• 31.10. 22:10 Pravidla - aut
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Češi přilétli z Montrealu se stříbrem Tisk
Napsal Jiří Sládek  |  Pátek, 23.08.2013

2013 spmontreal 10(Montreal) Světový pohár v kanadském Montrealu byl velmi kvalitně obsazen. V kategorii mužů se zúčastnilo pět nejlepších týmů mezinárodní scény (Slovensko, ČR, Francie, Jižní Korea, Maďarsko) a domácí Kanada. Šestice týmů byla rozdělena do dvou základních skupin, po nichž si proti sobě zahrály poslední týmy o páté místo, druhé týmy o bronz a vítězové skupin o celkové první místo.

Češi v základní skupině porazili Jižní Koreu ve dvou setech 11:9, 11:6. Sestava Vanke, Pelikán, Kokštein měla v prvním setu menší problémy s přesností nahrávky. Korejci už se totiž naučili alespoň základy blokování, a tak bylo útočení o něco složitější. I tak se podařilo české sestavě duel zvládnout. Ve druhém utkání se náš tým střetnul s domácí Kanadou. Montrealští borci uhráli velice vyrovnané utkání s favorizovanými Korejci, ale prohráli v závěru třetího setu kvůli vlastním chybám a sporným výrokům rozhodčích. I mužský výběr Kanady tak předvedl velké zlepšení oproti svým začátkům v Brně a Nymburce. Proti Čechům ale byli domácí hráči bez energie a odhodlání. Do hry nastoupil od začátku Jiří Doubrava a nekompromisně rozstřílel soupeře 11:1, 11:3. Češi tak postoupili ze skupiny přímo do finále.

Slovensko v základní skupině odehrálo dva zajímavé zápasy. Prvním soupeřem byla Francie, vedená akrobatickým smečařem Julienem Merciérem, kterou zdolal náš východní soused ve dvou setech (11:4, 11:9). Druhou překážkou na cestě do finále byl výběr Maďarska, jenž nedorazil do Kanady v dobré formě a prohrál jak se Slováky (11:8, 11:6), tak i v třísetové bitvě s Francií. Jedinou výhru si tak Maďarsko připsalo ze souboje o páté místo s domácí Kanadou. Do utkání o třetí místo postoupili Francouzi a Korejci. Zápas o bronz byl bezesporu nejpohlednějším (nikoli nejkvalitnějším) utkáním celého turnaje. Merciérovy nůžky proti variabilnímu útoku Korejců, to byl nohejbalový koncert. Ani jeden ze soupeřů nemá nijak oslnivý blok, a tak byl k vidění ofenzivní nohejbal. Akrobatické útoky, perfektně umístěné poloklepáky a další parádičky rozbouřily kanadské publikum. Navíc Korejci si stejně jako v Nymburce získali srdce místních diváků svým pokřikem KORE – A! Vyrovnané utkání se protáhlo až do třetího setu, kde Korejci vyprodukovali několik menších chyb a naopak Julien Merciér zpřesnil svůj útok. Francie tedy získala na světovém poháru bronzové medaile, Jižní Korea na velkou nohejbalovou medaili zatím čeká.

2013 spmontreal 11Finále bylo tedy opět záležitostí Čechů a Slováků. Trenér Marián Žigala tentokrát místo Patrika Peruna povolal dva mladé hráče, Michala Bertka a Igora Hulína. Sestavu Slovenska doplnil ještě legionář z české ligy Richard Makara. Trenér českého výběru Petr Gulda měl k dispozici Jana Vankeho a Jiřího doubravu do útoku a Radka Pelikána s Michalem Kokšteinem do pole. Původně měl do Kanady přicestovat také Pavel Kop, ale kvůli problémům s udělením víza musel modřický ranař zůstat v ČR.

Do prvního setu naskočili Češi s Vankem na útoku. V prostřední části si vypracovali tříbodový náskok, kterým jim dal jistotu v koncovce sady a výsledek 11:7 pro české barvy jistě Petra Guldu potěšil. Jenže drama teprve mělo přijít. Ve druhém setu naopak odskočili na rozdíl dvou bodů Slováci a český trenér poslal do hry Jiřího Doubravu. Tomu se podařilo slovenský tlak zastavit, ale rozjetý rychlík jménem Ján Brutovský dokázal českou trojici přetlačit 11:8. Šlo se tedy do třetího setu. Trenér Gulda ponechal na hřišti Jřího Doubravu. Velmi kvalitní a taktická hra v poli i na útoku zdobila oba soupeře a oko nohejbalového znalce si přišlo na své. Ve střední pasáži dokonce Češi získali dvoubodový náskok. Za stavu 8:6 pro Českou republiku už někteří diváci Slovensko odepsali. Jenže náš tradiční rival se dokázal zvednout. Pár malých nepřesností na naší straně a několik šťastných míčů na straně Slováků a rázem byla situace obrácená. Češi prohrávali a v napínavé koncovce se snažili ještě výsledek zvrátit, jenže Ján Brutovský je opravdu hráč světové extratřídy, který si závěry setů dokáže pohlídat. Třetí sadu tedy získal náš východní soused 11:9 a trofej ze světového poháru tak poputuje do Košic.

"Český tým žen skončil na prvním místě. My jsme skončili na druhém místě, protože jsme nestačili pouze na Slovensko. I tentokrát to ale bylo velmi těsné, protože v rozhodujícím zápase jsme prohráli ve třetím setu 9:11. To byla velká škoda. Jinak ale budu na Světový pohár v Kanadě vzpomínat jen v tom nejlepším, protože v Montrealu bylo vše skvělé a na vysoké úrovni," řekl karlovarský nohejbalista JAN VANKE.