Nejčtenější články - Reprezentace

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Pětkrát zlatý český večer Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 05.11.2012

2012_msjzbrno_01(Brno) Bravo hoši a dámy! Tak lze charakterizovat nedělní finálový den juniorského a ženského světového šampionátu federace UNIF, který proběhl v největším moravském městě. Pět ze šesti zlatých kovů výjezdní doložku nepotřebuje, získali je domácí hráči a hráčky. Vesměs nikterak náhodně a se štěstím, ale zaslouženě. Jediné zlato, které českým barvám uteklo, míří do Maďarska, záslouhou titul obhajivší singlistky Lepsenyiové. Pochvala však nepatří jen hráčům a realizačnímu týmu, ale také organizátorům, kteří se své úlohy, uspořádat šampionát pro zatím rekordní počet zemí, zhostili se ctí.

Pět titulů, takovou žeň Češi nezažili poprvé. Vlastně podruhé. V roce 2006 se v Opavě stejně jako nyní v Brně pochlapili junioři, kteří vyhráli všechny tři disciplíny a dva tituly přidaly ženy. V Přerově v roce 2008 už to bylo chudší, tehdy se čeští reprezentanti museli spokojit jen se dvěma nejcennějšími kovy, po jednom z každé kategorie. Zlatou trojkorunu zatím dosáhl český výběr pouze jednou, a to zmínění junioři v Opavě, pod vedením trenérů Hlavičky a Opravila. Nyní si stejný počin zapsal trenér Gulda. Co říci dále ke sportovní části šampionátu? Určitě je třeba zmínit počet zúčastněných zemí, celkem startovalo 9 zemí v kategorii žen a 11 v kategorii juniorské. Z aspirantů medailových příček chybělo pouze Rumunsko (které dává přednost startu na šampionátu federace FIFTA). Pochopitelně sportovní úroveň hry některých zemí byla slabá až velmi slabá. Potvrzují to i statistiky. Mezi juniory se v zápasech základních skupin do třetího setu šlo jen v 6 ze 65 zápasů, u žen to bylo v 5 ze 48 zápasů. Výsledky setů 11:4, 11:3 i vyšší se nerodily jen v zápasech favoritů s outsidery, ale i třeba v zápasech třetího nebo čtvrtého týmu v tabulce s posledními (objevíme i výsledky typu dvakrát 11:1). Je nutné ale poznamenat, že šampionátu nepředchází kvalifikační turnaje, a tak kdo se přihlásí, má účast zajištěnu. Náročný český fanoušek jistě bude hudrat, ale je třeba si uvědomit, že jen samotnou účastí další země se zvyšuje šance nohejbalu na to, že získá další členskou federaci. Jak si vedli zástupci pořadatelské země?

2012_msjzbrno_04Ženy - jednotlivci:

V této disciplíně, stějně jako u juniorů či mužů, je největší konkurence a česko-slovenské finále nemusí (a to i bez rumunské účasti) být tak jasné. Česká reprezentantka Lucie Vokáčová se o tom přesvědčila již na předchozích šampionátech v Opavě, resp. Přerově, kde jí  a  ve finálovém mači vzdorovala (neúspěšně) Rumunka, resp. Maďarka (úspěšně) Lepsényiová. Letos do finále procházela Vokáčová pohodově, cesta vedla přes jasné tři výhry ve skupině a výhru nad Švýcarkou v semifinále. Finále ale nabídlo pořádný čardáš, ze kterého se české hráčce roztočila hlava. V prvním setu na Maďarku nenašla žádnou protizbraň, působila velmi nejistě a vyzařovala z ní podrážděnost. Odpovídal tomu i vývoj skóre setu (2:7, 4:11). Ve druhém setu se sice za stavu 0:3 vzchopila, odvážnější hrou se Maďarce vyrovnala. Nadějný stav 5:5 ale dlouho nevydržel, Vokáčová stupňující se tlak soupeřky neustála a za stavu 7:9 rozehrála servis daleko za sebe. Lepsenyiová mečbolovou nabídkou nepohrdla a proměnila hned ten první - 2:0 (11:4, 11:7). Radost na její straně kontrastuje s pláčem české hráčky, která si ale ještě během večera zlatou náplast na singlovou bolístku nalepí. 

Konečné pořadí turnaje: 1. Maďarsko, 2. Česko, 3. Švýcarsko, 4. Francie

2012_msjzbrno_02Ženy - dvojice:

Také zde měly být rozdány karty jasně. Češky i bez porodivší Vrtíškové disponují nejvyrovnanějším složením, Slovensky zase mají nejlepší hráčku, Peruňskou. Ostatním zemím vždy něco chybí k tomu, aby oba hegemony mohly přehrát. Potrápit však dokáží a byly to Slovenky, které ve skupině musely vybojovat prodloužený třetí set s Maďarkami. To Češky si takové potíže nepřipustily a suše své soupeřky (až na první set s Dánkami) porazily. Jenže semifinále s nebezpečnými Maďarkami stojí trenéra Šmejkala nervy, nakonec je z toho těsná výhra o dva míče ve třetím setu a postup do finále. To je další hororový mač, ve kterém české akcie byly hodně nízko. Jana Möglichová s Lucií Vokáčovou, to je sestava, která dostala důvěru. Za Slovensko jde na plac Peruňská se Szpyrcovou. Další z méně pohledných duelů nabízí dost nevynucených chyb, jak na útoku, tak zejména na rozehrávce. V prvním setu slovenské eso Peruňská o třídu převyšuje ostatní hráčky a je z toho vedení 8:6. Když pochybí Möglichová, Slovenky vedou už 9:6. Trenér Šmejkal stahuje Vokáčovou a nahrazuje jí další Lucií, Fischerovou. Koncovku ale Slovenky zejména díku Peruňské zvládají. Ve druhém setu je tu český nástup a zdá se, že Peruňská díky špatné slovenské mezihře, toho začíná mít dost. Češky nastupují a jdou do trháku - 4:1, 7:3, 9:4. I po střídání na slovenské straně (Tafsi za Szpyrcovou) se náskok už moc nesníží, 11:6 pro Češky. Třetí set se znovu zdá, že nepřesná slovenská mezihra otravuje Peruňskou. 4:2 vedou české reprezentantky, ale nesmyslně útočí do Peruňské, která útoky sbírá a náhle jsou dole - 5:6. Šmejkal reaguje a za Möglichovou posílá na plochu Vokáčovou. Slovenky ale zvyšují vedení a jdou pro titul. Fischerová s Vokáčovou ale ukrajují bod po bodu, na devítkách je srovnáno! Peruňská zajišťuje slovenský mečbol, Fischerová ale v těchto chvílích hraje s obrovským přehledem a sází jeden hezčí bod za druhým. Peruňská se nechce dát zahanbit a znovu mají Slovenky mečbol. Fischerová jej šlajspatou odvrací. Pak přichází slovenský aut při rozehře, rozhodčí ale nepíská a pro změnu posílají míč do autu Češky. Přichází bouřlivá a dlouhá diskuze s rozhodčími, emoce plají. Ještě více ve chvíli, kdy čeští rozhodčí přisuzují bod za stavu 11:11 české straně. Rozezlená Peruňská pálí tvrdý patový úder - 12:12. Fischerová láme svou smeč z kurtu, 13:12. Je to poslední český útok, protože Peruňská slovenský rychlík z druhé pálí do autu. 2:1 (8:11, 11:7, 14:12) a Češky slaví. Slovenky nevědí, zda být více naštvané na sebe, nebo na rozhodčí. Emocemi bouří i divácký sektor.

Konečné pořadí turnaje: 1. Česko, 2. Slovensko, 3. Maďarsko, 4. Francie

2012_msjzbrno_03Ženy - trojice:

Na rozdíl od většiny ostatních zemí jsou trojky v Česku a na Slovensku nejprestižnější disciplínou a podle toho to ve všech kategoriích vypadá. V disciplíně s největší nabídkou herních kombinací a systémů se uplatňuje právě ta mnoholetá zkušenost. Možná se vzdor čekal od Maďarek, ale česká sestava jim povolila ve skupině uhrát jen sedm míčů. Francouzky na Slovenky neměly absolutně ve skupině a proti Češkám v semifinále dopadly stejně. Tři míče za dva sety, to je rozdíl pěti tříd. A protože ani Maďarky nepřekročily v semifinále proti Slovenkám svůj stín, šlo se na další česko-slovenské finále. Česká sestava s Lenkou Cibulkovou, Olgou Řezáčovou a Kateřinou Červenkovou od záčátku působila kompaktně a hrála moderní styl hry. To Slovenky hrály sylem vše na Peruňskou, ale rozdíl byl znovu v mezihře. Vyplynulo z toho v prvním setu zasloužené české vedení 7:4, které narostlo na 10:6 a čtyři setbolové pokusy. Druhý pokus je úspěšný, 11:7. Ve druhém setu patří začátek Slovenkám. vedou 4:2. Perfektní česká mezihra začíná mít trhliny, hráčky se snaží rozehrávat dopředu, ale někdy až moc. Chyby jdou ale na obou stranách, po polovině setu je to 7:7. Bohužel Češky znovu chybují ve všech činnostech, zejména rozehře a přípravě útoku a Slovenky vítězí 11:8. I ve třetím setu se obě sestavy potýkaly s mizernou mezihrou. Mírnou převahu získaly české hráčky, trenér Šmejkal se ale po delší nebodové sérii rozhodl pro střídání Cibulkové za Lenku Plachou. Po chvilce následuje Cibulkovou i Řezáčová, za kterou se právě Cibulková vrací do hry. Plachá však na útoku působí plaše a Češky tak stále nemohou najít herní rytmus. Naopak už lépe obsluhovaná Peruňská sází jeden bodový patový smeč za druhým a stahující se české blokařky v poli selhávají. Vedení Slovenek zlověstně narůstá - 7:3, 8:4. Lajdácká rozehrávka lehkého míče na české straně za 5:8 končí zášlapem Peruňské a stav 5:9 vypadá smrtelně. Jenže ani tentokrát si domácí božstvo nebere volno a nakloní pohár štěsteny. Cibulková dvakrát úspěšně útočí, poté Plachá sice pálí do autu, ale trefuje slovenskou polařku - 8:9. A český stroj točí na nejvyšší obrátky, hraje se na ženský nohejbal v nezvykle ostrém tempu. To zamotá hlavu Slovenkám tak hlavu, že v mezihře nechají propadnout míč dvakrát na zem. 11:10, poprvé jdou Češky nahoru. Do té doby nevýrazná Plachá bere mečbolovou zodpovědnost na sebe a propaluje vše, co stojí v cestě ke zlatému stupínku - 2:1 (11:7, 8:11, 12:10).

Konečné pořadí turnaje: 1. Česko, 2. Slovensko, 3. Maďarsko, 4. Francie

2012_msjzbrno_05Junioři - jednotlivci:

Těžkou šichtu s maďarským singlistou měl ve skupině český hráč v této disciplíně, Marek Vedral. Po prvním prohraném setu měl ve druhém a třetím co dělat, aby odcházel s výhrou. Ostatní zápasy už ovšem byly z kategorie pohodových. Se Švýcarem v semifinále se trápil jen první set, druhý už ovládl a zamířil do finále. Tam jej čekal o rok mladší Slovák Sadílek. Zápas moc pohlednosti nenabídl, oba hráči v jeho průběhu nakupili obrovské množství chyb. Vrcholem bylo rozhraní prvního a druhého setu, kde oba vyrobili v součtu neuvěřitelných devět bodových chyb v řadě! První set byl vyrovnaný, ale od stavu 6:6 Vedral strašně začal kazit. To Slováka nabudilo, ale i jemu se vychýlila smečařská muška. Za stavu 10:9 pro Sadílka přišel Vedral s další chybou a set ztratil. Druhý set pro změnu načaly dvě Sadílkovy chyby, ale v polovině setu už slovenský hráč vedl 5:4. Vedral se ustálil na normě jeden bod, jedno zkažení. Ke konci setu ale mění strategii a odráží se to i na skóre. Za stavu 8:7 v jeho prospěch přichází s dvěmi chybami Slovák a Vedral má dva setboly. Hned první proměňuje. Rozhodující set je znovu ve znamení oboustranných chyb, Vedral vede 2:0, ale Slovák rovná na 4:4. Jenže Vedral ožívá a jde do tříbodového trháku, 7:4. Jenže znovu kazí a Sadílek snižuje na 6:7. Za stavu 8:6 pro českého reprezentanta přichází sporný míč, za který rozhodčí nařizují nový míč. A Vedral jde do rozhodujícího trháku, dva úspěšné útoky znamenají stav 9:7. Sadílek sice snižuje, ale poté kazí. 10:8 a Vedral už nemusí nic řešit, protože Sadílek set i zápas ukončuje pro tento mač stylově, nevynucenou chybou. 2:1 (9:11, 11:7, 11:8) a není umění vyhrát, když se daří, to teď dobře poznal čerstvý mistr světa Vedral. Slovenská výprava cítí křivdu, některá diskutabilní rozhodnutí rozhodčích berou za poškozující.

Konečné pořadí turnaje: 1. Česko, 2. Slovensko, 3. Francie, 4. Švýcarsko

2012_msjzbrno_06Junioři dvojice:

Česká a slovenská dvojice masakrují soupeře, tak by se dal charakterizovat průběh základních skupin v podání budoucích finalistů. 65-bodový rozdíl ve skóre ze čtyř zápasů u Čechů a 77-bodový z pěti zápasů u Slováků vystihují vše. Až semifinálové duely nabízí alespoň trochu dramatické momenty. I tak Češi poráží Maďary v součtu obou setů desetibodovým rozdílem, Slováci pak Švýcary třináctibodovým. Ne, tady není co řešit, obsazení finále je i laikovi zřejmé už od začátku. Jen finále může nabídnout rovnocenný souboj. Trenér Gulda do zlatého boje dává dle očekávání důvěru Jakubu Medkovi s Lukášem Rosenberkem, Slováci vysílají Kilíka s Bertkem. První set už od začátku oba čeští hráči hrají s naprostým přehledem. Bez zakolísání získávají uklidňující náskok, který po několika chycených a proměněných útocích se utěšeně zvyšuje a nic nemění ani střídání Bertka Kozlíkem na slovenské straně. Set končí, 11:7, první polovina zlata je doma. Obdobný průběh má i druhý set, český debl vede v polovině 6:3 a 7:4. Rosenberkův klepák - 8:5 a co by se mohlo stát, že? Stane, Češi chybují a než se nadějí, je to 8:8. Slováci ale víc nedokáží, Betko za stavu 8:9 hraje průhledný zkrácený míč, Rosenberk jej vystihuje a dodává hned Medkovi. Následuje tvrdý patový úder do nepřipravené obrany - 10:8 pro české duo a dva mečboly. Kilík svým útokem první odmítá, ale ještě zbývá jeden. Rosenberk zkušeně krátí do volného prostoru a běží obejmout spoluhráče - 2:0 (11:7, 11:9).

Konečné pořadí turnaje: 1. Česko, 2. Slovensko, 3. Maďarsko, 4. Švýcarsko

2012_msjzbrno_07Junioři - trojice:

62 kladných míčů zdobí Slováky, 70 Čechy, to je bilance míčů v základních skupinách. Nejhorší české skóre setu je 11:3. Soupeři absolutně nemají nárok na této hegemonii změnit. Ostatně i v kategorii mužské se soupeři českého a slovenského družstva musí spokojit jen s bojem o bronz. Semifinále už ale nabízí o třídu lepší podívanou, přesto Francouzi na Slováky, ani Maďaři na Čechy nestačí a do finále jdou největší favorité. Jestliže v deblech byli favoritem Češi, u trojic se mnozí před šampionátem klonili ke slovenské formaci. První set byl bitvou, ve které do koncovky vstupovali s větší nadějí čeští reprezentanti, tedy Jakub Medek, Lukáš Rosenberk a Ladislav Štěpař. Tomáš Macurek i Marek Vedral zůstali v pohotovosti na lavičce. Stav 4:4, poté se Slováci s Kilíkem, Bertkem a Černotou dostali na chvilku do vedení, Češi ale na sedmičkách srovnali. Slováci sáhli ke střídání. Nadějné české vedení 10:8 nakonec vyústilo ve výhru setu, když Medek zlomil svůj úder podél sítě. Druhý set už se hrálo podle domácích not a slovenské trio nevědělo, kam dřív skočit, 4:1, 5:1... Následuje dvojité střídání u soupeře (Kubica a Bezeg za Bertka a Černotu), ale česká mašina jede stále dál - 7:2. Není co řešit, vítěz je zřejmý. Závěr, ve kterém už domácí hráči exhibují, se dohrává jen z povinnosti. 2:0 (11:8, 11:3) a podruhé v historii světových šampionátů se čeští junioři těší ze zlaté trojkoruny.

Konečné pořadí turnaje: 1. Česko, 2. Slovensko, 3. Maďarsko, 4. Francie

 

 

Komentáře   

 
#1 divák 2012-11-05 21:21
prosím autora příspěvku v odstavci JUNIOŘI-JEDNOTL IVCI Slovenská výprava cítí křivdu, některá diskutabilní rozhodnutí obou českých(!) rozhodčích berou za poškozující.
aby uvedl správné informace
1. duel vedli rozhodčí čech a slovák
2.za jediný sporný míč v tomto utkání byl následně pro neshodu rozhodčích nařízen nový míč,
Paradoxem této situace je, že rozhodnutí slovenského rozhodčího (mylné což jsme na tribuně sedící přímo nad lajnou viděli) poškodilo SLOVENSKÉHO hráče a naopak český rozhodčí signalizujicí (SPRÁVNĚ)by svým rozhodnutím přidělil bod hráči ze Slovenska.
Věta není pravdivá a nevystihuje objektivně dění v tomto singlovém utkání.

Díky za opravu jde mi jen o objektivní informace, děkuji
 
 
#2 oprava 2012-11-05 21:42
Junioři-trojice : Střídání (Kubica,Bezeg). ..ne Sadílek.
 
 
#3 Kraken 2012-11-05 22:03
Rád bych pogratuloval našim reprezentantům i realizačnímu teamu k získání medailové žně. A touto cestou bych rád poděkoval i trenérům mládeže kteří na úspěcu našich juniorů mají svoji zásluhu. A osobně chci poděkovat Janu Vokáčovi za výchovu reprezentantek a reprezentanta. Petr Kratochvíl Nohejbal Kostelec
 
 
#4 Persching2 2012-11-06 09:19
Pár postřehů od nedělního čumění na monitor.
Je někde seznam rozhodčích, kteří řídili finálová utkání ?
Byli zahraniční rozhodčí - kolik ?
Protože bylo přece jen pár sporných míčů na čarách a při střetu nad sakem, za poměrně vyrovnaných stavů ve finále žen - dvojky, trojky, muži singl.
A vesměs byla rozhodnutí o sporných míčích v náš prospěch. Nebylo to někým napadeno ?

Ženy trojice. Po prvním setu jsem si říkal, že je to poměrně přesvědčivé. Ale každý set je jiný. Opět se to potvrdilo. Naopak ve 3. setu při našem time, jsem si říkal, že už je taky asi hotovo. Přesto se to povedlo otočit.

U informací o jedn. hráčích mě chyběl údaj o jejich výšce.
Zkušenosti našich hráčů z extraligy rozhodly.
Soupeř ze Slovenska měl/má, kromě tří hráčů z Revůce značně mladší mužstvo.
Nevím, kde byl umístěn ruchový mikrofon, ale pitchovin a věcí soukromých, školních apod. nesouvisejících s přenosem tam bylo za celé odpoledne a večer neurekom.
 
 
#5 Jiří Sládek 2012-11-06 09:32
Dobrý den,

děkuji za překopírování dotazu ze zetek sem. Seznam rozhodčích a jejich nasazení na finále se pokusím získat od pana Matyáška, šéfa rozhodčích na MS. Zahraničních rozhodčích bylo cca 10, z toho 2 ze Slovenska.

Podle mně dostupných informací nebyl žádný protest podán a jury se žádným protestem nezabývala.

Informace o výšce hráčů nebyly uvedeny, ono je velmi těžké od takového množství zahraničních výprav získat už stávající údaje, takže bych to o výšku raději nerozšiřoval. Ale je to zajímavý podnět a probereme ho na organizačním výboru.

Ruchový mikrofon - na dvou kamerách ruchové mikrofony umístěné přímo u hrací plochy fungovaly, u třetí kamery bohužel ne, a tím pádem byly v přenosu slyšet i nenohejbalové věci. Pro MS v Nymburce se budeme snažit tento nedostatek napravit.

Děkujeme za podnětné názory.

Jiří Sládek
Mistrovství světa v nohejbale 2012
 
 
#6 Jiří Sládek 2012-11-07 15:20
Dobrý den,

doplnění mé předchozí odpovědi, jak jsem slíbil. Celkem bylo na MS žen a juniorů 19 rozhodčích, 11 českých a 8 zahraničních. Jmenovitě: ČR - Matyášek, Čukan, Křepelka, Dutka, Škoda, Buddeus J., Veselý, Macurek, Janík, Pavlík, Cimický.

Zahraniční: Isac, Chapuis (oba Švýcarsko), Naršanský, Rusnák (oba Slovensko), Buddeus M. (Rakousko), Horák (Dánsko), Vauthey (Maďarsko), Vilienkin (Ukrajina).

Národnosti nemám přesně zmapovány, pokud jsem se u někoho spletl, tak se omlouvám.

Nasazení rozhodčích na finálové zápasy:

SW - Matyášek, Čukan

SJ - Ňaršanský (SK), Macurek

DW - Janík, Pavlík

DJ - Křepelka, Rusnák (SK)

TW - Ňaršanský (SK), Dutka

TJ - Ňaršanský (SK), Čukan

Jiří Sládek
Mistrovství světa v nohejbale 2012
 
 
#7 Jiří Sládek 2012-11-07 17:23
Ještě drobná oprava: rozhodčí Isac je z Moldavska, rozhodčí Vauthey ze Švýcarska.
 
 
#8 Martin Maršálek 2012-11-07 18:33
Opraveno, díky za postřeh.
 
 
#9 divák 2012-11-07 19:10
to je rychlost opravy tak to má být maršus. škoda ,že děláš mrtvého brouka a nereaguješ na první komentář.
 
 
#10 Radek 2012-11-07 21:17
Zdá se mi to nebo ne. Je tady zase hodně kritiky. Rozhodčí, pravidla, bufet a kdoví co ještě. Přitom naposledy se na MS získaly jenom dvě zlatky a teď hnedka pět. Sami Slováci píšou, že MS bylo vbýborně zorganizovaný a líbilo se jim tu. Zajímalo by mě co teda vlastně nohejbalisti chtějí, když povedené MS s pěti titulama kritizujou. Nechápu a nebudu chápat.