2017 elmfinalefritz 1(Praha) 46. ročníku extraligy mužů odzvonilo. Potřetí v řadě si finále zahrál pražský celek z Čakovic a potřetí mu výhra nebyla souzena. Po dvou pokusech od Vladimíra Simona převzal pro ten třetí trenérské žezlo MIROSLAV FRITZ. Během roku vtiskl týmu svůj aktivní rukopis, změnil styl hry, nabudil hráče. Ale ani on se nakonec neradoval a musel přihlížet vsetínské korunovaci.

Miroslave, prohrát ve finále bolí. Jako hráč jste tuze nerad prohrával.

Samozřejmě, že porážka bolí. Strašně nerad prohrávám, ať jde o kuličky nebo nohejbal. Komu nevadí porážky, nemá na hřišti co dělat. Každá porážka musí mrzet, to má výchovný efekt. Nejvíce mě to mrzí kvůli hráčům, jejich zklamání bylo až moc velké. Mají ještě před sebou 10 nebo 15 let kariéry a určitě i nějaká velká vítězství.

Může porážka bolet více o to, že jde už o třetí prohrané čakovické finále v řadě a to nemluvím o dřívějších porážkách?

To si myslím, že ne. Byl to zase jiný soupeř, jiný náš tým.

Nemohou se tři finálové porážky projevit na motivaci hráčů? Nezačnou někteří o sobě pochybovat, jiní nezhorší přístup k přípravě? Vylučujete to?

Nedovedu to říci. Člověk nevidí dalším do hlavy. Ale vzhledem k věku hráčů si myslím, že za tři dny už to řešit nebudou.

2017 elmfinalefritz 2V minulém rozhovoru jste zmínil, že letos byste před začátkem soutěže bral jakékoli umístění v play-off. Z tohoto pohledu stříbro zase nevypadá tak zle?

Před sezónou bychom stříbro brali, tedy alespoň já určitě. Jenže když už ve finále jste, kdo by chtěl prohrát?

Co tedy podle vás bylo hlavní příčinou finálové porážky?

Play-off je o zkušenostech. Z našich hráčů lze za zkušené považovat Ondru Cibulku, Ondru Pachmana a pochopitelně Pavla Šimáčka. Hráčům chyběla chytrost a do té spadá i hlava. A nám ta hlava hrozně chyběla. Ale stejně tak občas i soupeři. Některé zápasy, zejména ty první tři, byly hodně špatné z obou stran. Až čtvrtý zápas snesl přísnější měřítko.

Byla absence zkušeného hráče typu Mrákavy znát?

V zápasech typu finále je zkušenost potřeba. Bez toho to nejde. To by mladý dvacetiletý hráč musel být o dvě třídy lepší, aby porážel zkušené třicátníky.

Mnoho odborníků se mohlo podivit nad angažováním veterána Šimáčka. Dlouho nehrál ligové soutěže a nyní se pral o extraligový titul.

Je to přesně, jak jsem řekl. Je to o zkušenostech. Pavel vnesl do hry klid, každou situaci řeší tak, jak se správně má. A nejde jen o herní situace. Ale i o správný pohyb na hřišti, jaký prostor hráč vyplňuje, jak plní taktické pokyny a podobné záležitosti.

A plnili hráči během utkání vaše taktické pokyny?

Až na pár věcí se je snažili realizovat. To, že se občas stane něco špatně, se stane. Ani já nejsem neomylný. Občas se prostě kopne balon jinam, než má. To určitě patří k té hlavě.

Po svém příchodu k týmu jste vsadil na rychlý kombinační styl. Byla to správná cesta?

Tím, že jsme se dostali do finále, tak asi ano. A to ještě náš styl nemáme tak vypilovaný. Zatím to není tam, kde by to mělo být. Ale časem se to snad povede. Nemáme lidi na to, abychom mohli hrát takový ten chatařský styl, jak tomu říkám.

2017 elmfinalefritz 4Ve finálovém utkání se ovšem zdálo, že té kombinace tam bylo někdy až moc a hlavní smečaři se nemohli dostat do svého tempa.

Podle toho jak ve kterém zápase. Dvojky byly špatné z obou stran, Vsetín je nehrál dobře, my jsme si je prohráli sami. Dvojky jsou odlišnou disciplínou než trojky, ale co jsem letos viděl, řada týmů je hraje stejně jako trojky. Když si vezmu, jak je dříve hráli třeba Novotný s Včalou, Dolejš s Vocelem, Perutka s Nadymáčkem, dnes třeba bratři Vítové nebo čelákovické dvojky, tak většina dnešních dvojek je strašně tupých. To je můj názor.

Mohla velkou roli sehrát nervozita u mladých hráčů?

Tím jsme utkání prohráli. Kluci to nedali hlavou. Ale zrovna tak na druhé straně třeba Chalupa nebo Plachý. Dostat se do finále zkušená mužstva jako Modřice či Čelákovice, oba naše týmy by porazila.

Stav 0:2 po dvojkách byl pro vás asi velkým námětem na přemýšlení?

Tam nebylo o čem přemýšlet. Bylo nutné co nejrychleji se dostat zpět do utkání. A to se zpočátku povedlo. Naše druhá trojka pak těsně prohrála. Na Brutovském bylo vidět, že se těžkých zápasů nebojí.

Neuvažoval jste po Kalousově porážce od Stupáka v minulém týdnu, že do singlu nasadíte jiného hráče?

Neuvažoval. Spíše jsme řešili, co s tím provedeme. Já se ani do singlu moc nemotal, nechal jsem to na Jirkovi a na Milanovi Kučerovi. Mají o této disciplíně větší přehled. Doufal jsem, že Jirka Stupáka zlomí. Jenže on hrál výborně a nedal Jirkovi šanci.

Z nepříznivého vývoje byli někteří vaši hráči evidentně zdrceni. Snažil jste se nabudit pasivní lavičku k větší aktivitě?

Už před utkáním jsem hráčům říkal, že mohou nastat různé situace. I ta, která nastala. Je to ale celé o hlavě. Když se zasekne u jednoho hráče, dá se s tím něco dělat. Když se zasekne u půlky mančaftu, je to neřešitelný problém. Pořád jsme věřili, že se s tím ale dá něco dělat. Ani stav 1:4 nebyl neřešitelný. Dokud není konec, musí se bojovat.

2017 elmfinalefritz 3Kdo z hráčů vás svým výkonem uspokojil a kdo naopak zaostal?

I kdyby někdo hrál opravdu špatně, nebo mě něčím naštval, nebudu to veřejně propírat. Mužstvo beru jako tým, jako partu.

Jaký závěr jste z porážky vyvodil vy osobně?

Měl jsem celý večer o čem přemýšlet. Po utkání každý musí analyzovat, co mohl udělat jinak a lépe. Mohl jsem nasadit jinak sestavy, nebo jinak stanovit taktiku. Během hry už toho moc dělat nešlo, protože v hale byl hrozný rámus a hráčům nešlo žádné pokyny předávat.

Vše špatné pro něco dobrého, říká se. Co pozitivního si vaši svěřenci z finále odnesli?

Nevím co hráči. Ale já jsem jim říkal, že kdo se nenaučí prohrávat a porážku přijmout, nenaučí se ani vyhrávat. Nemohou vyhrávat, když si nevyčistí hlavu. I porážka má svůj význam, zesiluje myšlení hráče.

Budete ve své práci u týmu pokračovat i nadále?

Určitě bych ještě alespoň rok přidat chtěl. Něco jsme udělali a vyvíjí se to. Ale pochopitelně to záleží na vedení klubu. Nechám tomu volný průběh.

 


Komentáře   

#6 Tom 2017-11-03 17:29
Zajímavé jak dokážou být některé lišky nechápavé. Přečti si to ještě jednou, možná tì dojde jak to žabka myslela :)
Citovat
#5 Liška 2017-11-02 18:00
Prosim Zabo zjistete si nejdriv kdo ve finale byl, protoze jestli Celakocice tak jsme asi kazdy byl na jinem finale. Slava vitezum, cest porazenym! Krasny finale!!
Citovat
#4 Mára 2017-10-31 21:35
Uvědomte si Fricek má pravdu!! Když hrál on byl nohejbal mnohem zajímavější. Žádný bum do země a vzadu to přeskočí všecko. Na jeho hru bylo radost se koukat. Taky si uvědomte že se trénovalo o hodně víc než dneska. Mně osobně finále nezklamalo. Tolik zkažení se sice normálně nevidí, na omluvu hráčů je když hrajou před tolika diváky. Možná by se rozklepala kolena i některým klukům Čelakovic nebo Modřic. Jde fakt o hodně, kdo by nebyl nervózní.
Citovat
#3 frog 2017-10-31 20:04
Melo tim byt receno, ze Celakovice nemaji zkusenejsi hrace (i trenera) jako Vsetin. Pan trener misto aby pogratuloval vitezum, tak jejich vyhru spise dehonestoval.Jeho nektere vyroky povazuju za znamku neprofesionality.Nic nemam proti Celaku.
Citovat
#2 divak 2017-10-31 16:47
to sice nemají, ale lze je aspoň podle věku všech účastníku a Kilíka jako mistra světa brát za zkušenější. Není tam přímo napsáno že mají finálovou zkušenost.
Citovat
#1 frog 2017-10-31 13:40
Pane trenere, Celakovice nemaji finalovou zkusenost. A se vsi uctou, vy asi nejste zkuseny trener, jinak nechapu vas vyrok, ze jste koucink singla nechal na hracich. To o nem maji opravdu vetsi prehled ti dvacetileti hraci bez hlav (jak sam uvadite)? Spis by ti mladi potrebovali lepsiho trenera.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři