Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


 • 07.02. 09:27 Pravidla - aut
  Je to tak. Až bude v nohejbale také jestřábí oko, může platit to co jsi n ...
 • 04.02. 07:20 Pravidla - aut
  V hale je to složité už jsme taky kdysi kvůli tomu byli ve při... :-) Stře ...
 • 10.01. 15:54 Pravidla - aut
  Rozhodčí vždy hledá stopu doteku míče s čárou. Pokud se jí míč dotýk ...
 • 10.01. 12:45 Pravidla - aut
  [quote="Stehlik":1ltfvyqo]je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč ...
Bude to megaakce, láká Flekač na jokgu Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Středa, 10.01.2018

2017 jokgucel 01(Čelákovice) Uplynulá sezona bude v čelákovické kronice zapsána bronzovým písmem. Konstantně vysoká sportovní forma bez výpadků vynesla tamnímu Spartaku semifinálovou účast a následně i zisk třetí příčky v konečném pořadí extraligy. Vzpomínat se ale bude především na jinou událost. Středočeskému oddílu se totiž povedlo přivést na české kurty borce z daleké Jižní Koreje. Jejich start v nejvyšší soutěži i druhé lize na sebe strhl na nohejbalové poměry nezvykle velkou pozornost fanoušků i médií.

„Když pominu ztrátu bodů, za kterou si můžeme sami, tak projekt Working2Gether hodnotíme jako stoprocentně úspěšný. Po sportovní stránce Korejci ukázali, že kdyby se nohejbalu věnovali o půl roku déle, budou z nich top hráči. Chybělo jim jen nohejbalové myšlení,“ říká jeden z tahounů čelákovického nohejbalu MARTIN FLEKAČ. Ten se navíc společně se svým týmem na podzim podíval do Jižní Koreje a mohl si vyzkoušet tamní národní sport jokgu, tedy blízkého příbuzného nohejbalu. „Našli jsme tam nové kamarády a stmelili současnou partu,“ cení si dalekého výletu Flekač. Právě při pobytu v Asii se v hlavách českých hráčů zrodil další neotřelý nápad – uspořádat turnaj v jokgu na českém území. „Nebyli bychom to my, kdybychom nezkoušeli něco nového,“ směje se čelákovický univerzál, známý pod přezdívkou "Frigo“.

Jak probíhají přípravy v tuzemsku unikátní akce? Která sportovní celebrita nad ní možná převezme záštitu? A uvidíme i letos Jihokorejce v extralize? Pokud se chcete znát odpovědi na tyto otázky a dozvědět se řadu dalších zajímavostí, nenechte si ujít následující rozhovor.

Martine, co je hlavní motivací k uspořádání turnaje v jokgu na českém území? Je to snaha o propagaci tohoto sportu, o větší propojení s nohejbalem nebo jen marketingový tah?

Od našich nohejbalových kamarádů jsme už mnohokrát slyšeli, že jokgu je jednoduchá hra. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Chceme, aby si ji nohejbalisté mohli vyzkoušet na vlastní kůži.

Ještě než se dostaneme k samotnému plánovanému turnaji, pojďme si přiblížit postavení jokgu v jeho domovině. Vy jste Jižní Koreu navštívili, jakou pozici tam tedy tento sport mezi širší veřejností má – třeba v porovnání s nohejbalem u nás? Objevuje se například v médiích?

Myslím si, že lehká shoda panuje v obou sportech. Jokgu je národním sportem v Koreji, stejně jako u nás nohejbal. Přesto tyto sporty nepatří v obou zemích mezi nejoblíbenější. V Koreji se hraje deset TOP turnajů, na kterých samozřejmě nechybí jejich národní sportovní televize KBS, jež pořizuje záznamy.

Podle dostupných údajů hrají jokgu v Jižní Koreji statisíce lidí. Je to tak?

Jednou jsme přejížděli poměrně velkou dálku a zastavili jsme na velkém parkovišti u nějaké místní firmy. Najednou se tam sjela parta kamarádů, mezi auty natáhli sako a mastili jokgu. Úroveň byla sice hrůzostrašná, ale mně to připomnělo náš klasický nohejbal. Můžu tedy potvrdit, že to tam hraje spousta lidí a baví se tím.

Jaká je vůbec struktura tamního hnutí?

Z pohledu orgánů jokgu panuje podobné rozložení jako u nás. Mají prezidenta, sekretáře, představenstvo rozhodčích, různé komise. Vše samozřejmě ve vyšším počtu lidí.

A systém soutěží?

Dlouhodobé soutěže tam žádné nejsou, vše probíhá formou turnajů, které jsou klasifikovány úrovní A, B+, B, C+ a C. Turnajů úrovně A je asi deset až patnáct za rok. Týmy, které jsou ve své kategorii na předních příčkách, můžou postoupit o patro výše. Zalíbila se jim však naše dlouhodobá struktura a chtěli by jít i tímto směrem.

2017 jokgucel 02Zúčastnili jste se tam několika turnajů. Hráli jste i proti top hráčům? A chodí na jokgu diváci?

Jedna část výpravy do Koreji přiletěla 3. 11. 2017 a hned o dva dny později se konal turnaj kategorie A. Přestože nám byla přidělena tamní legenda a trenér jokgu, tak během krátké doby jsme nebyli schopni vstřebat všechny herní a strategické pokyny. Janko Kilík, Michal Kolenský, Vojtěch Holas a Radek Šafr bohužel v tomto turnaji nevyhráli žádný set. Já a Martin Spilka jsme hráli za tým Working2Gether společně s dvěma korejskými borci. Díky dobrému útoku se nám povedlo vybojovat set s týmem, jenž na konci turnaje vyšplhal na třetí příčku. Celému klání přihlíželo asi 350 diváků. Na béčkovém turnaji, který jsme absolvovali v závěru naší dovolené, jsme obsadili první a druhé místo. Zde jsem napočítal kolem dvou stovek diváků.

Jsou tamní špičkoví hráči alespoň poloprofesionály, nebo hrají jen po práci, tak jako nohejbalisté u nás?

V kategorii A se najdou hráči, kteří si tímto sportem přivydělávají, určitě to ale není na "full" výdělek.

Hraje se jokgu i v dalších zemích regionu? Nebo je to vyloženě jihokorejská záležitost?

Úplně jihokorejská záležitost to není. Víme, že nějaká malá sdružení jokgu působí v Číně, Vietnamu, Americe a domnívám se, že i v Japonsku.

Za dveřmi je zimní olympiáda v Jižní Koreji. Využije nějak tamní asociace jokgu tuhle monstrózní akci ke své propagaci?

Během naší návštěvy jsme žádnou takovou informaci nedostali. Nicméně s Martinem Spilkou a naším korejským kamarádem pravděpodobně Koreu během olympiády navštívíme, takže pak můžu dát zpětnou vazbu.

Jaké mají vyznavači jokgu povědomí o nohejbalu?

V roce 2012, kdy se Korejci poprvé zúčastnili mistrovství světa v Nymburku, je u nich řada lidí odsuzovala, proč si jedou zkoušet nějaký „futnet“, když mají svoje jokgu. Nyní většina z nich zná nohejbal a zná Čelákovice. Důvod je prostý, bedlivě totiž sledovali loňské účinkování svých kolegů v naší extralize

Pravidla jokgu nedovolují například souboje na síti. Hra je i kvůli tomu podle mě trochu fádní. Jaké jsou vůbec z tvého pohledu největší herní  a taktické rozdíly mezi oběma sporty? Co vám dělalo největší problémy?

V jokgu se nesmí hrát od kolene po bradu. Zároveň se nesmí přesahovat žádnou částí těla přes sako. Jankovi Kilíkovi na jednom turnaji třeba pískli přesah nosem! (úsměv) Pokud dáte z podání eso nebo se soupeř dotkne míče nepovolenou částí těla, je to za dva body. Pokud ze hry přehazujete míč zadarmo, soupeř z první zaútočí a přitom vás z voleje trefí do nepovolené části těla, je to také za dva body. Hraje se lehčím a menším míčem. Hřiště je užší s mnohem většími výběhy. To jsou základní rozdíly. My měli největší problém s  balony, které byly kopnuté ze švihu s nijak velkou razancí a směřovaly doprostřed hřiště. Tyto údery musí podle místní taktiky zpracovat hráč, jenž stojí blíže sítě. Tedy nikoliv zadák, jak by se nabízelo. Ten musí hlídat jinou část hřiště. Řadu přátelských utkání jsme také sehráli na umělé trávě a v hale, balony zde nepříjemně klouzaly.

Pokud byste se v Čelákovicích věnovali jokgu pravidelně, dokázali byste podle tebe v nějakém krátkém časovém horizontu prorazit mezi jihokorejskou špičku?

Nejblíže k tomu má Janko Kilík, Vojtěch Holas, a i když se to nezdá, tak Radek Šafr, který se osvědčil na nahrávce, přibouchnutí a v dobrém pozičním postavení. Soudím, že v časovém horizontu kolem půl roku by se hráči dali srovnat s horní polovinou kategorie A.

Existuje něco, čím by se nohejbal mohl od svého asijského bratříčka inspirovat?

Je tam spousta věcí, které jsou zajímavé a možná by stály za zváženou. Líbí se nám, že se Korejci hrou baví, dělají z toho show, což bylo ostatně dobře vidět na minulých nohejbalových šampionátech. Přitom má však každý tým respekt k soupeři i rozhodčím. Pokud se při útoku balon dotkne pásky, autor se ukloní a omluví. Zajímavý je i nástup na hřiště, kdy se všichni pozdraví a podají si ruce s rozhodčím. A nemají podávací lajnu. Proč by servis nemohl být výhodou?

2017 jokgucel 03Objeví se Korejci i letos v české extralize?

Uvažujeme o tom. Víme, že 2. června 2018 proběhne v Sete turnaj za účasti tří zemí - Francie, Jižní Koreje a České republiky. Po této akci bychom chtěli část korejské výpravy převézt do Čelákovic a zapojit je do naší nejvyšší mužské soutěže, protože projekt Working2Gether se osvědčil.

Pojďme k připravovanému turnaji jokgu v Čelákovicích. Kdy a kde se bude konat, pro koho je určen a kolik týmů by zde mělo startovat?

Turnaj IGGEE SUMMER JOKGU směřujeme do období prázdnin, konkrétně na sobotu 14. 7. 2018. Termín se nekryje s žádnou velkou akcí jako je Merida, Šacung nebo Jedličkov. Aby si jokgu opravdu mohli vyzkoušet všichni, plánujeme, že uděláme dvě výkonnostní skupiny - profi a amatéři. Chtěli bychom, aby se turnaje zúčastnilo minimálně 40 týmů.

Chystáte nějaká specifická pravidla?

Pravidla budou naprosto totožná, jako bychom hráli v Koreji. To znamená, že budeme hrát na rozměry jokgu hřiště s výběhem kolem sedmi metrů. Proto tuto akci uskutečníme na tenisových kurtech v Čelákovicích, nebo fotbalovém hřišti. Připraveno bude šest kurtů a kopat se bude klasickým balonem na jokgu. Nesmí chybět ani korejští rozhodčí.

Dotace turnaje je velmi velkorysá…

Rozpočet akce je opravdu vysoký, do finančních cen chceme dát 110 000Kč. Generální partner, jehož jméno nese i název turnaje, a který se zabývá výrobou doplňku do aut, přidá materiální věci v hodnotě 90 000 Kč. Atraktivní cenou bude i značkové sportovní oblečení v hodnotě 40 000 Kč. Navíc doufáme, že nás podpoří naši místní sponzoři.

Čím se nejvíc liší příprava turnaje v jokgu od nohejbalového?

