Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
    je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
  • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Šmejkal: Příprava na MS je v plném proudu Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pátek, 04.11.2016

2016 mspriprava1 1(Praha) Nohejbalová sezóna mohutně finišuje. Sotvaže dozněla poslední utkání tuzemských ligových soutěží a rozdaly medailové sady, naplno se rozjela příprava na letošní hlavní vrchol ročníku – mistrovství světa mužů v Brně. Z pozice Komise reprezentace ČNS čtenářům přiblížil aktuální dění před šampionátem její předseda JIŘÍ ŠMEJKAL.

Pane předsedo, jak probíhá příprava českého reprezentačního družstva mužů na mistrovství světa?

Příprava je v plém proudu. Letos byl zvolen jiný model přípravy. Extraliga končila až na konci října a s přípravou se musíme někam vejít.

Je to ale špatně? Není pro reprezentanty naopak výhodou, že herní zátěž není přerušena na delší období?

Pro reprezentaci je to špatně, protože nemáme žádné klidové období. Reagovali jsme tak, že jsme přidali čtyři přídavná soustředění v neděli po ligovém kole. Většina reprezentace je z Modřic, proto jsme dohodli soustředění v nedalekých Holubicích.

Teď reprezentaci čekají klíčová dvě soustředění.

Konají se v Nymburce. První 4.-6. listopadu, druhé 11.-13. listopadu. Na první je pozváno celkem 10 z 15 hráčů širšího kádru, na druhém soustředění už bude pozván mírně redukovaný počet hráčů. Plus případně někteří hráči na sparing.

Pro nominaci tedy bude rozhodující druhé soustředění.

Dost jasno už bude mít trenér Gulda při nominaci na druhé soustředění, ale stále ještě má vrátka otevřená. Nikdy nevíte, co se ještě může přihodit. Každopádně 13. listopadu trenér předá svou nominaci komisi reprezentace. My to předáme výkonnému výboru a 14. listopadu vyjde zveřejněná nominace na MS. 17. listopadu na technické konferenci v Brně trenér oznámí rozdělení nominovaných do jednotlivých disciplín.

Jak vypadá zdravotní stav reprezentantů?

Zatím nevím, že by někdo měl takové zdravotní problémy, aby nemohl hrát. Samozřejmě tam drobnější potíže svalového rázu jsou, a to několik. Není to ale zatím ve fázi, že by kvůli tomu někdo vypadl. Teď na soustředění v Nymburce se ukáže, s kým trenér naplno může počítat a s kým ne. Pochybuji, že by trenér sáhl po hráči, který by na šampionátu nemohl odevzdat maximum.

2016 mspriprava1 2Jak také jako bývalý trenér mužské reprezentace posuzujete práci svého nástupce?

Jenom pozitivně. Už rok před MS 2012 jsem dostal nabídku starat se o všechny reprezentační týmy. Odezva na mou práci je dobrá, nikdo si nestěžuje. A já si myslím, že u národního týmu jsou ti správní lidé. Snažíme se reprezentaci vytvářet čím dál tím lepší servis. Aby jak hráči, tak trenéři mohli myslet jen na sportovní stránku. Ostatní jim zajišťujeme my. Reakce od hráčů, hráček a trenérů máme kladné, takže model snad funguje.

Z trenérské funkce jste se u reprezentace přesunul do funkcionářské. Která z těchto rolí je vašemu srdci bližší?

Asi většinu lidí překvapím, ale je to současná funkce. Mnozí pamatují, že jsme začínali z ničeho, kdy žádný servis pro reprezentaci prakticky nebyl. Dělal jsem to sám se sekretářem svazu. Tak nějak jsem se v tom našel, baví mě to, snažím se, aby vše bylo precizně připraveno. Přibrali jsme k tomu ještě starost o mladé talentované hráče, o tréninková centra mládeže, to nikdy předtím nebylo. To je s tím spojené. Je s tím více práce, je to přes čtyřicet víkendů v roce, ale líbí se mi to. Trenérskou pozici jsem si uchoval alespoň u žen.

Naplňuje vás práce u ženského výběru, nebo zvažujete odchod?

Určitě naplňuje. Hlavně cítím chuť se mnou spolupracovat od svěřenkyň. To je pro mě to podstatné. Každé soustředění s nimi mi dává náboj.

Jako trenér jste stál proti asi nejsilnější slovenské generaci. Ta současná se s ní nemůže měřit, nebo ano?

Trošku mě mrzí, že v těch deseti lidech na soustředění máme sedm hráčů z kádru na MS 2012. Možná všichni budou v konečné nominaci. Je smůla, že jsme tenkrát proti sobě měli strašně silnou generaci na Slovensku. Teď s prakticky totožným složením budeme ve dvojkách a trojkách favoritem. Vypadá to, že to teď budeme mít lehčí.

Je pro slovenskou reprezentaci výhodou, že čím dál tím více hráčů hraje českou extraligu?

Rozjíždí se to čím dál tím více, to nikdy nebylo. Česká liga je nejkvalitnější soutěží a určitě jim to něco dává. Jedna slovenská generace je pryč. Naší výhodou je velký počet vyrovnaných hráčů, to Slováci nemají. Jednu dobu to vypadalo, že jejich junioři budou na mezinárodní pravidla válcovat ty naše. To se ale nestalo. Na Slovensku u reprezentace skončil Marián Žigala, je tam po Humenném nový trenér, uvidíme s čím přijde.

V čem bude odlišná atmosféra v Brně od předchozích v ČR konaných světových šampionátů v Prostějově a Nymburce?

V Brně by měla hala vytvořit neskutečnou atmosféru. Tam půjde o to, aby si to hráči neprohráli v hlavách.

2016 mspriprava1 3Tento aspekt určitě nelze podcenit. Vždyť ze čtyř dosud v ČR konaných šampionátů české reprezentaci výsledkově vyšel jediný, a to v Nymburce v roce 2008.

Nebudu hodnotit z českého pohledu oba prostějovské šampionáty v letech 2000 a 2004, protože jsem u toho nebyl ani jako trenér ani jako funkcionář. V roce 2008 nám vyšly obě deblové disciplíny, jak velké, tak křížové debly. Měli jsme tehdy velmi perspektivní sestavy, bohužel obě disciplíny se spojily v jednu na krátké hřiště a naše výhoda byla pryč. A co se týká Nymburka 2012, musím sportovně přiznat, tam Slováci byli v takové fazóně, že se s tím moc nedalo dělat. Ale teď už je situace jiná a lídři našeho týmu už vědí, že přišla doba, kdy jim to mohou vrátit.

Pořádané světové šampionáty by ale kromě sportovního uspokojení měly pro tuzemské hnutí znamenat i nějaký hmatatelný přínos. Jenže když se podíváme zpětně na čtyři akce v ČR, po žádné z nich se výrazně nezvětšil zájem o nohejbal, ať už sponzorů, médií, potenciálních členů. Bude Brno pátým do party?

Domnívám se, že z tohoto pohledu by šampionát v Brně mohl být průlomovým. Co sleduji, tak všiechny děti mluví o tom, že chtějí v Brně být. Mládež má o tuto akci zájem. Vůbec, mládež se nám zlepšuje, hlavně její počty. Máme plná mistrovství republiky dorostu, starších žáků, dokonce letos i mladších žáků. Na singlu bylo 31 mladších žáků. To značí jasný posun. Objíždím sportovní centra mládeže a vidím, že nohejbal žije.

V Brně se představí dvě desítky zemí a ty čeká i odlišný hrací systém.

Určitě se bude na co koukat, budou tam zastoupeny i neevropské země. Z Afriky Mali, Kamerun, z Ameriky USA, Kanada, Kostarika. Co je však novinkou a hodně zajímavou, je takzvaná divize B. To je průlom. Hodně tomu fandím a je to dobrá věc pro země, které se hře teprve učí. U většiny sportů je to běžné. Nasazených zemí do každé disciplíny je pouze osm. Ostatní účastníci si postup do áčka musí vybojovat v kvalifikaci. Je rozumné, aby hráli mezi sebou vyrovnanější zápasy. Zápas s předem jasným vítězem nedá nic ani poraženému, ani vítězi, ani divákovi. Takto si zahrají více vyrovnaných zápasů.

Neměly některé země proti tomuto rozdělení připomínky?

Bylo to dáno do pléna, je to český návrh a nevím, že by někdo s tím měl problém. Pojďme to zkusit.

 

Komentáře   

 
#1 H. 2016-11-05 11:44
Botův veskrze pozitivní pohled na dění ve futnetu i co se týká budoucnosti našeho nohejbalu je úžasný a bylo by super, kdyby vše dopadlo aspoň z poloviny tak růžově jak to vidí on.
Škoda, že se zapomněl zmínit o největším taháku na který se musí těšit každý fanda akrobacie, černého koně MS, tým J.Korea.
Nebo, že by o tom byl extra článek?
 
 
#2 Fanda 2016-11-05 14:03
Největší akrobacii předvádí Chalupa z Dynama,to kdyby Korejci viděli, tak se jim ty oči sesikmy ještě víc :)
 
 
#3 Co vy na to 2016-11-05 18:21
„Určitě se bude na co koukat, budou tam zastoupeny i neevropské země...co je však novinkou a hodně zajímavou, je takzvaná divize B. To je průlom. Tomu fandím a je to dobrá věc pro země, které se hře teprve učí….“ „Bylo to dáno do pléna, je to český návrh a nevím, že by někdo s tím měl problém. Pojďme to zkusit“ - říká šéftrenér!
Pane,člověk se neustále učí, ale měl by za ním stát výsledek. Pokud výsledek nevidět, potom je třeba hledat příčinu – špatný učitel? nebo žák? nebo obojí? nebo že by systém….pokuste se nad tím zamyslet! Pro mě je hodně zajímavé a nepochopitelné, že český návrh,který by měl být dán do pléna nezní – pojďme to zkusit na 2 dopady!! To by bylo pozitivní a nejspíš by to přineslo i výsledky! Kdy už konečně někoho osvítí…?
 
 
#4 Jirka 2016-11-06 07:07
Bohužel se obávám krom Korejců,že další neevropské země budou nekoukatelné... ...
 
 
#5 bill 2016-11-09 15:54
futnet pro mě neexistuje.doku d nebudou 2 dopady.bojkot!! !!!!
 
 
#6 zdara 2016-11-09 17:21
co letos předvedly v superfinále oba týmy, tak to na ms neuvidíme a taky si nechci kazit chuť, ale držet palce klukům budu.
 
 
#7 Vašek 2016-11-09 21:59
Bude plná hale bille. Uvidíš. Nikdo tě přeci nenutí chodit čumět nebo hrát sport kde se musí běhat. Dojdi si na pivko, na rynku si zkoušejte kraťásky na tři dopady a uděláš si hezky. Tak jako to nikdo nebere tobě neber ani ty zas jiným. Přec v tom je nohejbal krásný že si každý vybere na co má a co ho baví.
 
 
#8 Jistě 2016-11-09 22:36
uznáš, že hráč to hlavně musí umět.Potom to bude bavit jeho i diváka.Jestli ale bude jenom běhat a balón do kurtu trefí občas, tak to bude plná hala opravdu čumět. Divák, namlsaný finálovým utkáním z Prahy, umí srovnávat-a jak myslíš že to dopadne? Ano, každý si vybere na co má - ale tohle je MS....
 
 
#9 bill 2016-11-10 21:27
Vašku,tvuj futnet ti neberu ale nenazívejte to nohejbal!!!!
 
 
#10 Vašek 2016-11-10 22:53
Před 15 rokama bill jak dneska píše " futnet pro mě neexistuje.doku d nebudou 2 dopady.bojkot!! !!!! " napsal " fotballtenis pro mě neexistuje.doku d nebudou 3 dopady.bojkot!! !!!! ". Mám v tom hokej. Když se hrajo na 2 dopady je tím nohejbal, futnet nebo fotballtennis? Když se ještě hrálo na ztráty a vedle hřiště tak to byl nohejbal, futnet, nebo fotballtennis?? Jenomže hraje se přece i na 3 dopady a servis se může z voleje. To je taky nohejbal, futnet, nebo fotballtennis? Bille poraď nám nevzdělancům co je co.
 
 
#11 Jistě 2016-11-11 12:56
máš i názor na soupeře. Tak co myslíš-kdo bude hrát finále?