Nejčtenější články - Reprezentace

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


Juniorka znovu s trojkorunou Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 20.11.2017

2017 msjzjuniori 01(Nymburk) Zlato-zlato-zlato. Takový byl ambiciózní plán českých juniorských reprezentantů na 3. mistrovství světa juniorů a žen federace UNIF, konaném v Nymburce. A povedlo se! Zčásti díky výkonům soupeřů, ale hlavně díky obrovské síle českých hráčů, kteří mohli prakticky složit sestavu jakkoli. Prostě zlatá pohoda.

Jednotlivci

Jako klišé zní slova o tom, že zlato mezi jednotlivci ční nejvýše mezi všemi disciplínami. Konkurence je zde opravdu největší a jedná se o fyzicky, technicky i psychicky nejtěžší disciplínu. Trenér Doucek dlouho váhal, ale nakonec ukázal na Jana Hanuse. A ten se mu odvděčil titulem. V základní skupině šampionátu postupně porazil hráče ze Španělska a Jižní Koreje. Ve čtvrtfinále skolil Poláka (povolil mu 4 balony) a v semifinále po hodně těžkém průběhu až v prodloužení druhého setu udolal slovenského hráče. Ve finále se Hanusovi postavil znovu korejský reprezentant a bojovnou hrou se snažil českého hráče vykolejit. Do koncovek obou setů si ale Hanus přinesl slušný náskok (ve druhém mu to soupeř šesticí chyb ulehčil) i rozvahu, a díky tomu tak mohl pozdvihnout na konci zápasu ruce vzhůru. První české zlato dne! V souboji o bronz hrál Rumun výborně, naopak slovenský hráč vyházel, co se dalo.

"Je to úžasný pocit, je to paráda. Už jen hrát v takové atmosféře, jaká je tady, moc jsem si to užil. S Korejcem jsem se potkal už ve skupině, tam ještě hrál hodně defenzivně. Jenže v průběhu turnaje se zlepšil. Ve finále na tom byl výrazně lépe úderově a musel jsem na něho zatlačit. Dost klíčový pro mě byl i zápas v semifinále se Slovákem. V obou setech jsem měl navrch, ale vždy tam byla trošku znát moje nervozita. Zkazil jsem pár balonů a dostal se zbytečně pod tlak. Ve finále jsem měl taktiku hlavně nekazit, abych nezopakoval semifinále. Věděl jsem, že Korejec hraje defenzivně a začal jsem chodit na halfvolej. Celý turnaj jsem přijímal prsama a Korejec mi už ve skupině  svým nízkým servisem dělal problém. Proto jsem to změnil a dařilo se mi po příjmu dostávat dopředu k pásce. Chodila mi dobře šlajska a pak mi už začalo chodit i áčko. Ve druhém setu navíc soupeř po timu několikrát zkazil, a to už rozhodlo," řekl JAN HANUS.

Konečné pořadí turnaje:
1. Česko (Jan Hanus), 2. Jižní Korea (Lee JunSuk), 3. Rumunsko (Darius Nagy), 4. Slovensko (Branislav Zubák)

 

Dvojice

Na soustředění se nejlépe jevila dvojice menších, ale velmi technických a pohyblivých štírků - pravonohého Jakuba Ftačníka a levonohého Zdeňka Kalouse. Trenér Doucek jim důvěru nakonec dal a podle očekávání je doplnil zkušeným starším z bratří Kalousů, Jiřím. Český debl si v základní skupině pohrál s Dány a Španěly (ztratil celkem jen 8 balonů) a ve čtvrtfinále sehrál o malinko složitější, ale jinak pohodový mač s Francií. O pohodě se už ale nedalo hovořit v semifinále, kde Češi prohráli s dobře hrajícími Korejci první set. Ve druhém sice soupeře deklasovali, ale ve třetím byli Asijci znovu nejen ve hře, ale i nahoře (5:2 a 7:5!). České duo však takticky závěr zvládlo a set pravdy o dva míče vyhrálo. O co bylo česko-korejské semifinále zajímavější, o to chudší bylo finále se Slováky, kde nastoupili Ftačník s J. Kalousem. Slovenská dvojice nenalezla herní rytmus a v každém setu bylo prakticky v polovině rozhodnuto. Další české zlato bylo na světě. Pěkný souboj svedli o bronz Rumuni s Korejci, v polovině druhého setu se však rumunská dvojice zalekla výhry a nakonec ve třetí sadě padla.

Vítěznou radost si užíval i JAKUB FTAČNÍK. "Super, obrovská radost. Včera nám v semifinále Korejci zavařili, ale nakonec jsme to v koncovce zvládli díky lepší mezihře. Finále jsem tak snadné nečekal. Slováky náš nástup asi zaskočil, vlítli jsme na ně a zodpovědně to dotáhli do konce. Jirka výborně servíroval a párkrát jsem na bloku na začátku zastrašil. To je odradilo hrát blízko u pásky a pak už těžko prodávali. Oproti semifinále to byl lehčí zápas," řekl. 

Konečné pořadí turnaje:
1. Česko (Jiří a Zdeněk Kalousové, Jakub Ftačník), 2. Slovensko (Branislav Belko, Branislav Zubák, Roman Samko), 3. Jižní Korea (Lee JunSuk, Park SeoHu, Kim JougUk), 4. Rumunsko (Darius Nagy, Kristian Csösz, Denis Purya)

 

Trojice

Tady trenér Doucek mohl kombinovat vesele a jistě také přihlížel k tomu, aby některý z hráčů týmu nezůstal takříkajíc na ocet. Do poslední disciplíny vyslal dlouhány Lukáše Součka a Jana Matkulčíka, kterým na pravý kůl přidal druhého smečaře Jiřího Kalouse a sestavu doplnil dvojicí nahrávačů - Tomášem Guldou a Davidem Višvaderem. V základní skupině při nenastoupení Indie byl jediným zápasem českého tria duel s Korejci. A byla to snadná kořist. V boji o semifinále narazili Češi na Španěly a také zde nebylo co řešit (6 ztracených míčů). Až v semifinále to bylo o něco náročnější, ale ani Maďaři nemohli pomýšlet na překvapení. Finále s Korejci bylo zajímavé, ale česká trojice (Souček, J. Kalous, Gulda) operovala jistě v obraně i na útoku a asijským hráčům nezbylo nic, čím by rozjetou mašinu na druhé straně sítě zaskočili. Trojkoruna byla doma! Bronz zamířil na Slovensko, úsilí Maďarů bylo marné.

Několikrát se LUKÁŠI SOUČKOVI podařilo zablokovat korejský útok, naopak ty své proměňoval s jistotou. "Bylo to úžasné, atmosféra nás hnala dopředu. Kulisa byla ohromná. V semifinále jsme měli Maďary, ti nás tolik neprověřili. Do finálového zápasu jsme šli naplno, od začátku nám všechno parádně fungovalo. Korejci hráli výborně, během turnaje se neustále zlepšovali a do finále se dostali zaslouženě. Proti nám však měli hlavní problém se svým blokem, to byla naše velká výhoda. Tím, že se mi je podařilo párkrát zablokovat, jim muselo začít šrotovat v hlavě. My šli za vítězstvím a naštěstí to tak i dopadlo."

Konečné pořadí turnaje:
1. Česko (Lukáš Souček, Jiří Kalous, Jan Matkulčík, David Višvader, Tomáš Gulda), 2. Jižní Korea (Lee JunSuk, Park SeoHu, Kim JougUk, Hong Jiwon, Jeong SeokHee), 3. Slovensko (Branislav Belko, Branislav Zubák, Jozef Gajdoš, Jakub Baka, Matej Prachár), 4. Maďarsko (Ádam Harsányi, István Szlávecz, Olivér Balogh) 

Fotogalerie:

 

 

Komentáře   

 
#1 Antonín Stehlík 2017-12-01 10:06
https://brnensky.denik.cz/ostatni_region/hanusova-pout-od-fotbalu-k-titulu-svetoveho-sampiona-v-nohejbalu-20171129.html