Je to mnohem více starostí. Jelikož potřebujeme velké výběhy, budeme akci směřovat na tenisové kurty. Tady musíme připravit kompletní zázemí, odlišné lajny na hřiště, stánky s občerstvením a další věci. Zároveň potřebujeme nachystat propozice ve vícero jazykových mutací, protože chceme nalákat týmy nejen z České republiky. S tím je samozřejmě spojené zajištění ubytování. Nutná bude i přeprava korejských rozhodčích. To jsou nejzákladnější věci, které musíme udělat. Všechny přípravy spojené s městem Čelákovice jsme konzultovali s jeho vedením. To nám vyšlo vstříc a založilo komisi, která nám bude pomáhat s přípravou i samotnou realizací turnaje.

Máš informace o účasti formací z Jižní Koreje?

Ano, je to pro nás jedna z klíčových věcí. Co by to bylo za turnaj jokgu, kdyby se nezúčastnili ti nejlepší. Měla by dorazit korejská mužská a juniorská reprezentace, zároveň máme přislíbenou účast dalšího tamního týmu, který povede náš korejský spoluhráč z loňska. Věříme, že když uděláme propozice, plakáty a upoutávky, tak dorazí i další. Jsme si vědomi, že korejští hráči nepřijedou na jeden den, proto společně s městem Čelákovice připravujeme dvou až třídenní plán výletů.

A co případní zájemci ze Slovenska či dalších evropských zemí?

Máme přislíbenou účast slovenských hráčů, pokud se turnaj nebude krýt s nějakou větší nohejbalovou akcí.

Určitě budete chtít přilákat do hlediště co nejvíc diváků. Můžou se těšit jen na samotné sportovní výkony nebo bude mít turnaj i nějaký širší společenský přesah?

Věřím, že samotné sportovní výkony od zahraničních týmů přilákají do Čelákovic spoustu zvědavých lidí, kteří budou chtít spatřit jokgu na vlastní oči. Když už to děláme, nesmí chybět korejští rozhodčí, o kterých jsem se zmiňoval v předchozí odpovědi. V neposlední řadě na místě bude možnost ochutnat tradiční korejské občerstvení za symbolickou cenu. Hráči i diváci by se jednoduše měli cítit jako v Koreji. A pokud by ani to nestačilo, tak přidám další lákadla. Celou akci by měl komentovat bývalý rozhodí Pavlín Jirků, do amatérské části klání máme přislíbenou účast mistrů světa v malé kopané pod vedením Luďka Zelenky a nyní pracujeme na tom, aby patronem akce byl Tomáš Rosický.

Budete turnaj propagovat v médiích?

Média má v našem klubu na starosti Martin Spilka. A vzal to opravdu zeširoka. Má v plánu opět navštívit pořad Snídaně s Novou a přes Michala Dusíka bychom se chtěli dostat do pořadu stanice ČT sport - Na slovíčko. Máme podchycená lokální rádia a chybět nebude ani Zdeněk Musil s Youtube. Nyní navíc jednáme s kanálem Nova Sport o vysílání živého přímého přenosu od semifinálových zápasů. Jeho prostřednictvím navíc chceme vysílání přenášet do jihokorejské sportovní televize KBS.

2017 jokgucel 04Ozývají se ale i kritické hlasy, které hovoří o tom, že jokgu, pokud by ze v tuzemsku ujalo, může  v budoucnu oslabovat pozici nohejbalu. Jaký je tvůj názor?

Konkurence ničemu neuškodí, ale zde snad o konkurenci ani nemůžeme hovořit. Jdeme do tohoto podniku s tím, že si to vyzkoušíme, poznáme asijskou kulturu, uděláme megaakci. Pokud se to uchytí a budeme mít kladné ohlasy, turnaj zopakujeme. Nějaká další práce s tímto sportem však, alespoň u mě, nepřipadá v úvahu.

Mluví se o tom, že korejská strana recipročně plánuje obdobnou nohejbalovou akci u nich. Můžeš přidat podrobnosti?

Byla to jedna z podmínek. My uspořádáme na území České republiky jokgu turnaj a korejská strana na svém území připraví nohejbalovou akci. Chceme propagovat náš sport i u nich. Přesnější termín nohejbalového turnaje v Koreji budeme řešit až na podzim. V úvahu připadá léto nebo podzim. Za naši stranu určitě vyšleme jedenu sestavu a dále pak tým Working2Gether, který se bude skládat ze dvou českých a dvou korejských hráčů. Chceme také oslovit Český nohejbalový svaz, aby zvážil start reprezentačního výběru.

Na závěr přidej tip. Zkus jmenovat hráče z českých ligových soutěží, který má předpoklady k tomu, aby by se mohl stát hvězdou jokgu?

Po zkušenostech, které jsem si odvezl z Koreje, myslím, že na vrcholu nebudou naši nejlepší smečaři, jako jsou Jan Vanke, Jirka Doubrava, Jakub Pospíšil ani Ján Brutovský. Se svým herním projevem by naopak v jokgu mohli uspět Ján Kilík, bratři Kalousové, bratři Chadimové a nesmím zapomenout ani na Frantu Kalase.

Komentáře   

 
#1 Martin S. 2018-01-10 18:25
Soustředění výběru starších žáků ve Sportovním centru Nymburk leden 2018.

http://m.youtube.com/watch?v=amw8jUKX_IM&feature=youtu.be
 
 
#2 Tomáš 2018-01-10 19:22
wow tohle je dost zajímavý, myšlenka skvělá, střet kultur, podobných sportů, to mě baví. mírně mě překvapilo, že si český kluci v koreji neškrtli. zastávám názor, že kdyby se parta fotbalistů z divize kousla v tréninku, tak za rok vyhrajou pankrác, šacung, či titul v extralize, česká špička netréneuje, nemá konkurenci a teď dostali ťafku, když je sejmuli atleticky vybavení hráči.
 
 
#3 Petr 2018-01-11 05:36
Tome už to nehul,má to příliš velké grády....
 
 
#4 Dotaz 2018-01-11 12:21
Dobrý den, celá akce bude stát spoustu peněz, rozhodčí, hráči, ubytování, televize. Jak to máte finančně řešené?
 
 
#5 Martin F. 2018-01-11 14:04
Zdravím, souhlasím, že celá akce bude velice finančně náročná, část máme vyřešenou generální partnerem IGGEE, městem Čelákovice a nohejbalovým oddílem. Tento měsíc dokončíme pravidla, propozice a hlavně plakáty, pak oslovíme další možné sponzory.
 
 
#6 Dotaz 2018-01-11 17:39
Nebojíte se, že celá akce bude prodělečná a nebude mít uspěch?
 
 
#7 Tomáš 2018-01-11 21:15
Dotaz: ta akce bude mít uspech, myslim, ze bude nejsledovanejsi akci tohoto roku, apropos nevite kdy a kde bude MS (ME) ve futnetu? tipnu si v Nymburku:D
 
 
#8 Martin S. 2018-01-12 02:13
To #6: Vždy tam je riziko, kdo se bojí nesmí do lesa.
 
 
#9 Martin F. 2018-01-12 06:13
Dobré ráno,
Samozřejmě, že se bojíme. Stejně jsem se obávali naší první akce Working2Gether. Věřím, že máme zatím dostatek času se na to připravit.
 
 
#10 Kateřina N. 2018-01-17 15:30
To #7: Mistrovství světa bude letos v rumunské Kluži, asi zase někdy na podzim:))
 
 
#11 O 2018-01-17 16:47
V Čechách taky bude MS, ale v JOGKu
 
 
#12 Antonín Stehlík 2018-01-17 18:01
A týden nato v jokgu!
 
 
#13 Martin S. 2018-01-19 08:56
Repre soustredeni ŽEN

https://youtu.be/r8NPFm57uV4
 
 
#14 Martin S. 2018-01-25 13:53
Trenink jokgu v Ceskych Budejovicich:
http://youtu.be/HjU6UY5SKcQ
 
 
#15 MARTIN S. 2018-03-13 08:27
DOBRÝ DEN,
Přihlášky na turnaj můžete provádět na webu. www.jokgu.cz

Zde máte kompletní propozice a pravidla v CZ i EN.

A další podrobné informaci o turnaji naleznete právě zde.www.jokgu.cz