(Michalovce, Zalužice) Žádný převrat, žádná revoluce. Nohejbalové mistrovství světa žen a juniorů do 21 let ukázalo ve dnech 15. - 17. listopadu stejné rozložení sil na mezinárodním poli jako všechna předchozí. Česká republika, dlouho nic a pak zbytek světa. Češi si ze slovenských Michalovců v neděli odvezli pět zlatých medailí a jedno čtvrté místo. Napodobili tak bilanci z minulého šampionátu v Nymburku. Medaile jim tentokrát unikla v ženském singlu, kde Aneta Fojtíková neobhájila bronz a musela vzít zavděk čtvrtou příčkou. Ve zbylých disciplínách nebylo co řešit. „Náš cíl, tedy obhájit pět titulů, byl splněn,“ hlásil šéftrenér tuzemské výpravy JIŘÍ ŠMEJKAL.

Slovenští pořadatelé měli celou akci v “srdci Zemplína“ slušně připravenou. Čtyři kurty, solidní zázemí a hladký průběh. „Bylo o nás výborně postaráno. Dobré ubytování a stravování přímo v hotelu, což nebývá běžné. Pokud se přeci jenom nějaké drobné organizační závady vyskytly, nijak výrazně se to nepodepsalo na chodu šampionátu,“ chválil organizátory Šmejkal. Ten odjížděl z dějiště víkendového mistrovství s pocitem dobře odvedené práce. Všichni naši medailisté měli ze svých cenných kovů nesmírnou radost a drtivá většina z nich je považuje za zatím největší úspěch své nohejbalové kariéry. Musím vyzdvihnout také práci kustoda Vlasty Pabiána a maséra Petra Lukáše, díky nimž měly oba týmy komfortní zázemí.“ Kromě Čechů může být se svým vystoupením spokojena maďarská ekipa, jež díky singlistce Lepsényi odvezla zbylé šesté zlato, a velmi solidními výkony se prezentovali i maďarští junioři. Svojí hrou příjemně překvapila i exotická Kolumbie, byť na větší průlom v konečném pořadí to nestačilo. Kdo musel být naopak zklamán, byli domácí. Na vlastní půdě nevybojovali ani jediné finále. Šampionátu se vůbec nezúčastnila Jižní Korea, která by určitě usilovala o nejvyšší posty. Problémy s vízy pak zamezily startu irácké výpravě a týmu afrického Mali.

Singl ženy:

O světový titul si to rozdalo devět hráček. Potvrdilo se, že tady bude pro české barvy cesta za medailí nejvíc trnitá. Anetu Fojtíkovou navíc sužovalo nachlazení, takže její výkon měl k ideálu daleko. Život si zkomplikovala už posledním zápasem ve skupině, kde podlehla ve třech setech Švýcarce Khuu. Ve čtvrtfinále pak vyřadila Kolumbijku, ale o kolo dál na ni čekala obhájkyně titulu Lepsényi. Fojtíková sice dokázala maďarské favoritce sebrat druhý set, jenže ve třetím dějství už na soupeřku neměla. V zápase o bronz s Rumunkou Petricaș potom naši hráčku nejspíš srazila i míra odpovědnosti, která se jí navalila na bedra. Padla opět ve třech sadách a zůstala pod stupni vítězů „Aneta je u nás stále absolutní jednička, ale na nejužší světovou špičku to zatím nestačí. Vytvořili jsme pro ni ale program na míru. Bude mít jednou měsíčně speciální tréninky singlu, kde se jí budou věnovat někteří mužští specialisté na tuto disciplínu jako třeba Zdeněk Kalous či další,“ prozradil kouč ženské reprezentace Jiří Šmejkal. Staronovou mistryní světa se stala Lepsenyi, jež ve finále přemohla Švýcarku Khuu.

Konečné pořadí turnaje: 1. Maďarsko (Lepsényi), 2. Švýcarsko, 3. Rumunsko, 4. Česká republika (Fojtíková).

Dvojice ženy:

Disciplínu překvapivě neobsadilo Švýcarsko, takže se o medaile střetlo jen osm sestav. Česká formace se vypořádala i s kratším hřištěm a procházela celým turnajem s velkým přehledem. Cibulková s  Bálkovou absolvovaly na šampionát speciální přípravu. K nim byla Tymichová jako jasná alternativa. Hovořilo pro ni výborně odehrané superfinále a společná příprava v oddíle,“ řekl Šmejkal. Měl šťastnou ruku, jeho svěřenkyně totiž pozlobily prakticky jen Maďarky v úvodním setu semifinále. Ovšem poté, co česká dvojice jediný těžší moment zvládla, už ji nemohlo nic zastavit. V klání o zlato na závěr české hráčky převálcovaly Rumunsko.

Konečné pořadí turnaje: 1. Česká republika (Bálková, Cibulková, Tymichová), 2. Rumunsko, 3. Maďarsko, 4. Slovensko.

