2018 mskluz 1(Kluž, Rumunsko) 24 let čekala česká mužská reprezentace na chvilku, kdy na světovém šampionátu jednotlivých disciplín urve zlatý hattrick. Zatímco jejich slovenský rival to s báječnou generací před lety zvládl, Češi stále čekali. Až na 3. mistrovství světa mužů federace UNIF v rumunské Kluži se pod českou vlajkou zlatě zablýsklo hned třikrát.

Jednotlivci

Když na předchozím šampionátu vyválčil Ondřej Vít světový titul, dalo se očekávat, že dostane šanci k jeho obhajobě. Trenér Gulda nebyl proti a českého štírka vyslal do disciplíny, ve které je konkurence největší. Z velkých jmen chybělo zejména domácí eso Bobis, Slováci dali důvěru osvědčenému Stupákovi. Vít kosil soupeře nemilosrdně, postupně zdolal Ukrajince, Itala a Francouze, trošku problémů způsobil až korejský singlista. S čistým kontem vstoupil Vít do semifinále, kde to se Švýcarem byl docela boj, zejména ve druhém setu, který došel do prodloužení. Ve finále čekal slovenský legionář Stupák a právě on poměrem 11:8 urval první sadu. Vít ale zpřesnil svůj útok do kurtu a druhý set získal jasně 11:5. Pohodu si přenesl i do rozhodujícího setu, tam ale pár komplikací přišlo. Naštěstí ne smrtelných a tak český reprezentant poměrem 11:9 těsný souboj vyhrál a mohl se radovat z obhajoby.

"Je vždy těžší titul obhajovat, než jej získat poprvé. Celým turnajem jsem procházel v pohodě, vyjma slabší chvilky s Korejcem. Ale i tam to bylo pod kontrolou, byť mě dotahoval. Podobně na tom byl i můj finálový soupeř. Paradoxně jsme spolu odehráli nejhorší zápas. Pár zápasů jsme proti sobě už sehráli, známe se a možná tam sehrála roli i nervozita. I když já nervózní nebyl, ale dobře jsem nehrál. Bylo tam moc chyb. Přitom v prvním setu jsem Lacovi docela dost útoků pochytal, ale nedokázal jsem je dobře zakončovat. Nestresoval jsem se a trenér říkal, že mi to tam začne padat. Ve druhém setu už se mi dařilo. Třetí set začal pro mě dobře, jenže za stavu 3:0 jsem si podvrtnul kotník! Píchlo to tak, že mi vyhrkly slzy. Zaledoval jsem to a hrál dál. Jen jsem se obával, aby to rychle neoteklo, to by byl konec. Další menší krizovka přišla za stavu tuším 6:2, kdy jsem podcenil lehký míč a soupeře to nakoplo. Vše skončilo zkaženým Lacovým servisem za mého vedení 10:9," popsal zlatou obhajobu ONDŘEJ VÍT.

Konečné pořadí turnaje:

1. Česko
2. Slovensko
3. Švýcarsko
4. Francie

2018 mskluz 2Dvojice

Ve dvojkách, které se kromě počtu dopadů liší i délkou hřiště (zadní čárou je podávací čára u českého hřiště), trenér Gulda nominoval trojici Pavel Kop, Lukáš Rosenberk a novice Jiřího Kalouse. Českému výběru měl cestu ke zlatu nejvíce znepříjemnit úhlavní rival ze Slovenska, obhajující titul v této disciplíně. Ostatní výběry mohly překvapit, nikoli však ohrozit české ambice. Ty se začaly naplňovat "povinnými" výhrami nad Ukrajinou a Maďarskem v základní skupině i nad Jižní Koreou a Švýcarskem ve čtvrtfinálové skupině. V semifinále domácí Rumuni vzdorovali jen v jednom setu a finále bylo na světě. A bylo to finále hodně bojovné. První set totiž urvali poměrem 11:9 Slováci (Brutovský, Kilík), kteří se ve druhé polovině setu po střídání Kilíka Stupákem utrhli. A české duo (Kop, Rosenberk) dlouho prohrávalo i ve druhé sadě (7:9), pak ale Slováci chybovali v útoku a po střídání Rosenberka Kalousem se stav srovnal. A nejen srovnal, Češi zvítězili 14:12. Jenže zaplatili krvavou daň. Za stavu 12:11 se nepříjemně zranil Kop a turnaj pro něho skončil. Oba čeští leváci ale zabojovali, ve třetím setu úspěšně odvrátili slovenský mečbol za stavu 10:11 a nakonec soupeře (i s navrátilcem Kilíkem) dorazili 14:12.

Konečné pořadí turnaje:

1. Česko
2. Slovensko
3. Rumunsko
4. Jižní Korea 

2018 mskluz 3Trojice

Ani u trojic český trenér Gulda nijak neexperimentoval a do hry vyslal osvědčený základ, složený z obháců titulu Jana Vankeho, Ondřeje Víta, Lukáše Rosenberka, Jakuba Pospíšila. Posledním do party byl druhý z noviců, Michal Kolenský. U trojek jsou karty rozdány nejjasněji, Česko versus Slovensko je prakticky předplacené finále. Cesta k němu byla lemována výhrami nad Polskem a Kolumbií v základní skupině, nad Rumunskem a Maďarskem ve skupině čtvrtfinálové. Překážkou nebyli v semifinále ani Korejci. Ten, kdo po vyrovnaných finálových česko-slovenských soubojích v jednotlivcích i dvojicích očekával nervák i ve trojkách, musel odcházet hodně zklamán. Slováci vyrukovali s překvapivou sestavou (Kilík, Hulín, Černota), ale po českém vedení 5:0 pochopili, že to byla sázka na špatnou kartu. A Češi (Vanke, Rosenberk, O. Vít) pohodově set i přes slovenské střídání (Brutovský) vyhráli 11:4. Ve druhém setu se hrálo podle hodně podobných not a od začátku české trio bylo pánem kurtu. Po výhře 11:5 mohli jásat neskutečně, protože první český zlatý hattrick byl na světě.

Druhé zlato a podruhé v řadě, parádní to počin v podání nejmenšího hráče českého výběru, ONDŘEJE VÍTA. "Pro mne mistrovství víceméně skončilo ve chvíli, kdy si Pavel Kop způsobil zranění. Do finále trojek už jsem šel s myšlenkami jinde, protože jsem věděl, že hned s Pavlem pojedeme do Brna do nemocnice. Bylo to tedy takové zvláštní, ale cítil jsem, byť nechci aby to vyznělo nabubřele, že na každém postu máme lepšího hráče. A věřil jsem, že Slovákům toho v poli hodně pochytáme a kvalitní mezihrou i útokem zápas vyhrajeme. Možná také Slováky zlomiy předchozí porážky v singlu a trojce."

"Finálový zápas probíhal nad očekávání dobře. Zarazilo nás, že Slováci vyrukovali s Kilíkem na pozici prvního smečaře. Nepočítali jsme s tím, protože na tomto postu se do té doby střídali Brutovský s Galusem. I v těžkém zápase s Francií, který těsně vyhráli ve třetím setu, takto nastoupili. Každopádně jsme měli výhodu, že nám vyšly začátky obou setů. I když se poté hra částečně srovnala, náš náskok už byl dostatečný. Je možné, že nám pomohly předchozí dva tituly. Jak Brutovský tak Kilík byli u předchozí porážky dvojic a naopak u nás jak Ondra Vít, tak Lukáš Rosenberk měli na krku zlato. Co také mělo vliv, byla celistvost a sehranost naší trojice. V průběhu turnaje jsme neztratili ani set, a to bez ohledu na to, v jaké sestavě jsme nastupovali. Měli jsme tak vysokou kvalitu na střídání a fungovali jsme tak komplexně," doplnil od sítě svého spoluhráče JAN VANKE.

Konečné pořadí turnaje:

1. Česko
2. Slovensko
3. Rumunsko
4. Jižní Korea

Vanke také celkově zhodnotil šampionát z pozice kapitána týmu. "Jsem strašně rád, že jsem mohl kapitánovat takový tým. Je to fantastický úspěch, který se u nás ještě nikomu nepovedl. Vedlo k němu velké odhodlání všech a lidský faktor. Hráči si sedli, nebyla tam žádná negativa hráčů mezi sebou ani hráčů vůči trenérovi. Ačkoli se mistrovství hraje ve třech samostatných disciplínách, my jsme to brali spíše jako mistrovství družstev. Také organizační stránku hodnotím dobře. Na to, že organizátor nemá ještě takové zkušenosti, protože dřívější šampionáty se hrály v Oradee, se úlohy zhostil velmi dobře. Jen v prvním dnu některé věci nebyly zvládnuté a rozbil se časový plán. Podle mého názoru je zbytečný luxus mít první den přímý přenos a vše mu podřizovat. V sobotu ale už organizace byla plynulá a bez prostojů. Hala byla hodně moderní se špičkově vybavenými šatnami. V takové hale jsem ještě nehrál. Bylo vidět, že organizátor nešetřil prostředky. I přestavování kurtu probíhalo rychle. Počet diváků jsem odhadoval na 500-700 za den. Výborné bylo i ubytování. Slabší bylo snad jen jídlo, nebylo optimální, ale dalo se vybrat."

Fotogalerie z akce zde

Oficiální stránky akce zde

 


Komentáře   

#6 Vlasta 2018-11-23 08:14
Úterý 27.11.2018 v 16.15 hodin :
ČT SPORT

Nohejbal: MS 2018 Rumunsko

Dokument o průběhu a české účasti na světovém šampionátu v nohejbalu mužů, který se konal v rumunské Kluži /P/
Citovat
#5 Bačik 2018-11-23 07:23
To Martin: Cituji ze zápisu z jednání VV ČNS.
Informace komise reprezentace (J.Šmejkal) "Nedostatečná příprava hráčů v oddílech na mezinárodní pravidla (1 dopad, dvojice na zkrácené hřiště),
kromě singlů se tak reprezentace připravuje jen na 2 soustředěních před MS".

Přidávám gratulaci klukům k zlatému hattricku:-)
Citovat
#4 JR 2018-11-22 18:50
Profi fotky z přípravy.
Citovat
#3 Martin 2018-11-22 05:44
Gratulace klukům. Dušan nechápe kolik času navíc, jste museli obětovat přípravě a reprezentaci.
Citovat
#2 Dusan 2018-11-21 17:34
Co ze všeho děláte vědu. Slováci uz pro nás nejsou soupeř. BRUTOVSKY poloviční, Kilik labilní,Stupak super ale už to neudejcha. Tak z čeho máte radost. Ostatní na slováci na urovni 1 ligy
Citovat
#1 Lubos 2018-11-21 12:58
Gratulice velikánů!
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři