Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
    je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
  • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Chybějící třetí zlatá Guldu mrzí Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Úterý, 22.11.2016

2016 msmbrnogulda 1(Brno) Splněnou misi může na svazu hlásit reprezentační lodivod PETR GULDA. Jím vedený český výběr zvítězil ve dvou ze tří disciplín na světovém mužském šampionátu federace UNIF v Brně a k zisku té třetí mu chyběl jediný míč. Dva ze tří kousků, to zatím žádný český trenér na jednodopadová pravidla nedokázal. A sluší se jen mimoděk připomenout, že v mužských kategoriích (muži a junioři) na světové úrovni před ním už prakticky leží jen dvě výzvy - světový titul z dvojic a mužská světová trojkoruna. Zbylých šest v současnosti na světových šampionátech udělovaných titulů (vč. družstev) jako trenér dobyl.

Petře, po prohraných dvojkách na vás bylo znát zklamání, po vyhraných trojkách euforie. Váš finální pocit?

Abych pravdu řekl, přece jen trošku zklamání to je. Ta chybějící třetí zlatá mě mrzí hlavně kvůli Radku Pelikánovi a Kubovi Mrákavovi, kteří jediní z celého týmu zlatou nemají. Bohužel tak to je.

Ale výsledkově se jedná o výsledkově nejlepší český světový šampionát na jednodopadová pravidla.

Samozřejmě dvě zlaté a stříbro je úspěch. Ale pořád mě mrzí, že se ta třetí zlatá nepovedla.

Podívejme se nyní do jednotlivých disciplín. V singlu si Ondřej Vít splnil dlouho nesplněný sen.

Po dlouhých letech máme zase singlového mistra světa. Já jsem Ondrovi letos neskutečně věřil, protože měl obrovskou formu. Při nominaci se mi pořád honil hlavou Kuba Mrákava. Ondra na tom byl ale před šampionátem výrazně lépe. Když jsem viděl jeho formu, věřil jsem, že může titul vyhrát. Navíc jeho hlavní soupeř Bobis letos nehrál tak dobře jako loni.

Tady bych trochu nesouhlasil. Rumun Bobis první polovinu šampionátu hrál velmi dobře a třeba Víta v základní skupině v parádním mači zdolal. Jeho výkony šly dolů až v semifinále a finále.

To sice ano, ale oproti loňským výkonům, kde Ondru jasně porazil ve skupině i ve finále, to letos bylo jiné. A navíc jak jsem řekl, Ondra měl letos výbornou formu.

Jak hodnotíte finálový zápas singlistů?

Ondra hrál výborně, ani jednou ho nepustil do vedení. A myslím si, že Bobise trošku semlela atmosféra.

2016 msmbrnogulda 2Nepřekvapily tě kvalitní výkony švýcarského singlisty Grandjeana, který bral bronz?

Překvapily. Já jsem si myslel, že do singlu spíše za Švýcarsko nastoupí Kolly. V semifinále proti Ondrovi se chytl neskutečným způsobem a bronz získal zaslouženě.

Vít také svým zlatem trochu popřel tvrzení z posledních let, že singlista bez dobrého příjmu hrudí nemá nárok na úspěch.

To je pravda. Ale je to tím tréninkem. Ondra to letos měl hodně nadřené a bylo to na něm vidět. Příjmy nohou měl už na soustředění neuvěřitelné. Kuba Mrákava do něj podával a on to v pohodě zvedal. Klobouk dolů před tím, co pro to letos udělal.

Ve dvojicích se řešilo, zda máte vzít jednoho dlouhého blokaře se slabší mezihrou, nebo druhého univerzála se slabším blokem. Do finále byla určitě výhodou kvalitní mezihra, ve finále by se ale možná dlouhý blokař hodil.

Hlavním problémem bylo, že jsme přišli před šampionátem o Pavla Kopa. Troufám si říci, že ho mít v sestavě, tak zlato bylo. Musel jsem tak volit univerzály. Jirka Doubrava měl dobrý servis, ale jeho mezihra nebyla až tak kvalitní. Proto jsem zvolil Kubu Mrákavu.

Jak tady hodnotíte souboj o zlato z české strany?

Kluci hráli dobře, těžko jim něco vyčíst. Paradoxně ve finále se tolik nedařilo Lukáši Rosenberkovi, který jinak odehrál fantastický turnaj. Trošku odešel ve druhém setu. Nebylo to ale jen o něm, protože ne vždy to měl dobře nahrané. Druhá věc ale byla, že měl několik balonů na noze v poli, které normálně chytá a teď je nechytil. Bohužel to na něj takto přišlo, možná na něho mohla dolehnout atmosféra, těžko mu něco vyčítat. Lukáš z toho byl hodně smutný.

Ve druhém setu se při střídání čekalo, že Pelikán půjde právě na hřiště za Rosenberka. Dolů šel ale v pohodě hrající Mrákava. Paradoxně ale po střídání česká dvojice otočila průběh a měla dokonce mečbol.

Měl jsem připravenu i variantu, že by na hřišti zůstali Kuba Mrákava s Radkem Pelikánem. Jenže my jsme v tu chvíli potřebovali posílit blok. Radek tam přišel a otočilo se to z 6:9 na 10:9. Proto si myslím, že jsem při střídání zvolil správně. Radek i Lukáš jsou pravák - levák a věřil jsem, že to otočí. A málem se to povedlo. K titulu mistra světa nám chybělo možná pět centimetrů, protože Radek říkal, že když za stavu 10:9 blokoval, tak mu míč škrtnul o nohu. Třetí set byl vyrovnaný, pak nám Slováci utekli na 8:6. Znovu jsme se ale dotáhli na 10:10 a věřil jsem, že Slováci znovu přijdou s nějakou chybou. Nepřišli. Musím sportovně přiznat, že druhý a třetí set zahráli fantasticky.

Ano, trochu se čekalo, že Stupák či Kilík nevydrží tlak. První set si to skutečně vybrali, pak už ale fungovali dobře. Stupák zápas poslal do třetího setu a Kilík poslední set rozhodl.

Jano Kilík se rozehrál a odehrál koncovku třetího setu výborně.

2016 msmbrnogulda 4Bylo srovnáno - na tituly 1:1. Atmosféra byla napjatá, ve trojkách se hrálo o všechno. Nebál jste se, že ani v Brně se nepodaří prorazit prokletí v ČR organizovaných šampionátů jednotlivých disciplín?

Ve trojkách jsem věřil, že by cesta ke zlatu měla být nejsnažší. Že jsme lepší. Šlo jen o to, aby zejména Honza Vanke prodal to, co umí. V prvním setu přišly z naší strany chyby, tam jsem na konci střídal kvůli bloku. Překvapivě pro mě na slovenské straně hrál na útoku lépe Galus než Brutovský a otočil první set. Od druhého setu si myslím, že jsme Slováky přehrávali celkem jasně a závěr už byla exhibice. Tlak od diváků jsem cítil, právě proto jsem vybral zkušené hráče, kteří to ustojí.

U Slováků to nebylo jen o útoku. Velmi slušně jim v první polovině zápasu pracovala i obrana a příprava útoku. Jak Hulín, tak Černota nejsou tolik uznávaní hráči, přesto odehráli slušný turnaj.

Je to tak. Třeba Milan Černota byl nejlepším slovenským hráčem ve trojkách. Je maličký, ale vybral tam neskutečné balony. Hrál opravdu výborně. Naštěstí se nám od druhého setu dařilo slovenskou obranu rozebrat.

Neměl jsi také obavu z toho, že Rosenberk po zklamání ze dvojic si přenese nepohodu i do trojek? Přece jen byl nepostradatelným do obou vašich herních variant.

Samozřejmě Lukáše jsme museli trochu nabudit, protože po dvojkách byl opravdu hodně smutný. Naštěstí on se z toho umí dostat. A já mu věřil, že se z toho dostane. Chtěl dvě zlaté, má jednu. Ve trojce to zvládnul a vymačkal ze sebe dobrý výkon.

Ve trojkách jste na turnaji točil dvě varianty sestavy, Vankeho a Pospíšilovu. Věděli hráči předem, která je pro finále určena jako číslo jedna?

Věděli. Já jsem Honzovi Vankemu věřil, že jako kapitán to zvládne.

Na tváři Jakuba Pospíšila po zápase bylo těžko něco čitelné, byla to taková pokerová tvář. Myslíte, že mohl být zklamán z toho, že ve finále dostal prostor jen na jediný míč?

Já si myslím, že v týmu hrají všichni pro to, aby tým byl úspěšný. Jsem rád, že jsem měl k dispozici těchto pět lidí, protože mi to dávalo velké množství variant. Nemyslím si, že by Kuba byl zklamaný. Dostal prostor, má titul mistra světa z krásné haly před super atmosférou.

Nejlepším hráčem šampionátu byl vyhlášen dvojnásobný mistr světa Ondřej Vít. Byla by to i vaše volba?

Získal dvě zlata, určitě si to ocenění zaslouží. Je to dříč, odvedl to, co jsem od něho očekával.

2016 msmbrnogulda 3Hodně zklamaní byli Mrákava s  Pelikánem. Zahráli dobře, ale jako jediní z českého týmu mají "jen" stříbro. Navíc Mrákava oznámil, že to byl jeho poslední reprezentační start.

To mě hodně mrzí, protože já Kubu mám hrozně rád. Vedl jsem ho v Modřicích, teď i v reprezentaci. Vím, jaký je to srdcař, co nohejbalu všechno dává. Mrzí mě to za oba kluky, protože i Radek naznačoval, že by ukončil reprezentační kariéru a chtěl se v Brně rozloučit na vrcholu. Nedá se nic dělat. Na druhou stranu jsem říkal, nikdo nám neumřel, není to tragédie. Je to sport. Oba jsou výborní nohejbalisté a bude se o nich psát v superlativech. Dokázali toho za kariéru hodně a titul mistra světa mají z předchozích akcí.

Jak jako trenér hodnotíte hru na šampionátu obecně. A byly k vidění nějaké nové trendy?

Ve trojkách mě zklamali jak Francouzi tak Maďaři. Semifinále z jejich strany byla až nedůstojná. Naopak mě ve trojkách překvapila Ukrajina. Celkově mě ale nepřišlo, že by byl viditelný nějaký větší výkonnostní posun.

Co říkáte na ústup z medailových pozic Rumunů a Maďarů?

Ano, to je pro mě trošku překvapení. Myslel jsem, že třeba Rumuni medaili z dvojek nebo trojek budou mít. Oni to mají hodně postavené na Bobisovi a ten to všechno nemůže sám uhrát. Už také není nejmladší a bylo na něm vidět, že na tom není úplně fyzicky dobře. I od Maďarů jsem čekal více, hlavně ve trojkách.  

Jak na vás působily výkony hlavní atrakce šampionátu, Korejců?

Korejci upoutávají diváky svým akrobatickým stylem. Ono je to hezké, když se jim něco povede. Ale potom zase přijdou s nějakými chybami. Ale od roku 2012 se zlepšili a pokud se naučí blokovat, budou mít s nimi všichni problémy. Jsou neuvěřitelně pohybliví, v poli toho hodně chytnou. Ještě jim chybí taktika. Hlavně v poli, je jednoduché dát jim bod. Určitě největším překvapením ale byl postup korejského singlisty do semifinále.

A co vás v Brně nejvíce na šampionátu potěšilo?

Fantastická atmosféra všechny hrací dny. V takovém řevu jsem nikdy nekoučoval. Není vůbec slyšet vlastní slovo. Je to splněný sen.