Trojice ženy:

V královské disciplíně se utkalo devět družstev. „V trojicích jsem vsadil na Řehákovou, ze které mají všechny zahraniční hráčky obrovský respekt, a neskutečné pole Fojtíkové a Plechaté. Když bylo třeba, zaskočila i Sýkorová a prakticky na všechny posty nachystaná Tomšová. V pátek i v sobotu právě v pohodě odehrály své zápasy obě posledně jmenované, stejně jako ve dvojicích Tymichová. To umožnilo základním sestavám ušetřit síly na boje o medaile,“ liboval si Šmejkal. Češky opanovaly bez ztráty setu svoji základní skupinu. Ve druhé se podobně dařilo trojici Maďarska. V semifinále si naše hráčky znovu s jistotou poradily se Švýcarkami a v boji o titul je čekaly právě Maďarky. Ty před tím zmařily ve třech setech další z nadějí Slováků na finálovou účast. Finále ale žádnou bitvu nepřineslo, česká formace povolila v úvodním dějství soupeřkám jediný bod a problémy neměla ani ve druhém. Pro zlato si došla naprosto jednoznačně.

Konečné pořadí turnaje: 1. Česká republika (Řeháková, Fojtíková, Plechatá, Sýkorová, Tomšová), 2. Maďarsko, 3. Švýcarsko, 4. Slovensko.

Švýcarky mě zaskočily tím, že nepostavily dvojice, přestože už na společném soustředění v Nymburku se ukazovaly v dobré formě. Tipoval bych je na medaili. Jejich trenér se ale zřejmě obával, že ve čtyřech by fyzicky nezvládly tři disciplíny. Maďarky. Moc šikovná děvčata, pokud jsou ve vedení, těžko se zápas s nimi otáčí, o čemž jsme se přesvědčili v semifinále dvojic. Největší progres ale od minulého šampionátu udělaly hráčky  Kolumbie. V Nymburku ještě pouze překopávaly síť fotbalovým způsobem, tentokrát z výborného pole dokázaly i nohejbalově útočit. Navíc byla jejich výprava po té naší druhá nejpočetnější. Škoda, že jsou od nás relativně daleko a nemají v okolí s kým hrát. Zlepšení prokazují i ženy Dánska či Španělska,“ okomentoval úroveň šampionátu český lodivod Jiří Šmejkal.

 

Singl junioři:

Mezi desítkou startujících nechyběl obhájce titulu z předešlého šampionátu v Nymburku Jan Hanus. V základní skupině měl nejvíc práce s maďarským singlistou, kterého přetlačil až v koncovkách. V semifinále modřický hráč zametl s Francouzem a v posledním mači na něj čekal opět Maďar, jenž před tím přehradil cestu do finále domácímu zástupci. A byl to divoký souboj. V úvodní sadě vedl úřadující mistr 9:1, přesto pustil protivníka do hry a set vydřel až v koncovce. Ve druhém dějství měl mírně navrch a došel si pro obhajobu. Honza si zahrál asi o maličko více, než čekal. Nejvyrovnanější souboje svedl dvakrát s Maďarem. V obou to byl Honza, kdo tvořil hru. Jak ve skupině, tak ve finále to byl nervózní první set až do koncovky. Druhé sety si vždy ohlídal,“ poznamenal kouč české juniorky MICHAL DOUCEK.

Konečné pořadí turnaje: 1. Česká republika (Hanus), 2. Maďarsko 3. Slovensko, 4. Francie

Dvojice junioři:

Duo Ftačník, Zdeněk Kalous doplněné o střídajícího Višvadera nemělo konkurenci. Pokud byl na hřišti Kalous, tak se opíralo zejména o jeho důrazný servis, se kterým si protivníci nevěděli rady. Česká formace vyhrála skupinu a zamířila přímo do semifinále. Tam se její obětí stali Poláci. Druhé semifinále přineslo další neúspěšný pokus Slováků o postup do vyvrcholení turnaje. V koncovce třetí sady totiž byli šťastnější Maďaři. Ti se ale ve finále srazili s realitou. Proti českému tandemu Kalous, Ftačník vypadali spíše jako začátečníci. Důkazem je pouhých šest bodů na jejich kontě. Ve dvojicích to kluci zvládli naprosto bez problémů, kvalitativní rozdíl byl v této disciplíně asi největší,“ souhlasil Doucek.

Konečné pořadí turnaje: 1. Česká republika (Kalous, Ftačník, Višvader), 2. Maďarsko, 3. Slovensko, 4. Polsko.

Trojice junioři:

Postup ze skupiny bez ztráty setu a pak kritický duel v semifinále s Maďarskem. Česká sestava Matura, Majštiník, Bílý v pohodě získala první set, ale ve druhém to byla řež o každý balon. Nakonec rozhodla poslední možná výměna za stavu 14:14, kdy Matura vytloukl blok protivníka. „Neměli jsme ve skupině žádného ze silnějších soupeřů a tomu odpovídal i průběh. Slabší chvilku jsme si vybrali v semifinále s Maďarskem. Po prvním poklidném setu se na nás v závěru druhého soupeř dotáhl. Přišla trocha nervozity a byl z toho boj až do posledního míče," řekl Doucek. Podobnou řež nabídlo i semifinále mezi Slovenskem a Francií. V koncovce třetí sady se prosadili nebojácně hrající mladíci ze země galského kohouta. Jejich radost byla ohromná a ve finále mohli vyzvat suverénní Čechy. Ti už ale nastoupili i s Kalousem a zápas zvládli v bleskovém tempu. Snad i proto, aby Francouzi stihli zabukované letadlo.

Konečné pořadí turnaje: 1. Česká republika (Kalous, Matura, Majštiník, Bílý, Ftačník), 2. Francie, 3. Slovensko, 4. Maďarsko.

Tým fungoval jak hodinky, od á do zet. Nemusel jsem řešit žádné zbytečné dohady o tom co, proč a jak. Žádné podceňování soupeřů a až na výjimky žádné zkoušení nesmyslů. Nebojím se říct, že od kluků to byl profesionální výkon a soustředění se na to, co chceme hrát,“ uvedl Michal Doucek, který v roli trenéra potvrdil stoprocentní bilanci z Nymburka. Vzápětí se pokusil srovnat kvalitu hry na šampionátu s předchozími léty. Je pro mě strašně těžké porovnání. Chvilku jsem byl přesvědčen, že je úrovní překonal. Když jsem to pak ale konzultoval třeba s hráči, musel jsem ze svých názorů slevovat. Opravdu to jednoznačně neumím vyhodnotit. Faktem je, že když budu mluvit o dvojicích a trojicích, tak finálové zápasy mohou navádět k dojmu horší kvality. Ale to za mě není směrodatné zejména proto, jak tady servíroval Zdeněk Kalous. Ačkoliv jsem chtěl vždy na servisu stavět, tohle byla první akce, kde se to podařilo realizovat. A popravdě nejsem přesvědčen, že mnoho z našich ligových týmů by se s tím dokázalo vypořádat. Pak se stalo, že třeba Francie ve finále trojic neměla vlastně vůbec možnost jít do nějakého standardního zakončení, a stejně tak Madaři ve dvojicích. Přitom den před tím v semifinále hrála z připravených útoků a tomu odpovídala i její lepší hra. Rozdělil bych soupeře do několika kategorií. Za námi je Slovensko, jež nezvládlo všechna semifinále psychicky. Potom Francie, Maďarsko a pro mě největší překvapení – Polsko. Viditelný posun je znát na Španělsku a Kolumbii, naopak největším zklamáním je pro mě Rumunsko. Ještě bych dodal, že v lepších týmech se našli hráči, kteří by snesli měřítko naší dorostenecké ligy. Někteří by mohli být dokonce potenciálně zajímaví i pro naši nejvyšší mužskou soutěž.“

Reportáž z MS žen a juniorů v úterý 26. listopadu v 15:55 na ČTsport

FOTOGALERIE MICHALA NĚMCE

Streamy, přenosy a rozhovory na YouTube kanále SportBro.tv v sekci VIDEA

 


Komentáře   

#8 Vlasta 2019-11-27 08:10
Záznam ČT SPORT
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10169274524-nohejbal/
Citovat
#7 Kamarad 2019-11-22 09:13
Kalous? To nemá cenu ztrácet čas pouze z polarkou do trojic.Na sigl by mela jít Plechata jak píše Fanda a do roka má Šmejkal zlato.
Citovat
#6 Pavel S. 2019-11-21 09:52
Jaký má smysl, aby Zdenda ztrácel čas s Fojtíkovou co překopává jako fotbalisti? Ať si vezme míč a háže si ho sama a naučí se prvně smečovat.
Citovat
#5 Honza 2019-11-21 01:33
Docela by mě zajímalo koho Doucek myslel,že by mohl být "potencionálně zajímavý pro naši nejvyšší mužskou soutěž "(kromě našich)
Citovat
#4 Beneš 2019-11-20 18:49
V singlu se musí jednoznačně smečovat a dle mého názoru je celkem jedno, zda hráč hraje více zezadu obranně nebo se snaží hrát více vepředu. Dále jsou v singlu nutné tréninky, nejsou to dvojky ani trojky, je to jiná hra a kdo chce uspět musí to i trénovat. To jsou moje dlouholeté zkušenosti, které se mi v praxi potvrzují.
Citovat
#3 Karel 2019-11-20 17:01
Tak otázka jestli ji nohejbalovy tréninky s Kalousem něco dají, protože to není klasická nohejbalová singlistka. Jediný koho jsem viděl hrát mužský singl nártem byl někdo na MČR. Ale moc účelný to nebylo.
Citovat
#2 Fanda 2019-11-20 16:08
Riziková to hraje jako obránce ve fotbale. Na prsa a nartem pre z síť. Šmejkal je z ní hotovej. Spíš by se na singl měla zaměřit Plechata. Má k tomu všechny dispozice.
Citovat
#1 Tomáš 2019-11-20 11:30
Čím si vysvětlujete, že světovému nohejbalu nevládnou češi/češky v disciplíně singlu?
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři