Rozhovory
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2015 memrozhovorkop 1(Humenné, Slovensko) Na jeho první a poslední evropskou medaili už pomalu sedal prach. Zatímco před osmi lety v Trenčíně reprezentoval v disciplíně jednotlivců (bronz), svůj druhý evropský šampionát, konaný znovu na Slovensku, mu přinesl úspěch ve dvou dalších disciplínách. Modřický bijec PAVEL KOP se v Humenném stal dvojnásobným mistrem Evropy v elitní kategorii a velkým podílem tak přispěl k celkovému úspěchu českého výběru na této akci. Jako nejen česká smečařská jednička i symbolicky celý šampionát ukončil. Nejprve ve třetím setu finále trojic zajistil svým úderem českému komandu mečbol a poté na bloku bodově zavřel Brutovského útok.

Pavle, jsi dvojnásobným mistrem Evropy. Parádní pocit, že?

Určitě. Chtěli jsme být v obou disciplínách v pohodě ve finále, což se podařilo. Že jsme obě finále zvládli a máme zlato, to už byla třešnička na dortu.

Ohlédněme se ve trojkách na cestu české formace do finále.

Nebylo to zase tak úplně snadné, jak to vypadá. Bylo nás pět v sestavě, trenér chtěl zkoušet veškeré varianty. Máte jen dva zápasy ve skupině, pak už čtvrtfinále, semifinále... Těch zápasů se odehraje relativně málo a když přijde klíčový zápas, nejsme asi všichni rozehraní tak, jak bychom si představovali.  

Když trenér v průběhu turnaje rotoval sestavou, tobě to moc nevyhovovalo?

Měli jsme slabou skupinu, kde soupeři nekladli odpor. Bylo by lepší, kdyby se hrálo třeba pět zápasů ve skupině, abychom se trošku rozehráli.

Po postupu ze skupiny vás ve čtvrtfinále čekala Ukrajina.

V prvním setu na mém postu hrál Honza Vanke a došlo tam zpočátku k nějakým problémům. Pak se kluci zkoncentrovali a dohráli to. Já jsem šel na druhý set a ten už byl bez komplikací.

2015 memrozhovorkop 2Přišlo semifinále s Rumunskem. Jak tam se to z tvého pohledu vyvíjelo?

Narazili jsme na houževnaté mladé Rumuny, kteří mají vynikající pole. My byli takoví chcíplí, jakoby bez motivace. I když jsme vyhráli, nehráli jsme dobře. Potom jsme si řekli, že s tím něco musíme do druhého dne udělat. Tak jsme si to vyříkali a ve finále jsme už všichni odvedli 99procentní výkon.

Ty jsi to také neměl úplně lehké, byl jsi v základu dvou disciplín. Jak jsi to zvládal fyzicky?

Nebylo to tak hrozné. Z domácích turnajů jsme zvyklí hrát za den sedm nebo osm zápasů, tady jsme ani tolik nehráli. Fyzicky jsem s tím neměl žádný problém. Naopak já jsem radši v zápřahu, než tento způsob, kdy je to rozložené.

Přišlo očekávané finále se Slováky, se zlatým koncem pro vás. Tvůj komentář k zápasu?

První set jsme vyhráli 11:3. Dominovali jsme ve všech činnostech. V příjmu, obraně, útoku vše fungovalo tak, jak má. Ve druhém setu nám trošku utekl začátek a za stavu 2:6 jsem střídal. Honza Vanke to ještě nastartoval a dotáhl to na rozdíl jediného bodu. Zejména Janko Brutovský hrál ale ve druhém setu skvěle, kopak krásné údery a zaslouženě Slováci druhý set vyhráli. Ve třetím setu jsem od trenéra dostal znovu důvěru a jsem rád, že jsem ho nezklamal. Chytili jsme začátek, pak už nás nesla nahoru euforie a konec jsme si pohlídali.

Třetí set byl rozhodnut za stavu 6:2. Pak po změně stran přišly další české body, ale v závěru ještě Slováci naposledy zmobilizovali síly a začali stahovat.

Ano, tuším že to bylo 9:3 nebo 9:4. Já jsem dvakrát neproměnil útok, Slováci z toho bodovali. Při tajmu jsme se dohodli, že budeme hrát to, co jsme hráli a už jsme si to pohlídali.

2015 memrozhovorkop 3Proti vám nastoupil i tvůj oddílový spoluhráč Bertko. Jemu ale finálový zápas vůbec nevyšel.

Ať už ve dvojicích Braňo Belko, nebo ve trojkách Míša Bertko nezahráli finálové zápasy dobře. Myslím, že to u mladých hráčů byla hlavně nervozita. Protože semifinále zahráli pěkně. Ve finále už to byla mladická nezkušenost z velké mužské mezinárodní akce.  

Slováci staví novou generaci hráčů, bývalé opory až na Brutovského chybí. Navíc z nějakých důvodů v Humenném chyběli i Ižol či Kilík. Znamená to, že budeme v následujících letech svědkem dominance českého výběru?

Dominancí bych to nenazýval. Slováci stále mají kvalitní hráče. Byl tu Laco Stupák, kterému nevyšel singl a navíc se zranil. Kdyby nastoupil ve dvojkách s Brutovským on, mohli nás potrápit více. Ale samozřejmě máme větší základnu, větší výběr hráčů, to nepopírám. Ale že by to byla až dominance, to myslím, že ne.

Nebude tedy česká převaha tak velká, jaká byla třeba u Slovenska v době jejich zlatých hattricků?

Ale doufám, že bude. Myslím, že poslední dvě, tři sezóny tomu dáváme hodně. Maximální množství času a chceme tedy vyhrávat.

Jak se ti vůbec na šampionátu v Humenném líbilo?

Překvapilo mě příjemně, že přišlo tolik lidí, kteří vytvořili krásnou kulisu. Hala byla na takovou akci ideální. Z mé strany naprostá spokojenost. Vládla tady výborná atmosféra, byla výborná parta. Byly to krásné čtyři dny.