Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


 • 10.01. 15:54 Pravidla - aut
  Rozhodčí vždy hledá stopu doteku míče s čárou. Pokud se jí míč dotýk ...
 • 10.01. 12:45 Pravidla - aut
  [quote="Stehlik":1ltfvyqo]je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč ...
 • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
  je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
 • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Ivan Matia: Fotbaltenis je jednoznačně definovaný Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 24.01.2016

2016 ivamatia 1(Košice) IVAN MATIA. Jméno, které na české a zejména slovenské nohejbalové scéně vyvolává rozporuplné reakce. Člověk, který je prezidentem druhé slovenské nohejbalové asociace SUN (člen federace FIFTA) a otcem projektu rozšíření nohejbalu mezi romskou komunitu, který má na svět osobité a veřejností často nepochopené názory, si během své dlouhé cesty dokázal najít řadu přátel, ale i řadu přátel ztratit. Málo platné, slovenský enfant terrible na rozdíl od mnohých jiných kritiků běžných zvyklostí jenom nekecá, ale i maká. Ale i on dobře ví, že bez kompromisu bude obtížné nalézt společnou řeč při dalším vývoji nohejbalu jak na Slovensku, tak na mezinárodní scéně. Přinášíme některé z jeho názorů na dnešní situaci.

Pane prezidente, šampionát federace FIFTA se hraje v celkem 13 disciplínách. Není to devalvace již tak malého sportu a malého počtu zúčastněných družstev?

Toto téma se diskutovalo již před třemi roky. Devalvací nohejbalu je už to, že se nohejbal rozdělil na dvě tzv. světové federace a nemá definované, co je to fotbaltenis a co futnet. Jde o to, že když existují dvě federace, měly by být dva sporty. Momentální stav je takový, že fotbaltenis vykrystalizoval na jeden dopad ve všech disciplínách a všech kategoriích. V této fázi vývoje nohejbalu je fotbaltenis jednoznačně definovaný. Futnet je kombinací jednoho a dvou dopadů a tedy on hledá svou cestu.

Měl jsem hlavně na mysli, zda v tak malém sportu udělovat 13 světových titulů není spíše pro smích.

Nepřijde mi to. Protože tento počet titulů je potřeba rozdělit na pět kategorií. Jestliže v každé kategorii jsou jednotlivci, dvojice, trojice, není to devalvace.

Fotbaltenis tedy vnímáte jako ustálený, jasně definovaný. Myslíte si ale, že je třeba u kategorií mládežnických nebo ženských opravdu jeden dopad vhodným řešením pro atraktivitu akcí a pro další rozvoj základny?

Z mých dlouhodobých trenérských zkušeností z házené řeknu, že není zachována postupnost. Není možné, aby se začalo trénovat nohejbal na jeden dopad. Je to špatné. Přirozený vývoj je tři dopady, dva dopady, jeden dopad. Pyramida směrem nahoru. Kdo chce přivést děti k nohejbalu, nemůže začít s jedním dopadem. To je nesmysl. Máte pravdu, že o atraktivitě třeba některých zápasů žen na světovém šampionátu se dá pochybovat. Občas se na to nedá dívat. Tady se dá hovořit o devalvaci našeho sportu.

Reprezentujete opoziční proud k činnosti slovenské asociace SNA. Jak se ale dívají na rozdělení nohejbalu na dvě federace zástupci FIFTA?

Podstatou všeho je, že došlo k mimosportovnímu, diplomatickému souboji funkcionářů. Jako kdyby v pozadí byla snaha o uchopení moci. Co je to za logiku, když se během dvou týdnů konají dvě mistrovství Evropy?  

Což se nestalo poprvé. Není blízkost či dokonce kolize termínů vrcholných mezinárodních akcí obou federací určitým záměrem?

Že by to byl vyloženě záměr, to si nemyslím. Ale možná nějaké taktizování v tom bude. Z hlediska historie má FIFTA ustálený systém pořádání šampionátů na konci roku. Jedna i druhá federace pozorně sledují, co se děje u protivníka.

2016 ivamatia 3Vraťme se ale ještě k tomu nešťastnému rozdělení nohejbalu.

Mám osobně pocit, že rozdělení na dvě federace bylo hlavně mocenskou záležitostí. Začalo to hanlivým označováním původní mezinárodní federace FIFTA názvem "balkánská mafie". Tento název ale neměl opodstatnění. Zejména, když se ke svému dítěti přihlásil zakládající muž a bývalý prezident původní IFTA Josef Rothenfluh ze Švýcarska. Který v roce 2011 po bojkotu některých zemí mistrovství světa v Istanbulu zorganizoval jednání v sídle Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne, na půdě olympijského muzea, kde se přihlásil ke svému dítěti. V tento moment ztratilo vulgární pojmenování "balkánská mafie" své opodstatnění.

Za velmi problematickou osobu v řadách FIFTA je považován Frederico Da Luz Tavares, v českých očích právě vůdce "balkánské mafie". Nereprezentuje i on určitou mocichtivou osobnost?

Samozřejmě že spolu hovoříme. Je členem exekutivy FIFTA, jeden ze tří nejvyšších představitelů této federace. Člověk, který je v Česku trochu hanlivě nazýván jako Mireček, je občanem cizího státu, černoch, který v roce 1994 reprezentoval Brazílii na mistrovství světa v Košicích. Je prezidentem dvou národních sportovních rumunských federací, tedy nesmírně zajímavý a úspěšný člověk. Jeho názory  zase tak dobře neznám. Nohejbaloví funkcionáři ale někdy nedokáži pochopit, že někdo může mít z hlediska svých životních zkušeností odlišný názor, za který bojuje a bojuje o vítězství. Samozřejmě má své chyby.

I v rámci jedné mezinárodní federace se bude diskutovat o demokracii. Možná je demokratické, ale i někdy kontraproduktivní až zneužitelné, pokud má každá národní federace stejný hlas bez ohledu na členskou základnu. Důsledkem pak může být i volba do exekutivních orgánů, kde často nejvyšší post obsazují zástupci mimo hlavní velmoci. Nenastal čas tento model přehodnotit? 

Asi nejvýstižnější odpověď dala situace ve fotbale. Z původního Poháru mistrů evropských zemí, kde každá země měla jednoho jediného zástupce, se vyprofilovala Liga mistrů. Kde nejsilnější země mají výrazně více účastníků. Fotbal je globálně nejvyspělejší sport, zatímco nohejbal je celosvětově velmi malý sport a musí k tomu teprve dospět. Zkusme si dnes představit vrcholnou mezinárodní akci s účastí čtyřech českých a čtyřech slovenských zástupců v jedné disciplíně.

Měl jsem na mysli spíše oblast funkcionářskou.

Je to trochu absurdní situace vzhledem k vývoji v jednotlivých zemích. Protože lidi, kteří možná slyšeli o nohejbalu cestou v rychlíku, mají rozhodovat o například tom, zda soutěž jednotlivců mají hrát jeden nebo dva hráči, to je nesmysl

Hovoříte v souvislosti o rozdělení na dvě federace o mocenské záležitosti a devalvaci. Co tedy konkrétně vás vedlo k založení druhé asociace na Slovensku?

Po úspěchu filmu o nohejbale, který se umístil vysoko na mezinárodním festivalu v Miláně v roce 2007, se náš klub přihlásil do SNA a splnil všechny legislativní podmínky pro začlenění. I přesto, že jsme zaplatili všechny příslušné poplatky, za šest roků naší existence jsme nebyli připuštěni na jednu jedinou akci SNA. Dali jsme SNA přihlášku, jejíž převzetí potvrdil prezident SNA Gabriel Viňanský. Dostali jsme však vyrozumnění, že nesplňujeme podmínky pro členství, protože nemáme pět členů SNA v klubu. Když jsme si prošli stanovy SNA, je to absolutní nesmysl. V roce 2014 byly stanovy změněny, aby odpovídaly této nesmyslné podmínce, která dle našeho názoru neměla opodstatnění. Tuto podmínku proto považujeme za protiprávní a stále se považujeme za členy SNA. I přes to, že jsme ze strany VV SNA dodatečně ex post nebyli za člena SNA přijati.

Co je podle vás pravým důvodem dle vašeho názoru nestandardního jednání orgánů SNA v této záležitosti?

Na to existuje jedno jediné slovo - diskriminace. Nebudu specifikovat, zda je to vůči skupině mladých romských hráčů, kteří začali hrát nohejbal, nebo vůči mně. Do detailu jsme se tím nezaobíral. Reálný stav je takový, že v rámci nové federace UNIF mohou na soutěžích startovat maďarští, francouzští i další hráči jak na mistrovstvích světa či Evropy UNIF, tak FIFTA. Jen náš klub a Slovenská unie nohejbalu SUN ne. Dospělo to do stádia, že organizátoři českých mládežnických turnajů, kteří nás jako jediného zahraničního účastníka pozvali, byli pokutovaní za to, že jsme tam hráli.

Existuje na Slovensku i jiný klub, který má svých řadách větší množství romských hráčů?

Vím o klubu NK Revúca, kde dokonce hráč romského původu startoval na posledních mistrovstvích světa žen a juniorů v Kluži.

2016 ivamatia 2Není tajemstvím, že v dřívějších dobách i po jistých zkušenostech z Košic jste vy osobně měl k tomuto etniku odtažitější vztah. Co stojí za vaší změnou názoru?

To je nesmírně zajímavá otázka. Která už zasahuje do filozofie života. Pochopil jsme něco, co jsem asi dříve nechápal. V mém životě romská populace, věděl jsem o ní, ale byla mimo můj život. Náhle vešla do mého života, do konkrétního každodenního života a velmi dlouho mi trvalo, než jsem pochopil jednu základní věc. Že slovenský jazyk na Slovensku či český jazyk v České republice je pro ní cizím jazykem. Že doma mezi sebou hovoří romským jazykem. Chyba už je v té základní komunikaci mezi majoritní většinou a minoritou.  

Co vás ale přesvědčilo se romské menšině věnovat v nohejbalové oblasti?

Sport. Romové jsou nesmírně talentovaní. Olympijské hry nám ukazují historický příklad. Sportoviště a sport lidi spojují. Na rozdíl od činností, které musí vykonávat povinně, se ve sportu u romské populace našla zpětná vazba, že jich to na rozdíl od školy začalo bavit. Sport je tak spojovacím článkem. Tak jako třeba mají přirozený vztah k hudbě, dokáží úplně přirozeně přistoupit ke sportu. Začal jsem s nimi na škole v Kecerovcích pracovat.

Založil jste novou slovenskou asociaci SUN. Kolik má dnes členských klubů?

SUN je řádným členem mezinárodní federace FIFTA. Na vrcholné reprezentační úrovni máme velmi dobrou základnu na západním Slovensku, nedaleko Nitry ve Vinodole. Tam je majoritní komunita. Oficiálně máme v SUN kolem 800 členů.

Kolik je tedy v SUN sdruženo oddílů?

Tato otázka má úzké chápání. Na to se nelze dívat jen přes oddíly. My máme školy. Organizační schéma je jiné, než má SNA. Organizaci SUN nelze chápat jako součet oddílů a součet jejich členů.

SUN ale přece musí navenek vykazovat nějaké počty oddílů a jejich členy?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, kterou chcete slyšet. Toto téma bude řešeno na ministerstvu školství SR.

Jak vidíte další vývoj nohejbalu na Slovensku? Chce jít SUN vlastní cestou, nebo věříte, že se SNA naleznete společnou řeč?

Je trapné pro slovenský nohejbal, když má v celorepublikové mládežnické soutěži tři družstva. Přitom my se rok co rok, šest let celkem, pokoušíme zapojit do této činnosti a nejsme protiprávně připuštěni k účasti v soutěži. Jako příklad uvedu hráče našich partnerů z Velkého Záluží, kteří byli pozvaní na Slovenský pohár. Nám ale, ač jsme se přihlásili, bylo znemožněno se přihlásit. Přitom hráči ze Záluží reprezentují na šampionátu FIFTA. A budoucnost? SUN je důsledkem rozdělení mezinárodního nohejbalu na dvě federace. Jen Slovensko a Rumunsko má v obou federacích řádné zástupce.

Co tedy říci závěrem?

Jestliže i nadále mají v nohejbalu existovat dvě mezinárodní federace, musí se z nohejbalu stát dva různé sporty. Snad nejhorší je honba ze členskou základnou vytvářením umělých zemí, umělých oddílů a bojkotování těch skutečných. Toto je pro nás v SUN nejbolavější věc, která se děje.

Troufnete si předpovědět vývoj mezinárodní scény v příštím desetiletí? Zůstanou dvě federace, převálcuje jedna druhou, nebo dospějí k diplomatické dohodě?

Netroufnu si tipovat. Věřím nohejbalistům, že se rozhodnou dobře.

 

 

Komentáře   

 
#81 Tomáš 3 2016-01-31 19:54
Pravda pravda. Taky si to myslím. Už ho odvolejte.
 
 
#82 M.Šnídl 2016-01-31 21:04
Víc se 78ko snažit nejde. Několikrát VH přijala usnesení ve prospěch Prahy, ale VV tyto usnesení nikdy nesplnil, jak je ostatně u něj už zažitým, dobrým zvykem. Odpracovat a prosadit něco s tím, že vám to vedení bude bojkotovat opravdu nejde do nekonečna a ty, evidentně závistivý blb,kdyby si se o ten nohejbal trochu zajímal,tohle všechno by si věděl a neplácal tady ty svoje prostoduchosti. Zbav se svýho maloměšťáckýho syndromu čouhající slámy z pr..le a nebudeš muset být z "vy Pražáci" tak hotovej."Vy Pražáci" se snažit nemusí na VV ČNS vůbec, jelikož jim vše funguje a prakticky k životu nikoho nepotřebují, akorát že "vy Pražáci" se snažili myslet trochu na budoucnost a chtěli vždy spolupracovat, neboť se vždy cítili součástí ČNS jako celku. Za to dostávají pokaždé,když něco chtějí klackem přez záda a ještě musí poslouchat takový stupída, jako si ty a petrové 1-5, tomášové, Sokolové a podobně. Pochop konečně, že tvůj anonymní příspěvek má cenu hnoje, co máš na podrážkách.
 
 
#83 Petr 2016-01-31 21:41
Nikde nevidím Klenikuv článek co sliboval už minuly týden. Vim, ze nedodržuje pravidla a rady a jeho slovo nic neznamená, ale čekal jsem ze překvapí.ale v pohodě, ovcím Kamil vyhovuje.
 
 
#84 Petr S. 2016-01-31 21:59
Vážený pane Šnídle. Mrzí mne, že v předchozím příspěvku píšete v souvislosti se mnou jako o žádném hňupovi a hned v dalším jako o stupidním člověku. Styl práce, kde místo argumentů znějí urážky, bych u jednoho z předních představitelů Českého nohejbalového svazu v Praze nečekal. Nezlobte se, ale takto opravdu ne, taková diskuze pak postrádá smyslu.
 
 
#85 M.Šnídl 2016-01-31 22:15
Vážený pane anonyme, opravdu pro mě nemají vaše příspěvky pražádnou váhu a hlavně s vámi nediskutuji. Pište si co chcete, je mi jedno, kterého anonyma kde co mrzí, či nemrzí.Pokud máte alespoň trochu té anonymní cti v těle a nedokážete se podepsat, pište si co chcete, ale nejmenujte. Párkrát v životě mě někdo udal a vždycky to byl zasr...j anonym. Myslím, že je to ta největší svoloč v každé době.
 
 
#86 Trenér 2016-02-01 00:16
A proto Petře po vzoru Pražáků musíš točit tři jména a pak už zasranej anonym nebudeš. Jen pro zajímaviost si projdi výskyt příspěvků, stavbu vět, větné členy, použití zájmen. Pak pochopíš.Já hlavně pochopil že mu vůbec o žádný nohejbal nejde. Je to jenom boj o moc. Ale Praha se už obměny brzo dočká.
 
 
#87 Doplnenie faktov I 2016-02-01 08:51
Článok "Ivan Matia: Fotbaltenis je jednoznačně definovaný" bol uverejnený 24.1.2016. Rozhovor sa uskutočnil v priebehu posledného dňa II. ME EFTA/UNIF vo futnete mužov v Humennom 15.11.2015, t.j. viac než dva mesiace predtým.
Medzitým sa v dňoch 18.-22.11.2015 v rumunskom Targovišti uskutočnili XII. ME FIFTA vo footballtennise mužov, IV. ME FIFTA vo footballtennise žien, III. ME FIFTA vo footballtennise juniorov U-18, II. ME FIFTA vo footballtennise mixov dospelých a I. ME FIFTA vo footballtennise mixov juniorov U-21 pod patronátom rumunského ministerstva pre mládež a šport (Ministerul Tineretului si Sportului – M.T.S.).
Fotodokumentácia je na webovej stránke http://www.frft-caj.ro/ - link pod názvom EUROPEAN CHAMPIONSHIP TARGOVISTE 2015 - viď:
http://www.frft-caj.ro/album.php?lang=ro&id=287
 
 
#88 Doplnenie faktov II 2016-02-01 09:30
Faktografiu k článku "Ivan Matia: Fotbaltenis je jednoznačně definovaný" rozširuje webová stránka http://www.frft-caj.ro/ v týchto materiáloch:
1. Článok "Campionatul European de Fotbal-Tenis 2015" + "Descarca: The official invitation of European Championsh 2015" - link:
http://www.frft-caj.ro/articol.php?lang=ro&id=286
2. Článok "Aur pe linie la Campionatul European 2015" + "Descarca: The E.C. Final Clasification 2015" - link:
http://www.frft-caj.ro/articol.php?lang=ro&id=289

Faktografické porovnanie histórie majstrovstiev Európy FIFTA vo footballtennise 1987-2015 (12 ročníkov) s majstrovstvami Európy EFTA/UNIF vo futnete 2010-2015 (2 ročníky) - viď Nohec magazín - Nohec fórum - Reprezentace a mezinárodní nohejbal - vlákno XII. Majstrovstvá Európy FIFTA 2015 - link:
http://www.nohecmagazin.cz/nohecforum/viewtopic.php?f=4&t=478
 
 
#89 Petr 2016-02-01 11:50
A co jako pane Matio? Máme si z toho sednout na prdel nebo jako co. Ano, že se konají ještě nějaké mistrovství FIFTA víme. Doporučuje příště ve Photoshopu naklonoivat pár diváků do hlediště ať jich tam není dvacet.
 
 
#90 Tomáš 2016-02-01 13:15
Petře musím se zastat KK, koncepci mezinárodního nohejbalu nelze sesmolit po večerech během 14 dní. Pastor s Viňanskou se na KK vyprdli a UNIF teď žije jen a jen díky ČNS, sliby SNA a švýcarů jsou kdesi. Vypadá to, že KK naletěl, společně s ním i český nohejbal, uznejte, je v lidských silách unést tři prezidentské tituly?
 
 
#91 Petr II 2016-02-01 13:50
Tomáši umíš taky jiný téma než Kleník a výbor svazu? Nebo jenom papouškuješ Šnídla, který nic jiného nedělá už pět roků.
 
 
#92 tomas 2016-02-02 14:18
p. Matio jste jistě aktivní, jenže jedna věc vám nejde. Vy napíšete dlouhý text a v něm se úplně ztratí hlavní informace. Někdy kydž to po vás čtu jí ani nemůžu najít. Jako třeba teď tady vůbec nechápu co jste chtěl říct. Možná to bude jeden z vašich problémů proč vás lidi nechápou. Zkuste příště napsat jenom pár vět a hnedka na úvod vypíchnout hlavní informaci.
 
 
#93 Doplnenie faktov III 2016-03-13 08:42
Nohec magazín - Nohec fórum - Reprezentace a mezinárodní nohejbal - Re: XII. Majstrovstvá Európy FIFTA 2015 - od Ivan Matia - ned 13. bře 2016 8:28:15 - 36 videí na YouTube - LINKY (č.1, 2, ..., 36).
 
 
#94 Proč 2016-03-14 16:26
Pokud se člověk na ty videa podívá,tak zjistí že na tom ta FIFTA asi není zas tak zle.Na počet zúčastněných víc zemí než v Humeném a výpravy docela početné.Ty dorostenci kdyby hráli na dva by také nebyli marný.Škoda že spolu nechtějí obě federace najít společnou řeč,asi by to bylo pro celý nohejbal přínosem,když by mohli všichni hrát na společném MS.Je vidět že UNIF nikoho nepřetáhnul,ale v zemích se rozdělují nohejbalisti na dvě fed.jako na Slovensku,což v tak malých počtech hráčů asi pro rozvoj není zrovna nejlepší.UNIF je jasně lepší v kvalitě pořádaných akcí a hry ve finálových bojích díky repre ČR a SR,ale víc v tom nevidím.Tahle dvojakost u tak malého sportu nemůže do budoucna ničemu prospět.
 
 
#95 M. Hlavsa 2016-04-22 22:10
Film zo roku 2004, který Ivan vymyslel, já natočil a ladisav Novotný (Lavid) sestříhal. Lví podíl má Katja, ta tomu dala celkovou formu, pro někoho možná jsou ty verše úplně mimo, ale už tot ak prstě je.

Ivan spunktoval tu cestu do Milána, finance mu na to (aspoň co vím) nikdo nedal.

Tehdejší ČNS na to přispěl finanční částkou, větší část toho jsme ale financovali sami.

Někdo může namítnout, proč do toho tahat bělosrusko a verše a další zdánlivě nesouvidející věci. V tom filmu je totiž osaženo víc, než jenom pouhý popis sportu. A podbný vysvětlující film je pro nohejbal zapotřebí. Tehdy i teď - i když o něco míň.

Proč?

Tak se podívejte na anketu na začátku a zkuste být objektivní.

My jako tvůrci se nemáme zač stydět.

https://www.youtube.com/watch?v=vlYxls6JCI0

P.S. případné komentáře prosím piště i na YouTube, nejen sem.
 
 
#96 M. Hlavsa 2016-04-22 22:12
Omlouvám překlepy, jsem spíš zvyklý pracovat s kamerou.....
 
 
#97 Hana 2016-04-23 09:22
Pane Hlavso děkujeme za vysvětlení. Nikdo neubírá zásluhy. Jestli si to dobře pamatuju tak problém byl na straně I. Matii. Váš slavný film možná nikdo v Čechách neviděl. Až teďka. Dík za odkaz. Přijde mi divné když jak tady píšete, náš svaz dá na něco peníze a pak si to Slovák přisvojí.