Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Triumf věnuji spoluhráčům, říká král ročníku Pospíšil Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Středa, 03.01.2018

2017 nrokupospisil 1(Modřice) Dlouhonohý ranař z Modřic JAKUB POSPÍŠIL si v závěru roku 2016 udělal radost titulem mistra světa. Hezký dárek si nadělil i v dalším závěru ročníku. V rámci vyhlášení výsledků ankety Nohejbalista roku ČR si v Praze došel poprvé v kariéře pro titul krále ročníku. Je již tradicí, že první rozhovor nového ročníku je v Nohec magazínu zadán právě pro úřadujícího vládce českého nohejbalu. 

Jakube, každým rokem si na konci sezóny děláš radost. V roce 2016 to byl titul mistra světa, v roce loňském pro změnu vítězství v anketě Nohejbalista roku. To asi byly hezké dárky pod stromeček?

V roce 2016 poté, co jsem se dostal do nominace na mistrovství světa a získali jsme zlaté medaile, to byl opravdu hodně krásný dárek. Loňské vítězství v anketě Nohejbalista roku potěší, ale nedá se to srovnávat. Samozřejmě jsem rád, že jsem tuhle cenu získal, ale hned bych jí vyměnil za titul v lize.

Čekal jsi vůbec, že letos anketu vyhraješ právě ty?

Nečekal. Abych řekl pravdu, tipoval jsem spíše Mišu Plachého.

Pojďme k pilířům tvého anketního úspěchu. V extralize jsi patřil mezi nejlepší, ale základní část pro vaše družstvo nepatřila mezi povedené. Souhlasíš? A co bylo příčinou?

Loňská sezóna byla opravdu náročná, především z důvodu obrovské marodky. Snad ani jediný zápas celé základní části jsme neodehráli v kompletní sestavě. Jednu výhodu to ale podle mě mělo, a to příležitost pro naše mladé, kteří mohli začít sbírat zkušenosti v lize. Já stále věřil, že když se nám podaří do play-off dostat kompletně zdraví, budeme dost silní na to, abychom mohli hrát o titul.

2017 nrokupospisil 2Jenže ani play-off povedené nebylo. Proč?

Řekl bych, že až do jistého momentu bylo play-off z naší strany povedené. Šli jsme do něj z pátého místa, což pro nás znamenalo hrát první utkání celého play-off venku. Prvním a pro nás asi nejhorším možným soupeřem byl tým Karlových Varů. Přes ten jsme i po prvním prohraném utkání ale dokázali přejít do semifinále. Tam na nás čekal soupeř ze Vsetína, který byl v této sérii favoritem. Po vítězství nad Karlovými Vary ale nebyl důvod jít do série s nějakým respektem, neměli jsme co ztratit. I když nakonec první utkání skončilo kanárem, vysledek rozhodně neodpovídal tomu, co se dělo na hřišti. Čtyři zápasy končily v koncovkách třetích setů. V odvetném domácím utkání jsme prohrávali 1:3 a byl na řadě singl, v ten moment by si na nás nevsadil snad ani nejvěrnější fanoušek. Ale Honza Hanus odehrál singl výborně a překvapivě vyhrál. Tím začal obrat, který jsme nakonec dotáhli. K rozhodujícímu utkání jsme se chystali vzhledem k počasí do haly, což nám vyhovovalo. Začali jsme výborně, v utkání jsme pro změnu vedli 3:1 my. Honza hrál sice dobře, ale výkon z Modřic nezopakoval - 3:2. Poté šla naše trojice. Vyhráli jsme první set a v polovině druhého setu jsem obdržel červenou kartu za hrubé nesportovní chování, což pro mě znamenalo konec sezóny... Po tomto momentu už moc nevím, jak to probíhalo, ale dalo by se říci, že jsem nás tím odsoudil ke čtvrtému místu v lize.

Incident se soupeřovým hráčem mnozí považují za přičinu neúspěchu v sérii. Jak vidno, i ty sám to cítíš podobně.

Ano, mou reakci na Chalupu považuji za příčinu neuspěchu v celé sezoně a zároveň moment, na který dlouho nezapomenu. Je hrozné během vteřiny příjít o celou sezonu. A vůbec ne kvůli sobě, ale především kvůli klukům z týmu. Nikomu bych nepřál si to prožít.

Pětašedesátiprocentní individuální bilance je dnešní hranicí extraligové extratřídy. Před pár lety byla ale tato hranice vyšší. Čím je to podle tebe způsobeno?

Před pár lety jsme v Modřicích byli velice silní a málokdy jsme prohrávali, což se promítlo i do statistik. Po odchodu Kuby Mrákavy a poté i Pavla Kopa se liga více vyrovnala. To vídím jako hlavní důvod.

Z republikových šampionátů tě nepochybně potěšil ten trojkový. Třetí zlato v řadě, to je parádní počin.

Já osobně jednorázovkám nedávám tak velkou váhu, ale když se podaří vyhrát jeden turnaj a zrovna mistrovství republiky třikrát po sobě a z pěti let čtyřikrát, to už se za parádní počin dá považovat.

Má opravdu pro tebe menší váhu získat titul z mistrovství republiky, než ten ligový?

To je těžká otázka. Řekl bych to asi tak, že tři tituly po sobě ve trojicích se daji srovnat s jedním titulem z ligy.

