2018 vankeleto 3Trendem poslední doby je, že mladí ligoví hráči raději jedou na méně významný turnaj, než se poprat s nejlepšími. Jenže bez toho poměření s lepšími nikdy herně nahoru nepůjdou. Vyrůstá nohejbalu generace slabochů?

Nevím, zda mají potřebu vyhrávat, nebo se nějakým způsobem takto realizovat. Ale asi ano. Moderní doba si od lidí žádá úspěchy, výhry. Už to není o tom utkat se s extraligovými protivníky a na konci turnaje jim zatleskat. Myslím si, že je to strašná škoda pro nohejbal a nevím, co proto udělat. Jak zařídit, aby na osadní turnaj přijelo dvacet třicet sestav. To by se jedině muselo nepořádat turnaje druhé kategorie, ale ty zase také mají svou roli.

Máš před sebou ještě nějaké osadní turnaje, kam tě láká vyrazit?

Snad bych ani neřekl, že je nějaký osadní turnaj, kde jsem ještě nebyl. V Čechách jsem byl snad na všech, teď jsem byl i na Moravě. Z těch větších turnajů jsem nebyl snad jen na Dashwoodu a na Zapomenutých. Jenže zrovna tyhle turnaje se kryjí s dalšími osadními turnaji na Šacungu a na Jedličkově.

Je něco, co ti na osadních kláních chybí?

Bufet je všude dobrý a o kvalitní zápasy taky není nouze. Takže já nemám co vytknout. Snad jen je škoda, že některé dříve špičkové turnaje ztrácí svůj lesk, tradice odchází a bylo by dobře jí nějak zase reinkarnovat a zase to vrátit do starých kolejí. Jenom nevím, zda to dnešní doba dovolí.

 

 

Komentáře   

 
#1 JR 2018-08-27 17:58
Příjemné čtení. Myslím, že je zde popsán poměrně přesně účel letních turnajů.