Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Finálový souboj očima trenérů Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 31.10.2016

2016 elmfinaletreneri 1(Praha) 45. ročník extraligy mužů zná své konečné pořadí. Po jedenáctiletém čekání nejprestižnější tuzemská trofej míří posedmé do Karlových Varů. Chybělo však málo, po jednom míči v koncovkách a pohár Prahu neopustil. Ale takový krásný i krutý dovede být sport. O dramatickém finálovém utkání, plném zvratů, jsme hovořili i s trenéry obou družstev.

Připomínal spíše pokerového hráče, na rozdíl od svého protějšku nedával na sobě znát pocity ani když jeho tým stál pár míčů od titulu, ani když se vítězství pomalu, ale jistě vytrácelo. Přesto čakovický trenér VLADIMÍR SIMON nesmutní.

Vladimíre, prozradil jste, že jste měl nepříjemné tušení. Co vás k tomu vedlo?

Přišlo to až v průběhu utkání, když jsme vedli 4:2. Náš projev ve trojkách byl velmi špatný.

Ale obě první dvojky dopadly pro vás dobře a vzhledem k jejich dlouhodobé úspěšnosti se na ně dalo sázet i v odvetách.

Byla to spíše intuice, že se něco semele. Je to finále, nervy pracují. Většina našich hráčů je hodně mladých, nemají ještě tolik zkušeností.

Bylo toho i důsledkem, že někteří hráči v některých momentech hráli až příliš tvořivě, sebevědomě a přitom chybovali? Že za výrazného vedení ztratili reálný úsudek?

To ani ne. Jsou ale hodně mladí, někdy až dětští.

Přesto všechno jste 4:1 vedli, to se mělo zavřít.

Samozřejmě mělo. Kuba Mrákava zahrál fantastický singl a zajistil nám čtyři pokusy na vítězství.

2016 elmfinaletreneri 2Že prohrajete obě trojky s Vankeho sestavou se asi dalo počítat?

To se čekalo, že z trojek Vanke oba body udělá. Bohužel pak přišla porážka od Medkovy trojky.  

Že Medkova trojka jednu z trojic vyhraje se možná také dalo čekat. Ale že padnete v obou odvetách deblů, to je největší překvapení, pro vás pochopitelně negativní.

V předposlední dvojce tam soupeř dal Karla Bláhu, nohejbalovou legendu a my si dali dvě nahrávky pod jeho blok. Bylo to mladické selhání. Tady opravdu rozhoduje zkušenost, naši kluci ještě toho tolik nemají za sebou a je to znát.

Což se ale nedá říci o vaší druhé dvojce, která již je dost zkušená. Ani ta ale úlohu nezvládla.

Zkušenější je, té jsem věřil. Bohužel prohrála po dlouhé době v nevhodnou chvíli. Ale nemohu jim nic vytýkat. Je to sport.

Co bylo příčinou její porážky?

Tam si myslím, že si kluci nevyhověli. Ondra Pachman neproměnil dva útoky, chytili ho a už bylo rozhodnuto. Soupeř poté, co srovnal na 4:4, už byl v laufu. Hron výborně přijímal a Kuba Medek parádně prostřeloval z druhé.

Takže celkově u vás asi nevládne spokojenost?

V rámci vývoje utkání tam zklamání je. Ale v rámci celé sezóny a vzhledem k mládí našeho týmu je stříbro úspěchem

2016 elmfinaletreneri 3První polovina utkání se vůbec nevyvíjela dle představ JIŘÍHO DVOŘÁKA, karlovarského lodivoda. Jeho zasmušilá tvář prozrazovala obavy. Ale postupem času se chmury vytrácely a do jeho tváře se vrátil úsměv.

Jiří, co tomu celkově říkáte?

Tak, jak se nám o titul v roce 2012 podařilo neuvěřitelně smolně přijít, jsme nyní k němu přišli my. Je vidět, že nějaký sportovní bůh existuje.

Za stavu 0:3 jste na lavičce působil dost sklesle.

My jsme nepředpokládali, že se to bude takto vyvíjet. Věděli jsme, že bychom měli mít navrch ve trojicích a tajně jsme doufali, že alespoň jednu z obou prvních dvojic vyhrajeme.

Pokud se prohrává 0:2, asi by většina trenérů vyslala na hřiště vaší první trojici, aby zavčas přibrzdila soupeře v rozletu. Vy však ne, proč?

Měl jsem taktický plán předem rozmyšlený a ani za stavu 0:2 jsem nechtěl riskovat. Pokud by Vankeho trojka prohrála, ani by se na tu odvetnou nemusela dostat. Je to tak, že jsme nezazmatkovali a vyplatilo se.

Poté přišel veledůležitý singl. Karel Hron nehrál zle, ale když už to vypadalo, že zápas pošle do zkráceného setu, vyrobil školácké chyby.

Samozřejmě že za stavu 1:3, když to na něm stálo, to lehké neměl. Ono se to jinak kope, kdyby to bylo obráceně. Karel měl pokyny více Mrákavu rozběhat. Druhý set skončil prakticky tak, že Kuba neudělal ani bod, takže Karel všechno vyházel. Takže nějaká ta snaha a přemotivovanost tam byla. Takových nevynucených chyb už dlouho neudělal.

Za stavu 1:4 už s vámi bylo ouvej. Pak ale přišly dvě úspěšné trojice a rázem bylo na lavičce radostněji.

S tím, že si Honza Vanke uhraje obě trojky, se tak nějak počítalo. A bylo to docela s přehledem. Do druhé jsem šel místo Vlasty Kubína od začátku hrát já. V té první prohrané jsem chtěl dát Vlastovi prostor. Potom jsem si ale řekl, že je to trošku bez náboje a rozhodl jsem se nasadit sám sebe. V odvetě se nám začalo dařit a měli jsme i štěstí. Nebyla to ale náhoda, že jsme trojku vyhráli.

Poté přišel zápas proti úřadujícím mistrům republiky dvojic.

Měl jsem na ně od začátku připravený taktický plán. On vlastně nebyl rozdíl mezi tou první a odvetnou dvojicí. Rozhodně jsme ale nehráli tak uvolněně, asi jsme si tolik nevěřili. Nervozita tam byla docela znát, hlavně u smečařů.

2016 elmfinaletreneri 4Tento zápas především v obou setech rozhodla Bláhova střídání.

Od toho tam Karel je. Byly i jiné varianty dvojic, mohl jít i od začátku. Ale ta změna za zkušené hráče v pravých chvílích je znát

Najednou to z 1:4 bylo 4:4. To už jste asi tušil, že by to mohlo vyjít?

O zkušenostech Mrákavy nemusíme mluvit. Ale trošku jsem čekal, že to nemusí zvládnout Ondra Pachman. Už nějaké zápasy, které se mu takto nepovedly v rozhodujících chvílích, má za sebou. Prostě jsme to na něj naložili. Kuba Mrákava mu s tím moc nepomohl. Naopak u nás Kuba Medek se nebál, hrál hodně z druhé. Blok tam nebyl tak vysoký, měl více prostoru. Soupeř byl pořád dole.

Když ve druhém setu vaše dvojka odskočila na tříbodový náskok, to už jste musel vědět, že drama šťastně končí?

To zase ne. Kuba ani Karel nejsou ještě takoví hráči, jako třeba dřív Bláha nebo Kubín. I za tohoto stavu se ještě dalo lecos zkazit. Uvažoval jsem na konci i o možnosti střídat, kdyby se něco ještě zvrtnulo. Ale nebylo to třeba, kluci hráli zodpovědně až do konce.

Poslední čtveřice zápasů byla z čistě matematického hlediska pro Čakovice hodně krutá. Skóre setů 0:8 je dost vypovídající.

Asi tam byl nějaký psychický blok, když se jim nepovedl první, druhý zápas. Pak už byl soupeř ve stavu, jako my tenkrát v prohraném finále s Modřicemi.

Vše pro vás dobře dopadlo. To je hřejivý pocit.

Samozřejmě. Možná někteří kluci už definitivně s extraligou skončí a pak už to bude na mladších, aby se začali víc snažit. Aby pro to udělali víc a navázali na dobré výsledky starší generace.

 

Komentáře   

 
#1 Fanoušek 2016-10-31 20:46
Pane Simon trochu sebereflexe, opravdoví trenéři nesvádějí věci na druhé ( na mládí) a hledaj chyby u sebe,zkuste si přehrát finále. Doufám že to je v čakovicích poslední vaše akce a rozumní v čakovkách vám vystaví červenou. Jen by mě zajímalo proč nezakročil kocour s mrakem
 
 
#2 V.Simon 2016-11-01 13:09
To:Fanoušek
Vážený fanoušku, na kluky nesvádím vinu, že jsme prohráli, ten rozhovor vznikl hned po utkání. Sám jsem se nechal unést vývojem utkání a nesu plnou zodpovědnost za prohru. skutečnost je taková: před třemi lety jsme udělali nový tým, který spadl do 1.ligy, po roce jsme se vrátili do extraligy a skončili druhý a letos jsme obhájili druhé místo. Dělám to pro radost,každá sezóna mě stojí z vlastní kapsy cca 25 000,- Kč a spoustu volného času a cestování.
 
 
#3 Trenér 2016-11-01 22:38
Pane Simon myslím že se nemáte co vysvětlovat. Třeba vám se smůlou nevyšlo finále, ale dlouhodobě za váma stojí parádní výsledky. Je normální že pár závistivých lidí využije příležitosti si do vás kopnout a ulevit si.