(Čelákovice) Șimleul Silvaniei a Pericei. Při vyslovení názvů dvou měst, která budou v termínu 17. – 19. září hostit mistrovství světa juniorů do 21 let (U21), si možná zlomíte jazyk. Do těchto míst v historické části Rumunska zvané Sedmihradsko či chcete-li Transylvánie bude ovšem v příštích dnech upřena pozornost většiny nohejbalových fandů. Minimálně ze dvou důvodů. Ten první: český národní tým zde bude obhajovat tři zlata z Michalovců. A druhý, neméně podstatný: půjde o první mezinárodní akci pořádanou po dlouhých proticovidových restrikcích a omezeních. A snad i návrat k „normálu“...

Podle webových stránek šampionátu přihlásilo na akci své reprezentační výběry 11 států: Česká republika, Mali, Irák, Itálie, Španělsko, Slovensko, Rumunsko, Francie, Libanon, Maďarsko a Pobřeží slonoviny. Lavičce českého týmu bude šéfovat MICHAL DOUCEK. Na hřišti bojovník a bouřlivák, na reprezentační střídačce ale muž s chladnokrevným úsudkem a šťastnou rukou. Zatím se mu daří a může se pochlubit zlatou žní v této kategorii. Kompletní sbírku titulů ze všech tří disciplín (trojice, krátké dvojice, jednotlivci) získal v rumunské Kluži (2015), doma v Nymburku (2017) i slovenských Michalovcích (2019). O stejný přísun nejcennějšího kovu se bude pokoušet i o následujícím víkendu. Důvěru a místenku do autobusu směr Rumunsko od něj dostala sedmička hráčů: David Majštiník, Tomáš Andris, Daniel Bílý (všichni TJ Valašské Meziříčí/NK AUSTIN Vsetín), Zdeněk Kalous (TJ AVIA Čakovice), Nikolas Truc (SK Šacung Benešov 1947), Filip Hokr (TJ Sokol Horažďovice/SK Šacung Benešov 1947) a Lukáš Tolar (TJ Baník Stříbro/SK Liapor WITTE Karlovy Vary)

Pane Doucku, tři disciplíny = tři zlaté medaile, ani o jednu méně. To je už dlouho nastavená tvrdá norma pro trenéra české juniorky. Předpokládám, že cíl letos není jiný?

Cíl jiný být nemůže, výsledek ano. Je to sport. Být trenérem dlouhodobě nejlepší reprezentace dává samo o sobě dává jasné cíle. Když k tomu přičteme, že letos na šampionát jede sedm hráčů, kteří pravidelně nastupují v nejlepší soutěži světa, tak ambice jsou dány.

Na závěrečném soustředění v Modřicích se představilo osm hráčů, na šampionát jich jede o jednoho méně. Můžete prozradit, proč právě tito hráči mají vaši důvěru?

Jede sedm nejlepších hráčů v této věkové kategorii na jednotlivých postech. Tak to alespoň vnímám. Ještě v předvečer soustředění jsem kalkuloval  se šesti jmény. Nakonec jsem se rozhodl pro sedm. Rád bych, abychom všechny disciplíny v průběhu celého mistrovství odehráli v nejlepší kvalitě.

Pro2021 msu21 03č v nominaci chybí Pohl, případně Matura či Veselý? Uvažoval jste ještě o nějakých dalších jménech?

V podstatě jediný, kdo se o nominaci měl ještě poprat, byl Vašek Pohl. Vnitřně mě to mrzí, protože mu o vlásek unikla nominace už na minulý šampionát. I letos je však na postu, na který bych s ním eventuálně počítal, silná konkurence. Dlouho jsem s ním kalkuloval, každopádně po předvedení kvality kluků na soustředění a mistrovství republiky trojic mužů jsem se rozhodl takto.

Už máte jasno o obsazení konkrétních disciplín na šampionátu? Kdy ji hráčům oznámíte?

Mám téměř jasno. Řeším jednu pozici. Zatím si to ponechám pro sebe.

Zdeněk Kalous, David Majštiník, Daniel Bílý. Tato trojice hráčů obhajuje zlato. Očekáváte od nich vůdčí roli? Kdo bude kapitánem týmu?

Kapitánem bude osvědčený Zdeněk Kalous. Jinak samozřejmě právě od zmíněné trojice očekávám největší klid v nejtěžších momentech.

Vzhledem k posunu termínu letošního šampionátu příprava nebyla úplně jednoduchá. Vnímáte to jako handicap?

Částečně určitě ano a nejde jen o ten posun termínu. Kvůli omezujícím nařízením byla zrušena prakticky všechna soustředění od minulého roku. Asi největší problém to znamená pro hru krátkých dvojic. Kluci jsou na tom individuálně velmi dobře, nemají problém s krátkým hřištěm, jen mi tam chybí komunikace a návyky.

Máte zmapované soupeře o světový trůn? Kdo bude hlavním konkurentem českého výběru?

Nemám. Mohu jen odhadovat podle minulých šampionátů. Předpokládám, že Slovensko.

Reprezentace neznamená jen "povinné" medaile z MS. Pracujete s hráči kontinuálně a daří se vám je posouvat na vyšší úroveň?

Do doby před tímto „covid marasmem“ jsem měl díky pravidelným soustředěním v Nymburku velký přehled již od mladších kategorií. Takže kontinuita byla výborná, nyní je ovšem nabourána. Doufejme, že se vše zase vrátí do normálu. Hodnocení posunu bych ponechal na jiných...

V červenci jste dovedl dorostenecký výběr s věkovým průměrem 17 let k asi nejpřekvapivějšímu triumfu v 60leté historii turnaje Šacung Cup. Můžete se za tímto úspěchem ohlédnout?

Úžasný zážitek s partou výborných kluků, trocha štěstí ve spojení s kvalitou a pokorou. Za výsledkem stály zejména výborná herní kvalita, odhodlání pracovat pro tým a udržení nervů v rozhodujících okamžicích. Pro mě velká zkušenost, že i mladí kluci dokáží tohle všechno skloubit.

2021 msu21 04Jsou slyšet hlasy, že nejste často k vidění na významných domácích mužských ani dorosteneckých soutěžích. Vaše reakce?

Zatím jsem žádnou kritiku nezaznamenal. Pravdou je, že jsem se letos žádné akce - vyjma Šacungu a MČR trojic mužů - nezúčastnil. Ještě loni jsem do půlky sezony vedl i dorostenecký výběr Čelákovic. Ztráta kontaktu s dorosteneckou soutěží v kombinaci s další případnou ztrátou možnosti soustředění může být jistě problém pro mé úsudky stran budoucích šampionátů.

Letos jste skončil i v pozici trenéra extraligových Čelákovic. Můžete prozradit důvod?

Skončil jsem již loni touto dobou. Hlavním důvodem je postupná ztráta chuti investovat čas a energii do trénování v Čelákovicích. Důvodů je samozřejmě mnoho, a ty si nechám pro sebe. Myslím, že logicky nadešel čas dát prostor jiným, čerstvým. Neumím dělat v životě věci na půl, což možná částečně souvisí i s předešlou otázkou. Dávám si odpočinek od klubového trénování a pokouším se hledat znovu radost, která mě k tomuto sportu v dětství přivedla.

PLAKÁTKomentáře   

#1 Martin 2021-09-17 21:11
http://spilkamartin.sweb.cz/WCH-U21-ROMANIA-2021-schedule.xlsx
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři