Rozhovory
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2015 nrkop 1(Modřice) Staronový král. Sedmadvacetiletý ranař, opora Modřic a české reprezentace, muž, který sbírá úspěchy bez ohledu na druh hry podle počtu dopadů či podle počtu hráčů na ploše. PAVEL KOP podruhé v řadě a potřetí celkem převzal trofej, určenou vítězi ankety Nohejbalista roku ČR mužské kategorie. A bylo to o parník, spíše tedy o tanker. S vítězstvím je spojená i jistá povinnost symbolicky uzavřít právě proběhlý soutěžní ročník. A tak také činí.

Obhajoba anketního vítězství, navrch rekordním rozdílem i rekordním počtem bodů, co to pro tebe Pavle znamená?

Jsem velmi moc spokojený s letošní sezonou. Určitě to byla moje doposud nejvydařenější. Anketa Nohejbalista roku je pro mne třešnička na dortu, určitě by si ji zasloužili i moji spoluhráči z oddílu.

Čím si vysvětluješ ta rekordní čísla?

Myslím si, že jsem získal hodně bodů ze statistik a za umístění z mistrovství Evropy. Jinak si to vysvětluji tím, že hlasující mi dali větší podporu v anketě, než mým modřickým spoluhráčům.

Třetí výhrou mezi muži ses zařadil mezi největší jména historie ankety. A ve tvém případě to rozhodně nemusí být konečná. Je reálné dostihnout šestinásobného vítěze Bubniaka?

Jsem hrdý na to, že jsem se potřetí stal Nohejbalistou roku. Přeci jenom je to v našem malém sportu to největší dosažitelné ocenění. Dostihnout Petra Bubniaka bude nesmírně složité. Ale pokud bude sloužit zdraví, udělám pro to všechno. Protože nohejbal mne baví stále a pořád.

Kop, Vanke, Doubrava, Mrákava, Bubniak, Kalas, Bláha, Ungermann, Tirpák. Dříve Hochmann, Ticháček, Žalud, Šmejkal, Kopecký... Má vůbec naději někdy vyhrát anketu ryze defenzivní hráč? A nebylo by snad vhodnější rozdělit anketu na ofenzivní a defenzivní kategorii, jako tomu bývalo v osmdesátých letech?

Již několikrát jsem v rozhovorech říkal, že pokud ofenzivní hráč nemá kvalitní spoluhráče na nahravačském a polařském postu, tak nemůže dosáhnout nějakých velkých úspěchů. Já měl a mám to štěstí, takže z velké části je to i jejich vítězství. Kdyby se anketa rozdělila na smečaře a polaře, tak by to nemuselo být špatné.

Již tradičně se ohlédněme postupně za tím, co tě vyneslo na trůn. V extralize jsi odehrál 50 zápasů s 74procentní úspěšností v základní části, v play-off poté 10 zápasů s 80procentní úspěšností. Jak hodnotíš tato čísla?

Čísla to jsou samozřejmě velmi hezká, jsem spokojen s letošními výkony. V Modřicích jsme si s klukama dělali srandu a velmi se hecovali, kdo bude nejlepší. Dokonce mi několikrát záměrně nefandili v singlu.

2015 nrkop 3Ačkoli se letošní ligový ročník z pohledu výsledků vašeho družstva nevymykal většině posledních, v anketě se do první pětice hráč jiného družstva nepodíval. Připomíná to výsledky ankety z roku 2012, kde modřičtí hráči obsadili 1., 3., 4. a 5. místo. Čím si to vysvětluješ?

Abych byl upřímný, tak po uplynulé letošní sezóně jsem tato umístění čekal. Vyhráli jsme s Modřicemi během roku v podstatě co vyhrát šlo, zúčastnili jsme se mistrovsví Evropy a měli jsme nejlepší statistiky.

Na domácích šampionátech jsi získal zlato, stříbro, bronz. Jsi zároveň jediným hráčem, který stál na stupních vítězů všech tří akcí. Je to právě tvá všestrannost, co imponuje těm, kteří ti posílají hlasy?

Letos jsem zkompletoval všechny medaile, zlato, střibro i bronz. Chtěl jsem ale konečně vyhrát mistrovství republiky dvojic. To byl jediný titul, který mi ve sbírce chyběl. Jsem moc šťastný, že se to konečně povedlo!

Z mistrovství Evropy máš doma dvě zlaté medaile. Jaké pocity se ti vybaví při zmínce o nich?

Mistrovství Evropy byla parádní akce, vrchol sezóny. Když kouknu doma na medaile, vybavím si skvělou partu lidí, se kterými jsme dokázali vyhrát. Ačkoliv každá jiná, než zlatá medaile, by pro nás byla neúspěch, nebylo to úplně jednoduché.

Jenže při generační obměně kádru vašeho největšího rivala si mnozí myslí, že ve dvojicích a trojicích získat zlato bylo povinností.

Samozřejmě kdyby nastoupili bratři Perunové s Janem Brutovským jako v roce 2012 v Nymburce, bylo by to úplně jiné. Ale musím říci, že jsme byli skvěle připraveni. Pojali jsme vše zodpovědně. Můj názor je, že minimálně jednu zlatou bychom si také odvezli. V dnešní době má slovenský výběr velmi mladé hráče a spoustu práce před sebou.

Reprezentace je tvořena vesměs hráči z Modřic, vede jí trenér Modřic. Z hlediska sportovního je to asi v pořádku, ale nemůže tady nastat něco podobného, jako se stalo na Slovensku v případě DPMK? Myslím tím určitou frustrace ostatních oddílů.

V reprezentaci by měli hrát ti nejlepší. A s čistým svědomím mohu říci, že trenér Petr Gulda vybral ty nejlepší. Kdyby si zasloužil hrát někdo z jiného oddílu, tak by hrál. V tom opravdu nevidím nějakou frustraci.

Poslední část výsledkové pyramidy tvoří nesvazové turnaje. Jak tady vypadal ročník ve tvém podání?

Jelikož člověk má již trochu jiné povinnosti, tak jsem neměl tolik času objezdit všechny velké a krásné turnaje. Zúčastnil jsem se mého nejoblíbenějšího turnaje ve Vsetíně, kde jsme skončili myslím třetí. Dále jsem byl v Přerově, na Šacungu a na Poslední smeči. Na všech turnajích jsme byli v semifinále.

Pochopitelně v anketě hlasující experti mohou přihlížet i k mimosoutěžním kvalitám, k chování, vystupování, přístupu k reprezentaci, k členské základně. Cítíš se jako vzorňák, průměr nebo spíše jako rebel?

Tak to je hezká otázka! Určitě se mi ostatní kamarádi budou za tuto odpověď smát, ale jsem vzorňák.

Náš redakční kolega Kachna si tě po evropském šampionátu vzal na paškál a vykreslil tě ve svém satiricky laděném článku jako hrozného sobce. O koncových hráčích ve všech sportech se říká, že tam sobectví je nezbytné. Souhlasíš s touto tezí?

V našem sportu sobectví dle mého názoru neexistuje, není důvod. Nehrajeme to za miliony, jako fotbal, hokej, tenis... Novinářská kachna mne pobavila, ale všem mohu říct, že opravdu to byla kachna! Já jsem úplně jiný člověk.

Další redakční kolega Stehlík si několikrát posteskl, že zatímco zde na Nohec fóru či v komentářích článků své názory prezentuje kdejaký jouda, ani k zásadním tématům nezaznívají hlasy hráčské špičky. Proč?

Já již od jisté doby na tyto fóra raději nereaguji. Nejsem drbna jako ostatní a co si kdo píše, je mi celkem jedno.

2015 nrkop 4Ono je ale vždy důležité, aby základna znala názory těch, kteří jí reprezentují navenek. Bez zpětné vazby se těžko může jakýkoli sport dále rozvíjet. Myslíš, že si to třeba reprezentanti a další špičkoví hráči uvědomují?

Tady nebudu odpovídat.

Zkusme to přesto, alespoň ve stručnosti. Začněme tedy u názorů krále ročníku. Jaký je třeba tvůj pohled na mezinárodní rozvoj? Je to automatická nezbytnost, nebo pouze nutné zlo, nebo zbytečné mrhání peněz a lidským potenciálem?

Každý sport by se měl mezinárodně rozvíjet, je to jenom ku prospěchu.

Domníváš se, že odlišnost mezinárodních pravidel od těch tuzemských je tak zásadním problémem, aby ovlivňoval domácí scénu?

Myslím si, že to domácí scénu příliš neovlivňuje. Buď chceš na jeden dopad hrát, nebo nechceš. Nikdo to nikomu nevnucuje.

Ty sám hraješ nesvazové turnaje dvojic a trojic na tři, svazové akce na dva a mezinárodní akce na jeden dopad míče. Soudě dle výsledků, evidentně ti to problém nedělá. Je jednodopadová hra takovým strašákem oprávněně?

Já si rád zahraji všechny typy nohejbalu. Opravdu mi nedělá problém se během půl hodiny přeorientovat. Strašák to určitě není. Ze začátku jsem si říkal, že to prostě nepůjde. Ale postupem času nás to v Modřicích baví a kvůli zrychlení treninků často hrajeme právě jen na jeden dopad

Jistě na mezinárodních akcích hovoříš i s hráči a trenéry z jiných zemí. Myslíš si, že prosadit dvou nebo třídopadová pravidla je v současné době nereálné?

Určitě by pro rozvíjející země bylo jednodušší hrát na dva nebo tři dopady. Ale zároveň by to byla strašně pomalá hra, pomalý sport.

Na tuzemské scéně zažil mírnou krizi republikový svaz, kterým personálně zahýbala zejména poslední kauza. Dovolíš si zmínit svůj názor na věc?

Absolutně nevím co se stalo. Vím že proběhly nějaké rezignace. Ale já hraju nohejbal, nejsem bafuňář.

Pro příští rok se mění hrací systém nejvyšších mužských soutěží. Bude to změna k lepšímu?

Nevím ještě, jak se změnil. Takže nevím, jak to bude vypadat.

Jak se díváš na snahy zkrátit dobu trvání ligového utkání, a to např. snížením počtu hráčů pro utkání nebo snížením počtu zápasů v utkání?

No my když hrajeme, tak většina zápasu trvá maximálně dvě hodiny. Takže nevím, jak to ještě zkrátit.

Hráčů ubývá. Řešil bys situaci snížením minimálního počtu hráčů pro utkání, snížením počtu družstev v ligových soutěžích, jiným způsobem, nebo zatím nic neměnil?

Určitě bych nic neměnil, šest hráčů je optimální.

2015 nrkop 2Máš nějakou vlastní vizi, kam by se nohejbal měl vyvíjet?

Svou vizi? Chtěl bych založit ve východních čechách svůj tým. Chtěl bych s ním co nejdále postoupit, abych nemusel trávit tolik času v autě na cestách.

Ukončíme teď průřez tvými názory na některá zásadní témata a vrátíme se zpět na hřiště. V jakém dresu tě vůbec uvidíme příští sezónu?

Příští rok mě uvidite ještě v dresu Modřic, ale už poslední sezonu.

Cítíš se na vrcholu sil, nebo myslíš, že ještě to nejlepší máš teprve před sebou?

Myslím, že zažívám vrchol. Letos do čeho jsem kopl, to se povedlo. Chtěl bych na to ještě pár let navázat.

Zbyla ti vůbec ještě nějaká nedosažená meta, kterou toužíš vyhrát?

Chtěl bych vyhrát mistrovství světa v příštím roce, které se koná u nás.

Bývá zvykem, že král ročníku zde pronáší závěrem nějaké poselství či přání směrem k široké nohejbalové základně. Jaké je to Pavla Kopa?

Rád bych popřál všem nohejbalistům úspěšný nový rok, hodně zdraví a hlavně málo zranění!

 

Komentáře  

#9 Tomáš 2016-01-03 20:19
DN: Stačilo by udělat anketu mezi účastníky MS či ME ve futnetu (všichni reprezentanti - dohromady cca 100-150 hráčů), aby se vyjádřili, co jim více vyhovuje. Tato forma dialogu zřejmě neprobíhá ani mezi funkcionáři, když se nemají ke změně. I když dají se považovat oni prezidenti svazu z Kanady, USA či MALI za seriozní funkcionáře? Bude někdy v budoucnu schopná některá z těchto zemí uspořádat MS na úrovni?
Citovat
#8 DN 2016-01-03 17:54
Chápu,že moje vidění a popsání problematiky této hry není některým po chuti,což je normální.Kdo používá selský rozum snad pochopil,že mně jde o to,aby se tato hra dostala na slušnou úroveň nejenom počtem zemí,ale hlavně svojí sportovní úrovní a je mně jedno kdo,jak a co pro to udělá.Hlavně, když se o to bude alespoň snažit.Myslím,že by to mělo být společným zájmem už proto,že to je sport, který zde hrajeme-tedy dvojdopadová hra,kterou prosazuji jako mezinárodní pro všechny kategorie!A jestli se něco nepodařilo „Frantovi“,nebo to podělal “Pepík“ teď není důležité.Proč se o to ale nesnaží současný „Jarda“,který k tomu má podmínky a možnosti, jaké ti před ním neměli,hlava nebere.Rozhodně však bude prospěšnější,zabývat se perspektivou této hry/doma i venku/,než se hrabat v tom co,kdo,kdy,jak a coby,kdyby... Pokud to ovšem někomu dělá dobře,tak-proti gustu...A jestli ti neodpovídá Nováček,tak se obrať přímo na Stehlíka.Také si rád-a nejenom já-přečtu jeho pohled na tuto problematiku.
Citovat
#7 Trenér 2016-01-03 13:59
Znova se zeptám a už sem se několikrát ptal i dřív D. Nováčka, který nikdy neodpověděl. Proč když se konečně před asi patnácti rokama podařilo dohodnout že se bude hrát na dva dopady, byli p. Stehlík s dalšíma vykopnutý? To nebyla slepota? Myslím že právě tam se to celé prosralo na celý čáře. Nabízí se i jiné vysvětlení, ale…
Citovat
#6 DN 2016-01-03 11:45
Trojdopadová hra není na programu a tuším, že na mezinárodním poli se snad nikdy ani nehrála-i když borcům „světa“ by slušela! Anomálii, kdy se ligové soutěže nehrají podle mezinárodních pravidel, žádný zavedený sport nezná. Bohužel, tomu domácímu dvoj a troj, stejně jako mezinárodnímu jednodopadu prezidentuje člověk, který buď trpí sportovní slepotou, nebo je futnetem okouzlen. Nabízí se i jiné vysvětlení, ale…
Citovat
#5 Tomáš 2016-01-02 22:55
DN: Ta otázka je položena matoucím způsobem, resp. odpověď nerozlišuje zda-li tázaný měl na mysli hru na 2 či 3 dopady. Mezitím je podstatný rozdíl, stejně jako mezi 1 a 2 dopadovou hrou.
v tuzemsku ("mecce" nohecu)prezident ČNS zašťiťuje 2 dopadovou hru, s tím, že nehodlá v extralize hrát na 1 dopad. Stejná osoba, jakožto vedoucí hnutí Unif, zašťiťuje 1 dopadovou hru a podporuje tvorbu pravidel pro hru futnet. Toto umělé štěpení působí nekonceptuálním dojmem. Jestliže se KK nepovedlo sjednotit názor v členských zemích UNIF, aby hráli na 2 dopady, tak tu budeme mít určitý paskvil, kdy naši reprezentanti budou trénovat 1dopad týden před MS, které vyhrají bez ztráty kytičky, a nejelpší nohejbal bude k vidění v extralize (půlka hráču z extraligy by měla z MS zlatou), a to na 2 dopady.
Citovat
#4 DN 2016-01-02 16:24
Redaktor-Jistě na mezinárodních akcích hovoříš i s hráči a trenéry z jiných zemí. Myslíš si, že prosadit dvou nebo třídopadová pravidla je v současné době nereálné?
Hráč-Určitě by pro rozvíjející země bylo jednodušší hrát na dva nebo tři dopady. Ale zároveň by to byla strašně pomalá hra, pomalý sport.
Ptám se místo redaktora - a nebylo by prospěšnější hrát pomalejší hru-ale dobře, než rychlejší-ale mizerně? A existuje vůbec nějaká studie o rychlosti jednodopadové a dvoudopadové hry? A konečně - proč tu pomalou hru hrajete v "nejlepší" světové lize?
Citovat
#3 Aleš Rabas 2015-12-30 20:28
To Pavel dokáže taky, vím to z vlastní zkušenosti.
Citovat
#2 Radek 2015-12-30 07:54
Lidi milují Vildu hlavně protože hrál technický nohejbal. Taky protože si na turnaje dokázal vzít k sobě nýmandy a klidně turnaj vyhrát.
Citovat
#1 Tomáš 2015-12-29 21:18
MM pogriloval nohejbalistu roku, škoda některých strohých odpovědí. Jak se říká, zpívej píseň, koho chleba jíš. Aneb, každý nemůže být Ungermann. Kopík je takový nohejbalový D. Lafata, usměvavej, hodnej kluk a je nejlepší. Ungermann byl rebel, něco jako Honza Bergr, kterýho lidi milovali, nejen kvůli pestré hře, ale i schopnosti seřvat autoritu (komanče).
Citovat