Nejčtenější články - Reprezentace

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 12.07. 11:41 TORNÁDO OPEN 2019(NasNohec)
    TORNÁDO OPEN 2019 - Memoriál Jiřího Hladíka Srdečně zveme všechny naše ...
Na Lipně se tleskalo i nohejbalu Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 15.08.2016

2016 riolipno 1(Lipno nad Vltavou, Frymburk) Nohejbal se dotkl olympijských kruhů. Alespoň těch v tuzemských luzích a hájích, které reprezentovala účast hráčů všech věkových a výkonnostních kategorií na nohejbalovém víkendu v rámci Olympijského parku Rio-Lipno 2016 na lipenské údolní nádrži.

Nestát stranou, to je strategie, kterou Český nohejbalový svaz razí. Přes všechny neduhy, které občas prezentace nohejbalu na všesportovních festivalech doprovází, se jedná o správnou filozofii. Je smutné být účasten masové akce, na které se prezentují desítky sportů a nohejbal (ve své mateřské zemi) chybí. I proto návštěvník na Lipně tentokrát nemusel být zklamán. Jistě, ne vše se povedlo. Páteční pohárový turnaj mladších žáků proběhl celkem pohodově, i vzhledem k malému počtu sestav. Sobotní otevřený turnaj pro hráče, hrající maximálně okresní přebor, už měl několik vad na kráse. Snad největší z nich byla absence původně avizovaného druhého hřiště. Několik do turnaje přihlášených účastníků tak nakonec z turnaje odjelo, aniž by kopnulo do balonu. Ani nedělní nejatraktivnější blok se bez potíží neobešel, počínaje nezajištěnými míči, na rozdíl od předchozích dvou dní chybějícími rozhodčími či nejasnou skladbou programu. "Byla to prezentace v podobě, jak na tom nohejbal skutečně je," shrnul pocity asi většiny účastníků celého víkendu jeden z nich.

Nic to však nemění na stěžejním faktu, že nohejbal v duchu slavného výroku barona Coubertina na Lipně byl k vidění. Třídenní blok odstartoval v pátek turnajem Poháru ČNS mladších žáků, konaném ve Frymburku. Celkem devět dvojkových formací se za chladného a občas deštivého počasí utkalo o body do seriálu nejmladší nohejbalové kategorie. Na zlatý stupínek se nakonec postavili mladí borci ze Stříbra, svěřenci trenéra PETRA TOLARA. "My jsme tady měli dvě dvojice. Ve čtvrtfinále narazily v derby na sebe, vyhrálo áčko. Ve finále s Peklem byl vyrovnaný jen první set. Ve druhém jsme změnili systém hry a navíc nám to Peklo ulehčilo. Kluci už dominovali a vyhráli jasným rozdílem. Určitě je dobrá věc, že nohejbal se ukáže v konkurenci olympijských sportů. Kluci načichnou atmosférou, prostředí je hezké. Celkově vynikající, ale chtělo to jen trošku organizačně vyšperkovat. V pátek se na jednom hřišti dalo odehrát, ale v sobotu tolik týmů na jednom hřišti, není dobré."

Konečné pořadí turnaje:

1. TJ Baník Stříbro A (Tolar, Gaszczyk)
2. TJ Peklo A (Čižinský, Fries)
3. ZŠ Proseč (Sodomka, Romportl)
4. MNK Modřice (Bednář, Jurka) 

V sobotu do Frymburku zavítal nohejbal znovu a do hry vstoupilo 14 sestav, převážně mužských. Ale k vidění bylo i dost mládežníků a také dvě ženy. Počasí se vyřádilo v pátek a sobota už nabídla příjemný slunečný den. Na okresní soutěž měl turnaj dobrou herní úroveň, danou i tím, že v některých formacích se prezentovali bývalí ligoví hráči. Kteří sice měli nějaký ten rok a kilo navíc, ale jak známo, v nohejbale je zkušenost k nezaplacení. Vstupenku do finále a tím i své místo v nedělním exhibičním bloku v hlavním areálu parku si zajistili hráči sestav Santoku a Velechvína.

"Dostali jsme se do finále, ale v něm se svým výkonem nejsem spokojen. Prohrál jsem ho já, protože jsem dvakrát neproměnil svůj útok. Kvalita byla slušná, minimálně první čtveřice týmů měla vysokou úroveň. Všichni jsme byli rádi, že jsme se zase viděli. Jen to trošku vázlo organizačně a to spoustu lidí nakrklo. Z tohoto pohledu to bylo odfláknuté. Ale jsem rád, že nohejbal na Lipně byl. Nohejbal je ryze český sport a patří sem," okomentoval turnaj bývalý extraligový bombarďák ROBERT BUZEK.

"Vůbec jsme nečekali, že to pro nás takto dopadne. Turnaj měl svou kvalitu. Na to, že tam byli hráči, kteří hrají jen okres, to mělo velmi dobrou kvalitu. Ve finále jsme narazili na Velechvín. Bylo to na tři sety a rozhodl poslední možný míč. My jsme první set vyhráli, hráli jsme po sluníčku. Ve druhém jsme ale hráli proti sluníčku my a hodně jsme kazili. Třetí set Robert Buzek vykopnul patu ven a bylo to. Moc se mi to líbilo. Výtku mám jen k organizaci," řekl člen vítězné sestavy RADIM PAĎOUREK.

Konečné pořadí turnaje:

1. Santoku (Kuba, Peterka, Paďourek)
2. Velechvín (Buzek, Buzek, Ziegler)
3. TJ Malešice Praha (Fulín, Pancíř, Hovorka)
4. Baník Stříbro (Oktábec, Košťál, Klauber) 

Nedělní ráno nabídlo překrásné letní počasí a olympijský park v Lipně nad Vltavou znovu ožil. Prudké sluneční paprsky sváděly návštěvníky k vodním radovánkam na plážích, ale i "nevodní" část parku se slušně zaplnila. Úderem šestnácté hodiny se do směsice zvuků z různých atrakcí areálu vmísil nový zvuk - typické údery míče o zem. To o sobě dal vědět nohejbal. Tribuna víceúčelového hřiště se zaplnila a právo odstartovat nedělní exhibiční program dostali nejprve mladíci z pátečního turnaje. Po nich přišel na řadu těžší kalibr, současní čeští reprezentanti (Kop, Vanke, Chalupa, Fík, O. Vít, Kalous), kteří předvedli souboje ve všech třech nohejbalových disciplínách. Prudké slunce a ne zrovna typický nohejbalový povrch nenahrávaly kvalitě hry, a tak se spíše exhibovalo. Někdy až moc, ale divák se bavil a to přece šlo. Samotné výsledky klání byly podružné.

"Je to úžasné a je to známka toho, že nohejbal je vnímán jako součást velké sportovní rodiny a možná i jako potenciální přidružený olympijský sport. Je super, že se tady protočily stovky, možná tisíce lidí, kteří se zde zastavili a podívali na nohejbal. Jen více akcí tohoto typu. I když je jasné, že něco mohlo být lepší, nejdůležitější je, že to bylo uspořádáno. Co vím, bylo to dost narychlo. Je důležité, že se o nás ví, že jsme byli vidět," poznamenal jeden z aktérů exhibičních duelů, JAN VANKE.

Závěr nohejbalového víkendu obstarala repríza sobotního finálového mače a dovednostní soutěž pro diváky (přesnost nahrávky na terč) o vstupenky na listopadové mistrovství světa v nohejbalu.

"Účast nohejbalu na Lipně se narodila rychle. Pánové Bartůňkové, kteří pracují v organizačním výboru nohejbalového mistrovství světa v Brně jsou zároveň aktivní i v jiných sportech a nabídli nám, že existuje možnost začlenit nohejbal do projektu Rio-Lipno 2016. Řekli jsme proč ne, vyzkoušíme to. Na to, že jsme do toho skočili rovnýma nohama, tak pro příště už víme, co udělat lépe. S nedělním programem jsem spokojen. I když jsme nebyli přímo centrem programu, bylo tady dost lidí. Na víceúčelovém hřišti se konalo několik exhibicí, ale protože to pořadatelé neměli jako hlavní prioritu, každý sport si dění režíroval sám. Z tohoto pohledu je to jen průměr, ale celkově bylo výhodou, že jsme náš program měli v době největší návštěvnosti parku. Co se týká rozpočtu akce, byl mírně ztrátový. Dostali jsme dotaci od ČOV ve výši cca dvaceti tisíc, myslím že budeme v mínusu maximálně pár tisícovek. Jdeme cestou, že u takových akcí, jako je Sporťáček, jako je právě Rio-Lipno, se chceme prezentovat jako sport, který do rodiny sportů patří. A každá propagace, každá ukázka sportu něco stojí. Když se ale nebudeme mezi velkými sporty ukazovat, nebudeme plnohodnotným sportem. Musíme se stále připomínat," vysvětlil k nohejbalovému dění na Lipně prezident ČNS KAMIL KLENÍK.

Fotogalerie:

 

 

 

Komentáře   

 
#21 Antonín Stehlík 2016-08-17 07:12
Právě proto, že jsem tam nebyl nesnažím se na základě názoru někoho jiného hodnotit způsobem jakým to Marek udělal. Je z toho cítit frustrace a skoro nenávist. Ten člověk má potřebu někoho urážet jen proto, že je někdo schopnější než on. To okomentovat musím. Jiný asi už nebudu. Navíc, kdokoliv mně může kontaktovat a svůj názor mi soukromě vysvětlit. To u anonymů nejde. Ale možná je to dobře. Pro mně je anonym který někoho uráží srab.
 
 
#22 Trenér ml. 2016-08-17 09:45
Tondo Stehliku píšeš"proti Robertovi Buzkovi jsem hrál jako mladý kluk...." fakt jsem se pobavil nesplet si se trochu?Nebo si fandis a jsi mladý kluk furt.
 
 
#23 Divák 2016-08-17 09:47
Jestli mohu jen sturčně reagovat, osobně jsem se na Lipně zúčastnil a tak bych chtěl prezentovat svůj názor. V pátek turnaj žáků OK, jen špatné počasí, ale to nelze ovlivnit. Sobota průser jak vrata, absolutně nezvládnuté,jed no hřiště, zmatky v organizaci atd. Není pravda, že to bylo na poslední chvíli o turnaji se vědělo minimálně měsíc a půl. Neděle mě osobně trochu zklamala, očekával jsem víc, ale určitě bylo dobře ,že se nohejbal do hlavního parku dostal a mohl se ukázat široké veřejnosti. Právě vzhledem k velkému počtu návštěvníků byla škoda, že to nebylo organizačně lépe zvládnuté a navenek se nohejbal prezentoval jako amatérský sport, at se to někomu líbí nebo ne.
 
 
#24 Antonín Stehlík 2016-08-17 12:02
Trenére ml. chtěl jsem samozřejmě aby vyniklo že Robert už má svá nejlepší léta za sebou a vymlouvat se, že někdy hrál druhou ligu je nesmysl a hanba. K tomu jsem použil příměr k sobě a já nejsem žádný mladík. Ale proti Robertovi s Fíkem jsem hrál, je to tak přes dvacet let. :-)
 
 
#25 Zbyněk 2016-08-18 14:47
Fakt jsem se pobavil, jak se tu brečí nad tím, že na turnaji hrál Robert Buzek, který ligové soutěže hral možná před 15-ti lety a 30 kily, i když i tak měl 130 kilo, ale kopalo mu to výborně :) Myslim, že se Robert taky baví. Panové, vy co tu brečíte, to zabalte!
 
 
#26 Marek 2016-08-19 21:00
K příspěvku 19:
Co vám na to mám říct?
Napsal jsem to tak,a by to pochopil každý, tjst po lopatě, ale bohužel, vidím že vy jste nepochopil zcela nic, akorát se navážíte do člověka, co prezentuje svůj názor ve chvíli, kdy vám se to nelíbí. Nic prti, ale jakýkoliv názor, který se vyjádří a ohodnotí práci ČNS špatně, je vám proti srsti. Víte, tohle už je snad trochu nemoc NEDOTKNUTELNÉHO , Nebo já už fatk nevím:))
Chlape, napsal jsem hned na začátku:
Že píši názor soudě podle reportu, který napsal někdo jiný.
Jinak řečeno, pokud dotyčný lže, pak můj názor nemá význam. Ukazuje se však, že dotyčný popsal tu akci bohužel dobře.
Tak opravdu nic proti, ale k zamyšlení je ne můj názor, ale spíše vaše 2 reakce...
 
 
#27 Antonín Stehlík 2016-08-20 07:59
Marku, co ti na to mám říct. Napsal jsem ti to také polopatě aby to každý pochopil. Jen ty asi ne.
 
 
#28 Kněz 2016-08-21 19:27
Antonín Stehlík (19) 16.8.2016 v 21,54 na adresu Marek (18) napsal: „ Jsi Marku asi hodně jednoduchý člověk. Nebyl jsi tam a vypouštíš z pusy takové nesmysly…No blahoslavení chudí duchem…“
Ježíš Kristus, když sestoupil z hory, na adresu nás všech řekl: „Blahoslavený, kdo z ducha zvolil chudobu.“
Chudí duchem nejsou tedy hlupci, ale lidé, kteří dobrovolně přijali materiální chudobu.
Z úcty k panu Stehlíkovi to nebudu dál rozpitvávat.
 
 
#29 Antonín Stehlík 2016-08-21 20:37
Výkladů je vícero. Záleží na kontextu užití. Může to odkazovat na bláznovství (nepromyšlený čin), nevinnost (těch bláznů), nebo i duchovní pokoru věřících.
Pro nevinnost se ovšem užívá tento obrat : Blahoslavení chudí duchem, neb nevědí čeho činí. Takto jsem to myslel.

V Blahoslavenství ch z kázání na hoře, Pán Ježíš říká: "Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je nebeské království".
To ovšem pouze cituji. Užil jsem příměr v kontextu s naivitou spojenou s hrubiánstvím Marka, když dehonestuje akci na které nebyl, pouze podle subjektivního příspěvku někoho jiného.
Jinak díky za upozornění.