Nejčtenější články - Reprezentace

Nejnovější příspěvky v Nohec fóru


  • 26.09. 11:52 Rychlost informací
    díky, mě stačila stejná odpověď už od Ládi :-) jen sem chtěl aby ses ro ...
Začne se mládeži blýskat na lepší časy? Tisk
Napsal Antonín Stehlík  |  Neděle, 01.03.2015

2015 kempy 01(Praha, Nymburk) Existuje posun v péči o sportující mládež? Je tok peněz pro mladé sportovce adresný? Pod řízením Českého olympijského výboru dochází k poskytování příspěvků především z hlediska nových významných zdrojů, v souvislosti s uplatňováním zákona o daních loterijních společností. Finance míří konkrétně do oblasti mládeže z prostředků tzv. odčitatelných darů loterijních společností. ČOV uzavřel téměř se všemi provozovateli loterií a sázek smlouvu o poskytování darů, následně pak téměř podle současně platného klíče rozdělování dotací MŠMT přerozděluje tyto dary na sportovní svazy. Termín téměř je použitý záměrně, protože větší podíl z těchto zdrojů mají největší svazy, fotbal a lední hokej, vzhledem k významnému podílu sázení na právě tyto sporty.

„Českému nohejbalovému svazu tyto zdroje také došly na speciálně uzavřený bankovní účet, který je nezbytnou podmínkou uzavření smlouvy. S radostí můžeme konstatovat, že výše těchto poskytnutých prostředků předčila naše očekávání po účasti na seminářích ČOV a ČUS, kde byly prezentovány tyto zdroje a jejich silně závazné možnosti použití. Je zde zbytečné podrobně prezentovat tyto možnosti a podmínky, každý si je může zjistit na webových stránkách ČOV. Nicméně na základě těchto podmínek a informací ze seminářů ve svém usnesení z jednání 31. 8. 2014 Výkonný výbor ČNS pojmenoval tyto zdroje pro ČNS a stanovil jasné priority pro čerpání těchto prostředků právě v souladu se stanovenými podmínkami užití,“ říká sekretář Českého nohejbalového svazu VLASTIMIL PABIÁN.

VV ČNS projednal materiál k rozvoji mládežnického nohejbalu ve třech úrovních:

I. úroveň – náborová činnost na školách, KM připraví ve spolupráci s KPM a KTR náborové materiály (některé z programu „Sporťáček“), vytipuje regiony, školy a oddíly k postupné realizaci

II. úroveň – krajská (regionální) Náborová střediska mládeže pro podporu I. úrovně, tj. zapojení a získaných adeptů do řízeného tréninku, garantem této úrovně je prezident ČNS za spolupráce s KM, KTR a regionálních sdružení, svazů a oddílů

III. úroveň – sledování talentů všech věkových kategorií, Komise reprezentace předloží realizační projekty pro sledování, odborné vedení, materiální podporu a herní realizace těchto talentovaných hráčů.

„V roce 2014 tedy byly postupně  na náš účet alokovány prostředky ve výši 502 tis. Kč. Výhodou těchto financí je, že využití je, na rozdíl od zdrojů MŠM, umožněno do tří let. Proto je možné jejich využití plánovat s určitou perspektivou  a s dostatečným časem na přípravu a zpracování podkladových materiálů. Tak došlo v roce 2014 k použití „jen“ 88 tis. Kč a vlastně zde šlo jen o přesun nákladů z běžné činnosti rozpočtované odbornými komisemi do nákladů z popisovaných zdrojů – zajištění náborových akcí „Sporťáček“ v Praze a Plzni a Mezinárodního kempu v Chabařovicích.  Už během podzimu 2014 byly vytvořeny dokumenty pro čerpání zdrojů loterijních společností – Projekt s rozpočtem akce, dokumentace k vyúčtování a propagaci. Došlo tedy k vytvoření podmínek pro čerpání a zároveň jako návod na splnění podmínek užití prostředků,“ pokračuje Pabián.

2015 kempy 02Už od začátku roku tedy probíhají akce podle Projektu sledování talentů nohejbalové mládeže dle III.úrovně rozvoje mládežnického nohejbalu. I když takové kempy talentů pořádal ČNS již v minulosti, nyní jsou k dispozici významné zdroje financování. Komise reprezentace, ve spolupráci s Komisí mládeže, uspořádala v lednu kemp nadějí dorostu, v únoru pak proběhly Kempy nadějí v kategorii juniorek a žáků. Všechny tři akce absolvovalo v Nymburku po desítce vytipovaných talentů, trenér s asistentem a vedoucí projektu.

Na lednový kemp dorostu dorazilo deset nadějných hráčů ze sedmi oddílů. Vzhledem ke zranění bylo nutné operativně řešit dva náhradníky. K účasti nebyli přizváni již prověření adepti juniorského reprezentačního dresu, naopak důvěru dostali na jedné straně čerství dorostenci nebo na straně druhé hráči registrovaní už v dospělé kategorii, ale ještě věkově spadající do kategorie juniorů U21. Hodnocení si od trenéra Jiřího Šmejkala a asistenta (pro tento kemp) Petra Guldy vyslechli všichni absolventi. Všem byly jasně určeny priority pro jejich další sportovní růst a samozřejmě jejich perspektivy pro případnou možnost účasti v reprezentačních výběrech ČR. „Hlavním úkolem bylo zmapovat výkonnost deseti nadějných hráčů, kteří mají věk kolem osmnácti let a jsou do budoucna možnými adepty juniorské reprezentace. Někteří jednou možná okusí i dres mužského národního týmu. Musím říct, že nás všichni zúčastnění hráči potěšili svým přístupem ke všem činnostem, které byly obsahem soustředění a potvrdili, že si pozvánku zasloužili,“ hodnotil asistent šéftrenéra Šmejkala PETR GULDA.

Seriál akcí pokračoval v únoru, kdy byly na programu ženy-juniorky. Vzhledem k tomu, že v rámci ČNS neexistuje soutěžní kategorie juniorek/dorostenek, realizační tým se zaměřil na možné perspektivní hráčky pro reprezentaci ČR. K nim byly nominovány velmi mladé hráčky, většinou zatím bez zkušeností z ligových ženských soutěží, ale již s perspektivou dalšího růstu a zapojení se do těchto soutěží. Pod vedením hlavního trenéra Šmejkala a asistentky, zkušené reprezentantky, Veroniky Malátové, absolvovaly ženské naděje celý náročný program, včetně speciálních testů zaměřených na nohejbalovou fyzickou připravenost. I zde byly kolektivně a individuálně zhodnoceny současné nohejbalové parametry a možnosti a směry dalšího herního rozvoje.

Zatím posledního kempu nadějí se zúčastnilo v polovině února deset adeptů mládežnické špičky. Přestože zatím není v této věkové kategorii ustanoven reprezentační tým, absolventi mají svoji perspektivu pro dorostenecké výběry a týmy dorostenecké ligy. Tím je naplněn také hlavní cíl tohoto projektu, tedy sledování talentů a motivace pro jejich další působení v nohejbalu, zapojení do soutěží ČNS, případně mezinárodních. „I tady bylo součástí kempu testování speciální fyzické připravenosti. Zde však bilančně s nejhoršími výsledky, které souvisí s dnešním odlišným životním stylem dětí a s velmi špatnou pohybovou přípravou na základních školách i v běžném životě. Také osobní pohovory se všemi absolventy se této problematiky dotkly, včetně rad ke zlepšení a možností každého žáka v dalším vývoji,“ konstatoval kustod všech tří akcí Vlastimil Pabián. Kemp vedl jako hlavní trenér Jiří Šmejkal, jeho asistentem byl v tomto případě trenér reprezentace juniorů MICHAL DOUCEK: „Považuji za přínosné a perspektivní nabídnout mladým nadějím možnost posunu a této formy konfrontace. Na všech byla k vidění znatelná chuť se ukázat v co nejlepším světle. Podmínky pro kluky v Nymburce jsou na velmi dobré úrovni se vším, co k ideálnímu průběhu takových akcí patří.“

2015 kempy 03Komise reprezentace a Komise mládeže vyhodnotily tyto kempy nadějí jako velmi významné a přínosné pro další rozvoj mládežnického nohejbalu. Také se shodly v potřebě rozšíření o věkovou kategorii mladších žáků. Protože minulá sezóna nebyla v této kategorii, až na singlovou republiku, dostatečně použitelná pro případný výběr perspektivních talentů, dohodly se komise na zorganizování kempu v podzimním termínu.

„Užití významných zdrojů pro rozvoj mládeže je velkým přínosem. Určitě o tom bude informována členská základna už na blížící se Valné hromadě. Stanovený rozpočet čerpání těchto prostředků není nijak závazný a bude možné a také potřebné, na realizaci pracovat. Zatím jsou alokovány prostředky na kempy nadějí, Mezinárodní kemp mládeže, náborové akce na školách, prezentace nohejbalu na významných akcích i mimo nohejbalové prostředí, ale také na organizaci Letní olympiády dětí a mládeže v Plzni. Zatím jen teoreticky je zvažována alokace prostředků pro II. úroveň, tedy na organizované tréninky v centrech mládežnického nohejbalu. K tomu sevšak teprve musí vytvořit podmínky a předpoklady, aby bylo možné prostředky smysluplně využít. Můžeme v této souvislosti jen věřit, že takové významné prostředky budeme dostávat pro mládež trvaleji, i přes různé negativní informace z projednávání nového „zákona o hazardu“. Pokud tomu tak bude, je možné s trochou nadějí vyhlížet další rozvoj nohejbalu u nás. K tomu však jsou třeba pracovití a fundovaní lidé z nohejbalového prostředí,“ uzavírá téma hospodář Českého nohejbalového svazu Vlastimil Pabián.

 

Komentáře   

 
#1 Milan 2015-03-01 19:38
"31. 8. 2015 Výkonný výbor ČNS pojmenoval..."
Tondo, Apríl je az za mesic:-)
 
 
#2 Antonín Stehlík 2015-03-01 19:56
Omlouvám se, díky.
 
 
#3 Milan 2015-03-01 20:21
Kde muzu, pomuzu:-D
 
 
#4 U21 2015-03-03 16:31
Chtěl bych se zeptat jestli už také proběhlo soustředění opravdové junirky, a když ano, tak proc se o tom nic nenapsalo?,, když se doposud píše pouze o ,,talentech´´ a žákách. díky
 
 
#5 Antonín Stehlík 2015-03-04 17:55
Seznamovací soustředění juniorské reprezentace s novým trenérem proběhlo loni na podzim, na Austin cupu bude hrát jedna trojice U21, jedno soustředění bude po skončení sezóny a další jedno před světovým šampionátem, který ještě nemá termín.
 
 
#6 Petr 2015-03-08 08:01
Pane Stehlíku, proč nazýváte v článku J. Šmejkala šéftrenérem, když tato funkce byla z důvodu všeobecných protestů zrušena, byť bohužel dodatečně nahrazena nově vytvořenou funkcí předsedy komise reprezentace. A to vše jen z důvodů, aby J. Šmejkal mohl nadále ničit český nohejbal.
Je výsměch když musíme číst, že nejlepší trenér co u nás působí dělá asistenta tomu nejzoufalejšímu slávomanovi.
 
 
#7 Antonín Stehlík 2015-03-08 19:45
Na těchto soustředěních byl prostě hlavním trenérem pan Šmejkal a oba trenéři, pan Doucek a pan Gulda byli jeho asistenti. Alespoň tak mi to bylo vysvětleno. A jestli je někdo na těchto soustředěních hlavní trenér tak nevidím důvod nazvat jej, abych stále neopakoval stejná slova, šéftrenérem soustředění. Nic jiného v tom nehledej, i když vím, že bys rád našel!