Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


 • 10.01. 15:54 Pravidla - aut
  Rozhodčí vždy hledá stopu doteku míče s čárou. Pokud se jí míč dotýk ...
 • 10.01. 12:45 Pravidla - aut
  [quote="Stehlik":1ltfvyqo]je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč ...
 • 09.11. 18:41 Pravidla - aut
  je to stejné jako v tenise. Nesmí se míč dotknout čáry. ...
 • 31.10. 22:10 Pravidla - aut
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesnou definici rozlišující dopad mí ...
Nad Nymburkem se blýskalo (a Slováci divo bili) Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 10.12.2012

2012_msmuzu_20(Nymburk) Podivný meteorologický úkaz byl k vidění ve středočeském Nymburce. Trojí zablýsknutí na temné, ke  sněhové nadílce připravené obloze, nezvěstovalo nic dobrého. Vysvětlení tohoto v zimní čas nezvyklého jevu se nacházelo v hale místního sportovního centra. Nohejbalový světový šampionát, zde konaný, totiž měl přinést mnoho radosti tuzemským fanouškům a též loučícímu se trenérovi českého národního týmu. Jenže proti byli jak Maďaři, tak Slováci. Zejména úhlavní rival českého výběru se v roli hostů moc slušně nechoval a urval pro sebe kompletní zlatou sadu. Stejně tak, jako v roce loňském (ME), předloňském (UNIF Founding Cup) či předpředloňském (ME). Slovenská nadvláda světovému nohejbalu nikdy nebyla větší. A česká realita? Dvě stříbra plus bronz.

Zlato si zaslouží organizátoři nejen za to, jak se zhostili organizace třídenní akce s dosud rekordním počtem 21 zemí (byť nakonec to bylo po neúčasti Kamerunu "jen" 20). Škoda jen, že nymburská hala nejde nafouknout, tak by pak šampionát mohl na přímo shlédnout dvoj až trojnásobek diváků. Ti, na které se nedostalo, tak mohli vzít alespoň zavděk přímým televizním přenosem. Účast významných hostů, vesměs sportovních celebrit, je u akce tohoto formátu samozřejmostí. Stejně tak doprovodný program. Největší aplaus sklízela korejská reprezentace. Každý její zápas provázelo bouřlivé povzbuzování a můžeme prohlásit, že účast tohoto týmu posunula mezinárodní nohejbal o hodně vpřed. Nejde jen o to, v jakou šou dokázali korejští hráči proměnit každý, jindy možná nudný zápas. Ale i o jejich vystupování a o úroveň hry. Vezmeme-li v úvahu fakt, že zde nastupovali s hráči až třetího sledu, že jejich základnu tvoří na čtyři milióny hráčů, že řada hráčů výborně ovládá taekwondo či jiná bojová umění a přidáme-li si tradiční asijskou pracovitost a disciplínu, možné důsledky si jistě domyslí každý. Z tohoto pohledu lze hovořit o průlomu a nyní bude hlavně na činovnících mezinárodní federace, aby kuli železo, dokud je žhavé. Každopádně celkově je nymburský šampionát další hozenou rukavicí druhé mezinárodní federaci - FIFTA.

2012_msmuzu_22Ale nebyli to jen Korejci, kdo pozvedl sportovní úroveň šampionátu. Nepochybně svůj další úspěšný díl zapsalo Maďarsko. Dva bronzy z obou kolektivních disciplín a zejména singlové stříbro Istvana Pozderky, to je zřejmá odpověď na to, kdo je první mezi zbytkem světa. Vysoko stojí i zmíněná Jižní Korea (4. dvojice, 6. trojice), které nevyšel jen singl (17.). Tradiční souboj dvou "podmedailových" rivalů ze západní Evropy vyhrála Francie, která ve jednotlivcích a trojicích byla o stupeň výše, než Švýcarsko, ve dvojkách pak obráceně. Přesto se zdá, že francouzský nohejbal slevil z ambic, které ho provázaly po výsledcích na dřívějších šampionátech mužů nebo juniorů. Z mimoevropských zemí si po korejském celku nejlépe vedl výběr USA, který ve všech disciplínách vybojoval umístění v elitní desítce (8. jednotlivci, 7. dvojice, 9. trojice). Nymburská akce bude znamenat i poslední velkou akci pro některé hráče. Tím největším je zcela jistě muž, o kterém český trenér Jiří Šmejkal před šampionátem prohlásil, že je základním kamenem slovenských úspěchů. Zdravotní problémy s klouby posílají Martina Peruna předčasně do nohejbalového důchodu. Kdo dnes vzpomene, že podobné lapálie stály i u konce českého polařsko-nahrávačského mága let devadesátých, Miroslava Fritze.

2012_msmuzu_24Jednotlivci:

Opakovat klišé o tom, že v této disciplíně je největší konkurence, je opravdu zbytečné. Na medailové příčky pomýšlí nejméně šestice borců. Černého koně turnaje pak představovala nová anglická posila, bývalý slovenský mistr světa Marek Tomčišák. Právě ten už v základní skupině zle potrápil českého zástupce v této disciplíně, Karla Hrona. Český hráč se dále snadno vypořádal s Bulharem, Korejcem i Ukrajincem a postoupil tak z první příčky do čtvrtfinálové skupiny (se započítaným zápasem s druhým Tomčišákem). I tady se Hron se soupeři moc nemazlil, jak Francouzi, tak Američanovi dovolil uhrát jen devět míčů. Spolu s Hronem si postup do semifinále nakonec vyválčil Francouz. Ve druhé čtvrtfinálové skupině měl těžké problémy titul obhajující Slovák Ižol se svým pozdějším finálovým protivníkem s Maďarska (12:10 ve 3. setu) i se Švýcarem (15:14 v 1. setu). Do semifinále tak zamířili Slovák a Maďar. Jak se ukázalo, právě tato čtvrtfinálová skupina (k české nelibosti) vygenerovala oba finalisty. V prvním slovensko - francouzském semifinále se hrálo podle slovenských not. Druhé semifinále nezaskočilo českého zástupce Hrona v optimální náladě a po prvním prohraném setu ten druhý byl již v jasné režii maďarského reprezentanta. Český hráč si alespoň v nedělních medailových bojích dal malou náplast jasnou výhrou (2:0 - 11:4, 11:4) nad Francouzem, po nejlepším svém výkonu na šampionátu. Finále nabídlo repete čtvrtfinálového souboje Slováka Ižola s Maďarem Pozderkou a byl to maďarský hráč, který ve druhých polovinách setů možná nenašel tolik sebedůvěry. Vítězný Ižol tak potvrdil dalším titulem svou hegemonii této disciplíně. Je proto jen škoda, že ani tohoto šampionátu se nezúčastnil rumunský singlista Bobis.

Konečné pořadí turnaje:

1. Slovensko, 2. Maďarsko, 3. Česko, 4. Francie, 5. Švýcarsko, 6. Anglie, 7. Kanada, 8. USA a Polsko

2012_msmuzu_23Dvojice:

U obou kolektivních disciplín jsou karty rozdány jasně, byť občas se nějaký ten trapič z jiného státu najde. Češi a Slováci vesměs dominují, ale rozhodně to nedostanou zadarmo. České sestava pro dvojice, to byli Jakub Mrákava, Radek Pelikán a Jiří Doubrava. V základní skupině nenašla rovnocenného soupeře, postupně skolila debly z Baskicka, Jižní Koreje, Irska a Polska. Ve čtvrtfinálové skupině větší překážku nepředstavovala ani Ukrajina, zato Švýcaři ano. Ti vyhráli první set, ale na celkovou výhru pomýšlet nemohli. Do semifinále Čechy překvapivě doprovodila Korea, která zaskočila Švýcary. Druhá čtvrtfinálová skupina vyslala do semifinále Slovensko a Maďarsko, které v klíčovém mači zdolalo Francii. Obě semifinále byla v režii vítězů. Poražení semifinalisté z Jižní Koreje a Maďarska se střetli v souboji o třetí příčku, v něm však asijští hráči propadli. Očekávané finále nabídlo vyrovnaný souboj, Češi s Pelikánem a Mrákavou hráli dobře, ale zejména chybovali na podání. Když připojili v závěrečné třetině prvního setu další chyby v mezihře a na útoku, Slováci s Brutovským a P.Perunem se utrhli a nic neřešil ani příchod Doubravy za Mrákavu. Druhý set jako by tomu prvnímu z oka vypadl. Po výsledku 2:0 (11:8, 11:8) se mohli z titulu radovat slovenští hráči.

Konečné pořadí turnaje:

1. Slovensko, 2. Česko, 3. Maďarsko, 4. Jižní Korea, 5. Švýcarsko, 6. Francie, 7. USA, 8. Ukrajina 

2012_msmuzu_21Trojice:

V královské disciplíně se skutečně nedalo čekat, že by mělo jiné, než tradiční česko-slovenské obsazení. Domácí sestavu tvořili dva smečaři/blokaři, Pavel Kop a Jan Vanke, univerzál a nejvytíženější český hráč Radek Pelikán a dva nahrávači, Ondřej Vít a Petr Topinka. Moldavsko, Rakousko a Ukrajina, to byla jména českých soupeřů v základní skupině. Na rozehrání, doslova a do písmene. Se Švýcary ve čtvrtfinále to byla také hračka, ale nebývale se kousli Maďaři. Naštěstí těm v rozhodujícím setu došla odvaha i síla, alespoň postup mezi čtyřku si ale zajistili. Ve druhé čtvrtfinálové skupině si své tempo jela slovenská mašina s Makarou, Brutovským, bratry Perunovými a Černotou. Ze druhého místa Slováky doprovodili nahoru Francouzi, kteří v klíčovém zápase udolali Korejce. Stejně jako ve dvojicích, ani tady semifinále nenabídla nějaké větší zvraty. Slováci se poměrně lehce vypořádali s Maďary, taktéž Češi s Francouzi. V nedělním zápase o bronz se první set protáhl a nakonec jej získalo Maďarsko. Druhý set sice Francie vyhrála, ale v tom posledním už o výhře nemohla přemýšlet. Ve finále české akcie moc vysoko nestály a bohužel průběh zápasu to jen potvrdil. Základní sestava s Kopem, Pelikánem a Vítem sice doznala změny, ale nic na osudu zápasu nezměnila. Slováky zdobila nejen (stejně jako v deblech) bezchybnost, ale i obrovská dravost. Střídání Kopa za Vankeho v prvním setu sice přineslo naději, ale změna přišla už pozdě. Druhý set už slovenské trio Brutovský, P. a M.Perunové hrálo v těžké pohodě a Češi před ztichlým vlastním publikem přemýšleli, jak vůbec důstojně ztracený duel dohrát. 2:0 (11:8, 11:4) a halou v ten den potřetí zněla slovenská státní (nikoliv národní, jak se v nohejbale často chybně zdůrazňuje) hymna. To už na české hráče i fandy bylo příliš a hala se nebývale rychle vylidnila.

Konečné pořadí turnaje:

1. Slovensko, 2. Česko, 3. Maďarsko, 4. Francie, 5. Švýcarsko, 6. Jižní Korea, 7. Polsko, 8. Ukrajina 

 

Komentáře   

 
#1 Radek 2012-12-10 17:52
Tak Mako končí. Škoda, byl vážně nejlepší. Příště by Slováci mohli být bez něj hodně slabší.
 
 
#2 V.Pabián 2012-12-10 17:57
Dnes na ČR - Radiožurnál po 18.hod. do 19 hod. rozhovory s K.Kleníkem a J.Doubravou
 
 
#3 Antonín Stehlík 2012-12-10 18:45
Mám pro organizátory celé akce jen slova chvály, ikdyž určitě by se našly maličkosti k zlepšení. Celé MS ovšem snese srovnání s podobnými akcemi v ostatních i velkých sportech. Byla za tím určitě spousta mravenčí práce a zorganizování desítek pomocníků na všech možných místech. Ještě jednou, klobouk dolů! Za účastí tolika i exotických týmů muselo být obrovské množství kontaktů, telefonátů a emailů! Ať si říká kdo chce co chce, bez ohledu na umístění, u mladých určitě nohejbal "prodává" útok Francouzů a Korejců, ikdyž zatím není tak účinný. Možná toto je jednou z cest, jak do nohejbalu (futnetu) přilákat více mladých! Uznání patří také všem účastníkům, od Baskicka až po náš tým! Vyhráli zaslouženě Slováci, kteří mají vyjímečnou generaci a ještě z ní budou nějaký čas těžit. Oni prostě byli lepší a nedá se proti tomu nic dělat. Naši měli hodně velkou motivaci a možná ji neunesli, protože nohejbalisté jsou stejně dobří jako Slováci. Jen v hlavě je tam něco trochu jiné! Nezbývá než opravdu poděkovat všem, kdo se zasloužili o krásné zážitky během tohoto nádherného šampionátu. Mně se to moc líbilo!
 
 
#4 V.Pabián 2012-12-10 18:45
Tak je to právě na Radio-Wave
 
 
#5 Persching2 2012-12-10 23:57
Zákonitost je u průseronů vratká. Tam, kde z toho měli srandu, mají z toho po čase průser... Toť citát.
Před měsícem jsme v Brně nářezy dávali, teď jsme ňáký dostali.
 
 
#6 David 2012-12-11 00:03
Super akce, atmosféra paráda. Naše repre tochu skleslá. Ale až po dvojkách, čekalo se zlato a nic. Slováky už jsem neviděl tak hrát dobře. Přitom naši nebyli špatný, líbil se Hron i dvojka. Trojka do finále taky dobrá. Je těžký říkat kdyby. Možná budu sám, ale přišlo mi že se makalo o hodně víc, než na zápasech v lize a proto se mi to líbilo víc než liga nebo republika u nás.
 
 
#7 Milan Pivnička 2012-12-11 09:03
Naprosto souhlasím s Tondou Stehlíkem.

Obrovský dík organizátorům v čele s Kamilem Kleníkem, muselo to dát obrovské množství práce, ale výsledek byl úžasný, jak někdo napsal na zetkách - "nadčasová akce" - ten termín podle mě sedí.

Všichni naši kluci makali a dali tomu všechno, bohužel slovenská nohejbalová strojovna se ani jednou nezadrhla.... Hlavně ať se naši klucííí nenechají otrávit těmi blbými kecy na zetkách, nemají se za co stydět, makali co to šlo, hold Slováci byli lepší. Je to sport, příště to zase může být všechno jinak....
 
 
#8 David 2012-12-11 09:44
Jestli něco bylo na ZZZZ proti naší repre tak bych to neřešil. Tam se chodí chodí jenom primitivové ulevit. Podepsal bych se pod p. Pivničku. Mně se fakt zdálo že naši hlavně ve dvojkách a singlu hráli dobře. Kauč Šmejkal je připravil dobře. Rozdíl možná bude, že slovenský kauč Žigala mi přijde takový rozvážnější. Taky má super výsledky a Perunové a spol mu proto třeba víc věří, než český hráči Šmejkalovi. Jak se píše jestli nebude hrát mladší Perun, tak taky se to může víc vyrovnat. Přece jenom u Slováků je míň z čeho vybírat, u nás je dost dobrých hráčů.
 
 
#9 Persching2 2012-12-11 15:02
8. nevím, jestli hráli dobře, ale podle mě byly dvě věci, které rozhodly.
1.riskovaná = zkažená podání v obou setech => moc bodů zdarma pro ( takového ) soupeře.
2.mrak je min. o hlavu menší, než Brutus a dostal příliš mnoho nahrávek blízko bloku, nebo přímo do souboje => z toho se body moc nedělají. Když to dostal líp, většinou bod udělal. Oproti tomu Paťo nahrával líp, než naši.
Potom mě pořád není jasné, proč se na příjem ani na chvíli nezkusili přehodit.
 
 
#10 Proč? 2012-12-11 15:08
To je dotaz pro trenéra, tak ať odpoví.
Přidám ještě jeden - jaké prize money hráči obdrželi, pokud byly vypsány.
 
 
#11 Persching2 2012-12-11 15:48
10.Prosim Tě neblbni s takovejma kravinama, jako prci many.
 
 
#12 Antonín Stehlík 2012-12-11 19:45
Tak ještě pár fotek na stránkách Modřic v galerii....
 
 
#13 Jirka 2012-12-12 13:26
Nohec super,organizac e super,atmosféra nádherná.Příště budou určitě lepší umístění a i kdyby ne,tak z toho se nestřílí.Hlavně že končí ten NABOB BOTA!