Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Matadorka a novicka - zlaté naděje z Vršovic Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Čtvrtek, 16.11.2017

2017 msjzpredrozhovory 1(Praha) Čeští juniorští reprezentanti a dospělé reprezentantky balí kufry a vyráží dnes do Nymburka, aby od pátku 17.11. bojovali o světové tituly na 2. MSJŽ mezinárodní federace UNIF. V ženském výběru kromě tuze osvědčených jmen ligového hegemona z Českého Brodu dostanou příležitost i dvě pražské hráčky z Vršovic - protřelá matadorka RŮŽENA ŘEHÁKOVÁ (za svobodna Vrtíšková, 36 let) a reprezentanční novicka ANETA FOJTÍKOVÁ (21 let). Zatímco první obsadí sledovaný smečařský post ve trojicích, kde jsou Češky favoritem, její mladší spoluhráčka se pokusí získat pro české barvy teprve druhý zlatý kov mezi světovými singlistkami. Obě jsme přizvali ke krátkému rozhovoru.

Růženko, čeká tě velký návrat na scénu. Bude zlatý?

Já to jako velký návrat nevnímám. Hlavně se těším na atmosféru, na lidi okolo, na českou vlajku na dresu a tak.

V nominaci na šampionát jsou hráčky pouze ze dvou oddílů. Být na místě trenéra, byla by tvá nominace shodná?

Já jsem ráda, že "jenom" hraji a nominace vypouštím z hlavy. Sestava je sázka na jistotu, jelikož oba dva týmy, ze kterých je sestavená nominace, se umístily v dlouhodobé soutěži nejlépe.

Na šampionátu se představí i mladá spoluhráčka z tvého oddílu, Aneta Fojtíková. Co jí jako matadorka mezinárodních akcí poradíš?

Ať se pořádně vyspí, nenechá se pohltit atmosférou a vyplašit svým prvním mistrovství světa. A ať hraje stejně jako na mistrovství republiky.

Kdy se dočkáme nové české mistryně světa v této disciplíně?

Třeba už letos. Vůbec jsem zvědavá, kam se posunul singl na mezinárodní úrovni. Je to pro mě disciplína, ve které je jakýkoli posun velmi vidět. Takže může hodně zemí překvapit.

2017 msjzpredrozhovory 3Los ve dvojkách i trojkách vám přihrál naprosto shodné soupeře ve skupině. Jak se těšíte na zápasy s reprezentantkami z Iráku nebo Kolumbie?

Vůbec netuším co od nich můžeme čekat. S takovými soupeřkami se pak někdy nehraje úplně dobře. Osobně jsem na ně ale velmi zvědavá.

Je větší síla českého reprezentačního výběru ve dvojkách nebo trojkách?

Rozhodně ve trojkách. Máme v nich větší jistotu a v případě nouze se můžeme lépe prostřídat.

Kolikrát bude znít v Nymburce v neděli při vyhlašování vítězů v kategorii žen česká hymna?

Posledních pár let jsem byla mimo mezinárodní nohejbal, takže o soupeřkách nemám moc přehled. Osobně doufám, že dvakrát to klapne a do třetice se nechám překvapit.

V reprezentaci hraješ už nějaký pátek. Jak se změnil hra v ženské kategorii za poslední dekádu?

Řekla bych, že moc ne. Už jen podle toho, že sestavy v reprezentaci jsou s malými obměnami skoro totožné.

Se svým manželem, bývalým reprezentantem Josefem Řehákem vychováváš dvě nohejbalové naděje. Budou po otci, po matce, nebo nohejbalové geny nezdědí?

Ať zdědí nebo ne, hlavně když budou sportovat. Klademe si malé cíle. Nejsme ambiciózní rodiče.

Je návrat po mateřství náročný, nebo naopak chuť po hře všechny složitosti přehluší?

Po mateřské je to prostě jiné. Člověk se malinko změní, přehodnotí priority. Chuť je pořád stejná, jen to ne vždy klapne podle mých představ.

Na závěr roku může přijít sladká tečka - volba královny ročníku. Máš doma už pět anketních trofejí. Bude letos šestá?

Pro mě byl letošní ročník výsledkově hodně zajímavý. Na stupních vítězů se objevily i jiné tváře než jen děvčat z Českého Brodu. Takže čekám, že umístění v anketě bude také rozmanitější. Sama si úplně naděje na vítězství nedělám.

 

2017 msjzpredrozhovory 2Aneto, v reprezentaci jsi benjamínkem. Až šampionát naplno začne, rozklepou se ti kolena, nebo jsi mentálně dost silná?

Nemůžu nic předvídat. Ale doufám, že budu v pohodě s klidnou hlavou jako na republice a že se nenechám ničím vykolejit.

Ptám se zejména proto, že jsi nominována do disciplíny jednotlivců. Tam není možné střídat, takže buď tlak soupeře i okolí ustojíš, nebo selžeš. Není to velké sousto zahajovat reprezentační premiéru v nejtěžší disciplíně?

Je pravda, že je to pro mě trochu tlak. Určitě by mi na začátek nevadilo hrát se zkušenýma holkama třeba trojky, ale trenér mi dal důvěru v singlu a já se budu snažit nezklamat.

Letos jsi vyhrála singlové mistrovství republiky. Bude těžší vyhrát mistrovství světové?

Určitě to těžší bude. Jsou tam hráčky, se kterými jsem nikdy nehrála a vlastně se dá říct, že jsem je ani neviděla hrát.

Zdůvodnil ti trenér Šmejkal nominaci právě do této disciplíny?

Pochopila jsem z toho, že většina zahraničních hráček v této disciplíně hraje dost podobným stylem jako já. Zřejmě chce vyzkoušet variantu, jestli jim to bude nepříjemnější než styl Lucky Vokáčové.

První a poslední český zlatý úspěch mezi singlistkami na MS zaznamenala právě Lucie Vokáčová. Kdy se dočká následovnice?

To je otázka, na kterou nikdo nezná odpověď.

Je ženský singl spíše o fyzičce, nebo o hlavě? O dlouhodobém drilu, nebo o schopnostech v den D improvizovat?

Určitě je tam od každého něco. Fyzička a určitá improvizace jsou potřeba, ale když hlava zavelí... Je to stejné jak v ženském tenise.

Proč vlastně singl je jak na tuzemské, tak zejména světové scéně ve všech kategoriích disciplínou s nejširší konkurencí?

Vždy se najde jedinec, který je schopný singl nějakým stylem odehrát. Přece jen je stylově méně náročný než hra dvojic a trojic.

S medailí jaké hodnoty budeš v neděli z Nymburka odjíždět?

Na to se nedá a nesmí odpovídat. Určitě kdyby to vůbec nějaká medaile byla, byl by to pro mě úspěch.

 

 

Komentáře   

 
#1 Tomáš 2017-11-17 16:47
Máme to, ale krásná děvčata. Pro mě jsou už teď šampionky.