Nejčtenější články - Reprezentace

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Humenné hlásí: Zlato, zlato, stříbro Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 16.11.2015

2015 memuzu 01(Humenné, Slovensko) Mise splněna, může na svazovém sekretariátu hlásit trenér mužského nároďáku Petr Gulda. Na právě proběhlém 2. Mistrovství Evropy mužů jednotlivců, dvojic, trojic federace EFTA jeho svěřenci potvrdili roli velkého favorita a stali se díky zisku dvou zlatých a jedné stříbrné medaile jasně nejúspěšnější výpravou šampionátu, konaném v Humenném. Jedno zlato a dva bronzy putují ze Slovenska do Rumunska, dvě stříbra zůstala pořadatelské zemi a jeden bronz získali Maďaři. Ostatní země se na medailové příčky neprosadily.

Po loňském světovém šampionátu družstev se kontinentální mistrovství hrálo v klasickém třídisciplínovém formátu. Ubytovací podmínky výprav byly příjemné a příjemné bylo i prostředí hal, ve kterých se šampionát odehrál. Velkou výhodou byla blízkost obou hal i hotelu, vše snadno pěšky dostupné. Hlavní dějiště akce, městská sportovní hala, nabídla svou moderností i vhodností pro takový typ akce (optimální divácká kapacita, strmý sklon diváckých sektorů, kvalitní akustika, dobré osvětlení) důstojné podmínky účastníkům i divákům. K dispozici byl i VIP sektor. Jedinou kaňkou tak byly komplikace s online internetovým přenosem, které se v průběhu podařilo odstranit. A také velmi slabá česká účast, myšlena divácká.

Na šampionát český výběr odjel v roli favorita číslo jedna. Do této pozice jej pasovala nejen kvalitní a vyvážená sestava (byť v ní původně měli být později zranění Pelikán s Mrákavou), ale i o poznání slabší sestava největšího rivala. Bez velezkušených a mnohokrát pozlacených Makary, Ižola a bratří Perunů to Slováci měli o dost složitější a spoléhat museli nejen na podporu domácího publika a úspěšnost na předchozích dvou evropských šampionátech, ale i na moment překvapení, což v minulosti několikrát dokázali.

Jednotlivci

Je už klišé, že v této disciplíně panuje nejpočetnější konkurence a dost ostatních zemí jí považuje právě za tu neprestižnější. Není pochyb o tom, že je minimálně určitě nejnáročnější. Už los šampionátu pro nominovaného Ondřeje Víta nevěstil nic pohodového. V základní skupině český singlista sice zejména v pvním setu pohodově zdolal dánského soupeře, ale s rumunským esem Georgelem Bobisem neměl nárok. Podle očekávání druhou skupinu ovládl Slovák Stupák a už čtvrtfinále tak přineslo atraktivní česko-slovenský souboj. A s českým singlistou to vůbec nevypadalo dobře, po porážce v prvním setu druhý set dospěl až do prodloužení. Jenže tady Stupák do přímého expresu do semifinále nenaskočil a Vít hrozbu zažehnal. Třetí set už byl v jeho režii. Povzbuzen klíčovou výhrou vstoupil do semifinále s francouzským zástupcem Vít sebevědoměji a brzy získal první sadu. Ve druhé znovu uspěl v prodloužení a mohl hlásit splnění předšampionátového cíle. Dobře však také věděl, že nedělní finále bude přetěžké. Rumun Bobis se v semifinále popasoval s maďarským reprezentantem, ale také se přivodil zdravotní komplikaci. K tomu Bobis jde ve šlépejích svého slavného předchůdce Puriceho, který dokázal obsadit těžko uvěřitelné 4(!) disciplíny (tehdy se hrály dvě deblové disciplíny). I Bobis se představil ve všech.

Finálový souboj přinesl dva rozdílné sety, ale bohužel se stejným vítězem. V prvním byl zpočátku průběh vyrovnaný, ale Rumun v polovině získal rozhodující náskok (7:4 a 9:5) a ten už nepustil (11:6). Ve druhém setu se Vítovi dařilo urvat po opatrném začátku (3:3) v polovině setu vedení (6:4), ale dlouho se z něho neradoval (7:7). Rumun ale v tlaku pokračoval a set otočil ve svůj prospěch (9:7). Za vedení 10:8 rumunský hráč zachytil Vítův útok a svůj mečbolový nekompromisně zakončil do nekrytého prostoru.

Hezký souboj nabídl duel o bronz, ve kterém ve třetím setu Maďar udolal Vítova semifinálového protivníka z Francie.

Konečné pořadí turnaje:

1. Rumunsko (Bobis), 2. Česko (O. Vít), 3. Maďarsko, 4. Francie, 5. Švýcarsko, 6. Slovensko, 7. Polsko, 8. Irsko, 9. Ukrajina, 10. Rakousko, 11. Dánsko, 12. Anglie.

Dvojice

Historicky nejlepší česká disciplína měla přinést česko- slovenské finále, na velkém "letišti" těžko mohli pomýšlet na překvapení francoužští nůžkaři, natož další země. Trenér Gulda dal důvěru triu Pavel Kop, Lukáš Rosenberk a Martin Müller, které se v základní skupině vyřádilo s Anglií (uhrála 4 míče) a Polskem (9 míčů). Se Švýcary to ve čtvrtfinále bylo o poznání složitější, ale nikoli problémové. Prakticky stejný průběh, jako čtvrtfinále, mělo i semifinále s Francií. Ani set ztráty, pohoda v sestavě, to byly atributy, které naznačovaly zlaté ambice české formace.

Téýž málokdo pochyboval, že by si finále nechali ujít reprezentanti pořadatelské krajiny. Také Ján Brutovský s Branislavem Belkem a Ladislavem Stupákem se nikde nezakecali, až trošku v semifinále. Po prohraném druhém setu ale Rumunům dovolili uhrát ve třetím setu pouhé tři balony a šli se připravovat na Čechy. To už ale bez Stupáka, který pro zranění dohrál. Slováci tak do finále museli postavit dlouhána Brutovského do pole a s ním čelil českému deblu dorostenec Belko. Na toho bylo finále mužského šampionátu ještě hodně velké sousto a díky množství chyb Kop s Rosenberkem brzy utrhli rozhodující náskok (8:4, 10:5) a rozhodli (11:6). I ve druhém setu Češi vytvářeli na soupeře tlak (3:1 a 5:3), ale Slováci vždy srovnali krok (3:3 a 5:5). Třetí úder českého dua (8:5) ale už nezachytili a osud střetnutí se naplnil. U prvního z pětice českých mečbolů (10:6) sice ještě Rosenberk chyboval, ale při pokusu číslo dvě Kop výbornou nahrávku umisťuje šlajspatou za Brutovského blok (11:7). První české zlato je na světě!

O bronz se i tady rvalo urputně, v koncovkách obou setů byli ale důslednější Rumuni nad Francií.

Konečné pořadí turnaje:

1. Česko (Kop, Rosenberk, Müller), 2. Slovensko, 3. Rumunsko, 4. Francie, 5. Švýcarsko, 6. Polsko, 7. Maďarsko, 8. Ukrajina, 9. Dánsko, 10. Rakousko, 11. Irsko, 12. Anglie.

Trojice

Ve trojicích prostě nikdo tak razantní a zkušené bombarďáky na smeči a bloku, jako mají Češi a Slováci, nemá a od toho se odvíjí finálové ambice. Výhodou českého trenéra bylo, že na klíčový post má  přebytek hráčů, a tak v Humenném měl k Pavlovi Kopovi rovnocennou alternaci v podobě Jana Vankeho. Jim oblohu tvořili Kopův dvorní nahrávač Petr Topinka, Lukáš Rosenberk a doplňoval je Ondřej Vít. Trojky přišly na řadu až druhý den šampionátu a Češi i tady (s výjimkou prvního setu s Poláky) vyučovali. Ve čtvrtfinále potkali Ukrajinu a i tady byl drobné komplikace vítěz od poliviny setu jasný. Stejná terminologie se dá použít i pro semifinálový duel s Rumunskem. Slováci se ve skupině trošku natrápili právě s Rumuny, ve čtvrtfinále složili hladce Švýcary. Češi měli už v kapse zlato a stříbro, jejich soupeř zatím "jen" stříbro a další pokus vyjma tohoto už k mání nebyl. Trenér Žigala dal důvěru Brutovskému s Igorem Hulínem a juniorem Michalem Bertkem, jeho český protějšek vyslal do hry zlatou dvojici (Kop, Rosenberk), kterou na nahrávce doplnil Petrem Topinkou. Tato úderka fungovala bravurně, Slovákům hořela většina herních činností a tak vítěz prvního setu vykrystalizoval už brzy (6:1). Slovenský trenér sáhl ke střídání, za Brutovského přišel Silven Gálus a za slabého Bertka Milan Černota. Jenže českou mašinu už vykolejit nešlo (9:1, 11:3). Druhý set ale bodový zisk z prvního setu nakupili Slováci hned v úvodu (3:1) a poté se probralo i domácí publikum. Za stavu 6:2 pro Slováky český trenér vystřídal Kopa za Jana Vankeho a jeho bojovnost se začala vyplácet (6:7). Slováci ale znovu zatlačili na pilu a získali čtyři setboly (10:7). První dva pokusy ale Češi maří (9:10), jenže poté Brutovský z dálky trefuje přesně a přestřelku ukončuje. To je voda na slovenský mlýn a diváci už vzačali věřit v pro ně příjemné překvapení. Na hřiště znovu Gulda posílá vstupní sestavu a ta divákům pohádku brzy utnula (4:1). Když Brutovský kopne špatně zkrácený míč, který Topinka rovnou nahrál Kopovi a ten trestal, je všem při změně stran jasné (6:2), kdo bude stát na stupních nejvýše. Žigala ještě zkouší změnu a za Hulína vysílá do hry Bertka. Dlouhé výměny ale svědčí Čechům a za stavu 8:2 znovu Žigala střídá. Dvojka na ukazateli stavu Slovákům zůstala, body připisovali Češi. Teprve za 9:2 pro českou trojici se Slováci naposledy zvedají a snižují na 5:9. Kop ale poté smečí a blokem končí set, zápas i celý šampionát. Dva údery, dvě zlaté pro něj i pro Českou republiku.

Ve znamení velkých chyb na obou stranách se odehrával souboj o třetí místo mezi Francií a Rumunskem. Průběh zápasu byl vlastně v každém setu jednoznačný a když ten třetí vyzněl pro Rumuny, šli si pro bronz oni. Francouzi tak domů odvezli tři nepopularní "brambory".

Konečné pořadí turnaje:

1. Česko (Kop, Vanke, Rosenberk, Topinka, O. Vít), 2. Slovensko, 3. Rumunsko, 4. Francie, 5. Švýcarsko, 6. Ukrajina, 7. Maďarsko, 8. Polsko, 9. Anglie, 10. Rakousko, 11. Dánsko, 12. Irsko.

Fotogalerie:

 

Komentáře   

 
#1 Radek 2015-11-16 20:49
Gratulace klukům a trenéru Guldovi.
 
 
#2 Trenér mládeže 2015-11-20 17:31
Tak jsme dali světu na prdel a všichni jsou zticha. Lidi, teda i včetně mě se tam nejeli podívat. Myslel bych, že se o ME bude víéc mluvit. Asi jen kdyby se vybouchlo, to by najednou vybouchlo i tady.
 
 
#3 Trenére 2015-11-20 19:28
Tohle byla Evropa, ale to je vlastně svět, protože tam už není vůbec nic a my budeme dál slavně vítězit. No a pokud se něco nezmění a současný stav bude trvat, tak je to pro tuto hru konečná, to si piš.
 
 
#4 M. Šnídl. 2015-11-20 23:24
Nechcete si v klidu, bez hádání a emocí, úplně jednoduše připustit, že ten futnet nikoho nezajímá? Zkoušeli jste se tou myšlenkou někdy zabývat? Všichni milujeme svoje nejlepší hráče a podporujeme je v reprezentaci, ale přeci jen, opravdové MS bude na Posledním smeči na Pankráci.
 
 
#5 Trenér mládeže 2015-11-21 10:26
p. Šnídle, ono to bude hlavně o to podívat se za humna. Vy máte nějaké zkušenosti s mezinárodním nohejbalem? Víte, jak by se měl rozvíjet a podílíte se nějhak na jeho růstu? A taky napsat že Poslední smeč je MS, to myslíte opravdu vážně? Při úctě k tomuto velmi pěknému turnaji to pro mě je tak šestá sedmá akce roku co do skutečný kvality. Nebo snad neznáte strukturu ročního výcvikového období?