Reprezentace
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 

(Șimleul Silvaniei, Pericei/Rumunsko) Česko, Česko a zase Česko. Národní výběr o uplynulém víkendu podle očekávání ovládl na 5. UNIF mistrovství světa juniorů všechny tři disciplíny. Sestava Kalous, Truc, Andris, Hokr, Majštiník, Bílý, Tolar a trenér Doucek splnila v rumunských městech Șimleul Silvaniei a Pericei zlatou normu. Převahu českého týmu nejlépe dokresluje fakt, že během šampionátu ztratil jediný set.

Zkuste zapátrat v paměti, kdy Češi odjížděli z juniorského světového šampionátu bez kompletní sbírky titulů. Tušíte? Nebylo to ani z Michalovců v roce 2019, Nymburka v roce 2017, Kluže v roce 2015, ani z Brna v roce 2012. Přihodilo se to v roce 2008 na 5. FIFTA MS juniorů a žen v Přerově, kde ve finále jednotlivců padli s Rumuny a ve dvojicích se Slováky. Poslední porážka na mistrovství Evropy se pak datuje k roku 2013, kdy singlista Vedral v Košicích podlehl ve finále domácímu Kilíkovi. Od té doby je česká nadvláda stoprocentní.

Šampionát, který se poprvé konal odděleně od ženské kategorie, měl i kvůli neustálené covidové situaci slabší obsazení než ty předchozí. Nakonec se zúčastnilo pouze osm zemí – Česko, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko, Francie, Španělsko, Itálie, Irák. Navíc některé (Maďarsko, Itálie, Španělsko) neobsadily všechny disciplíny. Určitě byla znát absence hráčů z Jižní Koreje či Švýcarska. Kromě kvantity bohužel ani herní úroveň nezaznamenala vzestupnou tendenci. Zatímco (ne)kvalita byl patrná i u dříve medailových aspirantů z Rumunska, Maďarska či Francie, snad jediný progres zaznamenal Irák.

Pohled českých mladíků? „Třeba Francouzi podle mě nešli tolik dolů, jak napovídají výsledky. Ale přišlo mi, že třeba jejich hlavní smečař byl dost namistrovaný a neměl ke hře dobrý přístup. Je pravda, že Rumuni ani Maďaři neodehráli dobrý šampionát. Naopak slušně se prezentoval Irák a také Slováci měli kvalitu,“ řekl TOMÁŠ ANDRIS. „Naši soupeři nepodávali moc dobré výkony. Nebylo to ani tak patrné v mezihře, ale hlavně na útoku,“ uvedl FILIP HOKR. „Irák před dvěma roky skoro neuměl kopat, teď předvedl velké zlepšení. Ostatní země ale nic moc nepředvedly. Nevím čím to je. Sem tam se ale mihli talentovaní jednotlivci, mně se třeba líbil španělský univerzál,“ doplnil NIKOLAS TRUC.

A jak si vedli čeští reprezentanti v jednotlivých disciplínách?

Jednotlivci

Zdeněk Kalous, to je držák. Trenér asi neměl pochyby, kým individuální disciplínu obsadit. Domácí úkoly ke zlepšení od českého univerzála si postupně do svých zápisníčků poznamenali singlisté z Rumunska (3:11, 8:11), Španělska (6:11, 5:11) a Francie (9:11, 6:11). Ani maďarský hráč v semifinále vítězné Kalousovo tažení neměl nárok utnout (4:11, 6:11). To samé platí i pro finále, kde se postavil proti Slovákovi (11:5, 11:8). Bronz patří Francii po výhře (11:8, 11:5) nad Maďarskem.

Konečné pořadí turnaje:
1. Česko, 2. Slovensko, 3. Francie, 4. Maďarsko, 5. Irák, 6. Španělsko, 7. Rumunsko, 8. Itálie.

Dvojice

Důvěru dostala dvojice Nikolas Truc a Tomáš Andris, kterou vyztužil Zdeněk Kalous. Posledně jmenovaný tak jako jediný obsadil tři disciplíny. Český debl ve skupině zdolal postupně Irák (11:3, 11:9), Rumunsko (11:1, 11:7) a Španělsko (11:4, 11:2). V semifinále skolil Italy (11:6, 11:3) a mohl se těšit na očekávané vyvrcholení turnaje se Slováky. Finále bylo jediným soubojem na šampionátu, kde Češi nejenže ztratili set, ale mnoho nechybělo ani k porážce (5:11, 11:9, 11:4). Bojovní Iráčané nakonec v souboji o třetí místo přetlačili Italy (11:9, 11:7).

„Základní skupinu jsme odehráli s Nikem Trucem. Hned na úvod nás překvapil Irák. Mysleli jsme, že to budou jen přehrávat, ale kopali nůžky, podobně jako Francouzi. Docela se drželi, ovšem postupně začali kazit. Další zápasy už šly hladce. Platí to i o semifinále s Italy, kde už do sestavy zasáhl i Zdeněk Kalous. Italové nekladli odpor. Hodně kazili, ani se nehecovali, prostě do toho šli předem odevzdaní,“ ohlížel se za průběhem turnaje smečař TOMÁŠ ANDRIS. „Finále se Slováky jsme začali se Zdeňkem. Bylo to vyrovnané, pak nás ale několikrát čapnuli. Hráli dobře a nechybovali. Nepomohlo nám ani střídání v závěru. Zubák nám dělal problémy nepříjemným servisem. Ve druhém setu jsme šli v jeho polovině do trháku. Změnili jsme obranu a zůstávali víc na bloku. Pochytali jsme několik útoků, ale pak zase přišlo několik chyb a protivník byl blízko výhře. Naštěstí jsem za devítek zabodoval a vzápětí jsme chytili a proměnili. Ztracená koncovka poslala Slováky psychicky dolů a ve třetím setu už mi přišli zaražení. Pohlídali jsme si začátek, získali rozhodující náskok a zápas už jen kontrolovali. Soupeři už nepomohlo ani střídání. Titul je super, možná ho cením více než ostatní hráči. Doteď jsem  žádný neměl. Když nás po prvním prohraném setu ve druhém Slováci ke konci dotáhli, maličko jsem zapochyboval, ale pořád jsem věřil v naší sílu,“ řekl Andris, kterému se líbily i podmínky, ve kterých se akce konala. „Když jsme se blížili k dějišti šampionátu, viděli jsme chudobu, všude řada rozpadlých domů. A najednou pěkný resort s příjemným ubytováním a jídlem. I hala byla pěkná, dobře to skákalo, ale vzadu dost místa, což ocenili naši trojkoví polaři. Jen kvůli covidu chyběli diváci. Ale atmosféra nebyla špatná, v hale bylo dost hráčů a jejich doprovodu,“ doplnil.

Konečné pořadí turnaje:
1. Česko, 2. Slovensko, 3. Irák, 4. Itálie, 5. Francie, 6. Rumunsko.

Trojice

Ve trojkách se protočilo kvarteto Filip Hokr, David Majštiník, Daniel Bílý, Lukáš Tolar (v záloze byl připraven i Zdeněk Kalous, který ovšem do hry v průběhu turnaje nezasáhl). I zde bylo jasné, s kým se český celek střetne ve finále. Nejprve však bylo třeba projít sítem základní skupiny. Češi postupně deklasovali Španělsko (11:2, 11:4), Rumunsko (11:2, 11:2) a Itálií (11:1, 11:2). V semifinále si podali Irák (11:5, 11:4) a těšili se na úhlavního rivala. Na rozdíl od dvojic tady větší komplikace nenastaly a poslední zlato do sbírky po výhře 2:0 (11:7, 11:5) záhy znalo majitele. Dlouhý a těžký boj svedli „nůžkaři“ z Iráku a Francie o poslední trojkovou medaili, nakonec se dočkali prvně jmenovaní (11:7, 10:12, 11:9).

„Základní skupinu jsme zvládli úplně bez problémů, nenastal žádný zádrhel. Soupeři odpor nekladli. V semifinále nás čekal Irák. Do té doby nehrál zle, ukázal největší zlepšení ze všech zemí. Ani proti nám Iráčané nepodali špatný výkon, chybí jim však lepší technika a také nápaditost v útoku. Umí sice skákat nůžky, ale s malou účinností. Naši polaři je vzadu snadno posbírali,“ bilancoval blokař FILIP HOKR a pokračoval: „Ve finále se slovenský soupeř držel do půlky setu. Pak jsme se utrhli a zbytek zápasu kontrolovali. Měli jsme lepší mezihru a chytali jejich útoky. Vlastně si myslím, že nás neměli čím zaskočit, byl to zápas z kategorie snadných. Naše trojkové finále se mi zdálo nejlehčí ze všech finálových zápasů. Z juniorského titulu mám radost, měli jsme navíc výbornou partu. Snad mě za dva roky čeká obhajoba,“ přeje si Hokr. A jak se jemu líbilo prostředí v Rumunsku? „Možná nebudu mít stejný názor jako ostatní, ale nebyl jsem úplně nadšený, spíše to byl slabší standard. Byly časové problémy s jídlem a také manželské postele nejsou ideální. Večer jsme měli volno, ale moc nebylo kam jít.“

Konečné pořadí turnaje:
1. Česko, 2. Slovensko, 3. Irák, 4. Francie, 5. Španělsko, 6. Rumunsko

Poměrně kritické hodnocení světového šampionátu poskytl čerstvý předseda Komise reprezentace ČNS a člen VV ČNS MARTIN SPILKA. „Osobně jsem v Rumunsku nebyl, sledoval jsem přenos. Herní úroveň akce mi ale přišla znovu nižší než  třeba v roce 2017 v Nymburku. Většina zemí šla výkonnostně dolů, navíc chyběli Korejci. Mile mě překvapil snad jen Irák. Na to, jak hrají krátce, to vůbec nebylo špatné. Jinak jsem ale viděl úpadek Rumunska i Maďarska. Další země? Katastrofa. Příkladem bídné kvality byl duel o bronz mezi Irákem a Francií ve trojkách. Výměny hrozně dlouhé, útok bez myšlenky. Je to ale poslední dobou setrvalý stav. Můj názor je, že pro hráče typu Zdeňka Kalouse nemá juniorský šampionát význam. Takový hráč už má jezdit na mužské mistrovství, zejména když už juniorský titul ve sbírce má. Tady bych spíše viděl prostor pro kluky, kteří hrají dorosteneckou soutěž. Samozřejmě gratuluji českým reprezentantům k obhajobě všech titulů. Je to splněná povinnost, nic víc. Šampionát jim nic nepřinesl. Jediným pozitivem je, že se akce uskutečnila.“

Komentáře  

#7 Antonín Stehlík 2021-09-22 20:49
Také díky za kladnou reakci :)
Citovat
#6 Hm 2021-09-22 18:30
Však díky. Mohu jen souhlasit!
Citovat
#5 Antonín Stehlík 2021-09-22 18:23
Z toho odkazu se dostaneš na spoustu dalších ať už facebookových a nebo z nich i třeba na oficiální stránky. Ale přeci to nebudu tebe učit možná mně jen zkoušíš. :-D
Citovat
#4 hm 2021-09-22 15:59
Toto nejsou stránky Iráckých webů :-) Toto je profil jednoho človeka z Iráků. Ale i tak díky
Citovat
#3 Antonín Stehlík 2021-09-21 21:37
https://www.facebook.com/profile.php?id=100025778210821
Citovat
#2 Hm 2021-09-21 16:59
Ono by bylo fajn napsat adresu na ten web
Citovat
#1 Antonín Stehlík 2021-09-21 16:15
Kdo se občas podívá na stránky Iráckých webů futnetu, nemůže být překvapený. Tam se s mladými pracuje také systémově.
Citovat