V anketě je vždy zásadní, jakou přízeň si hráč vybuduje u hlasujících. Ve výsledkové části jsi skončil druhý, u hlasujících jsi však vyhrál a to v součtu na celkové vítězství stačilo. Čím jsi letos hlasující přesvědčil?

To je spíše otázka na hlasující.

2017 nrokupospisil 3U hlasujících to mají vždy dobré první smečaři, či ofenzivně ladění univerzálové. Proč to ostatní typy hráčů mají v tomto ohledu těžší?

Smečaři jsou více vidět. Jsou to oni, kteří zakončují, polaři pro ně odvádí takovou černou práci. Já moc dobře vím, že pokud nemáte kvalitní spoluhráče, kteří vám to přípraví přesně jak potřebujete, je obtížné dobře zakončovat. A já to štěstí mám...

Je někdo, komu anketní triumf chceš věnovat?

Nohejbal je kolektivní sport a jako v každém jiném kolektivním sportu je úloha každého jednotlivce v týmu důležitá k dosažení úspěchu. Já nohejbal nehraji proto, abych získaval individuální trofeje, ale proto abychom vítězství dosáhli jako tým. Takže triumf bych věnoval všem klukům z Modřic.

Jako osvícený vládce máš jistě pár receptů na to, jak vylepšit reputaci nohejbalu. Co by nohejbal měl udělat, aby jeho pozice byla lepší?

Je jasné, že nohejbal je momentálně v recesi. Například když se podíváte na kvalitu dorostenecké ligy dnes a před deseti lety, je rozdíl značný. Není to podle mě způsobeno nedostatkem těch nejmladších, ale tím, že málo z nich u nohejbalu vydrží. To ovšem nebude problém jen  nohejbalu, ale i  ostatních sporteů. Já osobně jsem nad tím dříve příliš nepřemýšlel. Názorů na tohle téma je spousta. Osobně se přikláním k názoru, že pro další rozvoj nohejbalu je potřeba dostat tento sport alespoň částečně do sportovních hal. Poté by bylo o něco jednodušší prosadit nohejbal například i do televizního vysílání, což by v důledku znamenalo i větší přítok finančních prostředků. Je to ale ještě dlouhá cesta plná kompromisů a ja si nemyslím, že by se něco v nejbližší době změnilo.

Začal rok 2018. Jaký vzkaz vysílá vládce předchozího ročníku do nohejbalového hnutí?

Celému nohejbalovému hnutí přeji šťastný rok 2018 a hráčům co nejméně zranění!

 

Komentáře   

 
#1 Tomáš 2018-01-06 21:17
zajímavé, jako by Jakubovi titul nikdo nepřál, žádné gratulace, zřejmě Jakub nebude pro lidi tím nej nohejbalistou, červená karta + opilecký výstup při předávání asi udělali své. v poslední době se tu vůbec nediskutuje, v nohecu něco smrdí už delší dobu. velká škoda. snad bude líp, rozhovor je takový nemastný neslaný, nevím čím je jakub v civilu, ale vidno nohejbal postrádá silné osobnostim které by táhli nejen v zákulisí, ale i v hráčské základně.
 
 
#2 Radek 2018-01-09 17:27
Máš pravdu, lidi už rezignovali že se něco změní. Píše to vlastě i Kuba. Každý už si pojede jenom na svým písečku.
 
 
#3 Honza 2018-01-09 22:07
Volejbal, házená, florbal a spousta dalších sportů se také hraje v hale. A všechny tyto sporty si mohou zahrát i venku. Jen nohejbal se drží dogma do haly nene. A nechce se sklonit i se zkrácením utkání.
Tv si nemůže dovolit dělat přenos v dešti. Když přibude přenosů nohejbalu, přibude sponzorů. Kteří se chtějí prezentovat v TV.
Samozřejmě zkrátit utkání do 120 minut. Hráčů ubývá, věkový průměr roste, není problém hrát jen na 5-7 dílčích utkání v zápase.
 
 
#4 ... 2018-01-10 06:44
...a hloupej honza promluvil. Diky honziku
 
 
#5 Josef 2018-01-10 11:10
Sponzoři by asi nepřiběhli hned, teď mi prozraď, kterej tým by byl schopnej si platit celoročně halu nejen na zápasy, ale i tréninky, když už teď ČNS finančně drtí všechny mančafty placením rozhodčích, sankcema za mladý atd. Extraligový kluby možná jo, ostatní týmy by šly k šípku.
 
 
#6 Antonín Stehlík 2018-01-10 12:14
Halová sezona se uvažuje pouze na extraligu. Ostatní soutěže by hrály v téměř stejných termínech jako dnes, pouze by změnily systém z jaro/podzim na podzim/jaro.
 
 
#7 Můj názor 2018-01-10 14:36
Rozdělit nohejbal na dvě skupiny jako to udělala házená. Až se jedna rozjede, může se druhá připojit když teda bude ještě chtít. Koukněte dneska na rozdíl mezi národní házenou a mezináriodní házenou. Dokud na to svaz nebude mít koule nebude spokojená ani jedna skupina.
 
 
#8 Radek 2018-01-10 14:38
" Hloupej " Honza má bohužel pravdu. Jenom si jí některý nedokážou připustit.