Nejčtenější články - Reprezentace

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 02.03. 16:50 Ján a Martina
    Upřímnou soustrast všem kdo je znali, jménem nohejbalového oddílu MNK Mod ...
Zlaté repete českých juniorů Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 12.10.2015

2015 msjz 01(Rumunsko, Cluj-Napoca) Nadvládu světovému nohejbalu potvrdila juniorská reprezentace ČR na světovém šampionátu této věkové kategorie. Stejně jako na předcházejícím celoplanetovém klání čeští hráči nikoho jiného na trojici zlatých příček nepustili. Úhlavní rival českých juniorů, Slovensko, si na zlato nasáhlo ani v jedné z disciplín a pouze dvě stříbra je asi moc netěší. Naplnily se i předpoklady, známé z ostatních kategorií, že ve dvojicích a trojicích nikdo jiný nemá na finále nárok.

Kazem dvoudenního turnaje, hraného ve třech halách (hala Horia Demian, hala Gheorghe Roman a hala Vasile Geleri), byla nízká účast. Pouhých sedm účastníků (ve trojicích šest), z toho ani jeden neevropský tým, to byl kontrast s minulým mistrovstvím, konaným v Brně, kterého se zúčastnilo 11 zemí. Šampionát celkově nepřinesl nějaké větší výsledkové překvapení, karty jsou rozdány podobně, jako u mužské kategorie. Jedinou disciplínou, kde nemají favorité jistotu, je disciplína jednotlivců. V součtu s dvojicí titulů (a bronzem) z ženské části šampionátu Češi v Kluži naprosto deklasovali zbytek pole. Bezesporu fantastický výsledek českého komanda může být s ohledem na předchozí zlatá vystoupení na ME a MS vnímán už poněkud fádně, ale tak to prostě je.

Jednotlivci

Trenér českého výběru Michal Doucek ve své velké premiéře do této disciplíny nominoval Jiřího Kalouse a ten se mu odvěčil slušným výkonem, završený ziskem titulu. V základní skupině český reprezentant pohodově skolil Švýcara a Ukrajince a díky první příčce si zajistil přímý postup do semifinále. O jeho soupeři rozhodlo čtvrtfinále mezi Slovákem a Ukrajincem, které s mírnými obtížemi lépe zvládl zástupce nohejbalové velmoci. V semifinále Kalous lehce proti Slovákovi zaváhal jen ve druhém setu, jinak měl zápas pod kontrolou. Finále s Rumunem Alex-Bertold Soreanem už byla jiná káva, první set (8:11) byl zároveň i prvním a naštěstí jediným, který český hráč odešel s porážkou. Ve druhém setu už zabral (11:5), ale třetí set (11:9) byl velmi dramatický. Kalous ale prokázal, že ne nadarmo patří už mezi elitu ve vyšší kategorii a dovedl set, zápas i celý turnaj ke zlatému konci. Bronz připadl Maďarsku, když slovenský singlista kladl odpor jen v jednom setu.

Trenér Doucek: "Z této disciplíny jsem měl největší obavy, stejně jako u mužů jsou tady výsledky nevyzpytatelné. I Jirka měl proměnlivé okamžiky, hlavně ho trápil servis. Bylo to hlavně o hlavě, znám ho v lepším světle. Ve finále už to bylo výrazně lepší. Soupeř nebyl žádný nazdárek, snesl extraligové měřítko. Jirka ale hrozně chtěl uspět. Ve třetím setu byl hodně dole, prohrával na začátku 0:4 a 1:5. I přesto jsem věřil, ani na chvilku mě nenapadlo, že by mohl prohrát. Na konci to vzal za správný konce, byla vidět obrovská vůle, dostal se do vítězného laufu."

Konečné pořadí turnaje: 1. Česko, 2. Rumunsko, 3. Maďarsko, 4. Slovensko, 5. Švýcarsko, 6. Ukrajina, 7. Polsko

Dvojice

V nejstarší nohejbalové disciplíně měl trenér Doucek k ruce trojici hráčů - Jana Chalupu, Milana Kučeru a znovu Jiřího Kalouse. Základní skupinou, ve které Češi narazili na Maďary a Ukrajince, podle předpokladů prošli bez ztráty setu a i zde tak měli jasnou účast v elitním kvartetu. Jejich semifinálový soupeř vzešel ze čtvrtfinálového mače Rumunsko - Ukrajina, které pohodově zvládli hráči hostitelské země šampionátu. V semifinále Češi Rumunům moc nepovolili a jasně vyhráli. Také Slováci (Branislav Belko, Michal Bertko, Matej Dubovan) soupeřům nedali nárok a stanuli ve finále proti české sestavě. Byl to zřejmě nejtěžší zápas českého zástupce na mistrovství, první set (11:8) Češi zvládli, ale ve druhém rozhodli až v prodloužení (14:12). Bronz zůstal doma, na Maďary zbyla brambora.

Trenér Doucek: "Tady jsem vsadil na základní sestavu s Honzou Chalupou a Milanem Kučerou a ve finále jsem chtěl zapojit i Jirku Kalouse. Tušil jsem, že když se mu podaří vyhrát singla, bude v psychické výhodě. Díky málo soupeřům nebylo tolik času na nějaké velké zkoušení sestav. Jirka odehrál dva sety, ale stále mu nešel servis. Ve finále nastoupili Honza s Milanem, celou dobu v prvním setu vedli o dva tři míče, ale v závěru se soupeř srovnal. Vystřídal jsem a vyhrálo se. Do druhého setu šel znovu Milan s Honzou, zpočátku vedli, ale pak to Milanovi tolik nešlo a Slováci najednou vedli. Rozhodlo střídání, Jirka dokázal chytit a proměnit dva důležité míče."

Konečné pořadí turnaje: 1. Česko, 2. Slovensko, 3. Rumunsko, 4. Maďarsko, 5. Švýcarsko, 6. Ukrajina, 7. Polsko

Trojice

Pětici Jan Chalupa, Lukáš Souček, Daniel Fík, Tomáš Chadim, Lukáš Hokr, nominoval trenér Doucek do v ČR nejpopulárnější disciplíny, trojic. Ani v jednom z obou zápasů základní skupiny (Švýcarsko, Ukrajina) Češi nedovolili protivníkovi dvouciferný počet balonů a i zde postoupili přímo do semifinále. Za svého soupeře v této části turnaje měli Maďary, kteří ve čtvrtfinále uspěli výhrou nad Ukrajinci. V semifinále ovšem českému deblu nebyli důstojným soupeřem. To Slováci (Branislav Belko, Michal Bertko, Jakub Siládi, Samuel Bertko, Roman Samko) museli finálovou účast vybojovat, ale zápas s Rumuny zvládli. Finále bylo rovnocenné jen první set (11:9), ve druhém už byl vládce jasný (11:5). Bronz v tradičním souboji Rumunska s Maďarskem patří po obrovské bitvě domácímu zástupci.

Trenér Doucek: "V disciplíně trojic jsem jako jedničku měl Honzu Chalupu a k němu jsem ostatní chtěl točit. Všichni dostali v průběhu turnaje skoro stejnou šanci. Do finále jsem nasadil trojku Chalupa, Dan Fík, Tomáš Chadim. Slováci hráli dobře, první set byl hodně vyrovnaný. V úplném závěru jsem chtěl na hřiště poslat Lukáše Součka, ale nestihl jsem to. Kluci ale vyhráli. Druhý set už byl jasný od začátku. Tomáš tam chytil tři těžké údery, z nich jsme zabodovali a odskočili o tři míče. Slováci začali střídat, chybovali a ke konci už mi přišli smíření s výsledkem."

Konečné pořadí turnaje: 1. Česko, 2. Slovensko, 3. Rumunsko, 4. Maďarsko, 5. Švýcarsko, 6. Ukrajina

"Trošku jsem se obával rychlého přechodu z venkovního prostředí do haly. Ale hráči to zvládli dobře, což prokázaly i výsledky. Oceňuji na nich, že vědí, co chtějí a jdou si za tím se vším všudy. Na svůj věk jsou velmi vyspělí svým myšlením, zodpovědným kolektivním přístupem. Prokázali i obrovskou chuť vyhrát. Pokud bych měl hodnotit naše soupeře, překvapila mě třeba Ukrajina. Čekal jsem jí na chvostu, ale její hráči nehráli vůbec špatně. Mají dobrou mezihru, jen na útoku je to horší. Naopak více jsem čekal od Švýcarů, představili vyrovnaný tým, ale měli na víc. Rumuni měli výborné individuality, uměli kopnout parádní věci, ale proti nám nebo Slovákům se nedokázali prosadit. Chybí jim naše zkušenosti. U Slováků jsme věděli, že to mají postavené na dvojici hráčů, která hraje u nás. Ale nakonec to nebylo jen o Belkovi s Bertkem, bylo tam více dobrých hráčů. Třeba jejich singlista, i když nezískal medaili, je zajímavý pohyblivý hráč a má podobný styl jako třeba Karel Hron. Celkově pro mě mírným zklamáním byla slabší účast družstev. Ale ty hlavní zde byla a další družstva by nepatřila k favoritům. Také jsem myslel, že přijde o něco více diváků. Jinak celé mistrovství proběhlo standardně, nenapadá mě, co by mě nějak mile či nemile překvapilo," shrnul své poznatky trenér MICHAL DOUCEK.

Celková medailová bilance (junioři):

1. Česko 3-0-0
2. Slovensko 0-2-0
3. Rumunsko 0-1-2
4. Maďarsko 0-0-1

Fotogalerie:

(Foto Vlastimil Pabián)

 

 

 

Komentáře   

 
#1 Dan 2015-10-13 07:21
Jestli v mužích je to se Slovákama vyrovnaný, v mládeži to válcujem. Abysme vůbec příšě měli proti komu hrát. Asi problémy s chybějící mládeži nejsou jen u nás.
 
 
#2 M.H. 2015-10-13 07:43
Velká gratulace všem hráčům i trenérovi a ještě k tomu jedna výzva: Vezmětet všichni taťky a přijďte mezi sebou poměřit síly na Kotlářku, na turnaj otec+syn v sobotu 28.11.2015. Srdečně zvu a těším wse na všechny!
M.H., Kotlářka.
 
 
#3 Divák 2015-10-13 11:01
Super výkon všichni!!! Chalupa a Kalous tahouni!
 
 
#4 Tomáš 2015-10-13 22:01
Jen aby kluci neusnuli na vavřínech. Každopádně dominance ČR v juniorech je příslibem do budoucna, že i v mužích budou pokračovat zlaté žně. Kalous má nakročeno být dalším klukem z plakátu (Ungermann, Bubniak, Vanke) a stát se nohejbalovou star v celosvětovém měřítku.
 
 
#5 Honza 2015-10-14 09:54
Bohužel naše vavříny jsou daný hlavně úpadkem ostatních států. Letos titul nesnese srovnávat s dřívějšíma, kdy bylo na titul poitřeba porazit Peruny, Brutuse, Ižola nebo budoucí mistry světa singlisty z Rumunska. Dokud si pořád budeme nalhávat, budem všem ostatním pro smích.
 
 
#6 paja 2015-10-14 11:54
Jestli dobře počítám na zlato stačilo vyhrát i 3 zápasy. To se mi zdá nedůstojné když se jedná o mistrovství světa. A jak to vůbec může být mistrovství světa když jede jen Evropa? Nechi kritizovat ale přijde mi to divné.
 
 
#7 to paja 2015-10-14 16:19
V tom případě počítat neumíš a ani sem radši nepiš, aspoň je vidět kdo to MS opravdu sledoval a kdo si chce jenom ,, zarýpat´´ do kluků kteří něco dokázali.
 
 
#8 paja 2015-10-14 16:42
Tříčlená skupina: každý po jedné výhře a prohře. Ten s nejlepším skóre jde z prvního místa do semif. Pak semi a finále. Vychází mi to na 3 výhry. Nechci rýpat, ale trocha objektivnosti by neškodilo. Nezapomínejte že na rozíl od chlapů hrajou junioři na česká pravidla. Souhlas s Honzou a podle mě se to projeví i v chlapech.
 
 
#9 trenér 2015-10-14 17:10
....už se to loni projevilo. Přesto gratulace všem. I splnit povinost favorita favoritů je někdy těžké.
 
 
#10 to paja 2015-10-14 17:33
no na zlato nestacilo vyhrat 3 zapasy... 3členná skupina - 2 zápasy + semi + finále = 4 zápasy, nevím jak to jinak napsat objektivněji :D :D :D
 
 
#11 trenér 2015-10-14 18:25
Možná to pája myslel tak, že někdy nemusíš ve skupině vyhrát všechno a přesto postoupíš jako vítěz. Když všichni tři by měli jednu výhru a jednu porážku, tak na počítání jeden bude vítěz skupiny. Potom opravdu stačí tři výhry, když vítězové ze skupiny jdou do semfinále rovnou.
 
 
#12 Pavel M. 2015-10-15 08:47
Gratulace kluků ale je opravdu vidět klesající kvalita hráčů vyjímka Kalous Chalupa.
 
 
#13 to Pavel M. 2015-10-15 10:50
A v čem je vidět klesající kvalita ostatních našich juniorských hráčů? Jen ve dvou hráčích se asi úspěšně mistrovství nedá odehrát, nebo dá?
 
 
#14 trenér 2015-10-15 13:51
Coé jsem ze záznamu viděl, oba naši tahouni byli někde jinde než zbytek. Neznamená to že za dva nebo čtyři roky to nebude jinak.
 
 
#15 to to pavel 2015-10-15 15:56
neřekl bych klesající kvalita ostatních,ti dva jenom proměnili formu z extaligy a to že patří i ve svých mužstvech k nejlepším.třeba u Kučery bych řekl,že to bylo spíše v hlavě než že by to neuměl
 
 
#16 trenér mládeže 2015-10-15 22:44
pro Pavla M. - jestli máš na mysli kvalitu ostatních účastníků pak s tebou musím souhlasit
u slováků slušný Belko, Bertko z formy bylo na něm znát, že toho moc letos nenakopal. Ostatní hráči nic moc, je vidět slabší úroveň slovenské mládeže. Jinak ostatní státy spíše klesající úroveň kromě singlu mě zklamali i Rumuni.
Jinak naši v pohodě ostatní týmy je moc neprověřili Kalous v singlu nervózní, dvojky super, Chalupa dvojky špatný (byl na střídání)trojky super, ostatní mě nezklamali při větším vytížení by ukázali kvalitu.
Samozřejmě nemůžeme usnout na vavřínech problémy s úbytkem mládeže jsou v každém sportu, ale o proti světovému futnetu jsme na tom ještě dobře