Reprezentace
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

(Nymburk, Michalovce) Vyrovnat se s rolí největších favoritů, splnit očekávání přísné nohejbalové veřejnosti a ideálně přivézt kompletní sadu šesti zlatých medailí. Ač se to na první pohled nezdá, tak nohejbalovou reprezentaci žen a juniorů U21 nečeká na světovém šampionátu na Slovensku úplně jednoduchý úkol. S trochou nadsázky řečeno, nedá se nic moc získat - prakticky jen ztratit. Obhajoba pěti nejcennějších kovů z Nymburka je toho důkazem. Přesto odjíždí česká výprava s optimismem, její převaha by totiž měla být, snad s výjimkou ženského singlu, v obou kategoriích i všech disciplínách značná. Mistrovství začíná v Michalovcích už v pátek, všechny medailisty budeme znát v neděli.

Oba výběry absolvovaly na začátku listopadu tradiční víkendová soustředění v Nymburku. „Juniorský tým tvoří šikovní a talentovaní hráči. Je to vlastně historicky nejmladší družstvo v této kategorii. Čtyři hráči se mohou zúčastnit i dalšího šampionátu za dva roky, což svědčí o obrovské kvalitě i pro budoucnost. Bylo opravdu těžké z tohoto extrémně silného výběru někoho po soustředění vyřadit. Také všechna děvčata si svou účast zasloužila svými výkony a všechna mají mou důvěru. Kolektiv už je mixem zkušených a mladších hráček a i od nich očekávám útok na nejvyšší mety. Věřím, že si do Michalovců najdou cestu i naši fanoušci, protože obě naše reprezentace nabízejí to nejlepší, co je možné v obou kategoriích vidět,“ láká nohejbalové nadšence k výletu na východní Slovensko šéftrenér české reprezentace a zároveň lodivod ženského celku JIŘÍ ŠMEJKAL. Právě jemu a kormidelníkovi juniorky MICHALU DOUCKOVI jsme před odjezdem na šampionát položili několik otázek:

Proč jste vsadil právě na nominovaná jména? Už víte, jakou budou mít jednotliví hráči (hráčky) na MS úlohu?

ŠMEJKAL: Reprezentace pomalu mění tvář a některé mladší naděje si už díky svým výkonům zaslouží, aby do ní nakoukly. V singlu nastoupí Fojtíková, která je u nás prakticky bez konkurence. Ovšem jestli chce bojovat na mistrovství světa o metu nejvyšší, musí navíc ještě něco malinko přidat. Do dvojic nastoupí zkušené hráčky Cibulková s  Bálkovou a doplní je Tymichová. Je to osvědčená sestava, která má v této disciplíně stálou a vysokou výkonnost. Trojky povede Řeháková, jež má výbornou formu. K ní tentokrát půjde do pole Fojtíková, protože lepší polařku u nás zřejmě nemáme, stejně výborná Plechatá, zkušená Sýkorová a univerzálka Tomšová.

DOUCEK: Pokusím se to zobecnit. Všichni nominovaní prokazují dlouhodobě nejvyšší kvalitu ve své kategorii - a nejen tam - což předváděli i na soustředění. Jsou to všechno kluci, kteří již přes svůj věk museli prokázat i jistou dávku psychické stability. V podstatě všichni byli méně či více prověřeni i v nejvyšších mužských soutěžích. Myslím, že letos můžu poodhalit také konečnou nominaci do jednotlivých disciplín. Singl – Hanus. Dvojice – Kalous, Ftačník, Višváder. Trojice – Kalous, Majštiník, Bílý, Matura plus jeden z předešlých.

2019 predmsjz 02Byl někdo na hraně nominace a nedostal se do výběru?

ŠMEJKAL: U nás je to bohužel vše nahuštěno do období, kdy skončily všechny soutěže. Hráčky jsou poměrně unavené a některé mají i nějaké bolístky. Poprvé za dobu, co ženy trénuji, jsem pozval na soustředění již uzavřený kádr. Nemuseli jsme nikoho škrtat a mohli už pouze ladit sestavy. V tomto ohledu jsem se soustředěním velmi spokojen.

DOUCEK: Za dobu svého působení u juniorky jsem zažil nejtěžší rozhodování mezi dvojicí hráčů. Dilema mezi nahrávači do trojice, kde jsem se rozhodoval do posledních chvil. Do výběru se mi nakonec nevešel Vašek Pohl.

Máte nějaké bližší informace o dalších týmech? Kdo bude největším soupeřem?

ŠMEJKAL: Nerad dělám prognózy, když neznám dobře složení dalších týmů. Něco ale přesto dokážu předpokládat. Našeho soustředění se zúčastnily ženy Švýcarska. Mají kvalitní družstvo a určitě budou bojovat o medaile, zvláště Khuu v singlu. Stabilně mají vysoké ambice také Maďarky, kde Körösi Pál hraje spolu s Harsányi naši nejvyšší soutěž. Navíc mám zprávy, že Boglárka Lepsényi se dala zdravotně do pořádku, takže možná bude schopná hrát všechny disciplíny. Svou kvalitu mají určitě také Rumunky. Velkým otazníkem jsou Slovenky, které se prakticky na žádných akcích neukazují, ale vzhledem k domácímu prostředí budou určitě i ony nebezpečné. Výkonnost ostatních států jako jsou Kolumbie, Dánsko, Indie, Irák, Mali, Polsko či Španělsko si vůbec netroufám odhadovat.

DOUCEK: Je to velmi podobné jako před minulými šampionáty. Nemám. Mohu se něco o kvalitách protivníků domnívat, ale nejvíc uvidím až přímo v dějišti.

S jakým výsledkem budete po skončení šampionátu spokojen?

ŠMEJKAL: Počítám s tím, že bychom měli s jistotou obhájit výsledek z minulého mistrovství, ale v duchu samozřejmě věřím ve tři zlata. Děvčata odvádí celou sezónu výborné výkony, všechna jsou v reprezentaci plným právem a mají nejvyšší ambice.

DOUCEK: Znovu můžu pouze konstatovat, že disponuji nejlepším týmem na světě, a z toho také pramení má očekávání. Tedy ta nejvyšší.

 

ODKAZ na přímé přenosy

Komentáře  

#2 Trenér 2019-11-20 11:14
Asi nebaví. Nedá se nic dělat když ve se světě nohejbal nerozvíjí kromě pár nadšených amatérů, který se někde zrovna objeví a jinde zas zaniknou. Mistrovství se ale musí hrát o tom žádná, kluci mají aspoň trošku motivace. Jde jenom aby se na mistrovství a přípravu repre nevyhazovali ze svazu zbytečně peníze které by šly použít na kraje, protože v nich už je situace kritická.
Citovat
#1 Tomáš 2019-11-20 08:25
Jaká je úroveň juniorského futnetu? Dostali se ke mě zvěsti, že junioři z ostatních zemí sotva překopnou míč přes síť a sety končili 11:2 či 11:3. Baví to české juniory? Je taková medaile oceněním? Nebo je to spíš formalita, udělat si výlet, obléknout teplákovku, projíst diety a pak si udělat selfíčko s medailí na instáč?
Citovat