Reprezentace
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2018 futstar 01(Francie, Sete) Jižní Korea, Česká republika, Francie. Trojlístek reprezentačních celků změřil síly první červnovou sobotu v přímořském letovisku Sète. Turnaj s honosným názvem Futnet Stars pořádal francouzský nohejbalový svaz. Vítězství si ze země galského kohouta odvezl český národní tým ve složení Jan Vanke, Pavel Kop, Lukáš Rosenberk a Ondřej Vít.

Malebné čtyřicetitisícové městečko Sète leží v departmentu Hérault nedaleko Montpellieru. Základnou pro pobyt českých reprezentantů pak byl přímořský kemp Tohapi – Le Castellat, nacházející se v bezprostřední blízkosti Sète. Organizátor hradil všem hráčům a trenérům náklady na pobyt i stravu. „Byli jsme ubytováni v moderních mobilhausech uvnitř rekreačního areálu, kde bylo zajištěno stravování i možnost vodního či pozemního sportovního vyžití,“ prozradil jeden z členů výpravy, viceprezident Českého nohejbalového svazu PETR JAHODA.

Pro tuzemskou reprezentaci byl podnik první přípravou na letošní mistrovství světa, které se bude konat 17. a 18. listopadu v Rumunsku. Češi dorazili do dějiště turnaje s předstihem a už ve čtvrtek absolvovali společný trénink s jihokorejským výběrem. „V jeho závěru jsme sehráli přátelské zápasy ve všech nohejbalových disciplínách a nakonec došlo i na jokgu. Kluci vyhráli všechno, a to včetně korejské speciality. Zde byl ovšem výsledek jen velmi těsný, přece jen nějakou dobu našim hráčům trvalo, než našli správný systém rozestavení čtyř hráčů. Až když si Pavel Kop pohlídal, aby při bloku i smeči držel svoji nohu na naší polovině, začala se naplno projevovat polařská převaha naší zadní trojice i Pavlův razantní útok. Nutno však podotknout, že se hrálo klasickým nohejbalovým míčem,“ přidal perličku Jahoda

Samotný turnaj se konal ve sportovní hale Halle du Barrou Sète. Byl to první ročník reprezentačního trojutkání. Pořadatel to měl dobře zorganizované, po městě byly vidět plakáty, v rádiu běžely upoutávky. Akce měla především propagační charakter. Jedinými mínusy bylo nepříjemné horko v hale a divácká návštěva, která se čekala větší. Ocenit bych chtěl i velmi přátelskou atmosféru, která na akci panovala po celou dobu. Trochu jsem měl obavy, aby se právě ta přátelská a exhibiční atmosféra nepřelila i do hlav hráčů. Ale musím všechny pochválit za jejich vzorný zodpovědný přístup. Vím, že ve Francii jsou dost hákliví na nějaké exhibiční až lajdácké projevy. Z tohoto pohledu jsem ale byl s hráči spokojen,“ uvedl kouč českého celku PETR GULDA.

Trochu atypický byl samotný formát akce. V rámci trojutkání se nejprve hrály všechny singly, pak dvojky a nakonec trojice. Za každý uhraný set získávalo družstvo bod. Je třeba zmínit i odlišnosti oproti běžným mezinárodním pravidlům. „Singl a dvojky se hrály na jediný set do patnácti bodů, trojky pak na dva sety do patnácti,“ upřesnil Gulda.

Čeští reprezentanti zaváhali jen jedinkrát. „V singlu Ondra Vít, kromě výhry s Korejcem, prohrál s Francouzem těsně 13:15. Byl to podobný souboj jako v semifinále na mistrovství Evropy v Humenném, domácí hráč je velmi nepříjemný levák,“ přiblížil Gulda. Jinak borci z kolébky nohejbalu jen těžko hledali konkurenci. Ve dvojkách Pavel Kop s Lukášem Rosenberkem vyhráli s přehledem oba zápasy. Prakticky totéž se dá říct o trojkách, kde se představili v základní sestavě Honza Vanke, Lukáš Rosenberk a Ondra Vít a střídal Pavel Kop," doplnil český lodivod.

Vítězný tým si odvezl putovní pohár. Druhé místo obsadila domácí Francie, třetí skončili Korejci. Ti neuhráli ani set. „Vzhledem k jejich sestavě je to trochu překvapení. Asiaté však v průběhu turnaje vyprodukovali tolik individuálních chyb, které, troufám si říci, nepředvedli za celou svoji dosavadní futnetovou historii,“ poznamenal Petr Jahoda. „Celé tohle francouzské dobrodružství lze hodnotit jako velmi vydařené. Hlavní pořadatel Guillaume Ortis odvedl skvělou práci. Celá organizace byla perfektní a na vysoké úrovni, včetně péče o hráče a programu v rámci volných dnů. Zaslouženě se mu tak dostalo vřelého poděkování od všech zúčastněných,“ uzavřel.

Sestavy družstev:

Česká republika: Jan Vanke, Pavel Kop, Ondřej Vít, Lukáš Rosenberk, trenér Petr Gulda

Francie: Vincent Voisinot, Julien Mercier, Kévin Descamps, Maxence Vernier, Dorian Spignese, Willliam Rambaud, trenéři Guillaume Ortis a Jimmy Libert

Jižní Korea: Hwijin Jeon, Hyungjin Jeon, Yeonseok Son, Young Chul Jung, trenér Young Chul Jung

Konečné pořadí turnaje:

1. Česká republika
2. Francie
3. Jižní Korea

Fotogalerie: