2017 elmfinaleperun 1(Praha) Mohl ještě pár let trápit české ligové hráče i reprezentanty, ale artróza kyčlí předčasně uzavřela hráčskou kariéru jednoho z nejlepších hráčů nohejbalové historie, PATRIKA PERUNA. Slovenský reprezentant z Košic zamířil na východ Moravy, kde v dresu Vsetína pomáhal svým spoluhráčům výsledkově i radami. V loňském roce už hráče dirigoval z lavičky, aby je připravil na rok letošní, kdy klub vyhlásil útok na mety nejvyšší. A náročný mladý trenér dokázal navázat na své hráčské úspěchy a jak bývalo u něho zvykem, znovu třímá v rukou zlato. Poprvé v historii vsetínského klubu dokázal se svými svěřenci opanovat 46. ročník nejvyšší tuzemské ligové soutěže.

Patriku, splněný sen?

Ano. Zdraví mi nedovolilo dosáhnout na tuto metu jako hráč, o to jsem šťastnější, že jsem se dočkal jako trenér. Vyhrát v nohejbale českou extraligu je jako vyhrát v hokeji Stanley Cup.

Dá se pocit z trenérského vítězství porovnat s tím hráčským?

Jako trenér zažívám dost stresových situací. Protože se musím srovnat s tím, že nemohu k průběhu nijak přispět přímo na hřišti a tam rozhodnout. Na kurtu jsem jako hráč netušil, že trenér to má tak náročné.

Při pohledu na váš koučinkg se zdá, že patříte spíše mezi impulzivnější typy. Vyhovuje vám tento styl práce?

Nad tím nepřemýšlím. Někdy to řeším tak, jindy jinak. Strašně jsme chtěli letos na titul dosáhnout, snad proto jsem to tak prožíval. Jak to cítím, tak to dávám.

2017 elmfinaleperun 2Jaké bylo vaše rozpoložení dopoledne, když jste nastoupili k utkání?

Abych řekl pravdu, trošku jsme po včerejším tréninku měl obavy. Trénink nebyl podle mých představ. Bylo to náročné, ale asi i ovlivněné tím, že Košičané sem jeli už ve tři ráno přímo na trénink. Večer jsme zregenerovali, oddychli. Musím říci, že příprava k dnešnímu utkání byla asi nejlepší za celou sezónu. Bylo vidět, že hráči do toho dávají všechno a já z toho měl dobrý pocit. Už jsem si říkal, že jen to přenést do samotného utkání. A soudě podle výsledku prvních dvojek, se to podařilo.

Přitom právě dvojky měly být hlavní silou vašeho soupeře z Čakovic.

Paradoxně to dnes vypadalo opačně. Po té rozcvičce hráči byli nažhaveni, oba první zápasy dvojek zvládli. V první trojce nás přibrzdilo zranění Petra Garguláka, dost jsme se pak trápili na nahrávce. Nedostali jsme se pak k úderům, ke kterým jsme se chtěli dostat a na to pohořeli.

Druhá trojka vám ale vyšla dobře.

Trojka Jána Brutovského šlapala během play-off výborně.

Čakovičtí museli spoléhat na výhru v singlu, jenže Ladislav Stupák zahrál jeden ze svých nejlepších výkonů.

Říkal jsem si, že to bude velmi těžký boj. Znám kvalitu Jirky Kalouse a trošku jsem se bál, že Lacovi dnes porážku z minulého týdne oplatí. Ale Laco si věřil, věděl co má hrát a vyhrál o třídu.

Za stavu 4:1 jste ale musel tušit, že zlato máte v kapse. Nebo stále ve vás vítězila opatrnost?

Naopak jsem stále upozorňoval na nedávnou historii, co se stalo za tohoto stavu Varům nebo Čakovicím. Utkání se mohlo zdramatizovat. Jáno Brutovský už toho měl po dvou těžkých vyrovnaných zápasech dost, viděl jsem, že spoří síly. Nic jsem nechtěl podcenit.

2017 elmfinaleperun 3Pak přišel poslední zápas - souboj dvou v první části utkání poražených trojek. Nebyl to moc hezký zápas.

Ano, v zápase bylo moc chyb. My jsme se dlouho trápili tím, že jsme Honzu Chalupu nedokázali dostat do jeho úderů. Chvíli tam byl Lumír Gebel, poté Laco Stupák. Kluci byli v poli lepší, než soupeř, to se mi líbilo. Ale Honzovy údery nebyly takové a soupeř mu je sbíral. Ve druhém setu už se chytil, dohodli jsme se, že to zpestří nějakou krátkou a dvě mu vyšly. Ve třetím setu jsme se cítili na koni, ale soupeř srovnal. Za devítek to ale Honza zaklepnul.

Předpokládám, že za devítek Honza Chalupa měl pokyn zahrát svůj nejsilnější úder?

Měl to být klidný příjem, vysoká nahrávka Honzovi na jeho klepák. A naštěstí to vyšlo. Pokud by to nevyšlo, začaly by být problémy. Na Brutovského trojici by šla soupeřova silnější trojka a kdo ví, jak by to dopadlo. Sice jsme vyhráli obě dvojky, ale je to jiné, když je člověk v laufu a vede.

Dodržovali dnes vaši svěřenci pokyny, nebo sem tam upřednostnili vlastní úsudek?

Myslím, že dodrželi podstatu toho, co jsme se před utkáním dohodli. Některé míče vyšly jinak, než jsme se dohodli, ale to vyplývalo ze situace. I po oddechových časech platilo, co jsme se dohodli.

Překvapilo vás něco u soupeře?

Těžko říci. Bylo to vyhecované bojovné utkání. My jsme jim vlastně nic nedovolili. Po dvojkách jsme je dostali pod tlak. Jsou to skoro všichni mladí hráči, to byla naše výhoda. Ve trojkách mě překvapilo, že to postavili tak, jak to postavili. Ale něco s tím za stavu 0:2 museli dělat.

A to se jim ale vyplatilo.

Naštěstí jenom tento jediný zápas.

2017 elmfinaleperun 4Nepřekvapil vás také výkon veterána Pavla Šimáčka? Roky nehrál vysoké soutěže a teď byl u jediného bodu vašeho soupeře ve finále.

Pavla si pamatuji z doby, kdy jsme ještě proti sobě hráli. Je to kvalitní hráč, byl tam hlavně pro své zkušenosti, aby mladé uklidnil. A trojku dokázal vyhrát.

V loňském finále trenér Dvořák za nepříznivého stavu nanominoval do sestavy sám sebe. Neuvažoval jste i o této variantě?

Víc lidí se mě před utkáním ptalo, zda když bychom vedli, nenaskočím na pár míčů, abych si to více užil. Že bych si to po těch letech zasloužil. Ale rozhodl jsem se, že zůstanu pouze u trenérské role. Je to finále, chtěl jsem je odehrát naplno a ne nic zbytečně riskovat. Navíc zdravotně na tom nejsem tak dobře, abych klukům na hřišti pomohl. Nechtěl jsem nic podcenit.

Bývá zvykem po výhře chválit kolektivní výkon. Nevyzdvihnete ale přece jen nějaké hráče individuálně?

Určitě si pochvalu zaslouží celý tým. Když mám jmenovat jednotlivce, určitě musím zmínit Laca Stupáka. Zvládl singla, zvládl dvojku, zvládl trojku. Své odehráli i Jano Brutovský i Míša Plachý.

Jako čerstvý mistr republiky jistě tušíte, že obhajovat bude výrazně těžší, než cesta na vrchol?

To je mi jasné. Sezóna nám vyšla, tu příští budeme o něco zkušenější. Když by zůstal mančaft pohromadě, věřil bych v obhajobu.

 

 


Komentáře   

#3 Kuba 2017-11-06 20:32
Gratulace k titulu Patriku, vedl jsi celou sezonu kluky parádně a bral vždy time ve správný moment. Doufám, že povedeš titul co nejdéle.
Citovat
#2 Pavel p 2017-10-30 22:58
Tak má vypadat trenér , super a blahopřeji :-)
Citovat
#1 Ondra 2017-10-30 09:59
Paťo jsi frajer !! Gratulace!!
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři